Plants vs Zombies Garden Warfare

Oyun öncelikle Xbox ailesi için özel olarak çıktı ve her zamanki gibi ona özel kalacağı söylense de bir kaç ay sonra Pc ve PS platformlarına da duyuruldu ve geldi, Bu yazıda Ps4 versiyonundan edindiğim izlenimleri aktaracağım.

Oyun Ps4 platformunda 1080p ve 60 fps oranını kolaylıkla yakalamış, Battlefield 4'ün Frostbite 3 motorunu kullanan oyun bu motorun hakkını veriyor mu derseniz maalesef verdiğini düşünmüyorum çünkü etrafta yıkılan bir şey görmedim buna karşın grafikler tok karakterler baya ayrıntılı.

Oyun modları:
Oyunda bir çok mod bulunuyor, en başta bahçe savunması var, sürekli dalgalar halinde gelen botlara karşı tek başınıza veya en çok dört arkadaşınızla savunma yapıyorsunuz, bu modu arkadaşlarınızla oynadığınızda baya eğlenceli oluyor. 10 düşman dalgası ve sonda bir adet kaçış organizasyonundan sağ çıkarsanız oyun bitiyor.
- Ölüm maçı modu; Bu mod klasik ölüm maçı zombi veya bitki olup birbirinize kıyıyorsunuz.
- Savunma modu; Bu mod en başta söylediğim mod gibi ama biraz farklı bu modda bahçeyi savunan da, saldıran da gerçek oyuncular, savunma durumuna göre harita sürekli genişliyor, finalde de her haritada değişen şekilde bir son mevcut.
- Splitscreen modu: Bu mod iki joypad ile arkadaşınızla bölünmüş ekranda savunma yapacağınız güzel bir mod.
Tüm bunlarla beraber toplamda 9 adet mod bulunuyor. Artı BF4 ten hatırladığımız Commander mode un bir benzeri de boss mod adında oyunda yer alıyor.

Pack olayı:
Bu olay Fifa Ultime Team modundan hatırlayacağınız üzere paket açma olayı ile neredeyse birebir aynı. Oyunu oynadıkça conis kazanıyorsunuz bu coinsler ile çeşitli paketler açıyorsunuz, bu paketlerin içinden çeşitli karakterler ve silahlar v.b oyun içeriği çıkıyor. bu kısım oyunun oyunun ömrünü neredeyse üç dört kat arttırmış çünkü, paketlerden çıkan şeyler oyuna direk etki ediyor, çıkan yeni karakterler daha güçlü olabiliyor. Bu paketleri şimdilik oyun içi satın alma yani mikro ödeme ile alamıyoruz yalnızca oyunda kazandığımız sanal para ile alabiliyoruz.

Oyunda maalesef az sayıda harita saymadım ama sanırım 5 - 6 adet var fakat bu haritalar gerçekten çok büyük, yani tek bir haritadan 4- 5 adet normal ölçüde harita çıkar. Ücretsiz bir genişleme paketi geleceğine dair söylentiler var ama şimdilik beklemedeyiz.

İlk başlarda karışık gibi görünse de ve çocuklara yönelik bir oyunmuş gibi görünse de kısa sürede adapte olup çok eğleniyorsunuz, hatta son yıllarda bundan daha eğlenceli bir multiplayer yapım olduğunu da sanmıyorum çünkü sırf karakterler kendi başına çok ilginç
modellenmiş ve animasyonları da harika, tüm karakterlerin kendine özel sınıfı ve güçleri var, Team Fortress oyundaki sınıflar gibi sınıflara sahipsiniz ve bunlara sınırsız kişileştirme yapabiliyorsunuz ve kombinasyonların sınırı yok aynı karakteri başkasında görme ihtimaliniz azalıyor.

Türkiye PSN de 119 tl olan oyun, Amerikan Psn de ise 39 dolar gibi bir fiyatttan satılıyor, tek kişilik bir senaryo moduna sahip olmamasından mütevellit bu fiyat normal olarak görüyorum, TitanFall ın senaryosu olmamasına rağmen 59 dolara satıldığını düşünürsek 39 dolar bu oyun için kâfi. Oyun sizi gerçekten eğlendiriyor, saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. BF 4 ten sıkıldıysanız ve farklı bir tat arıyorsanız üçüncü bakış açısından oynanan Plants vs Zombies Garden Warfare sizi uzun süre başından kaldırmayacaktır.

Ses: 8/10
Grafik: 8/10
Eğlence : 10/10

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Infamous Second Son İnceleme

Ps4 için şu sıralarda halen yaşanan oyun kıtlığından dolayı çıkan her oyun gözümüzde altın değerinde, heleki oyunlarına güvendiğimiz bir firma olan Sucker Punch dan bir oyun gelince oyuna balıklama daldık, oyun ilk açılışında bizi şahane bir karakter modellemesi ile süper bir çevre karşılıyor ve ağzımız açık şekilde ufak bir görev ile oyuna başlıyoruz.
Oyunun grafiklerini daha fazla övmeden önce spoiler vermeden hikayeden kısaca bahsetmek istiyorum. Oyunumuz ikinci oyundan 7 yıl sonrasını konu alıyor, oyunda konduit denen bir takım insanların özel güçleri var ve bu insanlar devlet ile ters düşecek hareketler yaptığı için biyoterörist olark snıflandırılmışlar günün birinde ana karakterimiz olan Delsin Rowe eskaza bu güçlerden birine sahip oluyor ve sonrası seyreyleyin cümbüşü tadında ilerliyor.
Bu arada size Delsin Rowe dan biraz bahsetmem gerek çünkü önceki oyunlardaki karakterler ile uzaktan yakından alakası yok apayrı bir karakter olan Delsin Rowe, tabiri caiz ise tam bir serseri ve boş gezenin boş kalfası. Tabi eline böyle doğa üstü bir güç geçince ortaya bir süper kahraman mı çıkacak yoksa süper bir psikopat mı bu da size kalmış birşey. Bu arada Delsin Rowe tam bir next-gen şovu diyebiliriz çünkü sırf beresi bile 7,500 polygondan oluşturulmuş ve bu bir dünya rekoru.
Oyunda kötü bir insan yada bir süper kahraman olma eşiği size bırakılmış durumda, yaptığınız tüm hareketler sizin oyunu hangi sonla bitireceğinize etki ediyor, yani kötü bir insan olup her önünüze gelene kıyarsanız tabiki oyunun sonunda izleyeceğiniz son da çok farklı olur ama iyi kalpli bir süper kahraman olursanız şiddetin dozunu kaçırmazsanız oyun çok farklı bir sonla bitebiliyor.

Grafiklere dönersek söylenecek ve bahsedilecek baya ayrıntı var özellikle şehirin bazı kısımlarında kaplamalar öyle güzel ki foto gerçeklik kalitesini yakalamaya ramak kalmış. Ps4 ün gücüne biraz erkenden tanık olmak istiyorsanız bu oyun tam size göre. Karakterimiz öyle ayrıntılı ki gerçekten kendini izlettiriyor, birde hareketlerindeki akıcılık ile oyunu oynamak tam bir görsel seremoniye dönüşüyor. Açık dünya oynanışı göz önüne alındığında bu kadar etkileyici bir grafik beklemiyorduk ama yapımcı firma Ps4 ü baya iyi analiz etmiş olacak ki çevre gözünüze her daim canlı gibi görünüyor özellikle şehirdeki yaşayan insanların size gösterdiği tepkiler sizi baya eğlendirebilir.
Oyuna sonradan bir güncelleme ile gelen fotoğraf modu ile muhteşem görüntüler elde edilebiliyor.(Oyunu güncellediyseniz Ayarlar kısmından foto modu aktif etmeniz gerekir)
Oyunun içeriği kısmına gelirsek bu konuda fena olmadığını görürüz çünkü yan görevler baya çok artı paper trail adlı bir yan görev var başlı başına zaman ayırmanız gerken bir oluşum. Yan görevlerin içeriği biraz basit ve kendini tekrar eden cinsten mesela bir yere gizlenmiş olan gizli kameraları bulmaya çalışmak gibi yada duvarları boyamak gibi(asiyiz ya).

Karakterimizin 4 çeşit süper gücü var bu güçleri sınırlı yani bir yerden kaynak alması gerekiyor yani mesela en başta kazara kazandığımız güç duman gücü, bu güc bir süre sonra bitiyor bunu tazelemek için sağdan soldan duman bacalaraından yada patlamış bir araçtaki dumandan tazeleyebiliyoruz. Diğer güçlerimizden behsedip oyun zevkinizi baltalamak istemem ama güçlerimizin geliştirmeye açık olduğunu söyleyeyim.
Oyun haritasi baya büyük sayılır bir uçtan bir uca dolaşmak zaman alıyor ama bir GTA 5 kesinlikle değil.
Bu arada yapay zeka kolay modda oynamıyorsanız gerçekten sizi zorlayacak cinsten çünkü bazı düşmanlarınız uçar kaçar cinsten olduğu için canınıza ot tıkabiliyorlar.
Gel gelelim oyundaki seslere; bildiğiniz üzere oyun tamamiyle Türkçe dublajlı ve isterseniz Türkçe alt yazılı bu sebeple oyundan aldığınız zevk iki katına çıkıyor, her ne kadar süper ingilizce bilseniz de bir oyunu heleki kaliteli bir yapımı Türkçe oynamanın yerini hiçbirşey tutmuyor. Seslendirme gerçekten çok kaliteli bunun yanında ağız senkronlarıda neredeyse kusursuz.
Peki bu oyun kimlere hitap ediyor, en başta doğa üstü güçler konusuna merak duyan varsa onların ayıla bayıla oynayacağı bir oyun olmuş, diğer bir kesimde fantastik yapımları sevenler olabilir zira oyun baştan sonra fantastik bir ütopya da geçiyor, mekanlar gerçek dünyadan ama devlet düzeni ütopik. Eğer gerçek üstü bir yapı sizi pek sarmıyorsa bu oyunu size tavsiye etmem ama fantastik bir süper kahraman dünyasına dalayım derseniz bu oyun tam size göre.
Oyun malesef biraz kısa, yani standart bir oyunun uzunluğunda ama işte genede insanı pek bir tatmin edemiyor, oyunun fiyatıda malumunuz olduğu için bu kısımda biraz eleştiriyi hak ediyor oyunu iki sonla da bitirmek isterseniz ilk sonu görmeniz maksimum 5-6 saat sürüyor ve bu malesef verdiğimiz paranın altında az biraz eziliyor. Ben yan görevleride yaparım derseniz bu tabiki sizi en az bir 10 saat daha oyunun başıda tutacaktır ama Türkiye de ki oyun fiyatlarındaki faiş düzen sürdükçe oyunları bu yönden de değerlendirmeye devam edeceğim.

Eğer infamous’un ilk oyunlarını beğendiyseniz bu oyunuda fazlasıylan beğeneceksiniz ama üste belirttiğim kriterlerde oyunları sevmiyorsanız infamous sizi pek sarmayacaktır.

Grafik: 10
Ses: 10
Oynanabilirlik: 9,5
Eğlence: 8
Genel: 9

Yazar: Serhat ÖDEN.

BeğenFavori PaylaşYorum yap