PS4 Kardeşlik Sistemi

Bu yazı sitede ki ps4 kardeşliği konusunda bilgi eksikliğini kapatmak için alıntı yapılarak hazırlanmıştır hala konsol oyuncuları oyunlara 300 lira para veriyor gibi bir algı var.

PS4 Dijital Kardeşlik yapmak için 2 kişi olmanız gerekmektedir. Oyunlar kutulu değil isminden de anlaşıldığı üzere dijitaldir. Dijital oyunları kayıtlı olduğunuz ülkenin PS Store‘un dan satın alabilirsiniz.PS4 kardeşlik yönteminde en önemli detay ise oyunların en uygun olan yerden alınmasıdır. Hesap paylaşımı yaptığınızdan dolayı, bu tarz kardeşlik hesapları için yeni bir hesap açmanız sizin yararınıza olacaktır. En çok tavsiye edilen , uygun fiyatlara sahip ülkeler ise, US PSN , RUS PSN , END PSN veHong Kong PSN‘lerdir. Bu ülkelerde oyunlar Türkiye’ye göre çok daha uygun olur ve özellikle US PSN‘de Türkiye PSN‘inde yer almayan bir çok özelliğe sahip olursunuz.Türkçe oyunlar sadece avrupa psnlerinde ve TR PSN'lerde de olur o yüzden türkçe oyunlar için TR PSN kullanılır kardeşlikte.

Secondary-Primary Nedir?

Secondary oyunun ikinci hakkı Primary ise ilk hakkıdır. Primary Secondary’e göre daha pahalıdır. Bunun sebebi Primary hesabın sahip olduğunuz bütün PSN hesaplarında kullanılabilir durumda olması. Örneğin Detroit Primary sahibi iseniz sahip olduğunuz bütün PSN’lerde oyunu oynayabilirken, Secondary hesap sahibi iseniz Detroit'i sadece sahip olduğunuz o hesap üzerinden oynayabilirsiniz.Secondary hesabınız var ise Trophy kazanamazsınız. Primary üzerinden ana hesaptan oynadığınız için kazanırsınız. Secondary’de internet kopması halinde 30 dakika içinde gelmez ise oyuna erişim sağlayamazsınız. Aynı şekilde internet olmadığı takdirde secondary hesaptaki oyunlar çalışmaz.

Oyunlar nasıl yüklenir ve oynanır

Forumdan bir kişiyle anlaştınız,  80 lira karşılığı Detroit oyununu Primary olarak satıyor.  Kendisine ücreti ödediniz ve size mail ve şifre bilgilerini verdi.

Örnek bilgiler , Mail: ornekdetroit@hotmail.com Şifre: detroit123 olsun.

Sizin yapmanız gereken işlem PS4‘e girmek ve PS tuşuna basılı tutmak. Hesabınızın olduğu ekran gelecektir. Şimdi yapmanız gereken yeni bir kullanıcı oluştur demek ve bu bilgiler ile giriş yapmak. Daha sonra karşınıza bir soru çıkacak, bu çıkan soruya Ana Hesap Olarak Etkinleştir demeniz gerekiyor. Bunu dedikten sonra yapmanız gereken tek bir işlem kaldı, kütüphaneye veya PS Store‘a girmek. Detroit oyununu bulup indirmek. Daha sonra oturumu kapat diyebilirsiniz. Oyun indiği zaman kendi hesabınızdan oynayabilirsiniz.

Forumdan bir kişiyle anlaştınız ve bu sefer Secondary hesap olarak God of War oyununu satın alıyorsunuz. Kendisine gerekli ödemeyi yaptınız ve size bilgileri verdi.

Örnek bilgiler , Mail: ornekgow@hotmail.com Şifre: gow123 olsun.

Sizin yapmanız gereken işlem gene aynı. Yukarıda yazdıklarımı yaparak hesaba giriş yapın. Daha sonra karşınıza herhangi bir soru çıkmayacak, çıksa bile geçmeniz gerek çünkü hesabınız secondary. Gene aynı işlemleri uygulayarak kütüphane veya PS Store üzerinden God of War oyununu bulup indir diyeceksiniz. İndirme işlemi sırasında oturumu kapatıp kendi hesabınızda oynamaya devam edebilirsiniz ancak oyun indiği takdirde oyunu sadece o hesap üzerinden girerek oynayabilirsiniz.

 

Kardeşlik ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz güven konusunda tereddüdünüz olmasın ben ps4 ilk çıktığından beri bu sistemi kullanıyorum daha bir sorun yaşamadım zaten referanslı üyelerde sorun olma ihtimali çok düşük.Sayfanın en ilerisinden geriye giderek ilanlara bakabilirsiniz

https://forum.donanimhaber.com/b-font-color-f00-ps4-dijital-oyun-kardeslik-satis-takas-grubu-satilik-ilanlar-font-b--109819213-4261

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Yazı konsolum.com sitesinden alıntı yapılarak hazırlanmıştır. Aklınıza takılan sorular varsa cevaplayabilirim.

  • fatih ozbas @fatihozbasfn

   Dostum selam, ben kardeşlik kurdum destiny 2 oyunu arkadaşımın hesabından kendi psp me indirdim, ben kendi psp den arkadaşımın hesabına girip destiny oyununu oynayabiliyorum,ama arkadaşım kendi psp sinden benim hesabima girip oyunu oynayamıyor kilit ibaresi var

 • Joe @joe

  Tam bugün araştırıyordum ben de.

  • Melburg @melburg

   Sorularınız varsa cevaplayabilirim konsolda aslında oyunlar ucuz sadece yöntemini bilmek lazım 3 gün önce çıkan detroit 80 lira şuan

  • Joe @joe

   @melburg mesela secodary hesap aldık diyelim. Soru sorduğunda onu asıl hesap seçebiliyor muyuz yoksa ikinci hesap olduğu için ikinci olarak mı seçmeliyiz? Satan kişi şifreyi oeğiştirebilir mi?

  • Melburg @melburg

   @zalades Sec aldıysanız ikincil olarak seçmelisiniz ps4 seçme hakkı verir ama pri sahibini bozmuş olursunuz. Satan kişi değiştirebilir evet ama zaten referanslı kişilerden alışveriş yaparsanız sıkıntı çıkmaz bu platformda adınız dolandırıcı olarak çıkarsa düzelmesi zor bir daha, zaten popüler oyunları satan çok kişi var yani satıcı seçeneği çok fazla.

  • Joe @joe

   @melburg Teşekkür ederim cevap için. Mesela birinden Rus hesap Last of Us Remastered hesabı aldım diyelim. Ana hesabım TR olmasına rağmen onu hiçbir şekilde Türkçe oynayamıyorum değil mi.

  • Melburg @melburg

   @zalades Rus hesaplarda tr oluyor diye biliyorum ama zaten last of us ı genelde herkes tr satar, ha ama evet mesela hesap us psn oyunda tr olmaz ana hesabınız tr olsa bile.

  • Joe @joe

   @melburg Yurt dışından almayı düşünüyordum da. Psngames.org diye alışveriş yaptığım site var. Buradan da alabilirim diye

  • Melburg @melburg

   @zalades Rus hesaplarda tr var diye biliyorum ama kesin bir şey demeyeyim dh de fifayı rus psn den alıyorlardı tr için.

 • Ali Mali @mali5481

  ps4 aldığımdan beri ikinci el kutulu aldım bitirip sattım 20 TL civarı altına, son ikidir bu sistemi kullanıyorum yine alıp satarak 20 TL'ye god of war ve uncharted lost legacy oynamış oldum, kutulu almaya göre kargo parası derdi falan yok ama indirme epey uzun sürüyor 🙂

  • Melburg @melburg

   Evet indirmeye yapacak bir şey yok ülke şartları nedeniyle ama ps4 ün güzel tarafı çoğu oyunda oyunun belli bir kısmını indirtip sokma var ben watch dogs 2 'yi hiç full indirmeden bitirmiştim 😀

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Ya konsolda oyun oynayanların çoğu PC ile uğraşmamak için konsolu sevdiğini söylüyor. Şu uğraşılan şeye bak. Steam büyük nimet.

 • Orcun @orcun

  Ya aslında çok basit böyle destan yazmaya gerekte yok. Ama dikkat edilecek hususları da ben yazayım.
  - Referansı yoksa oyunu satın almayın. Ha bu da demek değildir ki herifin 200 tane refi var dolandırmaz. Gene dolandırabilir ama en azından bir güvenliği olsun.
  - Çok uygun fiyat olmasın belirli piyasası var.
  - Türkçe oyunlar sadece türkiye psn'de geçerlidir o yüzden satın alınmış oyun kardeşlikle vs. türkçe içerikse altyazı yada dil türkiye psn olsun. Belki bu sonradan güncellenmişte olabilir ben bayadır türkiye psn'den alıp satıyorum.

  • Melburg @melburg

   Avrupa psn'lerin de türkçe dil var ama aralarında en uygunu tr oluyor sadece rusya zaman zaman ucuz oluyor diye biliyorum.

  • Orcun @orcun

   @melburg Eskiden farkı çoktu, millet acaip acaip psnlerden alıyordu oyunu öyle kardeşlik yapıyordu falan.

  • Melburg @melburg

   Aslında bazen çok uygun fiyat koyan kerizler oluyor benim gibi çift hak gta 5 i 50 tl ye vermiştim 😀

  • Orcun @orcun

   @melburg İşte güven sıkıntı, ben aldım öyle 2 kere dolandırıldım. Ya meğer hesap dıdısının dıdısınmış vs. herif süresiz banlandı ama ulen bizim para gitti ? 40 liraydı aradan 1 seneye yakın geçmişti ama olsun ben onu satın almışım primary hakkı benimdi. Sonra birden bire ya baktım çıkış yapmış id giriyorum şifreyi giriyorum yok. Sonra araştır et yap adam süresiz yemiş. Ne oldu olan bize oldu. 😀 Gta 5'i bende öyle 50 liraya aldım primary haktı, bayadır sıkıntı yok çok oldu ama arada hala girip oynuyorum. Şehiri birbirine katmak çok zevkli geliyor. 😀

  • Melburg @melburg

   @orcun Ben de hikayeye girmek için bir daha almak istiyorum aslında online zevkli de ekip lazım.

 • akke4323 @akke4323

  Plus üyeliği de her iki hesap için aktif oluyor mu? @melburg @orcun

 • Melburg @melburg

  Dediğiniz yöntem var zaten havuz sistemi deniyor bunu uygulayan facebook grupları var. Nintendo Switch için bile havuz sistemi var 😀

 • Ali Mali @mali5481

  aynı anda iki kişi bile oynayabilirken bu çok şaşırtmamalı 😀

 • Melburg @melburg

  Yurtdışında ki adam zaten oyuna 60 tl veriyormuş gibi ödüyor o yüzden bu yöntem onun hedefi değil oyun fiyatlarının pahalı olduğu ülkelerde biliniyor brezilya da filan da kullananlar var diye biliyorum. Sony'nin sistem deki amacı evde ki aile üyeleri için düşünülmüş bir şey biz bunu evden dışarı taşıyoruz.

 • Melburg @melburg

  @ermanyurdakann Yapmak istersen yaparsın ama burada temel sıkıntı beklemek mesela bu sistemi witcher için yapsan çok beklersin.Birde mesela ben düzensiz oynayan biriyim o yüzden bana uymaz ama disiplinli az kullanıcılar ile işler.

 • Orcun @orcun

  Elimizden geldiğince açıklayalım. 😀 Şimdi diyelim detroit oyunu çıktı alacaksın 210 lira, bu oyunu diyorsun ki kendi id'den almayayım hesabı satamam sonra, gidiyorsun detroit@gmail. com gibi bir mail alıyorsun o mail'e de psn id açıyorsun. Steam gibi düşün nasıl üyelik alacaksın oyun almak için aynı işlem.
  Sonra id oluşturdun psn'den girdin detroit'i 209 liraya aldın. Ps4 cihazında hesap girişi yaptıktan sonra ayarlardan bu hesabı bu cihazda ana hesap olarak ayarla var, onu yaparsan bu hesabın primary oluyor.

  Primary secondary diyoruz bunun artısı ne ?
  Primary hesap sendeyse dediğim gibi ana ps4 olarak ayarladıysan, bu hesaptan çıkış yapabilirsin. Diyelim oyunu indirdin çıktın kendi orj hesabına döndün. O hesaptan save kupaların vs. oyun hesabı primary olduğundan aldığın kupaların senin asıl hesabındayken asıl hesabına geçiyor. Yani o oyun için aldığın hesapta durmana gerek yok. Ve cihazı da devamlı online olmasına gerek yok.

  Secondary hesapta o hesapta giriş yapmış olacaksın ve o hesap açıkken oynayacaksın. Ve ola ki internet gitti 15 dk süren var yada çıktın birşey yaptın oyunu oynayamazsın. Primary ile secondary hesabın en büyük artısı eksisi budur.

  Şimdi ben diyelim primary'i ile oynuyorum. Gittim 2. hakkını arkadaşıma verdim girdi cihazına oyunu indirdi oynar. O da gitti 3. arkadaşına verdi, o da indirir oynar burada dikkat edilecek husus şudur aynı anda giremezler. Primary bendeyse ama girebilirim. 2. hakkı olanda girer ama o id ve şifreye sahip 3. kişi eğer 2. kişi oyundaysa giremez oynayamaz. Saati belirlerseniz öyle ben 3 kişi oynatıyordum. Diyorum al knk sen şu saatlerde oyna kardeşlik yaptığım kişi arkadaşım ona da diyordum işteyken sen şuna verdim bilgileri sen işteyken oynasın vs. vs. sıkıntısı yok.

 • Melburg @melburg

  @ermanyurdakann Dediğim gibi alırsanız satmak zorunda değilsiniz kalabilir yine sizde normal kardeşlik yaparsanız.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann Aynen öyle, ben yani konsolda çok çok rahat ettim. Online oyna istediğini yap sat ohooo değeri de var çünkü talep var. 😀 Kutulu bile alsan hep talep var. PC'de yani büyük konuşmayayım ama oyun moyun 100 200 300 lira hayatta vermem. Çünkü değeri yok manası yok, aldın attın kenarı bitti gitti. Satmak yok, satsan da adam diyor g2a da şu para neye senden alayım diyor vs. haklı almaz. E elde patladı gitti. Ben ps4'e çıkan hemen hemen bütün oyunları aldım bitirdim suyunu çıkarttım sattım. Komedi rakamlara yani bunları yaptım resmen beleşe yakın fiyatlara oyunları oynayıp bitirdim zevkini aldım.

 • Melburg @melburg

  @ermanyurdakann Evet böyle bu arada iki kişi aynı anda girebiliyor sıkıntı yok bu konuda.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann Biriktirme işi başka bir boyut. Ama kutulu olması lazım ki rafından alıp alete tak oyna, dijitalde şimdi biraz kendini kandırıyorsun gibi oluyor. Fiziki olmadığı için biraz hobiden daha çok sanki vicdan rahatlatma gibi oluyor. Bende yapıyordum eskiden ps3 ve xbox 360'da oradan biliyorum. Kutulu oyunu rafa dizmek öyle o gözünün doyduğu gibi bakmak falan bunlar güzeldir.

  Mesela ben detroit'i almadım, güzel ama bekliyorum. Daha yani almayacağım çünkü god of war var ve hala bitmedi böyle suyunu çıkartıp oynuyorum herşeyden faydalanıyorum. Ana görevden çok yan görev yapıyorum vs. ha bitti mi ? bitti yani gow bile olsa bir yere kadar, ne yapayım yani o digital arşivde dursa ne olur durmasa ne olur ? kutulu olsa derim ki fiziki duruyor açar bakarım kitapçığına kitabına vs. vs. yani biraz ebook ile normal basılı kitap gibi bir şey. Ha digital'i arşivleyen zevk alan vardır bir şey diyemem.

  Biriktirme olacaksa tabi ki iş görmez değil görür ama hemen almayacaksınız. Atıyorum 3 ay bekleyeceksiniz min. gow mesela çok düştü. Hani çıktığı gibi hemen alıcam derseniz onda hep zararlı olursunuz. Pc içinde geçerli aynı şey. 400 liraya 10'dan daha fazla oyununuz olurdu çünkü 30 40 hesaplı psn id'leri 300 200 liraya satanlar dolu vardır. 25 kareye bence takılma, evet ilk zamanlar sıkıntı ama unutma ki oyunu grafik için değil hikayesi için oynuyorsun ki dediğin oyunlarda hikaye ağırlıklı hatta single player. Hani grafik 2. planda oluyor bu arada 25 fps ama ps4 için konuşayım çokta göze batmıyor. Nasıl dersen fps sabit yada çok az dalgalı, böyle bir 30 40 70 90 fps olmuyor.

  PC'de biliyorsun yere bakarsın 200 fps göğe bakarsın 500fps, düşman gelir vurursun patlatırsın hop 40 fps e ne oldu ? ekran ortanda cart diye yırtıldı, birde mouse ile oynuyorsun bilmemkaç dpi ya aslında feci hızlı tamam online oyunda lazım da single'da çokta dert değil. Analog'un hızı çok yeterli ve smooth diyor ecnebiler aynı o hesap. Ben oyunlarda yırtılma görmedim mesela. Fps düşüklüğü de dert değil 10 olmadıktan yada 20 olmadıktan sonra o aksiyonun içinde farketmende zor. Kratos'u almışım çatur çatır vuruyorum ya adamı ortadan yarıyorum kanlar fışkırıyor onun o tatmin duygusu bambaşka bir şey. Yerde kafasını eziyorum patlıyor falan bunlar çok güzel ha o arada fps belki 20 ama farketmiyorum çünkü ona takılmıyorum.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann God of war 1 ve 2 ps2 zamanından beri var. Baya yani kutulu orjinal oyun, koleksiyon maksatlı vs. duruyor. Dvdlerde gram çizik yok gram sıkıntı sorun yok. Yanılmıyorsam 2 tanesini tek haldeydi dh'den almıştım. Sene yanlış hatırlamıyorsam 2008 idi, bir 10 senedir duruyor. O dvd bozulması olayı da disk ya da zaten aldığın oyun koleksiyon yada arşiv maksatlı sen onu disk dışarda masanın üstünde öyle dvdler diskler herşey üst üste yığarsan e bozulur. Kutusunda kitapçıkları ile diskler duruyor, ps2'de de oynadım ilk ps3'ü aldığımda da oynadım çünkü o dönemde ps3 ps2 diskleri ile oyun oynatabiliyordu. Fat kasa 60 gb diye geçer en lüks ps3 o dur. Kart okuyucusu 4 tane usb portu falan harbici kromlar öyle ucuzlatılmış olandaki gibi dandik değildi.

  Zaten PC'i de o dönemde bıraktım. Ps2'im vardı oynuyordum dedim olmuyor böyle pc toplayaylım vs. çok topladım sattım geri topladım vs. pc toplayınca boşluğa düştüm. Niye ? dersen ps2'de oynadığım birton oyun vardı ve çoğu bilgisayarda yoktu. Ne oynayacaksın ? gta vice city sanandreas cs 1.8 miydi neydi half life 2 falan fistan e başka ? gta 4 zaten yok. Böyle bunalıma girmiştim. Zaten ps2'de hertürlü oyunum vardı. Dedim mağdem öyle ben bu pc'e tamam sağlam para sokuyorum. O dönem nvidia 8800 gtx yeni çıkmış, 768 mb şöyle iyi böyle iyi uçuyor kaçıyor. Tamam dedim alıyorum, sonra msi'ın 775 pin bilmemne çipsetli x38 yada p35 bunun bir platinum serisi olanı vardı bakır borular uçar kaçar vs. Tamam buna da şak şak saydık, dediler ki Q6600 var ama bu serisi köpek gibi oc oluyor, tamam dedim onu alacağım, aldım. Yetmedi dediler ki buna stock fan olmaz oc yapacaksın vs. iyi dedim ama ne alayım ? sıvı soğutma var ama öyle borusunu sıvısını senin koyacağın türden diy diye geçer yani şimdiki gibi değil.

  Uğraşamam deyip titan amanda aldım, bunun olayı şuydu peltier vardı. Bu peltier de bir kısmı ısınır bir yüzeyi soğur, ama ısınan yüzeyi ne kadar soğutursan, soğuk yüzeyi daha çok soğur. Bu soğutucu da kabaca bunu yapıyordu. Birde pci kartı vardı pc'den kontrol ediyordun öyle ağır abi soğutucudur. felaket Q6600'ü uçuruyordum. Dedim böyle olmaz o zamanlar böyle ssd yok, var da böyle nirvana yani o derece uzak. Neyse ben dedim raid yapıcam ama WD o yıl yada evvelki yıl birtane çıakrttığı hdd vardı, velociraptor muydu neydi 10 bin rpm 150 gb sata ve de diskte üstünde penceresi vardı diski görüyordun öyle bir hdd, 2 tane alıp raid 0 yaptım. Ya tamam bu na da okey de kasa ne olacak ? sessiz olsun şu olsun bu olsun vs. vs. o dönem kasalarda tenekeden hallicedir. Coolermaster cosmos alıcam dedim, gittim 300 400 dolar mıydı neydi ya saydım boş kasaya,birde psu lazım tabi ne alacağız ? daha o dönem böyle ledli cıvıl cıvıl ondan sonra 120 mm fanlı yok efendim modüler tipte falan birtane öyle ya fsp ya da high power mıydı neydi onu almıştım. Hatta arkada çektiği gücü gösteren ekranı vardı. Tam şimdi çıkartamadım, emin değilim ama ona da güzel para verdik. Yetti mi ? yook, dedim böyle olmaz ses kartı istiyorum. Araba parası gömmüşüm neredeyse onboard falan kullanmam.

  Creative'in o dönem böyle x-fi serisi yeni çıkıyor bende onun platinum olanını aldım. 5.25'e takılan harici ünitesi vardı, kumandası vardı falan öyle bir ağır abi ses kartı o dönemin en iyisiydi. Birde bak dvd rw alacağım ama öyle dışarı kızağı çıksın istemiyorum sokayım diski kendi alsın pioneer'ın vardı birtane deli paraya onu da aldım. Kasamda acaip acaip fanlar işte toz tutmayan nanoxia bilmemne fan böyle uv ışığa duyarlı, uv demişken bu zamanlar led med yok, florasan vardı cold cathode miydi neydi ismi yanlış olmasın. UV'e duyarlı şeyler böyle parlardı. fan kontrolcüsü de aldım böyle analog vu meter gibiydi coolermaster musketeer bak ismini bile hatırlıyorum. 😀 Diyorum ya o dönem böyel 2. elden falan sağlam araba alıyordun bu paraya. Ben birde durur muyum ? kasa güzel de dokusu iyi hoş ama ben bunu özelleştiricem aga deyip sanayide oto boyacısında renk seçip tonla paraya boyattım. Böyle bildiğin araba gibi oldu kasa. Böyle elliyorsun doku birebir aynıydı. LCD ekran falan yeni yeni böyle çıkıyor ama gene sağlam paralar gömdüm sony falan aldım 2 tane yan yana dizdik bilmemne wide screen yeni yeni çıkıyor sonra birde onlara geçtim. Philips'in profesyonel serisi bilmemne kaç para tak hemen aldım.

  Bu kadar belki 5-6 bin dolar üzeri para harcadığım sistem masası koltuğu kulaklığı hepsi dahil. sonuç ne biliyor musun ? crysis 1 çıktı benchmark oyunuydu onu kaçkere oynarsın bitince ? 5 kere oynadım. Çünkü o dönemde bilgisayara o grafikte benzer bir oyun gelmedi, rahat 2 sene de gelmemişti. E o arada ne oldu ps3 serpildi büyüdü. Ben gene oyunsuzluktan deliriyorum. Ne oynayacağım ya bu kasa ile ? hl2 mi oynayayım ? crysis'in o grafiğinden sonra her oyun çöp geliyor. Öyle bir nirvanaya ulaşmışsın ki görüntü de başka birşey tatmin etmiyor. Baktım bu böyle olmuyor ben grafik diye tutunmuşum ama asıl oyunu zevk için oynayamıyor muşum deyip bu sistemi komple sattım. Güzel paraya gitti parça parça uğraşmadım birtane eleman tak diye aldı. Zarar ettim mi ? evet feci ettim. Bir daha da o yüzden pc'e über süper paraları asla gömmedim.

  Dalgalanma konusuna katılıyorum ama şimdi eğri oturalım doğru konuşalım. Bugün 1080p gibi artık burun kıvrılan çözünürlükte bile bakıyoruz hangi kart güzel oynatıyor ? GTX 1060 6 gb değil mi ? yada RX 580 570 vs. vs. bu akrtlar 1080p'de şuan için her oyunda rahat ettiriyor. Ama bu kartların fiyatı ps4 pro xbox one x ayarında geziyor. Bakın 1 tane ekran kartı = konsol ama dandiği ucuzu değil. E diyelim ki buna işlemci lazım ne lazım ? Gidip şimdi pentium g bilmemne takamazsın değil mi ? şöyle bir i5 dengi r5 dengi cpu lazım. E bellek ? 8 şuan için yetmiyor, ucunda yani 16 gb alman lazım. Bu da nereden baksan 1000 lira, e işlemci de 1000 lira falan. E herşey bitti mi ? hayır. Gene en kötü 550 watt psu lu kasa lazım ama teneke değil az daha iyisi vs. o da nereden baksan 500 lira. SSD alacaksın eli mahkum hdd alıp windows 10'da süründüremezsin. Onada bir 200 lira diyelim, hdd'de 1-2 tb alsan 250 300 lira falan. E bu kadar parçayı topladık nerede oynayacağız tv de olabilir monitör de, e şimdi gtx 1060 alan adam niye tv'de oynasın ki ? i5 almış 16 gb ram şu bu onu masaüstü kullanacak masa sandalyede yani. E nereden baksan 500 600 liraya böyle az iyi monitör var. Hadi bunu katmayalım kasa üzerinden devam edelim kaç para yaptı ?

  2 bin lira kart, 1000 cpu, 1000 bellek, 500 kasa + psu, 200 ssd, 250 hdd = 4950 tl. Aaa anakart yok ? hadi 500 de anakart. Kötü dandik çipset olmasın az iyisi olsun. Kaç etti 5500 lira falan.
  peki 5500 liraya ne elde ettim 1080 p çözünürlükte ultra high karışık detayda 60 fps falan elde ettim. Peki 5500 liraya değer miydi ? oyun oynayacaksam sadece bence full gereksiz harcama yapmış olurdum. Ha ama bilgisayar olarak bakıyorsam, render yapıyorum, yayıncılık yapıyorum, işte neticede bilgisayar bu her işe geliyor vs. vs. o zaman farklı. Ama sadece oyun maksatlı topluyorsam bir anlamı kalmıyor. Diyecekler ki ? '' pc de oyunu modlama var, korsan oyun var, fare klavye var, geriye dönük uyumluluğu var, online oyun oynamak bedava ( f2p ise sayılmaz da 50 60 dolar saydığın oyun) ''

  E konsolda korsan yok mu ? var, alası var. Ps3 ps4 ps4 pro kırıldı, kırık sürümde alıyorsun istediğin oyunu atıp oynuyorsun. Mod mu ? var, oyunun mod dosyalarını atıyorsun türkçe dil şu bu harita vs. korsan oyun oynatıyorsa cihazın modlu oynuyorsun. Klavye fare de muadil var hori gibi üreticilerin yaptığı setler var tak oyna. Ne yapamazsın ? online oyun oynayacaksan psn yada live servisi almak zorundasın. Aylık yıllık vs. vs. onu da işte 3 5 kuruşluk oyun verip güya sana karşılığını veriyormuşta yani pek öyle değil, Allahın bin belası microsoft'un live diye xbox 360'da girip aprayla sattığı servisi ps3 de bedavaydı o zaman, sony'de orada baktıki ulan para akıyıııı full sakal diye ps4'de paralı yaptılar. Neyse hadi herşeye okey. Ama işte hesabın şaştığı kısım şu 1 ekran kartı mı ? 1 konsol mu ? one x yada pro 1080p'de her oyun neredeyse 50 60 fps. Bende pro var mesela dediğin god of war'ı 1080p'de 60 fps oynuyorum, ne farkı var ? evet akıcı evet hızlı evet güzel, de ben nasıl oynuyorum 4k 'da 30 fps. Geçende video ekledim bu konu hakkında 30 olduğunu farketmen için önce 60 ile denemen lazım. Çünkü gene akıcı oluyor ha biraz daha yavaş o kadar. Ama oyunu oynamana engel olarak kadar yavaş değil. Yan yana koyup bakmadığın sürece etkilemiyor. Öyle olsa 1080p 60 fps oynardım ama oynamıyorum çünkü tv 4k niye yani 1080p oynayayım ? ha tv 1080p olsa oynarım belki kimine göre de bu daha iyi olabilir, ama oyunu oynamana gene engel değil. Hatta senin için de video yükledim. 😀 https://youtu.be/riIi-v3puWc Atıyorum uygun olunca izle, kötü oynadım çünkü 1 elde telefon. Öbür elde gamepad var. 😀 Cidden diyorum fps evet mühim ama bilgisayardaki gibi olmuyor. Bu mesela 30 fps 4k belki de 25 fps'dir göze batıyor mu sence ?

  Yorum çok uzun oldu ama detaylı açıklamak adına mühim. Freesync bunlar mühim tabi ki ben artılarını göz ardı edemem bilgisayarın o fanboyluk olur. 144 hz kusursuz böyle akıcı tekleme atlama yok vs. bunlar çok güzel. Ama işte 6 bin lira harcarsan elde edebiliyorsun. + gene gow yok yani 😀

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann Yani yavaşlık var yok değil aynı oyunu 60'da da deniyorum çünkü fark var. Ama öyle değecek fark bence yok. Ps4 sahipleri yani boşa üzülüyorlar forumlarda görüyorum adam yazıyor ediyor vs. halbuki çokta gerek yok. Oynuyor musun ? oynuyorsun baksana ya kılıcı sallıyorum çekiyorum kalkanla koyuyorum, sonrada ortadan yırtıyorum adamı. 😀 Böyle bir tatmin olma duygunu veren oyunda bence çok yok. 😀 Ben pc toplama tavsiyesi isteyen adama öneriyorum. Hani kalkıp konsol al demiyorum çünkü o pc toplamayı kafasına koymuş. Kalkıp konsol al demekte olmuyor o noktadan sonra. Ha param var ne yapayım diyene de tabi konsolun ve pc'in artılarını yazıyoruz ihtiyacını soruyoruz ona göre al veya alma diyoruz o kadar. Bende şuan bu yazıyı notebook'tan yazıyorum. Koltukta yanda duruyor mesela karşımda oyun açık takılıyorum.

  PC toplamak istiyorum ama eskisi gibi delireceğim durum yok. Var hala istek olmaz mı ? ama korkunç paralar döndüğünden beri öldü o istek. Yoksa letgodan oradan buradan eski nesil i5 eski anakart ddr3 ram birde gtx 1050ti falan çakar geçerim de hesap kitap ediyorum en kötü 2 3 bin liraya geliyor. E tamam 1080p oynayacağım da yani o eskisi gibi zevk yok. Ne oynarım ki bilgisayar da ? TF2 oynuyordum bir ara modlu haritalarda o kadar. Ne oynayabilirim diye düşünüyorum oynamak istediğim pekte oyun yok. CS falan oynayamam çünkü kötüyüm e kötü oynuyorsam online oynamak istemiyorum. BF falan mı ? onda da yerler bitirirler kaç yıllık oyun mouse ile o kadar iyi değilim. PC'de malesef online oyun olayına döndü fortnite falan var yok lol yok pubg falan da bana bu oyunlar zevk vermiyor.

  Yok ya ps3 alınır niye alınmasın ? 12 gb superslimlerden al 300 lere letgoda bulursun yada sahibinden vs. birde 100 liraya falan 1 tb 2.5 inç hdd ayarla. Sonra da içine full oyun attır. Ciddiyim yani 100 liraya 30 40 oyun atıyorlar. Ha yada 2. elden kutulu alabilirsin. Bende hala öyle eski oyunlar var duruyor, satsam para etmez ama olsun dursunlar. Ps3'üm vardı mesela geçen sattım. E oynamıyorum artık ne yapayım ? zamanında bütün oyunlarının canını almışım aynı oyunu da oynamak çokta zevkli değil. Kardeşlik öyle zor biraz ama bizde aslında yeni oyunları ucuza mal edelim diye uğraşıyoruz. Yoksa hemen oynayalım hemen bitirelim olayı olmasa pekte gerek yok. Çünkü arada psn'de oyunların fiyatları çok düşüyor. Bazen öyle düşüyor ki aynı oyun steam'de daha pahallıyken yada başka serviste psn'de daha ucuz. 😀 Oyunun bozulması fiziki hasar olmazsa çok zor. + blu-ray kolay kolay da çizilmiyor. Dvd gibi kalitesiz de değil. Daha böyle etlice biraz daha uğraşılmış medya. Ha yere atarsan tabi ki çizersin kutusunda taşıdığın sürece hasar almazsa durduk yere bozulması çok çok zor. Switch biraz böyle eski gameboy kitlesine hitap ediyor. Yani oyunu öyle oturarak oynayayım ama şahsi olsun tv falan uğraşmayayım gerekirse elimde oynayayım diyen kitleye çok uygun. Alınır oynanır tabi niye oynanmasın da bizim gibi biraz yerleşik konsol olayında birisine Switch biraz lüks kaçıyor. Bu arada zeldayı gene oynarsın pc'de emülatörü vardı. 😀 Ps3 içinde var bu arada emülator https://rpcs3.net/ müydü acaip birşey. Ha her oyun tabi ki çalışmıyor ama bir deneyimle derim.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann Ya illa ki bulursun indie cenneti ama ben indie oyun sevmiyorum. Strateji olayını ben generals'dan sonra bıraktım hani bu eagames'in hiç ettiği seriyi öldürdü sağolsun. Sims falan da açıkçası ilgimi çekmiyor. RPG biraz severim ama ötesi yok. Evet steam'in o yanı çok kötü baya oyunum varama sorsan hangilerini oynadım belki 10'u geçmez. 😀 Niye çünkü ya para vermedim beleşe aldım, ya da eski diye bulaşmıyorum. Konsolda evet para veriyorsun e verdiğin paya nispetenyüksek bir para o yüzden sevmiyorsan bile para verdiğin için oynadığın olabiliyor. Benim çok oldu oradan biliyorum. En son ki cod işte WW2 miydi neydi ya hayatımda oynadığım en berbat oyunların en başında yer alır. Hemen sattım hikayesi bitince.

  Emulatörde oynuyorsan daha çok o cihazın konsol mesela gamepad olması lazım. Fare mouse klavye ile olmuyor. Mesela ps3 oyunu mu ? ds3 ile oynayacaksın. Kontrolcü çok farkettiriyor emulator'de. 12 gb evet, ucuz olsun diye yaptı sony, bütün superslimlerde 12 gb dahili nand hafıza var, içine istersen yanda 2.5'' lik slotu var sata disk takabilirsin. Altta kapağı açıyorsun çok basit. Zaten hdd'li modelinin de içinde disk var. İstediğin gibi disk tak hepsini tanıyor.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann Sıfırı yok, artık koleksiyonluk türe kaydı. 😀 O cihazlarda kırık içi oyun yüklü vs. oyun diski takar oynarsın bir sıkıntı olmaz. Fat kasa olanalra bulaşma çok aşırı ısınıyorlar 2008'e kadar üretildiler sonrası yok. Eski nesiller bana NM baya yüksek o yüzden ısınır, ısındığı içinde hep sarı ışık kırmızı ışık hatası verir ya cpu ya gpu tamir edilmesi lazım oyun oynarken köpek gibi fan sesi de cabasıdır. O yüzden fat kasaya kattiyen bulaşma.
  Slim olabilir nispeten daha yenidir, ama kimilerinde fan sesi sıkıntısı vardır fanı uçak motoru gibi çalışır falan o sıkıntıdır. Alırsan da mutlaka 30 40 dk oyun oyna. Onun harici öyle fat gibi sarı ışık hatası çok yoktur. Superslim ise en yeni kasa olandır çok ısınmaz baya ufaktır hatta ilk gördüğünde bune ya ufacıkmış dersin. 😀 Superslim al kırılmamış olsun zaten sıkıntı değil, 12 gb olur daha ucuzdur 350 lere bulursun konsol + kolu ile al geç. Oyuna gelirsek kutulu oyunlar çok ucuz 40 liraya gta 5 vardı sen düşün. RDR de 20 30 liraya bulursun hatta sıkıntı değil. 😀 asıl başka sıkıntıya gelirsek, bu cihazların hepsinde altta vidasında vs. garanti etiketi vardır. O yırtıksa bil ki cihaz ya tamir için açıldı yada tamir için 😀 onu normal insan evladı yaaa tozunu aldım diye çoooooooooooooook nadir açar. Yada hiç açmaz tamirlidir sakın bulaşma yani. Almadan önce sor altındaki vidasında etiketi bandrolü duruyor mu yırtık mı diye ? abi bik bik diye başlıyorsa eyv de kaç.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann E tabi 2. el letgo sahibinden vs bakman lazım. 😀 Kahraman konsol iyidir eskiler baya bu işte güvenilirler. Khalkedon var gene onlara da güvenebilirsin. Birde 12 gb alet ya aklında olsun ne oyun alırsan al diski taktım oynuyorum olmuyor önce cihaza bir ön yükleme yapar 3 5 10 gb falan 12 gb alette o kadar boş yer yok, zaten illa sana disk tak disk tak diye bağırır durur. 50 60 liraya 2. elden 250 gb falan Disk bulursun ya da elinde varsa takıp oynarsın. Bak yani öyle en kötü bir hdd olsun gene de fiyatta çok fark yoksa.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann 12 gb sıkıntı yoksa takar oynarsın ya dert değil. SSD'i tak geç. Ya diskin tamamını yüklemiyor ama bir kısmını ön bellek için yüklüyor. Atıyorum gta 5 falan 40 50 gb blu-ray'i ama onun 8 gb'ı sadece yüklüyor sistemine o kadar. SSD taktıktan sonra hiçbir sıkıntın yok diski tak oyna bu kadar.

 • Orcun @orcun

  @ermanyurdakann Yok ya ne olacak 😀 al al ya için rahat eder doğru uğraşmıyorsun falan letgoda milletin ağız kokusunu çekiyorsun.

 • Fatihmi @fatihdis

  Primary hesap sadece bir tane oluyor değil mi? Yani aldığın primary hesaptaki oyunu oynayıp sıradaki hesabı primary yapman gerekiyor ondaki oyunu oynayabilmek için?

 • Uvajed Kurt @uvajedofficial

  2 kişi de hesabı primary yapıp bir kişi indirdikten sonra oturumu kapatıp kendi hesabından oynamaya devam ederse ne olur

 • CLETH_35 @cleth_35

  Hayırlı akşamlar. Bir PS4ten 2 farklı hesap ile 2 ayrı psn kardeşliği yapabilirmiyim?

 • CLETH_35 @cleth_35

  Teşekkür ederim ama şunu da belirtmek istiyorum kardeşliği iki farklı kişi ve 2 farklı sistem ile yapmak istiyorum yani benim hesabım 3 farklı sistemde görünecek ( kendi hesabım dahil) bu herhangi bir sorun oluşturur mu?

 • CLETH_35 @cleth_35

  Ben yanlış ifade ettim sanırım, kendi iki farklı hesabım ile 2 arkadaşım ile kardeşlik yapmak istiyorum fakat hesaplar farklı olsada iki kişi ile farklı hesaplardan kardeşlik yaptığımdan dolayı ip çkışması gibi bir durum söz konusu olurmu yada banlanırmıyım?

 • Enes Hacıfazlıoğlu @oflu061-5

  Selamun aleykum. Playstation oyun salonum var. Salonda 8 ayrı kasa bulunmakta. Bu 8 masayı kardeş yapabilir miyiz. Bir oyun alıp 8 ine bölmek. Şuan 3 kasa kardeş durumda bu sayıyı 4 veya daha yükseğine çıkartamiyorum 3 olan 4 niye olmuyor. Çok teşekkürler

 • Enes Hacıfazlıoğlu @oflu061-5

  Ana psn kardeşliğini onaylamadığı için oyunlar kilitli oluyor peki neden 3. Masa çalışıyor

  • Melburg @melburg

   Açıkçası hiç bir zaman 8 cihaz gibi bir olayı pratikte deneme şansım olmadığı için yüzde yüz yardımcı olamam size sadece teorik olarak hesabın her makineye girilebiliyor olması gerek makinelerde İnternet var değil mi hepsinde?

 • Enes Hacıfazlıoğlu @oflu061-5

  Evet makinalar internete bağlı. Şöyle izah edeyim masa birde oyunlar alınmış 2 ve 3 e masa bir in hesabı yazılmış ve oyunlar açılıyor 4. Masayı masa 1e bağlayınca diğer hesaplar gidiyor 2ve 3 psn kardeşliğini onaylamıyor
  Zanneder isem 3 den fazlası olmuyor 😦😦

 • Enes Hacıfazlıoğlu @oflu061-5

  Bu kesin bir bilgi mıdır boşuna uğraşma yayim makinaları allak bullak ettim.

 • Fatihmi @fatihdis

  Bir arkadşımla kardeşlik yapmış durumdayım. Onun hesabı bende primary, benim hesap ise onda secondary. Psn plusı benim hesabım ile aldık. Geçen gün bir arkadaştan secondary hesap satın aldım. Oyunu sadece o hesap ile oynayabileceğim için acaba benim hesabımın plus üyelğinden faydalanabilir miyim? Sorun benim hesabın secondary olması. Olmaz gibime geldi ama bir sorayım dedim. Oyun içinden kullanıcı değişikliği yaparak satın aldığım hesap yerine kendi hesabımla oynamaya imkan veriyor, bu şekilde online oynama ihtmalim var.

  Fakat diyelim ki bu olmadı, o zaman nasıl bir çözüm bulabilirim?

  Edit: secondary hesabın plusı diğer hesaplar kullanamıyor. Oyun Lokal coop desteklediği ve kapama açma ile kullanıcı değişikliğine izin verdiği için plus olan kendi hesabım ile online oynayabildim

 • Serdar Saglam @saglam-s044

  Hocam merhabalar bende ps4 var onu satmaya karar verdım ıcersınde onlıne olarak almıs oldugum fıfa20 var onuda vermek ıstıyorum ama benım onlıne aldıgım ıcın bılgılerım mevcut sattıgım zaman karsı tarafa nasıl verebılırım oyunu

 • Laaps @mehmetzekierismen617

  Psn kardeşliği yaptiğım kişiye bendeki ps plus oyunları geliyormu?

 • Serkan Colak @serkan-colak

  ps4 ile ps5 arasinda psn kardesligi yapmak mumkun mu?

Tüm blog yazılarını gör