Arkadaşlar Google Kamera, Google Kamera diyerek geliştiricilerin uyarladığı programları ücretsiz şekilde kullanıyoruz. SONUÇ cihazın içine keylogger benzeri bir program bulaşıyor. Programı ilk yüklediğimde pil bilgilerimde olmayan, bir zımbırtı çıkıverdi. Aynı cihazı kullanan tüm arkadaşlarıma sordum. Hiçbirisinde bu uygulama yoktu. Arkada çalışan spyware, malware, keylogger ne derseniz en büyük durumu kullandığınız sistemin pil durumundan kendini tamamiyle gizliyor. Yalnızca Native yani Saf arayüz pil bilgilerine girince gözüküyor. Tabi çoğu kullanıcı cihazın arayüzünü kullandığı için bu durumdan farksız. Arkadaşlarıma sorduğumda native de de onlar Google Kamera Kurmadıkları için, böyle birşey gözükmüyordu. Bende Cihazı tamamiyle en baştan sıfırladım. Ayrıca tekrar rom flaşladım. Birkaç hafta kullandım ve pil bilgilerimde yoktu. Daha sonra dün başka bir Google Kamera kurdum. Bugün öğlen instagramdan uyarı geldi RUSYA MOSKOVA dan hesabıma girilmiş, son indirdiğim kamera 4pda dan dı önceki ise https://www.celsoazevedo.com dan. Şimdi tekrar baktım normal arayüz pil istatistiklerinde gözükmezken Native de Aktif olarak saatlerdir çalışıyor. Arkaplanda vsde değil. İşin bir diğer kısmı, Google Kamerayı silmekle gitmiyor. Cihaza yapışıyor. Ne Sistem uygulamaları ne de normal uygulamalar arasında böyle birşey yok, gözükmüyor ama çalışıyor. Yine sıfırdan kurulum yapmam gerekecek. Buraya da Hiçbir hizmetin karşılıksız olmayacağını bilmemiz ve arkadaşlarımızın dikkat etmesi için yazıyorum. Sistemin tamamen gizlendiği arayüzlerde olabilir. Mümkün olduğunca Pixel Değilde Google harici başka bir Geliştiricinin yaptığı Uygulamalara tamah etmemenizi tavsiye ediyorum. Paylaşarak daha fazla kişinin görmesini sağlayabilirsiniz instagramında birşey yoktu. Ancak epostalarımız hesaplarımız değerli bu yüzden dikkat edelim arkadaşlar, Kopyala yapıştır yaparak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Düzenleme: Cihazın kendi dahili ANTİVİRÜS programı ve Kaspersky var. ANTİVİRÜS programı yüklü olunca virüs girmez diye birşey yok. CİHAZ ROOTSUZ. BL KAPALI. HİÇ ROOT ATILMADI. Yani benden kaynaklı tek zafiyet Google Kamera kurmak. Google Camera Harici Play store dışından yüklenmiş Apk da yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Meraklı @merakli

  Xiaomi kullanıyorsanız tarama yapmadı mı yükleme sırasında?

  • DRTOLGA @platinium08

   Tarıyor hocam, Kaspersky da tarıyor yükleme sonrasında yine tarıyor. ANTİVİRÜS olunca her virüsü yakalamıyor ki 🙂 windows da nice malware ler var Hiçbir ANTİVİRÜS programı görmüyor. Çalışma sistemleri basit kendi database inde olan kodlara benzer içeriklere sahip yapıları tanıyorlar. Gizlice sızmak mümkün

 • DRTOLGA @platinium08

  Cihazımda Google Kamera harici Play store dışı yüklenmiş uygulama yoktur.

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  Zilyon kere gcam , root , rom vs kurdum. Bu dediklerinizle hiç karşılaşmadım ilginç 🙁 Kurduğunuz gcam linkini paylaşırmısınız ? Bir bakalım neyin nesiymiş 🙂 Özellikle celsoazevedo olanı .

 • UnicornKnight @unicornknight

  XDA ve ApkMirror gibi güvenilir kaynaklar dışında bir yerlerden yapacağınız edinimler için gayet olağan ve sıradan sonuçlar bunlar.

  • DRTOLGA @platinium08

   Celsoazevedo Xda daki bir grup kişi tarafından kuruldu ve orada paylaşılıyor. Ben bu kaynağa xda dan ulaşıyorum. 🙂 Xda sizin benim gibi birçok üye mevcut

  • UnicornKnight @unicornknight

   @platinium08 XDA "bir grup kişi" değil kurumsal ve sektörün önde gelen tüm başat unsurları (markalar, basın yayın organları, isim yapmış tekil geliştirici ya da gruplar vs) tarafından tanınan ve desteklenen kurumsal bir yapıdır, bünyesinden mevcut olanlardan teşekkül "bir grup kişi" tarafından vücut buldurulmuş alelafe bir "hayırlı forumlar karşim, falanca programın ilacı var mı? emeğe saygı pls" tadondaki yerlerle mukayese etmek doğru bir yaklaşım değil. bırakalım aynısını bir yana, onda biri kadar eşdeğer içerik kontrolü/yönetimi ve komünite araştırmacılığı/hassasiyeti (hele ki saygınlığı) söz konusu dahi olamaz.

   bunlara rağmen dahi XDA ve ApkMirror bile yeterince güvenilir unsurlar içeriyor olamayacakken adı geçen gibi halamın dayısının kaynatası tadındaki mecraların mayın tarlasında yürümek ile bile bile lades tutuşmaktan zerrece farkı yoktur.

  • DRTOLGA @platinium08

   @unicornknight hocam xda developers sayısız geliştiriciye sahip SİTE YÖNETİMİNDEN BAHSEDEN YOK. Xda developersta xda ile kurumsal yapısıyla alakası olmayan sayısız geliştirici var. Xda daki her uygulmayı site yöneticileri yapıyor sanıyorsunuz galiba ben zaten bu içeriğe xda dan ulaştım başka bir yerden değil. Oraya herhangi bir kişi uygulama geliştirip koyabiliyor. En basitinden dil desteği olmayan uygulamaları farklı dillere çevirip aynı şekilde bunlara da yüklenebilir. Aldığımız kaynak xda da olsa başka bir sitede güvenilir değil. Apk mirrorda zaten Google Pixel harici çalışacak Google Camera Night Sight modlu kamera apk sı yok Google play apklarını alır koyarlar.

  • UnicornKnight @unicornknight

   @platinium08 "içerik yönetimi, kontol ve komünite araştırmacılığı/hassasiyeti" öğelerini tekrar vurgulamaktan hicap duyuyorum fakat fevkalade talihsizce "Xda developersta xda ile kurumsal yapısıyla alakası olmayan sayısız geliştirici var. Xda daki her uygulmayı site yöneticileri yapıyor sanıyorsunuz galiba" beyanınız beni buna mecbur kılıyor.

   ısrarla bir potaya sokmaya çalıştığınız alelade mecradaki gerek moderasyon gerekse de kullanıcılar tarafından sağlanan kontrolü lütfen, çok rica ediyorum Xda ile kıyaslamayın. bu muazzam ciddiyetten uzak bir mukayese olmakta.

   ApkMirror örneği ise Xda ile birlikte nispeten* güvenilir hepi topu 2 tane üçüncü parti uygulama kaynağı oluşundan ibaret.