TTNet'ten Turk.net'e Geçiş Süreci

Geçen hafta TTnet'ten Turk.net'e geçtim. Bulunduğum ilde (Şanlıurfa) daha önce Turk.net kullanan görmediğim için geçiş yapmadan önce internette araştırdım. Olumlu veya olumsuz fazla bir şey bulamadığım için epey tereddütle geçiş başvurusu yapmıştım. Benzer durumdaki arkadaşlara yardımcı olması açısından başımdan geçen süreci buraya yazayım dedim.

Uzun uzun okumak istemeyenlere; geçişten "şimdilik memnunum" deyip hızlı özet geçtikten sonra detayları yazayım:

26.12.2018, 00:10 Web Sitesi aracılığıyla abonelik geçişi başlattım. Öncesinde tahattütsüz TT Net 16 Mbit yalın ADSL kullanıyordum.
26.12.2018, Sabah belgelerin çıktısını imzalayıp, MNG Kargo ile gerekli adrese yolladım.Kargocuya "Turk.net'e başvuran çok oluyor mu diye sordum". O da "her ay 100-200 başvuru olduğunu söyledi". Çevremde kimse başvurmadığı için epey şaşırdım çünkü dediğim gibi daha önce bu ISP'yi buralarda kullanana hiç denk gelmemiştim.
28.12.2018, 19:04 Belgelerin Turk.net'e ulaştığına, sesli arama ile onayımın alınacağına dair mail aldım.
29.12.2018, Öğle saatlerinde arandım ve geçiş işlemleri için onay verdim.
31.12.2018, 12:07 Abonelik işlemleri tamamlandı.

Buraya kadar her şey sorunsuz ve çok hızlı oldu. Modemim TP-LINK TD-W9970 v3 (Turk Telekom'un verdiği modem) olduğu için, VDSL başvurusunda bulunmuştum. Turk.net'in direkt hiç bir şeyi değiştirmeden geçiş yapmış. VDSL değil de 16 Mbit ADSL oldu bağlantım.

31.12.2018, 14:37 Konu ile ilgili Online İşlemler'de destek kaydı açtım.
01.01.2019, 09:17 Telefon hattım olmadığı için VDSL bağlantısı alamayağım söylendi. Telefon hattımın aktif edilmesini söyledim.
02.01.2019, 16:35 Telefon hattım aktif edildi. Modemde VDSL bağlantı aktif oldu ama internet ışığı söndü. Bunun için destek istedim.
03.01.2019, 08:49 Bağlantım ADSL olarak aktif oldu. VDSL bağlantısı için tekrar destek açtırdım.
03.01.2019, 16:07 VDSL bağlantım aktif oldu. Ama hız 8 Mbit'ti. Hız ile ilgili şikayet bıraktım.
03.01.2019, 20:55 35 Mbit download/3 Mbit Upload hızına kavuştum.

Bugün eski faturayı ödemek için Türk Telekom'a gittim. 150 TL bağlantı ücreti cezası çıkardığı için yüklü bir fatura ödedim. Turk.net'in 120 TL'ye kadar bunları karşıladığını okumuştum nette ve web sitelerinde. Online İşlemlere bu fatura suretinin ekran görüntüsü yükleyince 6 ay boyunca 20 TL indirim tanımlandı faturama.

Şimdilik Turk.net faturam gelmediği için bilmiyorum ama faturamda sürpriz yaşamam diye umuyorum.

Sorun yaşamama rağmen @turknetdestek hattı beklediğimden daha iyi bir iş çıkardı. Şu an bağlantı stabil değil, arada 1'er dakikalık bağlantı kesiliyor ama şikayet edersem internet hızımı düşürebilirler diye şimdilik böyle kullanacağım 🙂 Kesilmeler bunaltırsa tekrar @turknetdestek 'dan telefon, online işlemler ve Twitter aracılığıyla üç koldan birden destek isteyeceğim.

Şimdilik 65 TL'ye bu hızda internet kullandığım için çok memnunum. İnşallah ilerde pişmanlık yaşatmaz Turk.net.

Benzer deneyim yaşayanlara sorayım bu vesileyle. Sizce bağlantı kesilme sorunu için destek isteyeyim mi? 35 Mbit stabil bağlantı alabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 32
 • mcb @mcb

  zamanımın neredeyse yarısını homeoffice şeklinde geçirdiğim için bu geçişten önce özellikle @turknetdestek ekibi ile geçişin zahmetsiz olup olmayacağını konuştum ve kendileri sadece geçiş esnasında modemi hızlı kurulum yapmam gerektiğini ve 15 dakikalık bir kopma olacağını söylemişlerdi. ancak pazartesi günü biten/bitmesi gereken işlemlerim hala bitmemiş. geçen haftadan bugüne kadar tatilde olduğumdan bugün deneme fırsatı buldum ve maalesef çalışmadığını gördüm. konunun acil çözümü için vakit kaybetmeden destek hattına bir kayıt açtım. umuyorum yarına kadar çözülmüş olur yoksa gerçekten sıkıntı yaşayacağım. acil durum vınn'ı ile çalışmak zorunda kalacağım ve evde tv ve mediaplayer olarak da apple tv kullanıcısı olduğumdan evde adeta elektrik yok gibi oldu/olmaya devam edecek. 15 dakika kesinti sözü şimdilik bir günüme mal oldu. umuyorum daha fazla gecikmeden dönüş olur @turknetdestek ekibinden. eğer ss'lerde bir yanlışlık görürseniz, benim yapabileceğim bir şey var ise yardımcı olursanız da çok sevinirim.

  bu arada tplink'in bendeki modelinin kurulumu türknet'in sayfasında anlatılmamış ancak td serisi için bir video koymuşlar. oradaki tüm değerlerle uyuyor yapılan kurulum. zaten ip de alıyor modem, burada türknet'in sanıyorum hattı aktifleştirmesi gerekiyor. ancak aktifleştirdik diye mail attıkları halde aktif hale gelmemiş. 4-5 defa modemi tamamen resetleyip tekrar denedim. WiFi ile denedim, ethernet ile denedim ancak çözüm alamadım.

  • shaq1907 @shaq1907

   Rica ederim iyi dilekleriniz için.

   Yanlış hatırlamıyorsam telefon hattı bağlanana kadar VDSL aktif olmamıştı bende. Sizin hat yalın mı? Telefon hattı yoksa bağlantınızı ADSL yapmalarını isteyin, telefon hattı bağlamaları için gerekli işlemlere başlamalarını isteyin. Teknik Destek ekibi inşallah yarına çözer sorununuzu.

   Fiyat/performans olarak yazdığım gibi gayet memnunum ben, çok şükür fazla sorun yaşamadım. Hatta adıma kayıtlı başka bir internetini de kendi kendime davetiye kodu yollayarak, Turk.net'e taşıdım. Dolayısıyla 2 fatura ödemekten kurtuldum.

 • mcb @mcb

  NOT: Teknoseyir'e yazmak uğurlu geldi. Bağlantım açıldı 😀 anlık hızım 32,5 Mbps down-, 3.5mpbs upload olarak görünüyor.

 • mustafa budancil @mbudancil

  Merhaba arkadaşım bence türknet çok iyi nedenmi 1 taahhüt yok 2 fiyat çok uygun 3 altyapı uygun ise 50 megabite kadar hız verebiliyor sınırsız gigabit ve web üzerinde arıza çözümleme sizin arıza durumuna gelince aynı kopmaları bende yaşadım tek çözüm modemin degiştirmek üçyüz veya dörtyüz tl lik bir modem ile hem gerçek hız hem kopmalar artık olmayacaktır .AirTies air 5650 al sorunsuz kullan