NEXUS 5'DEN XİAOMİ Mİ4'E NASIL GEÇTİM

Merhaba;

Bu yazı Nexus 5'den Xiaomi Mi4'e nasıl geçtiğimi ve ardından TT ile yaşadığım sorunları içerir.Geçiş kısmı hikaye tadında olduğu için uzun tutuldu,dilerseniz TT vs TURKCELL paragrafına giderek sadece operatör sorunları kısmını inceleyebilirsiniz.

Kullanıcısı olduğum xiaomi mi4 ün çin üretimli olmasına mütevellit bir takım frekans farklıları olması,ülkeye ithaalatçi garantili olarak girmesi nedeniyle bazı operatörler tarafından 4.5GEEE li olarak fiberleyememesi(TT) gibi bir takım aksaklıklardan bahsedeceğim.

 

Sizinde hatırlayacağınız üzere 4.5G furyasından kısa bir süre önce 4G furyası vardı ancak bir takım sebepler ile ertelendi.Ama operatörler yinede gerek reklam gerekse rekabet amacı ile sim kart değiştirme,hediye internet verme gibi çeşitli kampanyalar yapıyorlardı.

Bende o sıra kullanıcısı olduğum Nexus 5 ile giderek TT den 4.5G uyumlu sim kartımı ücretsiz bir şekilde temin ettim çünkü Nexus 5 uyumlu cihazlar listesindeydi.Ardından 1 gb hediye internet paketini tanımladım.Fakat bu paketi daha kullanamadan telefonum arızalandı ve servise vermek zorunda kaldım,buraya kadar hadi neyse olur öyle derken tanıdıklardan yada arkadaşlardan internete giren bir telefon bulamayınca evdeki emektar Nokia 1208 i kullanmaya başladım.

Faturalı olaraktan üstüne birde fatura kesilip kullanım hakları yenilenince elde  1 adet Nokia 1208, 4 gb ana paket + 2 gb haftada iki gün geçerli + 1 gb hediye internet ile kalakaldık.Hissiyat olarak hiç hoş değil,garajınızda bir adet BMW M3 var ama benzin deposunu sökmüşler gibi.Neyse,Allah daha büyük dert vermesin.

Bir yandan üniversiteye hazırlanırken diğer yandan ise haftada bir kaç kez servisi arıyor cihaz hakkında bilgi almaya çalışıyordum ancak pek umut yok gibiydi ve yasal iş süresinin dolmasını bekliyordum.Telefona ne olduğunu merak edenler için;

Güç tuşu arızalandı ve telefon sürekli kendini yeniden başlatıyor hatta recovery menüye bile bağlanmıyordu.Çözüm anakart değişimi idi,bataryasıda eskimişti ve onuda belirttim ve bataryanında değişmesi uygun görüldü.Gereken parçalar servis tarafından sisteme girilmiş ama telefonun üretimi biteli sene olduğundan parçalar tedarik sorunu yaşıyordu.

Yasal iş günü süresinin dolmasına mutakip LG Genel Merkezi aradım ve bana değişim cihazı olarak G3 göndereceklerini öğrendim,öncesinden bir takım araştırmalar yapıp Niyazı Saral'ın videosunu izlediğim için haklarımı telefondaki kadına saydım ve eğer G4 teklif etseniz kabul edecektim diyerek ekledim(resmen topun ağzından dönmüşüz,garantisi bitmek üzere olan cihazın yerine aynı süre garanti ile devam edecek olan ve bir takım sorunları olan bir cihazı gözü kapalı kabul edecekmişim Allah korumuş)

Kadın önce şaşırdı ardından G4 istediğinizi ilgili birime iletelim dedi,kesinlikle kabul etmediğimi,tam ücret iadesi istediğimi belirttim.İlgili birime ileteceğini ve değerlendirileceğini söyledi ve görüşmeyi sonlardıkdık.

Sanırım 2 hafta sonra cuma günü telefonun fatura bedelini alabildik.

 

O süreç zarfında Nexus 5 den sonra üzmeyecek telefonlara bakıyordum ama fiyatlar gayet yüksekti.Ufukta GM5 Plus vardı ama net bir şey yoktu ve telefona ihtiyacım vardı.Hemen abisi olan Android One üzerinde yoğunlaştım,gerek saf android olması gerekse fiyat olarak 600 TL yi geçmemesi oldukça cazipti ama ne kadar ekmek o kadar köfte mottosu ile üretilen bir telefon olduğu için benim gözümde bir takım eksiklikleri vardı,neydi bunlar;

Ekranı 720p idi ve 1080p den aşağı doğru bir geçiş olacağı için açıkcası gönlüm el vermedi,alıştık bir kere.Diğer husus işlemcisi,s800 den s410 a inmek yine aklıma yatmayan bir diğer husustu.Tamam bende bu işlemci ile uzaya çıkmayacağım ama alışmış kudurmuştan beterdir diye boşuna dememişler.

Ardından bir kaç ay öncesinde n11 yılbaşı kampanyası ile 890 TL ye satılan Xiaomi Mi4 üzerinde bir araştırmaya yöneldim.Teknoseyirden de alanlar vardı ve bende onlardan birisi olan Arda Zeytin'e mail attım,durumu izah ettim cihaz hakkında kullancı deneyimini sordum.Aldığım geri bildirimler beni tatmin etimişti ancak aklımda dolaşan sorular durulmamıştı.Cihaz delta garantili idi,sorun olabilirdi ama başka seçenek yoktu.

Telefon 16 gb dı ve hafıza kartı takılmıyor idi ancak otg desteği vardı,bu senaryo bana tanıdıktı zira Nexus 5 de aynı durum söz konusu idi. Bu büyük bir sorun değildi.

Neyse,uzun araştırmalar sonucus Xiaomi Mi4 de karar kıldım ve fiyat kovalamaya başladım.N11 de Semers adlı satıcıda 999 TL idi ve uzun süredir aynı fiyattan satılıyordu.

Ta ki 930 TL ye düşene kadar,iade elime geçer geçmez siparişi geçtim ve telefonu almış oldum.

TT VS TURKCELL

Cihazı kullanmaya TT* hattım ile başlamıştım.Henüz nisan ayında olmadığımız için telefonun lte sinyali alıp almayacağını bilmiyordum ancak sim kartım üzerinde 4.5G yazan yeni nesil sim kartlardandı.Bu sinyal bilinmezliği ise telefonun ülkeye ilk giren sürümü 4g destekli değildi ama sonradan 4g destekli sürüm gelmişti.Kimse ülkede 4g sinyali alıp almayacağını bilmiyordu.

TT'ye gönderdiğim sms e yanıt olarak,sim kartınız uyumlu ancak cihazınız uyumlu değil mesajı aldım.Ancak bu beni hiç şaşırtmadığı için 1 Nisan gecesini beklemeye başladım.Saatler 00:01 i gösterirken ekranda herhangi bir LTE,4G,4.5G ibaresi yoktu.Bir AVEA klasiği olarak balkona koştum ve herhangi bir değişikli olmayınca telefonu kapatıp yeniden açtım ve ekranda 4G ibaresini gördüm,arka planda ise cihaz LTE sinyalini alıyordu ama sinyal seviyesi düşüktü.Gece boyunca yaptığım testlerde genelde 50 mbps civarında dolanıyordu,o gece 400 mb kota harcamıştım sadece speedtest için,Yansın geceler.Yalnız şöylede bir husus var,masamda 4G çekmiyor,balkona çıkmak lazım.

Sabah derse gitmek için evden çıktım,yol boyunca sinyal aldığım yerlede test yaptım ve gördüğüm en yüksek sonuç 70 mbps civarı oldu.Ama şöyle bir husus vardı,cihaz sürekli hareket halinde iken yada kapalı bir mekana girince genelde 3G ye düşüyordu yani stabil sayılabilecek bir 4G bağlantım yoktu,bunu açıkcası TT'ye bağladım çünkü FİBEERRRRLedik diyerek altyapı döşenmiyordu.

Ardından bu TT çıktı 4.5G li cihazı ve sim kartı olan müşterilerimize 10 gb hediye internet vereceğim dedi.Sms ile katıldım ve sonuç hüsran;

Şekerim senin telefon tüh pis kaka,gel sana yeni telefon verelim diyordu kısaca.Müşteri hizmetleri ile görüştüm ama nafile,bende bir tanıdığa telefon edip vakti olup olmadığını sordum,vakti varmış.Kalktım gittim yanına,kendisi Note 4 sahibi idi,telefonu rica ederek sim kart değişikliği yaptım ve kampanya katılım mesajını gönderdim.Ardından kendi telefonuma sim kartımı takarak beklemeye başladım ve katılım başarılı olmuştu.O ayda 10 gb ı o şekilde alarak bir güzel ezdim.

 

Ama kopma sorunları devam ediyor ve aylar geçmiş olmasına rağmen,televizyona Ronaldonun dublorü bile çıkmasına rağmen hala stabil denecek bir bağlantım yoktu.

Hem TT de mevcut müşteri olduğum için hemde nerdeyse 4. senem olduğu için bana ucuz hiç bir tarife teklifi gelmiyordu.Bende taahhütün bitmesine 24 gün kala numara taşıyarak Turkcell'e geçtim.

 

Turkcell sim kartımı taktıktan sonra 4.5G ile ilgili smsleri gönderdim.Gelen yanıtlar gayet hoştu çünkü Turkcell bana senin cihaz pis kaka dememiş,aksine ooo ne vereyim abime modunda bir hoşgeldin mesajı atmıştı,yani sözün özü cihaznınız ve sim kartınız uyumlu,4.5G aboneliğiniz başlatılmıştır diyordu.

 

Sabah paketi tanımlayıp (750 dk,1000 sms, 5 gb internet---->35 TL) hz testi ve stabillik testi yaptım kendimce.4.5G de genelde 50 mbps üstü hızlar verirken aynı zaman bu hızları sayfa açarken,video izlerken hissettiriyordu.Oldukça stabildi ve TT de yaşadığım problemin TT ile alakalı olduğu savımı ispatlamış oldum.Hatta Antalya-Akseki-Konya gidiş gelişinde 4.5G yi pek göremesemde bir çok yerde 3G bağlantı vardı ama bir çok kerede bağlantı komple koptu.Bunun sebebi şüphesiz dağlar ve geçitlerdi,yapacak bir şey yoktu.

 

26 gündür Turkcell kullanıyorum ve genel olarak çekim kalitesinden TT ye göre çok memnunum lakin faturalı hat kullanmak istediğim için ve Turkcell'in faturalı hatları bana göre oldukça pahalı olduğu için TT yeni bir fiyat/performans tarife çıkarır çıkarmaz muhtemelen geri döneceğim

 

İçinizden EEEEEEEEE OOOOOO HAYDAAAAAA,BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU dediğinizi duyar gibiyim.Haksız sayılmazsınız ama öğrenci olduğum için ve bu sene Üniversiteyi Konya'da kazandığım için nispeten yüksek internetli ve dk lı ve fiyatı uygun bir tarife kullanmam gerekiyor,evde olsaydım 5 gb yeterdi ama evden uzakta ne kadar götürür bilmiyorum.Ayrıca Teknoseyirde Konyada ikametgah eden bir kaç kişinin attığı speedtestlerde TT fena görünmüyordu,Konya zaten dümdüz ova herhalde çekim sorunu yaşamam diye düşünüyorum.

 

Son olarak  2G,3G,4.5G ne kadar çekiyor,şarja etkisi ne kadar  kıyasını kabaca yaparak yazıya son vermek istiyorum.

 

TURKCELL

2G de oldukça iyi çekiyor,ayrıca TT den daha hızlı bir bağlantı sunuyor,sinyal seviyesi genelde -75 dBm ile -85 dBm civarında,

3G de ise yine oldukça iyi çekiyor ve hızlı,sinyal seviyesi genelde -75 dBm ile -85 dBm arasında değişiyor,

4.5G de ise gayet stabil ve kopma yaşatmıyor,iyi çekiyor,sinyal seviyesi genelde -80 dBm ile -100 dBm arası değişiyor.Ama burada belirtmem gereken bir şey daha var Turkcell -100 dBm iken full çekerken TT -100 dBm olunca tek çubuk falan çekiyor.

Ayrıca psikolojik midir yoksa Turkcell genelde bazdan kopup sürekli sinyal aramadığı için midir bilinmez,hem kullanırken hem beklem modunda iken ben pili daha tasarruflu kullandığını düşünüyorum.

 

TURK TELEKOM

2G de oldukça iyi çekiyor,ama Turkcell'e göre bağlantı hızı yavaş,net hatırlamamakla birlikte -80 dBm ile -90 dBm arası sinyal değer değişiyor ve bekleme modunda daha tasarruflu kullanıyor pili.

3G de fena bağlantı hızları sunmamak ile birlikte genelde speedtest te çıkan hızı tarayıcıda vermiyor,sinyal değerlerini rakamsal olarak hatırlamasamda şarj grafiğinin altında yer genelde yeşil,kahverengi ve kırmızı renkleri ile cıvıl cıvıl oluyordu.

4.5G de ise hiç stabil değil,aynı şekilde speedtestte çıkan değerler genelde tarayıcı yada indirme yaparken pek yansımıyor,50 mbps çıkıyor ise misal monster notebook a girerken abartısız 45 saniye falan sayfa yüklenmesi bekliyoruz hem 3G de hem 4.5G de.Sinyal değeri olarak alt limiti genelde -90 dBm lerde iken -100 dBm seviyesine çıkınca tek çubuğa düşüyor -111 dBm olur olmaz 3G ye çekiyor.

Şahsi fikrim bataryayı bu ara geçişler dolayısıyla hiç verimli kullanmıyor habire güç çekiyor,ısınıyor.

 

 

Umarım faydalı olmuştur,aklınıza takılan veya sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlarda belirtirseniz konuşur tartışırız,okudğunuz için teşekkür ederim.

#Akış #Xiaomi #Mi4 #XiaomiMi4 #Turkcell #TurkTelekom

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör