Bak bu E-kitap okuyucu iyimiş sevdim, birkaç tane alırız bundan 🙂

Jezetek P10B and P68K 1 ebook readers

Segui Notebook Italia per essere informato in anteprima su fiere ed eventi e sugli ultimi tablet, computer portatili, smartphone, wearable e mini-PC Telegram...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet Aboneliğini İptal Ettirmek

İnternet aboneliğiniz var ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Ancak 2 yıllık taahhüt süresi dolmadı. İptal ettirmek istediniz servis sağlayıcı firma size ceza borcu çıkarttı.

Öncelikle kanunen müşteri yani siz haklısınız :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

Madde 52'nin 4. kısmına bakabilirsiniz.

(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Peki bana kesilen borcu nasıl sildirebilirim ? :

Abonelik 1 yılı dolduysa ceza ödemeden iptal edebilirsiniz. İptal için ceza kesen servis sağlayıcıları tüketici hakem heyetine vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak ilk kez internet bağlatıyorsanız servis sağlayıcı hat açma, kurulum vs gibi masraflar ekliyor sözleşmeye onları ödemek zorundasınız.

Ayrıca 1 yıldan önce iptal ettirmek isterseniz tüketici hakem heyetinin yapabileceği bir şey yok. O parayı ödemek zorundasınız. Hakem heyeti 1 yıldan fazlasına bakıyor. Tabi firma size 1 yıldan fazla ceza çıkarırsa hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Gelen son faturayı ödemeyin zira tüketici hakem heyeti sizin tarafınıza karar verince parayı geri almak zor ve uğraştırıcı olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 152
 • Mehmet Güventürk @mehmet-guventurk

  Bana yardimci olabilirmisiniz.. fiberix internetten internet aldim cok pismanim 1 seneden fazla tahudum var modem usreti kurulum ucreti hep aldilar iptal ettirmek istiyorum acaba herhangi bir ucret alirlarmi alirlarsa ne kadar aliyorlar bilgisi olan yardimci olsun lutfen

 • KorkutSA @korkutsa

  Alırlar ama fazla canını yakmazlar 😀
  Yeni abonesin anladığım kadarıyla. Yaptıkları indirimleri (ki daha 1 ay bile olmadı sanırım) iptal sonrası fatura edecekler. Taahhüt bozma cezası budur. Atıyorum 100₺'lik hizmet alıyorsun. Ama asıl fiyatı 150₺ olsun. 50₺ indirimi fatura edecekler. Bu indirimi birkaç ay aldıysan verdikleri tüm indirimleri geri fatura ederler. 1 yıllık taahhütte 6.ayı geçtiysen bu sefer kalan ay indirimleri daha düşük tutacağı için tüketici lehine olarak kalan aylar için indirimin hesaplanır ve o kadar fatura edilir. Memnun değilsen iptal ettir yolun başındayken. Taahhüt yemin değildir. Korkmayın bu kadar.

 • KorkutSA @korkutsa

  Dsmart hariç 🙂 Çünkü bana verdiği hizmeti öyle bir faturalandırıyor ki ödediğim ücretin 2 katı kadar aylık indirim veriyormuş gibi görünüyorlar kağıt üstünde. Dürüst olmayan firmalar böyle yapıyor. 100₺lik hizmet için; 350₺ faturada gösteriyor sonra 250₺ indirim yapıyor ve 100₺ ödüyorum. Halbuki BTK araştırsa bu hizmeti gerçekte hiçbir kimseye 350₺'den satmadığı ortaya çıkacaktır. Sistemin açığı bu.

 • KorkutSA @korkutsa

  Doğrudur. Derler ve gerekirse icra ile alırlar. Taahhüt süresi ne kadardı? Kaçıncı ayındasınz?