TTNet'ten Turk.net'e Geçiş Süreci

Geçen hafta TTnet'ten Turk.net'e geçtim. Bulunduğum ilde (Şanlıurfa) daha önce Turk.net kullanan görmediğim için geçiş yapmadan önce internette araştırdım. Olumlu veya olumsuz fazla bir şey bulamadığım için epey tereddütle geçiş başvurusu yapmıştım. Benzer durumdaki arkadaşlara yardımcı olması açısından başımdan geçen süreci buraya yazayım dedim.

Uzun uzun okumak istemeyenlere; geçişten "şimdilik memnunum" deyip hızlı özet geçtikten sonra detayları yazayım:

26.12.2018, 00:10 Web Sitesi aracılığıyla abonelik geçişi başlattım. Öncesinde tahattütsüz TT Net 16 Mbit yalın ADSL kullanıyordum.
26.12.2018, Sabah belgelerin çıktısını imzalayıp, MNG Kargo ile gerekli adrese yolladım.Kargocuya "Turk.net'e başvuran çok oluyor mu diye sordum". O da "her ay 100-200 başvuru olduğunu söyledi". Çevremde kimse başvurmadığı için epey şaşırdım çünkü dediğim gibi daha önce bu ISP'yi buralarda kullanana hiç denk gelmemiştim.
28.12.2018, 19:04 Belgelerin Turk.net'e ulaştığına, sesli arama ile onayımın alınacağına dair mail aldım.
29.12.2018, Öğle saatlerinde arandım ve geçiş işlemleri için onay verdim.
31.12.2018, 12:07 Abonelik işlemleri tamamlandı.

Buraya kadar her şey sorunsuz ve çok hızlı oldu. Modemim TP-LINK TD-W9970 v3 (Turk Telekom'un verdiği modem) olduğu için, VDSL başvurusunda bulunmuştum. Turk.net'in direkt hiç bir şeyi değiştirmeden geçiş yapmış. VDSL değil de 16 Mbit ADSL oldu bağlantım.

31.12.2018, 14:37 Konu ile ilgili Online İşlemler'de destek kaydı açtım.
01.01.2019, 09:17 Telefon hattım olmadığı için VDSL bağlantısı alamayağım söylendi. Telefon hattımın aktif edilmesini söyledim.
02.01.2019, 16:35 Telefon hattım aktif edildi. Modemde VDSL bağlantı aktif oldu ama internet ışığı söndü. Bunun için destek istedim.
03.01.2019, 08:49 Bağlantım ADSL olarak aktif oldu. VDSL bağlantısı için tekrar destek açtırdım.
03.01.2019, 16:07 VDSL bağlantım aktif oldu. Ama hız 8 Mbit'ti. Hız ile ilgili şikayet bıraktım.
03.01.2019, 20:55 35 Mbit download/3 Mbit Upload hızına kavuştum.

Bugün eski faturayı ödemek için Türk Telekom'a gittim. 150 TL bağlantı ücreti cezası çıkardığı için yüklü bir fatura ödedim. Turk.net'in 120 TL'ye kadar bunları karşıladığını okumuştum nette ve web sitelerinde. Online İşlemlere bu fatura suretinin ekran görüntüsü yükleyince 6 ay boyunca 20 TL indirim tanımlandı faturama.

Şimdilik Turk.net faturam gelmediği için bilmiyorum ama faturamda sürpriz yaşamam diye umuyorum.

Sorun yaşamama rağmen @turknetdestek hattı beklediğimden daha iyi bir iş çıkardı. Şu an bağlantı stabil değil, arada 1'er dakikalık bağlantı kesiliyor ama şikayet edersem internet hızımı düşürebilirler diye şimdilik böyle kullanacağım 🙂 Kesilmeler bunaltırsa tekrar @turknetdestek 'dan telefon, online işlemler ve Twitter aracılığıyla üç koldan birden destek isteyeceğim.

Şimdilik 65 TL'ye bu hızda internet kullandığım için çok memnunum. İnşallah ilerde pişmanlık yaşatmaz Turk.net.

Benzer deneyim yaşayanlara sorayım bu vesileyle. Sizce bağlantı kesilme sorunu için destek isteyeyim mi? 35 Mbit stabil bağlantı alabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21
 • Tarana Çorbası @fatihkuzen

  Ben neredeyse 1 sene olacak kullanmaya başlayalı. Tamamen stabil ve sorunsuz kullanıyorum. Hız 35 mbit. 600 tl lik asus modem ile evde Markasız ucuz bi vdsl ilede sorun çıkmadı. Tek sorun her zaman 100 ile başlayan havuz ip (cgn) vermeleri. Bu bağlamda asusun ddns hizmeti anlamsız oluyor. Ama diğerleri de sonradan havuz ip si vermeye başladılar. Yani hepsi aynı şey. Cgn den çıkmak için turknet sitesine giriş yapıp aile korumasına geçmek yada paraya kıyıp sabit ip almak lazım. Ama bunun dışında çok memnunum. Zaten internet işi ilede uğraştığım için tüm firmalarla destek talepleri ile yazışmaya alışıkım. Bundada aynı. Ne olursa olsun destek talebi açmak gerek. Ama hemen cevap geliyor. Vodafon da kullanıyorum. Kesinlikle vodafondan daha hızlılar. Ayrıca ,sınırsız kesintisiz ,kotasız , akn siz vede tahhüt süz olması beni cezbetti.

 • Phasor 1741 @phasor1741

  Merhaba, bağlantı ücreti cezası neden fatura edildi acaba ? Sonuçta taahhütsüz adsl kullanıyormuşsunuz. Ben de bu şekilde geçiş yapacağım aklıma takıldı.

  • shaq1907 @shaq1907

   Normalde ilk bağlantı için ücret alıyor bazı ISS'ler. İlk bağlantı için ücret almamıştı TTnet. Muhtemelen sözleşme okumadığım yerlerden birinde vardır böyle bir madde. Bundan dolayı böyle bir ceza çıkarmışlardır.

 • Phasor 1741 @phasor1741

  Tekrar merhaba,
  Ben de geçiş yaptım 05.07.19'da ve bugün itibariyle Ttnet aboneliğimi hala iptal etmedi. Siz iptal için ayrıca TTnet'e başvurdunuz mu acaba ? Türknet'e verdiğim belgelerde zaten vekaletname benzeri bir belge vardı.

  • shaq1907 @shaq1907

   Hayır, dediğiniz gibi vekaletname var zaten. O başvuruyu Türk.net yapıyor. Bu arada başka bir TTnet aboneliğim de Türk.net'e geçirdim ben ama o hattındaki telefon numaramda santral(pilot) özelliği olduğundan dolayı hattın geçişi yapılamadı Türk.net'e. Yeni hat bağladılar. Sizde de benzer sorun olabilir mi acaba? Geri dönüş isteyin Türk.net'ten konu ile ilgili isterseniz.

 • Phasor 1741 @phasor1741

  Cevap için teşekkürler. Türknet'le görüştüm, Ttnet geçiş onayı vermeden biz zaten sizin hattınızı aktif edemiyoruz dediler. Ttnet zaten geçiş yaptığım tarihte hattımı dondurmuş, o tarihten beri de türknet kullanıyorum zaten. Tek sorun ttnet'in hattımı iptal etmemiş olması. Bakalım göreceğiz ne olacak.