Google Fotoğraflar'da Yüz Gruplama (Yüz Etiketleme) Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Google Photos (Fotoğraflar) çok fazla özelliğe sahip. Fakat bazı özellikler bazı ülkelerde kullanılamıyor. Yüze göre gruplama özelliği Türkiye'de aktif değil. Aktifleştirmek için tek yapmamız gereken, VPN ile Amerika'dan Google Fotoğraflar uygulamasına ya da sitesine girip ayarlardan şu şekilde aktif etmek. Eğer bu seçenek ayarlarda yoksa, ya VPN ile Amerika dışında başka ülkeden giriyorsunuzdur ya da VPN aktif olmamıştır.

Sadece 1 kere VPN ile girip bu özelliği aktifleştirmek yetiyor. Ondan sonra hiç VPN açmasanız bile yüklediğiniz fotoğraflar yüze göre gruplanıyor. Fakat bu özelliği açmadan yüklemiş olduğunuz fotoğraflar için yüz grubunuzu etiketlemiyor. Yani uygulamayı kullanmaya başlamadan bu ayarı etkinleştirmek çok faydalı.

Ben sonradan öğrendim bunu, yüklediğim tüm fotoğrafları silip ayarı etkinleştirip tekrar fotoğrafları yükledim. Hepsini yüze göre gruplandırdı. %100 başarılı gruplamıyor bu arada, babamın bana benzeyen bazı fotoğraflarını ben sanmış mesela. Ama büyük oranda başarılı.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör