Geçtiğimiz cumartesi-pazar Bolu Düzce sınırında Koca yaylaya kampa gittim. Gece sis bulunduğumuz konumdan daha aşağıya çöktü. Gökyüzü çok temizdi ve ben ilk defa çıplak gözle samanyolu galaksisinin toz bulutu yada çizgisini( siz ne derseniz) gördüm ve malumunuz bir o kadar da yıldız. Fotoğraflamak istedim ama bilgisizliğimden çekemedim. Bir adet yarı profesyonel fotoğraf makinesi vardı. Fotoğraflar hep karanlık çıktı. Uzun pozlama, iso ayarlaması vb. şeyler duymuştum lakin yapamadım. 🙁
Yalnız görüntü muhteşemdi, koca yaylada güzeldi.
#Kamp #fotoğrafçılık #milkway

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  sehirlerden uzaklasitigim zaman ilk yaptigim sey gökyuzune bakmaktir.
  eski zamanlarda yasayan insanlarin en sansli olduklari konulardan bir tanesi de sanirim buydu.
  bulutsuz bi gecede gökyuzunun tamaminin yildizlar, gezengenler ile kapli oldugunu görmek, kayan yildizlara sahip olmak...

 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Merhaba, fotoğraf hakkında nacizane uzun pozlama ile ilgili 1-2 bir şey yazayım aklınızda bulunsun. Uzun pozlama da diyaframı lens'in mümkün olan en kısık haline bkz: f22-f18 gibi değerlere getirip, enstantane değerini de mümkün olan en uzun süreye getirmelisin bkz: 10 sn, 20 sn, 30 sn veya bulb dediğimiz kısımlarda yapmalısınız. Aslında burada nasıl ve ne kadar etki istediğinize göre değişiyor.

  Bulb dediğimiz kısımda çekmek isterseniz orada size bir tane uzaktan deklanşör tetikleyici lazım çünkü bir kere çekme düğümesine bastığınızda çekmeye başlıyor ve bir daha bastığınız zaman çekme işlemini sonlandırıyor burada bunu elle yapmaya çalışır iseniz makineyi titretme ve bununda sonucunda fotoğrafta titreşim görme olasılığınız kaçınılmaz çünkü çok uzun süre çekim yapmış oluyorsunuz.

  Bu arada ISO'yu da en düşük seviyelerde tutmanızı tavsiye ederim, ISO'yu yükseltmek yerine enstantane süresini yükselterek onu telafi edebilirsiniz.

  Bkz: Bulb nedir? Bulb, 30 saniye ve üzeri enstantane çekmek lazım olduğu zaman kullanılan bir moddur.

 • Rasko @rasko

  Köy gibi bir yerde büyüdüm, şehirde en çok özlediğim şey o gökyüzü görüntüsü. Ayda yılda bir kampa-balığa gidince görüyoruz anca.