Phantom paylaştı.

Merhaba
Son 1 aydır ciddi bir problem yaşıyoruz. Belki hosting ile ilgilenen arkadaşlar bu problemin benzerini yaşıyorlardır. 114.119.16x.xxx ip grubu ile sürekli serverlarımıza bot geliyor. Fakat bu botlar zaman zaman serverları zora sokacak kadar bant genişliği ve işlemci harcıyor. Bu ip bloğunu araştırınca Huawei Singapor karşımıza çıkıyor . Huawei sanırım yeni bir arama motoru için çalışıyor ama serverları ciddi zora sokacak kadar ziyaret yapıyor. Tüm eticaretlerde sanırım bu problem var. Diğer e-ticaretlerin sayfalarına girdiğimde resimlerin gecikmeli geldiğini gördüm. Gerekirse bu ip bloğunu engelleyeceğiz veya sleep ekleyeceğiz. Bu problemi yaşayan varsa lütfen buraya yazın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
Phantom paylaştı.

Önümüzdeki hafta Tozlu Raflar yağdıracağız tozdan boğulacaksınız 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Phantom paylaştı.

#TenekeKafalar #zSuat

@gamsizm

Abi bu arkadaşları görmüşsündür. Çok matraklar, çok da zekiler. Uzun zamandır da kendi oyunları üzerinde yapıyorlar.

Konuk olarak alsanız güzel bir bölüm çıkar diye düşünüyorum. Farklı da bir bölüm olur. Ayrıca daha önce olduğu gibi oyun yapan gençlere bir katkınız olmuş olur. Teneke Kafalar ekibini, Suat ve Osman'ı Ts'de görmek isterim.

#TenekeKafalar

https://www.youtube.com/watch?v=n8dbTxsjPc0&t=312s

HOBS - Oyunumuzu Baştan Yaptık! Her Şey Değişiyor (2020)

Oyunun gelişimini yakından takip etmek istiyorsanız: HOBS Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCqRbeqOO8KJ9caThblPbu7w Merhabalar arkadaşlar... Y...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android de local api kullanarak geliştirme yaparken neden bu http requestler gitmiyor diye düşünmenin kısa yolu http requestlere izin vermekmiş. Android çok güvenli olduğundan https dışına izin vermiyormuş 😀 Gerekli internet permissionu vermenin haricinde (android:usesCleartextTraffic="true") ile sorunu çözebildim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Phantom paylaştı.

Elinde güncel mp3 arşivi olan var mı? Çok uzun zaman oldu mp3 kullanmayalı, lazım oldu ancak elimde hiç dosya yok. Hayrına upload edebilecek varsa çok sevinirim.
#mp3 #winamp

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Phantom paylaştı.

#G2A 'dan indie oyun almayın. Indie geliştiricilere hiç para gitmiyormuş oradan alınca. Adamlar torrentten çekin daha iyi diyor. İlgili tweetler:
https://twitter.com/RageSquid/status/1144972986979684353

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Outrun @outrun

  Sadece G2A değil, benzeri tüm siteler aynı. (Kinguin vs)
  3 ay önce bir duruma yazdığım yorumu kopyalıyorum:

  G2A, Kinguin gibi sitelerden oyun almayın. Çalıntı kredi kartları ile alınan keyler satılıyor. Biraz araştırın göreceksiniz. Bu çalıntı keyler oyun geliştiricilerini de çok zor duruma sokuyor. Key satıldıktan 60 gün sonra bile satın alma işleminin çalıntı kartla yapıldığı tespit edilip kart firması tarafından "chargeback" yapılabiliyor. Binlerce dolar zarara uğrayan bağımsız geliştiriciler var. Hatta bir geliştiricinin şunu dediğini de hatırlıyorum "oyunlarımızı g2a'dan alacağınıza korsan olarak indirin". G2A oyun endüstrisine ve geliştiricilere zarar veren yasa dışı bir şirkettir, lütfen alışveriş yapmayın.
  Şu videoda güzel anlatılıyor: https://www.youtube.com/watch?v=mBakPg6x63Q

  "G2A yerine torrentten çekin hatta size linki de vereyim" diyen geliştiricinin haberi: https://www.gamerevolution.com/features/13995-indie-dev-asks-you-to-pirate-his-game-rather-than-buy-it-on-g2a

  Devolver Digital'ın (sevilen bir oyun yayımcısı) G2A'da satılan keylerin meşru olmadığını duyurduğu twiti: https://twitter.com/devolverdigital/status/466577590606520320

  Devolver Digital'ın onaylanmış satıcı listesi: https://www.devolverdigital.com/static/vendors/
  G2A ve kinguinin onaylanmamış olduğu açık açık belirtilmiş.

  • reducto @reducto

   G2A ve kinguin onaylanamaz zaten. Bu gidip n11'i onaylamaya benziyor. n11 kendi satmıyor ki onaylayabilesin? Bunlar da kendileri satmıyor satıcılar var n11 gibi.

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   Tamam ama platform zaten temelde yasal degil. Tutup cakma kasete ceken korsan kasetcilerin dukkani olmasi adamin yaptigi isi yasallastirmiyor zira. G2A ya ana baci duz saydirirdim da ban yemek istemiyorum. Ama lp turkcellin parali reklam izleme hizmeti icin ne diyor ve hissediyorsa aynisi oyun gelistiriciler icin g2a da gecerli

  • Outrun @outrun

   @protego Farklı şeyler hocam. G2A hırsızların ini. Çalıntı kartlarla yasa dışı satın alınan keyler satılıyor. Devolver Digital'ın açıklaması olmasa da öyle, sadece örnek olarak yazdım onu. Ayrıca sadece "onaylamama" değil direkt olarak "yasa dışı" olduğunu belirtmiş Devolver Digital. n11'de çalıntı ürünler mi satılıyor hocam?

  • reducto @reducto

   @mertkirimgeri G2A'nın yasal olmadığı bir durumu yok. Bu gittigidiyora, sahibindene, n11'e yasal değil demekle aynı şey. G2A platform sağlıyor satıcılara. Ha bu durumu bilip de göz yumuyor mudur? Evet. Ancak bu yüzden suçlanamaz çünkü aracı platform. Yasal yani. n11'e gir, ürünlerin %70'i resimdekinden farklıdır, alışverişler hep sorunludur, iade gönderirsin adam kargoyu almadığını iddia eder n11'le görüşsen destek alamazsın ama. Bu n11'i illegal yapmıyor.

   @outrun G2A hırsız değil tekrar belirtiyorum. G2A kendi birşey satmıyor. N11'den farkı yok g2a'nın. n11'de nasıl ürünler satılıyor söyliyeyim, ürünü alıyorsun, kırık bozuk geliyor, iade ediyorsun, adam üstüne yatıyor, n11'e ulaşıyorsun adamların umrunda olmuyor. Resimdekiyle alakasız ürünü gönderiyor adam iade almıyor, n11'e yazıyorsun satıcıyı haklı buluyor vs. gittigidiyor da aynı şekilde. g2a da bir benzerini yapıyor, durumu bilip göz yumuyor. n11 ve gittigidiyor da satıcılardaki sorunları bile bile göz yumuyorlar. Bir farkları yok

   Ayrıca G2A'ya savaş açılmasının da anlamı yok. G2A gider kinguin gelir, o gider başkası gelir. Sorun bu sitelerle çözülmez, kartların çalınması işinin çözülmesi gerekiyor

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   @protego sorun kartin calinmasi olsa sadece... Gelistiriciler hic bir sey kazanmamis oluyor. Bu rockstara filan koymaz belki ama indie adamin canina okuyor. Ikinci el alacagina torrentten cek diyor yapimcilarda. G2a nin yaptigi sey istedigi kadar yasal gorunse de yanlis.

  • reducto @reducto

   @mertkirimgeri Peki ben şunu merak ediyorum. bu adamlar key satıyor değil mi? Keyleri nereden buluyorlar? Indie oyun diyoruz, indie oyun anca Steam'de satılıyor, Steam'de oyunu direkt key şeklinde alma imkanı yok. Nereden alıyor bunlar keyleri? Key işini engellesinler o zaman

   Valla bu işi çözmenin yolu basit aslında, 3D secure'u zorunlu tutacaksın, oldu bitti. Türkiye'de her yerde var, yurtdışında hiçbir yerde yok. Anlamıyorum bankacılık konusunda hakkaten Türkiye ilerde galiba

  • Outrun @outrun

   @protego detaylı cevap vereceğim.

  • Outrun @outrun

   @protego Hocam detaylı cevap vereceğim demiştim.
   https://teknoseyir.com/durum/1112184#comment-3991250
   Blog gibi bir içerik yazmayı düşünüyorum ama bu da detaylı cevap sayılır. UY'nin durumunu görünce oraya bir şeyler yazma gereği duydum.
   3D konusunda da %100 haklısınız, her yerde zorunlu olursa bu iş kökten çözülmüş olur kesinlikle. Türkiye bankacılık konusunda çok ileride evet.

 • Hado @hado

  Kaçakçıdan mal almakla aynı şey. Koca koca yayıncılar reklamlarını alıyor bir de bunların.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Gri marketin desteklenecek bir tarafı yok. Ne var ki oyun şirketlerinin piyasayı kontrol etme çabaları da aynı oranda mide bulandırıcı. Bunu gerçekten haklı olan bağımsızları ayırarak söylüyorum elbette; ancak geçmişte Gearbox'tan Activision'a, EA'den Ubisoft'a dev şirketlerin saçma sapan bahanelerle oyun anahtarlarının yeniden satışını, hatta ikinci el satışları falan engellemeye çalıştıklarını gördük.

  Evet, ortada çalıntı kartlarla alınıp satılan oyunlar var. Evet, özellikle bu dolandırıcılıklar tespit edildiğinde hem sahte oyun anahtarlarının takibi, hem de kredi kartı geri ödemelerinde şirketler ciddi bir zaman ve para kaybına uğrayabiliyorlar. Ancak günün sonunda G2A sadece bir platform. Satıcı değil. Belki dolandırıcılara karşı daha ciddi önlemler alabilirler- ki dolandırıcılık yüzünden zarara uğradığını ispat eden şirketlere 10 katıyla tazmin etme sözü de vermişler. Bu da bir başlangıç.

  Bu arada bütün tartışmaları başlatan Mike Rose'un şirketinin G2A'de sadece 5 tane oyunu satılmış, bunu da söyleyeyim. Bunların ne kadarı dolandırıcılıkla elde edilmiş bilmiyoruz. Zaten oyun anahtarları yasalsa şirket parayı çoktan kasasına koymuş demektir, merak etmeyin.

  Bu konu iki ucu keskin kılıç. Şu taraf haklıdır demek pek sağlıklı değil.

  Yalnız şu var. Oyun endüstrisinde bir şeylerin düzelmesi için de G2A gibi platformların kapanması değil, türlü soytarılık, yalan ve dolandırıcılıkla cebimizdeki paraya göz diken oyun şirketlerinin iş modellerini değiştirmesi gerekiyor. Zaten öyle olduğunda gri markete de gerek kalmaz.

  • reducto @reducto

   Peki bunlar keyleri nereden buluyorlar? Hadi AAA oyunları geçtim, zibilyon tane yerde satılıyorlar. Ama bazı indie oyunlar sadece Steam'de var mesela bakıyosun başka hiçbir platformda satışı yok. E Steam'de key satışı yok, bu adamlar çalıntı kredi kartıyla nereden key satın alıp da sonra G2A gibi platformlarda satıyorlar? Sadece Steam için de değil tabi diğer platformlar için de geçerli. Benim kafam basmıyor bu işe

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego

   Sanılanın aksine birçok bağımsız geliştirici/ dağıtımcı kendi sitesinden ve farklı mecralardan oyun anahtarı satışı yapıyor.

   G2A'de satılan oyun anahtarlarının nereden bulunduğuna gelince.

   1- Bazı geliştiriciler G2A ile anlaşıp oyun anahtarlarını burada olduğundan daha ucuza satabiliyor. Geçmişte Team 17 gibi bağımsızların bunu yaptığını gördük. Meşhur Gearbox olayı da yine böyle bir anlaşma yüzünden yaşanmıştı.

   2- Ucuz bölgelerde satılan oyun anahtarları.

   3-Basın ve promosyon anahtarları.

   4- Çalıntı kartla alınan anahtarlar.

   Tekrar etmek gerek sanırım. Oyun anahtarlarının üretimi tamamen geliştirici/ dağıtımcının elinde. Bunların nerelerde satıldığını bulmak evet tek başına çalışan bir bağımsız geliştirici için ekstra iş yükü olabilir; ama takip etmesi ve engellemesi o kadar da zor değil.