Evde ağırlık antrenmanı çalışmak

Uzun bir süredir düzenli olarak spor salonuna gidiyordum ta ki eve ekipman alıp evde yapmaya başlayana kadar. Şu an evde antrenmanlarımı yapıyorum.
Bu kararı vermemdeki sebepleri yazmadan önce bilmeyenler için powerlifting antrenmanları yaptığımı belirtmek isterim. Bu sporun ekipmanlarının nispeten pahalı olduğu halde bu kararı verdiğimi de belirtmek isterim.
Powerlifting sporunu bir güç sporudur. Bu sporda yarışma esnasında üç tane temel hareketin hepsinde ya da birinde ağır kaldırmanız gerekiyor. Bu üç hareket squat, deadlift ve bench press.
Daha önce gittiğim spor salonları yurduma ya da evime yakındı, yürüyerek gidebiliyordum ve fiyatları uygundu. Bu sene gittiğim salon ise eve 5 dk yürüme mesafesinde idi ve Powerlifting antrenmanlarına dayanacak ekipman ve yer mevcuttu. Bu salonun benim için en büyük avantajı ise başka Powerlifting sporu ile ilgilenen insanlarla tanışmama fırsat tanıdı. Bu önceki salonlarımda belirttiklerimi de sebep olarak ele alabiliriz. Bu salonlar hepsi üniversite okuduğum şehir olan Konya'da idi.
Biraz da Anamur'da ki salondan bahsetmek istiyorum. Anamur benim büyüdüğüm ve ilerde yaşama kararı aldığım şehir. Buradaki salona ulaşımım köy dolmuşu ile oluyordu. Her ne kadar eski belde belediyesi olsa da şehre ulaşım hâlâ bu dolmuşlar ile sağlanıyor ve ücreti 2,5₺. Benim durağa mesafem 10 dk, durakta 10 dk bekliyorum, duraktan şehre kadar geçen süre 20 dk. Spor salonuna gidip gelmem benim en az 5₺ ve 80 dakikama mâl oluyor. Spor salonuna gitme hazırlığı, duş alma, hava sıcaklığı, ağır çanta gibi faktörler eklenince katlanılmaz hale geliyor. Spor salonun fiyatı ise aylık 100₺ ve bu fiyat benim için böyle bir salona çok fazla. Spor salonu küçük, sıcak ve havasız. Ekipman kalitesi kötü ve yetersiz. Herhangi bir harekette ağırlıkları serbest düşüş yapcak şekilde bırakamıyorum ve bu deadlift, snatch, silkme gibi hareketlerde sıkıntı çıkarıyor. Zaten silkme yapacak boş alan yok. Spor salonunun sosyalleşme kısmına geleyim. Orta yaş ya da lise yaşlarında insanlar geliyor. Benim akranım olan kişi sayısı yok denecek kadar az. Olanlar da ya liseden arkadaş ya da merhaba denemeyecek kadar egoist. Çarşı da ise sıcaktan kimse dışarı çıkmıyor, aşırı nemli, aşırı sıcak ve esmiyor. Evimin olduğu yer şu an çok güzel esiyor ve üzüm altında antrenman yapıyorum.
Daha önce gittiğim spor salonlarının özelliklerini yazdım. İki yıllık bir spor salonu masrafımı ve ekipman fiyatlarını araştırdım. (Bu masraflarda ulaşım da dahil.) Bu araştırma sonucunda evde yapmak daha mantıklı olduğu sonucuna vardım. Yarışmalara katılarak bir sene içerisinde bile maliyeti karşılamış olurum.
Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Yazı ve konu ile ilgili yapıcı eleştiri yaparsanız sevinirim. Kendimi blog yazarak biraz geliştirip, ilerde video çekmek gibi bir düşüncem olduğu için bu yapıcı eleştirilerinize ihtiyacım var. Yazı ile ilgili sorun olabilir bu ülkede mühendislik okuyan birine göre yeterli bir düzey olduğunu acı dolu bir şekilde belirtmek isterim. İyi günler dilerim!

#Spor #Powerlifting #SporSalonu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör