Findeks Takipçi Hizmeti.

Findeks'in Takipçi adındaki hizmeti ile kişisel ve finansal bilgilerini koruduğu belirtmekte.

https://www.findeks.com/urunler/takipci

Sisteme üye olduğunuzda T.C. kimlik numaranız, eposta adresiniz, kart ve IBAN bilgilerinizi sisteme girebiliyorsunuz. İlk ikisi zaten üyelik esnasında zorunlu girilen bilgilerden.

Bu bilgileri girdikten sonra  eposta adresinize uyarı mesajı geliyor. Findeks hesabınıza girdiğinizde ise ana ekranda şöyle bir ekran karşılıyor.

Takipçi ekranına girdiğinizde hangi verinizin uyarıya sebep olduğunu görüyorsunuz.

Uyarıya tıklandığında bulunan bilgi, tarih detayları ve öneriler geliyor.

 

Sonuç olarak hizmet bize sadece bilgilerimizi bir yerde bulduğu söylüyor ama oranın neresi olduğunu söylemiyor. Tüm bilgilerin detayında bilgilerin kaldırılması için  Kolluk Kuvvet'ine veya savcılığa başvurmamız, kimlik numarası alanında ekstra olarak kimliğin kaybedilmesi durumunda  yenilenmesi önerilmekte.

Şahsen bu hizmet içinde bilgiyi bulduğu site, sistem veya benzeri belirtmesi beklerdim. Belki oraya ulaşarak varsa hesabımı silebilirdim veya bir yere şikayet edeceğim zaman hedef olarak orayı söyleyebilirdim. Çözüm içinde hesabım içerisinde işlem yapabileceğim bir alan olabilirdi, eDevlet hesabı da bu işlem sırasında kullanılabilirdi.

Çözüm için iletişime geçmemizi söyledikleri birimler, taleplerin takibi için ne kadar zaman ihtiyaç olacağı ve bunun onlara maliyetini göz önüne alırsak pek sonuç alabileceğimizi düşünmüyorum. Kimlik numarası uyarısında kimliğin yenilenmesini önermesi tuhaf geldi.

Kimlik numarası ve eposta adresi için uyarı vermesine rağmen işin garibi ise bahis sitelerinden yerel numara ile mesaj alan telefon numarası ise bu sistemde temiz görünmekte.

Firmanın bu hizmeti kullanan müşterisi hakkında bilgisi yok gibi. Hizmetin aktif olmasına rağmen firma tarafından kullanmadığıma dair telefonla bilgilendirme aldım ve ürünü reklamı yapıldı. Yazıda bahsettiğim detayları söylediğimde yeterli cevap alamadım.

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör