Adil Kullanım Kotası

Merhabalar, hepimiz Adil Kullanım Kotasından bayağı bir muzdaribiz. Bu konuda Teknoseyir editörleri hali hazırda bir değerlendirme yaptılar. Bugün benim anlatacağım ise (belki çoğunuz bu yöntemi biliyorsunuzdur) AKK'dan bir nevi kaçıp download hızınızı arttırmaktır. Ancak bu konunun ne kadar yasal ve etik olduğu konusunda hiçbir fikrim yok maalesef. Ayrıca bu çözüm sadece download hızını arttırıp sitelerin açılma süresini (ms) ise maksimum süreye çıkarmaktadır. Yani bu yöntemle internette gezinemezsiniz.

Yöntem:

Modemimizin arayüzüne giriyoruz (Airties için 192.168.2.1)
"İnternet" sekmesi altındaki "İnternet Ayarları" sekmesine tıklıyoruz
Bu sekmedeki "MTU" değerini "1492" 'den "500"'e çekiyoruz.
Kaydet dedikten sonra modemimizi yeniden başlatıyoruz.
Ve download hızımız vaat edilen hıza çıkıyor.
Tekrar "MTU" değerini "1492" yaparak eski standardınıza dönebilirsiniz.

Bu işlem çoğunlukla torrent kullanıcıları için iyi bir yöntemdir. İnternette gezinenler için önermem.

Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • Alperen @alperen

  Benimki ttnet'in değil,air 5650 vdsl olanı.Önce 500 e çekip kaydetip çıktım,modemi kapatıp açtım.Web siteleri adeta açılmaz oldu,arayüze girdim tekrar 1492 yaptım kaydedip çıktım,tekrar modemi kapatıp açtım,tamamdır.AKK nın 200 gb den aşağı olmaması lazım.Bu arada upload 850 bu nasıl iştir yıl 2014!

 • erdem @ec

  tp link kullanıyorum tcp mtu ayarını 500 yapıyorum ama karsıma bır uyarı cıkıyor " tcp mss aralığı tcp mtu dan küçük olmalı " diye. bu konularda bılgılı olmadıgım ıcın tcp mss aralıgını ne yapmalıyım değiştirirsem bahsettiğiniz gibi download hızım yukselicek mi ?

 • BLooregard @blooregard

  Kendi ip araliginizda baska ip leri tespit edim modemlerine girip onlarin kullanici adlarinizi kendi modeminize yazarak sadece akn degil normal kotayida ortadan kaldirirsiniz (tabiki aldiginiz abonenin akn yi gecmemis olmasi ve kotasiz olmasi gerekiyor) bu yontemle 30 liralik paket ile rahat takilirsiniz ancak %100 etik degildir ve hatta sucdur ama ttnet gibi sirketlere bence mustehak.

 • Evren Küçük @evren

  Hangi tarife bu 200 GB AKK'lı Uydunet tarifesi?

f.lux

f.lux programıyla 1 sene önce karşılaştım ve bugüne kadar kullandığım en iyi program diyebilirim. Bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçirdiğim için göz ağrısı, göz kuruluğu vs. çok fazla bunun gibi şikayetlerim vardı. f.lux programını kullandıktan sonra bu şikayetlerim minimum düzeye indi.

f.lux'un yaptığı aslında monitörünüzün sıcaklık ayarını bulunduğunuz bölgenin güneş hareketlerine(sabah-akşam) optimize etmesidir. İlk başta ekran size turuncu gelebilir ancak alıştıktan sonra diğer ekranları bu programsız kullanamayacaksınız.

f.lux programı tamamen ücretsiz olup, bilgisayardan dolayı göz şikayetleri olanlar için tavsiyemdir.

link: https://justgetflux.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 38

Logitech G700s Wireless Rechargeable Gaming Mouse

Merhabalar,

Bugün inceleyeceğim cihaz Logitech G700s Wireless Rechargeable Gaming Mouse, G9 dan sonra artık iyi bir wireless mouse'a geçmem gerektiğini düşündüğüm için aldığım cihazdır. Aşağı yukarı 1 yıla yakındır kullanmaktayım ve şunu belirtmeliyim ki profesyonel bir oyuncu da değilim:) Ancak teknolojiye merakımdan dolayı almış olup, günlük işlerimde, çizim vs yaparken, bir de battlefield 4 gibi oyunlar oynarken (gayet amatörce) ürünün keyfini çıkarıyorum gibi. Ürün 8200 dpi olup benim hala 2000 dpi üzerine çıktığım etrafımca görülmemiştir. Rapor hızı maximum 1000 'dir ancak ben 125 ile gayet mutlu ve mesudum. Mouse yazılımı içinde kendi oyununuz için profilleri güncel olarak bulup düzenleyebilirsiniz . Dilerseniz mouse'u beraberinde gelen usb kablosu ile kablolu bir şekilde de kullanabilirsiniz ancak kablo kalın olduğundan pek önermem. Pil süresi 1-2 gün civarında gidiyor kendi kullanımımda ancak hardcore bir oyuncu için 1 gün altına düşebilir bu süre. Mouse bilgisayardan kolay ve hızlı bir şekilde şarj olabiliyor. Eksi olarak G9 daki gibi ağırlık ekleyemiyoruz malesef. Ancak ergonomik yapısı G9 dan çok daha iyi. Uzun kullanımda bile eli yorup ağrıtmayacak bir şekle sahip.

Kısacası eğer sıkı bir oyun fanatiği iseniz bu mouse sizi mutlu eder.

Fiyat: 88,55 $

Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon Kindle Paperwhite

Merhabalar,

Bahsetmek istediğim ürün Amazon Kindle Paperwhite E-ink kitap okuyucusu.

Teknik Özellikler
Net 1.25 Gb hafıza
213 gr
169 mm x 117 mm x 9.1 mm boyutlarında
802.11b, 802.11g, or 802.11n wi-fi
Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP formatlarını destekliyor.

Kullanıcı olarak, Amazon batarya ömrü için 8 hafta verse de ben akşamları 2 saatlik ışıksız kullanışımda 3 hafta kadar pili yetiyor. Diğer bir nokta ise Türkçe ürün almak isterseniz genellikle bunlar e-pub formatında oluyor ve bu formatı maalesef kindle desteklemiyor, mecburen mobi formatına ürünün lisansını kırıp çevirmek zorundasınız satın aldığınız halde kitabı. Amazon markette maalesef Türkçe kaynak yok ancak İngilizce kitap okuyorsanız müthiş bir kaynak ve fiyatla çok makul (1-9 dolar arasında). Amazon'un bulut depolama sistemi çok iyi, sınırsız kitap saklayabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz kitapları gerek mail aracılığıyla gerekse usb aracılığıyla kindle'a atabilirsiniz. Mobi formatını öneririm (doc,pdf pek kullanılır değil).
Son olarak Türkçe kaynak çok sınırlı olduğundan Türkçe kaynak kullanacakları pek memnun etmeyecektir. Ama kitaplarınızı 200 gr'lık bir alette taşımak, sürekli yanı başınızda olması ve şarj ettirmeyi unutturması ayrıca gözlerinizi hiçbir şekilde yorup, ağrıtmaması benim için vazgeçilmez kılıyor.
(Kılıf hem korunmasını hem de mıknatıs sayesinde uyku moduna otomatik geçmesini sağlıyor)

Fiyat: 90 $ (kindle) + 40 $ (kılıf)
Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap