Laptoplarda DVD Slotuna HDD Takılması Sonrası NTOSKRNL.exe'nin İşlemciyi Yorması

Merhaba Arkadaşlar

Aramızda muhakkak DVD slotuna HDD takıp kullanan arkadaşlar vardır. Bu sorunu yaşadılarsa ve çözemedilerse bulduğum çözümü paylaşmak isterim. Yazım hataları vs için şimdiden özür dilerim.

Yaklaşık 1 sene kadar önce laptopuma SSD aldım ve HDD'yi de DVD slotuna HDD kızağı ile takarak ikinci disk olarak kullandım. Kullanım sırasında çok zorlayıcı işler vs yapmadığım için CPU'nun zorlanması durumu yaşamadım ve bu yüzden öyle dikkatli bir şekilde CPU kullanımına bakmadım.

Geçen hafta masaüstüne CPU - RAM - AĞ kullanımı gibi değerleri gösteren bir widget kurduğumda CPU'nun sürekli %30-40 'larda çalıştığını gördüm. Acaba widget yanlış mı gösteriyor diye görev yöneticisini açıp baktığımda değerin doğru olduğunu gördüm. En çok kullanan işlem Sistem olarak görünüyordu.

Daha sonra sağ tıklayıp özelliklere baktığımda bunun ntoskrnl isimli bir exe olduğunu gördüm.

İnternette bir çok sitede (microsoft destek dahil) bu sorunu yaşayan insanlarla dolu ve hepsinde de 3-4 temel çözüm önerisi var. BIOS güncelleyin, driver'larınızı güncelleyin, virüs taraması yapın, komut satısında değişik değişik komutlar girin gibi. Hepsini denedim ama hiçbirisi işe yaramadı.

En son bir forumda birisinin yazdığı çözümü gördüm ve denedim. HDD'yi DVD yuvasına takmak için kullanılan kızağın kenarında ya da iç kısmında resimdeki gibi switch varmış.

Bu switch'in konumunu değiştirdikten sonra problemim çözüldü. Bazı HDD görmemelerinde çözümünün bu olduğu söyleniyor ama doğru olup olmadığını bilemiyorum. Umarım birilerinin daha işine yarar.

Sağlıcakla kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap