Windows, Sonunda Siyah Temayı Getiriyor!

Uzun zamandır talep edilen Windows özelliği sonunda gerçek oluyor!

Windows, Sonunda Siyah Temayı Getiriyor!
Belki de Windows tarihinde en çok istenilen özellik olarak tanımlayabileceğimiz karanlık tema, gece vakti veya karanlık ortamlarda bilgisayar kullanan kullanıcılarının uzun süredir sosyal medyada ve forumlarda Microsoft'un kapısını çalmasının sebebi oldu. Ancak belki de dev şirketi bu konuda harekete geçiren şeyApple'ın benzer bir yeniliğiMacOS 10.14 Mojave'de sunması idi. Microsoft ise 8 Ağustos'ta güncellemelerin kullanıcılar tarafından denendiği Insider programına ait websitesinde bir süredir test aşamasında olan siyah Dosya Gezgini teması hakkında bir yazı yayımladı. Windows, önümüzdeki Redstone 5 güncellemesi ile tüm kullanıcılara açılacağını duyurdu.

Windows Insider Önizleme Sürümü 17733 ve sonrasında Windows Insiders programına katılan test sürümü kullanıcıları, yeni karanlık temayı Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler ve sonrasında "Uygulama modunuzu seçin" kısmından "Karanlık" seçeneğini seçerek kullanmaya başlayabiliyorlar.

Windows Insider kullancılarının taleplerini karşılamak ise Windows için kolay bir süreç olmadı. Karanlık temayı Dosya Gezgini'ne uygulamak beklenenden zordu çünkü "alternatif arayüz yapısı, Windows Dosya Gezgini'nin altyapısına direkt uyum sağlayamadı".

Karanlık temayı oluşturma sürecinde Microsoft bu değişimin sadece Dosya Gezgini'nde kalması gerektiğini de belirtti. Yazılım devine göre, genel kontrollerin değiştirilmesi Windows deneyiminde büyük sıkıntılara yol açabilir, örneğin koyu renkteki yazılar arkaplanla birleşerek okunmaz hale gelebilir. Bunun yanında Microsoft, önizleme testi süresince test kullanıcılarının isteklerine kulak verdiklerini ve karanlık temadaki bazı tonlamalarda değişikliklere giderek en iyi deneyimi sunma yolunda çalışıldığını da yazısında belirtiyor.

Şimdilik karanlık tema sadece Insider programını kullanan test kullanıcıları tarafından görülebiliyor. Özelliğin tüm kullanıcılara açılacağı Redstone 5 güncellemesinin ise Ekim 2018'de yayınlanması bekleniyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mkyb @mkyb

  Yine olmamış. Apple Macos'ta simgeleride koyu renge çevirmişti. Bunda simgeler aynı. Siyah temaya açık renk simgeler gözü yine yorar.

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Bu dosya yöneticisinden tamamen kurtulmalıyız. 90 model arabanın 5. facelifti gibi duruyor. Görünümü bir yana, işlevi de oldukça kısıtlı. İnsanlar artık total commander bilmem ne yüklememeli.

 • Papa Emeritus @pope

  Windows’un yapısı nasıl bilmiyorum ama Apple’ın işi çok kolaydı dark theme’i getirirken. macOS’te sistemle gelen belli başlı gui elementleri (switch,slider,text field,table view vs...) var. Bunların hepsi .car uzantılı bir asset kütüphanesinde duruyor. Geliştirici eğer mümkün olduğunca Apple’ın sağladığı elementleri kullanarak geliştirdiyse (Apple yıllardır bunu tavsiye eder zaten) bir uygulamayı dark theme için modifiye etmek hiç zor olmuyor. Font renklerini spesifik olarak belirtmediyseniz onlar bile otomatik uyum sağlıyor. Windows nasıl çalışıyor bu konularda bilmiyorum ama fi tarihinden kalma bölümleri yüzünden bu iş zorlaşıyor olabilir. Apple dikey entegrasyonu sayesinde bu tip konularda da zaten avantajlıydı hep. Son 12 yılda Power PC’den x86’ya geçtiler, OpenGL’den Metal’e geçtiler(Bu MS’in DX’i bırakıp yepyeni bir API’ye geçmesiyle eşdeğer.),32 bit desteğini tamamen kaldırdılar, yeni bir dosya sistemine geçtiler vs...

 • Kurinkito @kurinkito

  Hele şükür. Olay sadece karanlıkta ekran kullanmak değil, migreni olan adam için cehennem gibi bir şey bu bembeyaz görüntü. Bak gene gözüm sızladı.

Tüm blog yazılarını gör