Google'da çevirim içi olmadan 2 yıl...

Başlıkta belirttiğim gibi 2 yıldır telefondan birkaç defa hariç, teknoseyir de dahil kullanıcı bilgileri olmadan kullanım deneyimlemek istedim.

Telefon tarafı neredeyse imkansız.

PC tarafından ise enteresan şekilde konum ve hat bilgilerinden sizi tanıyor.

Ne kadar hesap bilgilerini vermeden de örneğin; bir alışveriş yaptığımda beni tanıyor.

Bu süreçte tüm teorileri denemeye çalıştım. Ne yaparsam yapayım Google isterse beni biliyor.

Hani babalar herşeyi bilir ama bize belli etmezya bu onun gibi de değil. Tam bir kabus.

Arkadaşımın hesabının aktif olduğu bilgisayardan yaptıklarına bakıp beni zorlanmadan tanıyor.

VPN vs kimse kendisini kandırmasın. Eskiden vpne bakış açım şuydu: operatörler isterse çözer.

Yok arkadaşlar hepsi yalan ve düzmece.

Resmen dev bir labirent içinde dönüyoruz.

Misal:

Beğenilerini belli etmeden alışveriş yapmak istediğimde, evdeki PC de kesinlikle ben olduğunu çok kısa sürede anlıyor. Başka adreslerde denemelerinde ise arkadaşımda ve çok sık bilgi bilgi paylaştığım birisiyse kesinlikle yakalıyor.

Bu şizofreni yapmamız gereken birşey  değil. Ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini bana daha iyi öğretti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  ınternet’in bu noktasında gerçekten elimizden birşey gelmez. Google data’yı kaynağından alıyor ve bu data’yı sağlayan ana damar ile de paylaşıyor. Bu noktada bir kullanıcı hiçbirşey yapamaz. Bu yöntem artık sadece sanal dünyada değil gerçek dünyada da kullanılmaya başlandı. Kullanıcı olarak alışveriş yada herhangibir rutin işlemi yapmamayı seçemezsiniz. Absurt bir örnek olacak ama kanalizasyon sistemi üzerinden dışkınızın analizi yapılıyor diye dışkı üretmeyecek misiniz.

  • lterlemez :) @lterlemez

   İmkansız değil, Google'ın, MS vd tüm iletişim ağ adresleri öğrenilir ise veri toplaması engellenebilir. İS'nin Google veya MS'in olması da bir şey değiştirmez. Önemli olan iletişim alt yapısı, engellenebilirse sadece ip ile yetinecektir. Ama, işte, devletlerin İSS'lerin ortak karar alıp hangi veriyi geçirecek hangisini geçirmeyecek inceleyip, ortak karar alması gerekiyor.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @lterlemez google ve diğerleri genelde kullanıcı tarafındaki veriyi sunucu tarafından elde ediyor. Servisler yada raporlama altyapıları ile bu sağlanıyor. Bugün hangi hizmet sunan web taraflı hizmet sağlayıcı kendine özel kapalı devre raporlama servisi ediniyır ki... Çoğu hizmet google, ms yada aws altyapı hizmetleriyle raporlama yada istatistik yani data elde ediyor.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @aerdogan17; Bunlar bloklanabilir ya da kullanılmasına izin verilmeyebilir.

  • serifcakir @serif49

   @lterlemez kesinlikle yanılıyorsun arkadaşım. Burada belirtemeyeceğim türlü yollardan neler denemedim. Dersen ki fark web tamam. Ben kullanıcı olarak dedim. Babamı örnek verirsem, adam WhatsApp ta bile zorlanıyor. Benim kastım genel kullanım yani büyük çoğunluk.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @lterlemez sunucu taraflı servis nasıl bloklanır?

  • lterlemez :) @lterlemez

   @aerdogan17; Servisleri, en azından seçenekli hizmet vermeye zorlayabilirsiniz ama karar birliği gerekir. Yani, ülkelerim birlikte karar vermesi gerekiyor.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @lterlemez geçen senelerde google analitycs’i engellemiştik yanlışlıkla 😅 o zaman neler oldu hatırımızda 😉 normal sıradan aistemler bile hizmet veremedi ki bu basit bir ip bloklamaydı insanlar iş yapamadılar 🤔 topyekün bir hareket oluşmasın diye google, ms ve aws gibi devler de boş durmuyor hem tüketici yada müşteri bazında adam kazanıyorlar hem de beokrasi mecralarında alan kazanıyorlar. Sözün özü data toplayan kan emiciler artık parazit gibi değil bizzat hamuruna karıştılar online mecraların

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Lütfen yanlış anlamayın ama bu Google korkusu biraz paranoya meselesi gibi. Google şu an internetin her noktasında. Bu yollarda gezerken ona rastlamamak imkansız. Ben şahsen Google'ın bir çok servisini senelerdir kullanıyorum. Bir çok servis parayla dahi satın alınmayacak kadar başarılı. Herkes bir big data diyor, bilgilerimiz çalınıyor diye korkuyor. Yahu bu ülkede nüfus sistemine ait tüm kimlik, adres verileri çalındı, internette yayınlandı. Yemişim Google'ın topladığı veriyi. Ben ne kadar önlem alsam da bir yerden patlak veriyor. Bu konulara çok kafa takan bir insanın internete öyle ya da böyle girmemesi gerekiyor.

  • serifcakir @serif49

   Yazıda da belirttim paranoya yapmayalım ama korkunç yönlendirmeler var. Örneğin: porno izleyen bir arkadaşım PC yi bana getirdi temizlemem için. Orada deneyimim şu oldu; hesap sahibini zaten biliyor yanında benim tercihlerim olan PC donanımları vs tavsiye ediyor. Dahada açmak gerekirse benim ilgilenmediğini fark edince anında durum değerlendirmesi yapıp kim olduğunu çözüyor.

 • Kesb-i @kesb-i

  Beni bilsin zaten. Ben yasadışı bişey yapmıyorum. Bana özel işlemler yapsın, işlerimi kolaylaştırsın, saçma sapan şeyler yerine ilgilendiğim şeylerin reklamını yapsın. Bilsin yahu, hatta bilmediği bişey varsa ben söyleyim. Bu korku nedir anlamadım. Cem yılmazın mangalda vurulan adam esprisine döndü iş.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Bizi çok bağlamıyor zaten, sorun gelecek nesil için ortaya çıkıyor.

  • Kesb-i @kesb-i

   @lterlemez Onlara da sorun olmaz. İlerde dağda bayırda düşsen ambulans drone anında gelir alır işte mis.

  • serifcakir @serif49

   Tamam da güzel kardeşim ben istemeden bana resmen mobing yapıyor. Misal; hanım soruyor arabnın nesi var? Birşey yok bakıma gidecek diyorum. Marka modeline en uygun servis şurada diyor. Ama çoğunluğu yanıltıcı. Bunu ben anlıyabiliyorum ama yinede neredeyse düşürecek beni. Peki 5, 6 yaşında ki çocuklar ne yapacak?

  • serifcakir @serif49

   @kesb-i peki sistem ileride ben bunu beğenmedim derse sana nasıl bir ambulans gelecek veya ne zaman?

  • Kesb-i @kesb-i

   @serif49 Bunlar tamamen hizmet ve para yarışı. Kim size mobing uyguluyormuş? Google servisleriyle yüklü bir telefon almak sizin seçiminiz. Google maps kullanmayın o zaman. Bi sürü alternatif navigasyon yazılımı var. O dediği yere gitmek zorunda değilsiniz. O sadece öneri sunar. Deneyip denememek size kalmış. O kadar çok hayatı kolaylaştıran servisi ücret almadan sunuyorlarki. Ben şaşırıyorum doğrusu. Bilinçli insan 3-5 reklama kanmaz. Bilinçli ve iyi yetişmiş evlatlar yetiştirirseniz google ve diğer firmaların bu hizmet ve servislerini verimli kullanırlar ve belki onların iş yeri birilerine tavsiye edilir.

  • serifcakir @serif49

   @kesb-i alphabet in kurucusu sizin kadar savunmuyor. Kaldı ki bunlar benim tecrübe ve fikirlerim. Beğenmeye bilirsin. 3-5 reklam diyerek resmen yalan söylemiş oluyorsun. Bilmeden konuşmak yalanla aynı bence. Bilinçli evlat yetiştirmekten bahsediyorsun akşam eve gelene kadar nelerle karşılaşıyoruz. Hepsinin anne ve babaları kötü öyle mi? Tecrübe edindiğim kısımda yalnızca Google değil, Yandex vb birçok yazılımı kapsıyor. Hatta Apple uygulamaları da dahil. Gerçek yaşınızı ve tecrübelerinizi bilemedim ama ahkam kesmek ve uzaktan seslenmek yerine tecrübelerinizi bekleriz.

  • Kesb-i @kesb-i

   @serif49 Ben savunmuyorum. Siz afedersiniz hem kullanıp hem bok atıyorsunuz. Bana hizmet etsin ama reklam göstermesin. Yok öyle bir dünya. Bi sürü GPS uygulaması var derken offline çalışan parasını verip kullanabileceğiniz sygic benzeri uygulamalar da var. Verin parasını benim gibi kullanın istediğiniz kadar. Her sorunlu çocuğun sorumlusu ailesidir. Psikolojinin en temel konusudur. Tüm sorunlar çocuklukla ilgilidir. Çocuk büyütmek karnını doyurmak demek değildir. Tuşlu nokia da kullanabilirsiniz. Bu servisleri kullanmak istemeyen kullanmayabilir. Bilinçli kullanıcı bu servisleri kendi çıkarı için kullanır. Kendi işyerinin reklamını yaptırır,para kazanır, kendi çıkarı için nasıl kullanırımı düşünür. Bazısı da hem kullanır, hem de beni takip ediyorlar diye sızlanır.

  • serifcakir @serif49

   @kesb-i gerçekten üstadsınız.

 • USB @usb

  Google, ne kadar bizi tanıyor gibi gözükse de bence birçok yasal mevzuat yüzünden zaten kısıtlanıyor. İnternet yaşamından Google'ı çıkarmanın belirli seviyeleri var. Kişiyi takip etmek için kullandığı araçlar biliniyor çerezler, dns, reklamlar, js kodları v.d. Bunları engellemek için bir efor (araştırma, bilgi edinme) gerekiyor önemli olan bu eforu sarfetmek isteniyor mu?

  • serifcakir @serif49

   Yok hocam emin ol delirmedim ama takip mekanizması yasal felan değil. Öyle ki Google'ye tüm GPS kullanım izinlerini kapatsam da GPS im kapalı olmasına rağmen oldukça keskin şekilde neredeyim biliyor. Hatta telefonu 6610 seviyesinde kullanayım dedim tabi WhatsApp vs yok, gelen smsler arttı.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  "ben olduğunu çok kısa sürede anlıyor" Cümlesinden kastınız nedir?

  • lterlemez :) @lterlemez

   Üçgen eşleştirme ile anonim kalmayı başarsanız bile kim olduğunuzu hemen anlıyor demek istiyor.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @lterlemez Ama anladığını neye dayanarak iddia ediyor?

  • lterlemez :) @lterlemez

   @ufkabakan; Arama çubuğuna giriş yaptığınızda çıkan otomatik tanımlamalar, YT veya reklamlarda çıkan öneriler vb.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @lterlemez O zaman yanılıyor ya da FireFox ile uBlock gibi trackerların çoğunu engeleyen bir addon kullanmıyor arkadaş. Benim ayda yılda bir kullandığım "baba evinde" duran PC de ne youtubene de diğer google aramaları, benimle standart öngörüme uygun değil. Uzun süre kullansam o PC'yı zaten yapay zeka senin davranış şeklinden sana uygun bir profil oluşturacak ama bu illa Google "AAA bak Ufkabakan Eskişehirden gelmiş Angara da bir PC kullanıyor" şeklinde algılamıyor. Sizi tanıyor diyelim kısaca. Tabi önce dediğim gibi uBlock ve FireFox ikilisini kullanmak lazım. Kalkıpta Chrome kullanıp da Google dan saklanmaya çalışmak ahmaklık olur.

  • serifcakir @serif49

   @ufkabakan emin olabilirsin ki her türlü yolu denedim. Ahmak derken haddinizi aşıp terbiyesizlik etmişsiniz. Burada tecrübelerini paylaşın bizde işe yarayanlar için teşekkür edelim. Hakaret ediyorsun ve yaşın başın belli.

  • serifcakir @serif49

   @ufkabakan sana bir örnek daha vereyim. Eşim kıyafet vs bakıyor. Tabi kendi PC ve telefonundan. Nadiren benle de paylaşır bana yakışır mı diye. Eşim benimle paylaşmasa dahi baktığı bir çok ürün aynen benim cihazlarda beliriyor. Kaldı ki bir birinden tamamen farklı işletim sistemleri ve cihazlar, farklı tarayıcılar da olsa bu böyle. Hele android ve ios kısmına hiç girmeyelim.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @serif49 Öncelikle "Ahmaklık" bir hakaret ya da küfür değildir. Anlamına farklı kaynaklardan da bakmanızı rica ederim. Benimde bir çok konuda "ahmaklık" yapıp, kendime kızdığımı alenen söylerim.
   "Ahmaklık : Aptal olmadığı halde düşünememek, akılsızlık etmek, akılsızca davranmak."

   Size sorularım var:
   * Google Chrome kullanıyor musunuz?
   * Kullandığınız Browser da yüklü ve aktif olan Adblocker, Privacy Blocker, Tracking Blocker nedir?
   * IP değişimi için Browser ya da sistem bazlı bir VPN / WebProxy kullanıyor musunuz?
   * Arama motorunuz nedir? Yandex Arama ya da DuckDuckGo Kullanıyor musunuz?

   Eşinizin ya da arkadaşınızın size gösterip fikrini sorduğu ürünün sizde belirmesi durumuna gelirsek, Android cihazların ortam dinlemesi yaptığını biliyorum ve bunu da reklam için kullandığı kesin. Ek olarak ortak WiFi ağına bağlı iseniz, sizi ortak WiFi ağından da tanıyabilir.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @serif49 cihazların yakınlığını ölçtüğünü, çevredekilerin ortalama beğenilerinden bir şeyler gösterdiğini düşünüyorum.

  • serifcakir @serif49

   @ufkabakan söylediklerinin tamamını denedim. Atlatma yöntemleri var. Yazdıklarımı sanırım tam anlatamadım. İşi bilen zaten limitine kadar zorlar. Benim kastım son kullanıcıların neler yapabileceği.

  • serifcakir @serif49

   @sqn hocam zaten bunu kastediyorum. Tamam reklam vs anladık ta birader, işin suyunu çıkartmasalar olmaz. Bu sebeple ABD seçimlerinde ki olaylar için de şaibe bana göre kesin. Hatta Facebook a yapılan suçlamaların çoğu da doğru. Kaldı ki bu tip bir teknolojiyi ABD ile yakın durmayan bir ülke yaptığında sıkıntı büyük.

  • serifcakir @serif49

   @ufkabakan o zaman aptal sizsini zira beni tanımadığınız halde boş boş ukalalıklar ne bu 15 yaş tribi mi?

Tüm blog yazılarını gör