Celeron 2840

Merhaba Arkadaşlar geçen günlerde Celeron işlemcili, laptoplar hakkında bir soru sormuştum. tam bir deneyim yorumlarına ulaşamamıştım ve bir risk alarak bir celeron 2840 işlemcili Asus marka laptop aldım. (2GB ddr3 ram var ve ekran kartı intel hd Graphics)

Onun ile birkaç deneyimimi yazmak istedim eğer almak isteyenler varsa onlar için iyi olabilir.

Cihazı 700 liraya aldım. Bu fiyatta veya bu fiyata yakın laptoplar bulunmakta, aldığım cihaz 8.1 ile geldi. (galiba güncelleştirmeler ile yüklendi burayı pek fazla anlayamadım ama cihazı 8.1 olarak kullanıyorum) Bilgisayar ile öyle büyük programlar falan da kullanmıyorum. Yaptığım işler şu şekilde;

İnternet, kullandığınız tarayıcıda çok fazla sekme açtığınızda(10 ve fazlası) bazı kasılmalar çıkıyor bu internet sitesinin yüküyle de orantılı olarak değişiyor. Mesela metin ağırlıklı sitelerde problem olmuyor.

Video, Ben 1080p olarak bir film veya video yükleyip denemedim. Bunu deneyeceğimi de pek düşünmüyorum. Fakat youtube bulunan 1080p 720p videoları rahatça izleyebiliyorum. Aynı zamanda İphone 5S ile çektiğim 1080p videoları(uzunlukları 0,10 dk arasında değişen) da rahatça izleyebildim.

Ofis olarak M.S Office 2013 kurdum. Word yazılarımda bir kasma donma gibi problem yaşamadım. Fakat aynı anda birkaç program, mediaplayer tarayıcı açık ise yazı yazarken birkaç saniyelik gecikmeler yaşanabiliyor. Powerpoint ve Excel'i çok fazla kullanmadım fakat aynı şekilde bir kullanım deneyimi sunacağından eminim.

Ben şuana kadar laptopu yukarı da belirtiğim deneyimlerim neticesinde kullandım. Oyun falan yüklemedim. Deneyimlerimde şimdilik bunlarla kısıtlı, problem ile karşılaşmadım.

Şöyle bir kıyaslama yapacak olursam kullandığım bir diğer laptop İ5 işlemcili Hp, uygulama açılışları bakımından daha hızlı fakat bilgisayarların açılış hızlarında fark göremedim. Hatta HP İ5 işlemcili bilgisayarım daha geç açılabiliyor, yüklenen programlar ve benzeri nedenlerden ötürüdür büyük ihtimal.

Burada celeron işlemciyi övmeye çalışmadım. Ama laptopda böyle hafif yükte çalışacak programlar kullanacak iseniz bir tercih olarak değerlendirebilirsiniz. Ve tabi ki celeron dan daha iyi işlemciler var bütçeniz yetiyorsa daha iyisini almalısınız.

Ve son olarak da bu deneyimi durum mu yoksa inceleme mi olarak paylaşmakta kararsız kaldım ve inceleme olarak paylaşıyorum. Tam incelemesini de kamp planlarımdan hemen sonra yayınlayabilirim.

#akış #celeron #bilgi #laptop

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Galaxy S4 Zoom C101

Galaxy S4 Zoom

Geçen sene piyasaya sürülen Samsung s4 ailesinin en ilgi çeken cihazı Zoom diğer modellerden farklı olarak büyük bir kameraya sahip. Cihazın ekranı 4.3 inch sAmoled bir ekran olup S4 deki gibi Full HD bir ekran değil qHD 960*540 piksel bir ekranı var.
Burada aynı zamanda fotoğraf makinesi olan cihazın niçin ekran çözünürlüğü düşük biraz daha yüksek olamaz mıydı diyorsunuz? Açıkçası ekranın çözünürlüğü pek sıkıntı yaratmıyor öyle pikselleri sayıyorum durumu da söz konusu değil aynı zamanda pilin kullanımında avantajda sağlıyor. Fakat cihazla gelen batarya(pil) 2330 mA burada sanki biraz daha yüksek olabilirdi dedirtiyor. Fotoğraf çekip ve mesajlaşma aramanın yanı sıra kullanılan uygulamalar ile pil bir günü zor bitiriyor. Yani cihazı akşam yatmadan şarja takmak zorunda kalıyorsunuz.
Cihazda teknik detaya hafiften bakarsak pek üstünde durmak istemiyorum detaylı teknik bilgiler internette mevcut diye neyse cihaz 1.5 Ghz Çift çekirdek işlemci ve 1.5 GB Ram bulunmakta Android 4.2.2 işletim sistemi mevcut fakat Kitkat güncellemesi Rusya’da başlamış yakın bir zamanda Türkiye’de de yayınlanacaktır. Bunun dışında hareket, jeomanyetik, ışık ve birkaç daha sensör var. Bağlantı olarak USB 2.0 ve MHL desteği sunuyor.
Belleği 8 GB ben bunu çok düşük buldum hem de bir fotoğraf makinesi için düşük bir bellek en azından 16 GB olmalıydı diyorum fakat tabi Micro SD kart destekliyor 64 GB kadar 128 GB SD kart da taktım bir sıkıntı oluşmadı. Bu sorunu böyle çözebiliyorsunuz ama yine telefonun belleği düşük diye eleştirebilirim.

Evet cihaz kamera yönünden hep eleştirildi hem beğenildi hem beğenilmedi. Burada ben kamera açısından kendi gözlemlerini anlatmaya çalışıcam tabi profesyonel olamayacak kendi gördüklerimi açıklamaya çalışıcam.
Kamera 16 MP 10x Optik Zoomu var lensler Samsung’un ürettiği kendi lensleri tabi ön kamerası ise 1.9 MP. Optik zoom kısaca açıklanırsa şuan diğer akıllı telefonlarda olan dijital zoom dan farklı olarak görüntüyü kaydırarak değil de size görüntüyü mercekler ile dürbünde olduğu gibi yakınlaştırarak kaydetmesiyle oluyor. Kamerada Xenon flaş bulunmakta gece çekimleriniz çok iyi ve net çıkıyor bu sayede sonuçta telefon aynı zamanda bir fotoğraf makinesi.

Bakınız; http://tr.wikipedia.org/wiki/Ksenon

Kamera ile gerçekten mükemmel görüntüler elde edebiliyorsunuz. Birkaç fotoğraf yükleyeceğim görebilirsiniz zaten. Tabi kameranın büyük olması cihaz için estetik olarak iyi değil aynı zamanda ağırlık olarak da diğer akıllı telefonlardan biraz ağır 208 g. gibi yüksek bir ağırlığı var. Kamera içinde bazı uygulamaları barındırıyor kamera uygulamasına girdiğinizde S4 deki gibi bir ekran yerine biraz daha farklı bir ekran geliyor burada farklı olarak zoom için + ve – olarak görünen butonlar buluyor zoomu aynı zamanda diyaframı kısar gibi yaptığınızda da uyguluyor. Birde cihazda farklı olarak akıllı ve uzman modu bulunuyor akıllı modu Samsung’un cihazlarında bulunan işte sesli fotoğraf, gülen yüz, panorama gibi özellikleri barındırıyor. Fakat bu modlar diğer samsung cihazlarına göre biraz daha detaylandırılmış örneğin güzel yüz modunda bir fotoğraf çektiğinizde yüz algılanması tamamlanmışsa yüzünüzü inceltip gözlerinizi daha büyük gösterebilmek için seçenekler ile karşılaşıyorsunuz. Uzman modu daha çok fotoğraf ile ilgili profesyonellere itham ediyor İSO, ışık kaynağı metreleme gibi detaylar bulunuyor.
Şimdi bu cihazı niçin alırsın bunlara bir değinirsek fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız ben dışarıda gezerken gördüğüm detayları kaydediyorum bunun için de yanımda telefonum haricinde fotoğraf makinesi taşıyorum diyorsanız bu cihaz tam size göre almanızı tavsiye ederim.
Fakat güzel duruyor farklı heyecanlar arıyorum falan diyorsanız cihazı aldığınızda sıkılırsınız kullanmak istemezsiniz çünkü gerçekten ağır ve kaba bir telefon ve alıp daha sonra satmaya kalktığınızda ise fiyatı çok düşük oluyor. Onun için tavsiye edemem.
Aynı zamanda telefon ile çok mesajlaşıyorsanız ve konuşma gerçekleştiriyorsanız da almayın çünkü yazarken elinizi yoruyor kalın bir cihaz ve parmaklarınız kameranın çevresinde dolaşıyor ve büyük kocaman bir şeyi uzun süre kulağınızda tutmakta elinizi yorabilir. Burada ne var ya diyebilirsiniz 200 gram cihaz diyebilirsiniz ben tam 5 yıldır vücut geliştirmeyle uğraşıyorum ve 2 yılı aşkın süredir boks eğitmenliği yapıyorum açıkcası ben bile rahatsız oldum. Telefon fiyatı şuan yeni gelen K zoom modelinden dolayı düşmüş 1000-1250 fiyat aralığında çarşıda bulmak mümkün bazı yerlerde daha ucuza da bulabilirsiniz tabi. Almadan önce iyi düşünmenizi tavsiye ediyorum fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kesinlikle alın tabi fakat K zoom da var aynı zaman içinde. birde onu değerlendirin

Samsung sitesinde şöyle yer verilmiş;
http://www.samsung.com/tr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/business-professional/SM-C1010ZKATUR-spec

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Klon Akıllı Telefonlar

Öncelikle hepinize merhaba ve başlamadan önce söylemeliyim bu tamamen bir inceleme değil daha çok bir eleştiri veya deneyim yazısı olarak görülürse sevinirim. Neyse uzatmadan konuya geçmek gerekirse son günlerde çok fazla üretimi yapılan klon yani sahte akıllı telefonlar hakkında yazıyorum. Bu telefonlar piyasada ekmek peynir gibi satılıyormuş ilk duyduğumda inanmak istemedim çünkü bu cihazların sar değerlerini oldukça yüksek ve ileride hastalıklara, kalp rahatsızlıklarına da yol açmakta bu ürünlerin satışında bilinçsizlik beni açıkçası üzdü. Ama bu cihazları alan kitleyi düşündüğümüz zaman tabi ki maddi açıdan durumları iyi olmayan kişiler ve bir cihaza 1500,2000 lira vermek istemeyen insanlardan oluşuyor. 2 tane sahte cihazı inceleme fırsatı buldum öncellikle cihazların taşıdığı yonga seti MTK'ye aitti cihazları bu kadar ucuz yapan da bu zaten. Cihazlar kaçak yolla android yüklenmiş halde geliyor play storeye de bağlanıyor uygulama falan indirebiliyorsunuz tabi cihaz sahte olduğu için market uygulaması eski olabiliyor güncellenmeye biliyor neyse bunlar 1 günde gözüme çarpan sorunlardı. Fakat piyasada çarşıda MTK yonga setini kullanan cihazlardan performansı aşırı derece de düşük çarşıda bunlardan biraz pahalı MTK ile gelen cihazları kötülemek istemiyorum Discovery gibi.

Cihazların genel performansı tahmin edebileceğiniz gibi asıl ürünlerin performasıdan kat kat düşük yani söylemek gerekirse berbat tabi bu gerçek cihazları kullanmış biri için söylenebilir. Levent beyin de söylediği gibi hiç android kullanmamış biri bu cihazlardan birini aldığı zaman mutlu olacaktır. Fakat bu sahte çin işi telefonlar burada çin telefonlarını kötülemiyorum çinliler iyi cihazlarda üretiyorlar tabili fakat bariz sahte olan cihazlar performası geçelim sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilir.

Şimdi doğru olarak herkesin parası yok herkes zengin değil fakat gerçekten parası olmayan adama da ucuz sağlam hatta garantili cihazlar var Teknoseyir seyircisini düşünüp ucuz akıllı telefonlar üzerine birçok yayında yaptı. Teknoseyir izleyicisi bu cihazları almıyordur ama çevremizde alan kullanan varsa lütfen uyaralım diğer daha kaliteli ucuz cihazlar hakkın da bilgilendirelim.

Bu cihazlardan eline geçmiş hakkında bilgi sahibi olan kişilerde bu yazının altında görüşlerini bildirirlerse çok iyi olur

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Cihan34 @cihan34

    "kaçak yollarla android yüklenmiş" demişsin.bence saçma olmuş çünkü android ücretsiz bir işletim sistemi.bildiğim kadarıyla herkes kafasına göre istediği yere istediği gibi yükleyebilir.o telefonu alan adam performans aramasın,arayacağınıda sanmam.facebook ve whatsapp çalışsın yeterdir ona heralde.

Samsung Galaxy Tab 3.8.0

Samsung firmasının geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü tablet bilgisayarı olan 3 nesil 8' tabletine şöyle bir bakıyoruz. Tablet nitekim Samsungun amiral gemisi S4 nün ince tasarımına benzer bir tasarım ve uygulamalar ile birlikte geliyor.

Genel Özellikler ;
*Çift çekirdekli 1.5 Ghz işlemci 1.5 GB RAM sahip
*1.3 Megapiksel ön ve 5 Megapiksel arka kamera odaklama mevcut
*Samsung'un s3 ve note2 serisinde kullandığı Mali400 grafik işlemcisi
*16 GB depolama alanı ve SD kartla destekleniyor
*1280-800 çözünürlük ve TFT LCD ekran
*4450 mAh pil
*209,8 x 123,8 x 7,4 mm Boyut 314 g ağırlık
* Android 4.2.2(Jelly Bean) işletim sistemine sahip bir tablet bilgisayar ve MHL mevcut.

Tablet orta düzey sekment için oldukça başarılı diyebilirim. Diğer tabletlere göre incelik konusunda da baya iyi donanımsal olarak da 2 GB altında bir Ram sahip olduğu için bazen arka plan uygulamalarını silmek gerekebiliyor bunun dışında fiyatıyla da hayli memnun edici oluyor 500-600 TL arasında değişen fiyatıyla çarşıda bulunabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap