Oyun oynarken "yarı" kapanan bilgisayar :(

Selamlar biraz uzunca bir yazı olacak. O yüzden zaman ayırıp okuyan teknoloji severlere şimdiden teşekkürler.

Meydana gelen durum: Oyun oynarken bir süre sonra ekranda aşağıdakine benzer bir görüntü ve
cızırtı sesi geldikten sonra ( ekranda ki renk ve biçim farklılık gösterebiliyor ) bilgisayarım yarı kapanır hale geliyor. ( Yani kasa çalışmaya devam ediyor ve ekran standby moduna geçiyor ) bu yarı kapanır durumdan da sadece güç tuşuna basıp yeniden açmak ile kurtulabiliyorum. ( Reset tuşu işe yaramıyor )

 

Masaüstü kullanımında hiç bir sorun yaşamıyorum. Sadece oyunlarda problem çıkıyor.

Aklımın köşesinde sürekli olarak yaklaşık 6 yıllık olan 600w lık aerocool strike-x marka ve modelde ki güç kaynağımın R9280X li 16gb ramli Fx 8300 işlemcili ( ekstra 3 fan, fan kontrolcü, gaming klavye mouse ) sistemi taşıyamadığı fikri vardı. Fakat biraz araştırma yaptığımda aslında ekran kartımdan anakartıma ramlere varıncaya kadar çok detaylı bir olasılık havuzuna ulaştım.

Durum böyle olunca;

1-) işlemcimi ve soğutucusunu söktüm temizledim yeni termal macun sürdüm ve yeniden taktım.
2-) Ekran kartımı söktüm temizledim ( Tabi biraz yüzeysel bir temizlik soğutucuyu sökmedim ) göz kararı ile üzerindeki kapasitörleri inceledim bir sorun göremedim.
3-)Güç kaynağını söktüm. İçini açtım ve içindeki toz diyemeyeceğim katran tabakasını kibarca temizledim çiçek gibi yaptım ve parça arttırmadan monteledim.

Bütün bu işlemlerden sonra Diablo 3 oyununda ki ayarları da biraz kısarak ( AA kapattım gölgeleri düşürdüm ) bir gece boyunca sorunsuz oynadım. Fakat ertesi gün tekrardan aynı sorun baş gösterdi.

Elimde yeterli malzemem olmadığı için yeteri kadar test edemiyorum. Bunca yıllık pc kullanıcısı olarak ta mahallede ki bilgisayarcıya gidip kem küm etmek, derdimi anlatmak, onun kendinden bezmiş halleriyle bilgisayarıma hunharca hareketler yapmasını falan da görmek istemiyorum.

Anladığım kadarıyla sorun çok kapsamlı. Sizin deneyimlediğiniz bir durum oldu ise benimle paylaşırsanız çok sevinirim. İnternet üzerindeki yerli kaynaklar hala format at gibi saçma sapan cevaplar ile dolu olduğundan sizden ricam en azından vaktinizi ayırıp okuduysanız lütfen içi biraz dolu cevaplar ve deneyimler ile destek vermeniz.

Çok teşekkür eder saygılar sunarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör