Reeder W7iC Windows Tablet

Merhabalar,

Burada (http://teknoseyir.com/inceleme/reeder-w7ic-windows-tablet) tabletin detaylı incelemesi bulunduğu için ben özetle kendi deneyimimden bahsetmek istiyorum.

Atom Z3735G + 1GB 1333mhz + 16GB + 7" 1024x600 (Sanal çözünürlük:1280x800) + Windows 8.1 Bing 32bit

Tableti 169₺'ye Teknosa'dan aldım, oldukça memnunum. Şunu anladım ki android tabletler oyuncak gibiymiş. 500₺'lık Android tabletler bilgisayardan ziyade telefondan rol çalıyordu. Windows tabletler bilgisayarın yerini ciddi oranda doldurabiliyormuş.

Dikkatimi çeken eksileri;
1) Ekranı inanılmaz kolay kılcal çiziklere fırsat veriyor. Film şart. Film öneriniz varsa açığım.

"Düzeltme: Ekranı filmle gelmiş zaten. Çizilen jelatinmiş. Dikkatle bakmama rağmen film olduğunu farkedemedim. Bıçakla üstüne yapıştırdığım filmi düzeltmeye çalışırken yanlışlıkla farkettim."

2) 1024x600 çözünürlük bu boyutta idare ediyor ancak Windows 8 modern uygulamaları için 1280x800 sanal çözünürlükte çalışıyor. Haliyle netlik gidiyor ve oran bozuluyor. İyi haber şu ki Windows 10 1024x600 destekleyecek, bu saçmalık bitecek.

Pil üç saat civarı yoğun kullanıma dayanıyor, kapalıyken kendiliğinden boşalmıyor. (Düzeltme: Pil kendi kendine boşalabiliyormuş. Yarım şarjla kapalı vaziyette bir haftaya yakın bekledikten sonra açılamadı.) Ekran açıları oldukça iyi, renkler biraz soğuk. Dokunmatik gayet iyi. Hoparlöründen pek bir beklentiniz olmasın, rahatsız etmiyor. Wi-Fi çekim mesafesi güzel.

Performans şaşırtıcı derecede iyi ancak 16GB bellekte en az 2GB boş yer tutmalısınız. Aksi halde ram takas dosyası küçüldükçe performansı etkiliyor. SD kart şart. Hatta içindeki recovery bölümünün yedeğini alıp onu da silmek fena bir fikir sayılmaz.

Malzeme kalitesi ürkütmüyor. Gacur gucur sesler çıkartmıyor. Otg konusunda da sorun yaşatmadı.

Kullanılan AMI Bios biraz tuhaf. Henüz içindeki sistemden başka bir şey boot edemedim. Windows içinden tableti sıfırla dediğiniz vakit Bios'da sıfırlanıyor. Kendi içinde Bios olduğu yazıyor ancak UEFI gibi davranıyor. Bir işletim sistemi nasıl Bios'u sıfırlar ki? Ayrıca "Legacy boot" seçeneği de yok, sadece UEFI. Bilen biri bu konuda aydınlatırsa sevinirim.

(Düzeltme: Bay Trail tabletlerde linux çalıştıramıyor oluşumuzun sebebinin bir boot bug’ı olduğu söylenmiş. İşlemciler 64bit olduğu halde 32bit’ten başka sistem boot edilemiyormuş. Ayrıca bu işlemcilerin kullanıldığı anakartlar sadece UEFI destekliyormuş. Linux tarafına gelirsek; 32bit linuxlar UEFI desteklemiyormuş. Bu nedenle reeder W7iC gibi tabletlerde sadece 32bit Windows UEFI USB diskleri boot oluyormuş. Ubuntu Live sistemi çalıştırmanın yolunu bulmuşlar ama diske kurulmuş sistemi boot etmenin bir yolunu henüz bulamamışlar…)

Yanına yakışacak itemlere gelirsek;
1) http://www.aliexpress.com/item/-/2003716684.html
2) http://www.aliexpress.com/item/-/1962153250.html

Kullandıkça burayı düzenlerim. Şimdilik sana puanım 9 reeder. Bu puan elbette fiyatına göre.
Puanı 8 yaptım, gerekçe olarak; "Çin’li sonuçta, yarın çalışıp çalışmayacağı meçhul."

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 77