MagSafe Duo Charger (Çakma olan) - Kablosuz şarj aleti

Selam,

1 iPhone 8 ve 1 Apple watch series 3 cihazım var. Bunların 2'sini tek bir yerde şarj edebileceğim bir cihaz almak istiyordum. Apple kendisi MagSafe Duo Charger diye bir alet çıkarmış tam istediğim gibi bir alet fakat 1300₺ (Mayıs 2021 tarihinde) gibi bir fiyatı var ve bana göre şarj işi için pahalı. Bu ürünü araştırırken GittiGidiyor.com vb. sitelerde çakmalarının daha ucuza satıldıklarını gördüm ve 144₺ fiyata bir GittiGidiyor.com'da buldum ve aldım.

Bu sitelerde ürün yorumlarında kalitesi kötü ve yavaş şarj ediyor gibi yorumlar olmasına rağmen bir şans vermek istedim.

Ürün geldikten sonra kutusunda yazan modeli "ABK-Q500"müş. Kutusu düzgün olarak geldi. Kutu içeriğinde aletin kendisi ve bir ucu type-c  bir ucu type-a olan ortalama kalitede olan beyaz bir kablo çıktı. Ürünün eldeki hissiyatı da kalite olarak ortanın altı.

Orjinal MagSafe Duo ile farkları ise internette incelediğim kadarıyla şunlar;

  • Orjinalde malzeme kalitesi çok daha iyidir her halde.
  • Orjinalde alet üstünde lightning girişi var çakmasında type-c girişi var.
  • Orjinalde kutudan çıkan kablo lightning <-> type-c, çakmasında type-c <->type-a.
  • Orjinalde görsel olarak halkaların üzerinde metal bir parça var, çakmada yok.

Şarj etme mevzusuna gelince kitapçığında telefonu maksimum 15W (tabi bu maksimum kapasite için uygun telefon ve adaptör olması lazım) akımla şarj edebilir yazıyor . Bunu test etmek için elimde 1 adet eski tip 5W gücünde iPhone adaptörü, 12W iPad adaptörü ve 15W Samsung adaptörü var. Telefon olarak da iPhone 8 (maksimum 7.5W kablosuz şarj olabiliyormuş) 3 adaptörle de denemeler yaptım. Sonuçlar şöyle:

5W olanı takılıyken iPhone 8 şarj ettiğinizde alet 4-5W arası güç çekiyor ki zaten adaptörün kapasitesi bu kadar, yanına saati de koyduğunuzda saat şarj olmaya başlayıp 1 saniye sonra duruyor sonra yeniden başlıyor şarja şeklinde bir döngü vardı. Adaptör gücü yetersiz geldiğinden dolayı bu durum oluşuyordu.

12W olan takılıyken iPhone 8 tek başına 6-7W arası güç çekiyor. Saati de koyunca toplam 9-10W arası elektrik tüketmeye başlıyor ki bu değer standart şarj aletine göre yüksek.

15W olan takılıyken iPhone 8 8W civarı güç çekiyor, saati de ekleyince toplam 11-12W güç çekiyor.

Eşimde bir de Samsung Galaxy S8 (maksimum 7.5W kablosuz şarj olabiliyormuş) cihaz var onunla 15W adaptörünü kullanarak deneme yaptığımda 8W civarı elektrik çekiyordu.

Gece uyurken 12W olan adaptörle iPhone 8 ve saati şarja taktığımda 20-30 dakikada bir saat şarj olmayı kesip tekrar şarja başlıyordu ben de sonra  15W olanla değiştirdim adaptörü bir daha bu sorun olmadı. Ben de bugün 25W kapasiteli bir adaptör aldım onun sonuçları çok farklı çıkarsa yazarım.

Sonuç olarak 15W adaptörle klasik şarj etme işini 1 gecede yaptı. 15W ve üzeri bir adaptörünüz varsa sorunsuz şekilde şarj işini halledebiliyorsunuz. Tabi malzeme kalitesi iyi olmadığından ne kadar süre de bozulur veya bozulur mu bilmiyorum onu göreceğiz.

Önemli Not: Havalar ısındığından beri alet telefonu tam şarj etmemeye başladı. Şarj olma grafiğine bakıyorum. Şarj durumu yaklaşık %80 civarına geldikten sonra ilerlemiyor (Bazen %90'da bazen de %40'ta kaldığını da gördüm). İzmir'de yaşıyorum, hava sıcak olduğu için telefon fazla ısındığından dolayı pilini korumak için şarj etmiyor sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

S-Link Swapp SL-01 16 Amper Akıllı Priz

Selam,

Bu cihazı yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum. Size deneyimlerimi aktarayım.

Cihaz yazılım olarak Tuya uygulamasını kullanıyor. Tuya uygulaması bu tip akıllı cihazlar üreten firmalar için ortak bi akıllı cihaz uygulaması. S-Link de kendi uygulamasını yazmamış Tuya'ya entegre olmuş bu bir bakıma iyi bir şey. Ben yarın başka tuya destekli bir cihaz alsam tek uygulamayla işi çözeceğim. Kötü tarafı üretici kendisine özel bir şey yapamıyor. Örneğin uygulamanın Türkçe dil desteği var fakat Türkçe yapsanız bile yarısından fazlası İngilizce kalıyor.

Ürüne gelecek olursak kutusundan ilk çıkardığınızda prize takıyorsunuz, cihazın üstündeki açma düğmesine tıklayıp açtıktan sonra Tuya uygulamasında cihaz ekleme ekranından otomatik tarama yaparak cihazı buluyorsunuz ve wifi şifresi girerek eşleştirme işlemini yapıyorsunuz.

Bu adımdan sonra uygulamadan prizi açıp kapatabilirsiniz, prizin açılması veya kapanması için zaman ayarı yapabilirsin böylece kendisi o gün ve saatte açılıp kapanır veya taktığınız cihazın elektrik tüketim istatistiklerini görebilirsiniz. Ayrıca cihazın üstünde de fiziksel olarak açma kapatma düğmesi var, bunu da her an kullanabilirsiniz.

Benim kullanımımda cihazı 2 şey için aldım 1.si zaman ayarıyla ışıkları belirli saatlerde açıp ve kapatmak. 2.si kullandığım cihazların elektrik tüketimini ölçmek için. 2'si için de cihaz beklediğim gibi çalışıyor.

Cihazın 16 amper ve 10 amper (Tapo'nun akıllı prizi de 10 amper) versiyonları var. Benim kullandığım 16 amper fakat şimdiye kadar buzdolabı, ekmek kızartma makinesi, kettle, led ışıklar, hoparlör, televizyon + Digiturk + Apple tv, bilgisayar + monitör gibi cihazlara takıp denedim, maksimum 8 ampere kadar çıktı (kettle o da). Yani 16 amper olmasına pek gerek yok gibi. Bu yüzden amper değeri seçim kararınızı çok etkilemez bence.

Yazılımsal olarak kullanıcı kullanımı açısından bu işlere yatkın biriyseniz kullanımı kolay, değilseniz zor. Örneğin annem de kullansın istiyordum o elektrik tüketimlerini izleme ve zaman ayarı kısmında zorlandı (annemin İngilizcesi yok).

Sonuç olarak, ben satın alırken Tapo'nun akıllı prizi ve bunun arasında kalmıştım. Türkçe dil desteği ve kullanım kolaylığı nedeniyle Tapo'yu seçmem daha mantıklı olurmuş ama bu 2 kriter sizin için sorun değilse S-Link'in ürünü de kesinlikle iş görüyor ve rahatlıkla önerebilirim.

Merak ettiğiniz başka konular varsa yorumlarda cevaplayabilirim :).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Viomi V3 Robot Süpürge

Selamlar,

Viomi V3 model robot süpürge aldım. Süpürge hakkında en baştan izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Satın alım ve kargo:

Ürünü en ucuz bulduğum fiyat olduğu için (bilinir firmalar arasında) Trendyol'dan herhangi bir satıcıdan 4138₺'ya aldım. 1 kargo kutusu içinde de süpürgenin kendi kutusu olarak geldi. Kutunun üstünde darbeden dolayı yırtık vardı fakat süpürgede bir hasar yoktu.

Kutu içeriği:

Ürünün kutusundan süpürgenin kendisi, base (ev) dedikleri şarj standı, şarj adaptörü, toz haznesi(üstünde takılı geliyor), 2'si 1 arada toz ve su haznesi, su haznesi,  2 adet yan fırça (1'i yedek 1'ini süpürgeye takıyorsunuz), 1 adet ıslak silme(mop dedikleri) bezi ve başlığı, 1 adet ıslak ve kuru silme bezi, 2 adet tek kullanımlık silme bezi ve kullanma kılavuzu çıktı.

Kurulum:

Öncelikle ürünün kitapçığında Türkçe yok, İngilizce ve diğer diller var. Kitapçıkta hangi parça ne işe yarar, uyarı ışığının nasıl yandığında ne demek, ürünün ilk kurulumu nasıl yapılır ve ne için kullanıp ne için kullanmamalıyızı anlatıyor. Bir göz gezdirmekte fayda var, 5-10 sayfa bir şey zaten. Fakat illa okumanıza gerek yok, ben ilk defa çalıştırdıktan sonra okudum, değişik bir bilgi öğrenir miyim diye. Öncelikle süpürgenin evini nereye yerleştireceğime karar verip evini ve süpürgeyi eve yerleştirdim. Daha sonra telefona Mi home uygulamasını indirmek gerekiyor ve uygulamadan eklemek istediğiniz eşya olarak süpürgeyi seçiyorsunuz sonrasında uygulama sizi yönlendiriyor. Önce telefonunuzu süpürgeye bağlıyor daha sonra süpürgeyi evin ağına bağlamanızı sağlayıp, süpürge ayarlarını yaptırtıyor ve kullanmaya hazır oluyorsunuz. Kitapçıkta evin sağında ve solunda 50cm boşluk olacak şekilde yerleştirin yazıyor fakat ben sağında ve solunda 10cm boşluk olan bir yere yerleştirdim bir sıkıntı olmadı.

Kullanım:

İlk kullanımda cihaz %60 şarjla süpürge yapmaya hazır olarak geldi, ben direkt evi süpürmesi için uygulamadan başlattım. Çalışma prensibi şu şekilde, öncelikle radarla ortamı tarıyor, arkasından sağ taraftaki duvara yönelip duvar kenarından gezinmeye başlıyor. İlk çalışma sırasında sürekli duvara yapışık gidiyor ve evi komple temizliyor. 1 kere harita oluşturduktan sonra haritada odaları belirledim artık önce 1 odayı bitirip sonra diğer odayı süpürmeye geçiyor ve harita oluşturduktan sonra daha hızlı temizlemeye başladı. Temizlik sırasında şarjı azaldığında %5 civarında evine dönüyor, %80'e civarında şarj edip (yaklaşık 1 saat sürüyor) kaldığı noktadan temizlemeye devam ediyor. Süpürürken ölçülerinin sığdığı her yere girmeye çalışıyor. Çalışıyor diyorum çünkü bazen fiziksel olarak girebilecek olsa da giremiyor. Örneğin sandalye altına girecek diyelim, sandalyenin bacağına yaklaşıp dairesel bi manevrayla altına doğru giriyor ama sandalye ayağına tam yaklaşamadan o manevrayı yaparsa sandalyenin diğer ayağına çarpıp engelle karşılaştığını düşündüğü için girmiyor.

Modlar:

Süpürge modu: En çok kullanılan mod süpürme modu. Gerçekten işe yarıyor. Sizin normal süpürge tutmanıza pek gerek kalmıyor. Ayda 1 normal süpürgeyle süpürseniz yeterli oluyor. Onun dışında dediğim gibi girebildiği her yeri süpürüyor. Nereleri süpürmedi derseniz oda kapıları açık olduğu için kapının arkası ve duvar arkasındaki alanı süpüremiyor. Perdeleriniz yere kadar uzanıyorsa perdeyi ittirmiyor fazla bu yüzden perde olan yerde duvarın yanından gitmiyor. Yerde paspas türü hafif bir şey varsa onu da içine çekmeye çalışıyor ve bir şeye takıldığını anlayıp kurtulmaya çalışıyor fakat benim örneğimde kurtulamadı ve ben müdahale etmek durumunda kaldım. Bunun dışında süpüremediği bir yer yok. Kenarları yan fırçası sayesinde süpürüyor toz kırıntı vs. varsa onunla alıyor oraları. Kablolara pek takılmadı. Kabloyu çekip götürebiliyor fakat duvarda prize sabitse kablo, kablodan kurtuluyor. Ben genelde 1 gün tüm evi süpürmüyorum. 2 günde bir falan mutfak banyo gibi çabuk kirlenen yerleri süpürtüyorum. Bu senaryoda toz haznesi haftada %70 civarı dolulukta oluyor.

Paspas modu: Paspas için su tankına su dolduruyorsunuz. Toz haznesini çıkarıp tankı yakıyorsunuz. Süpürgenin altına arka tarafa da bez takıyorsunuz. Standart bezi mikrofiber bez gibi bir şey. Yanında ekstra olarak 2 adet tek kullanımlık ve kuru/ıslak bez çıkıyor. Paspas şu şekilde oluyor tanka doldurduğunuz su 4 noktadan damla damla akıyor yere arka taraftaki bez de bu suyu siliyor. Rota olarak normal süpürge modundaki rotayı izliyor. Geçtiği yerde hafif nemlik kalıyor. Paspasta buna ek olarak Y şeklinde sil de diyebiliyorsunuz. Öyle yapınca yerde ileri geri şeklinde Y yaparak ilerliyor. Evde halı varsa ne yapıyor bilmiyorum. Benim evimde şu an halı yok. Halı olunca bir dener yazarım buraya tekrar. Paspas modundan ben pek randıman alamadım. Örneğin mutfakta yerde bir leke vardı onu çıkartamadı veya paspas yaparken bir yerden toz kalıntısı kalırsa o öyle yerde kalıyor. Paspas işini bitirdikten sonra da su tankını çıkarmanız lazım çünkü tankta su varsa damlamaya devam ediyor ve bezi de çıkartıp temizlemeniz gerekiyor tabi.

Süpürge ve Paspas modu: Bu modda 2si bir arada toz ve su tankı haznesini kullanıyorsunuz. Bunda da yine paspasta ve süpürgede bahsettiklerim geçerli. Bu modun avantajı paspas modunda bahsettiğim toz kalıntıları kalmıyor. Yine işini bitirince bezi ve 2si bir arada hazneyi çıkartmanız gerekiyor.

Uygulama:

Süpürgeyi yönetmek için Mi Home uygulamasını kullanıyorsunuz. Uygulama Türkçeyi destekliyor fakat o zaman çoğu yerde Çince yazılar görüyorsunuz ve Türkçe çevirileri de pek iyi değil. Ben uygulamayı bu yüzden İngilizce kullanıyorum. İngilizcede bu sıkıntılar bulunmuyor. Uygulamadan evinizin haritasını görebilir, odaları ayırdıysanız mesela sadece banyoyu ve mutfağı süpür diyebilirsiniz. Robot iş başındayken nerede olduğunu nereleri süpürdüğünü görebilirsiniz. Uygulamadan emiş gücünü ayarlayabilirsiz. Paspas modundaysa suyun damlama hızını ayarlayabilirsiniz. Daha detaya indiğinizde çoklu harita desteği görülüyor. Örneğin eviniz 3 katlıysa burada her katın haritasını bulup seçiyorsunuz. Süpürgenin ne zaman çalışacağını zamanlayabilirsiniz. Temizleme geçmişinden önceki süpürme işlemlerini görebilirsiniz. Uygulama genel olarak düzgün çalışsa da bi dandiklik var uygulamada yine de.

Sonuç:

Aldığım için memnunum, eve her hafta süpürge yapmak gerekiyordu bu cihaz geldiği için artık yapmıyorum. Şikayet ettiğim noktalardan biri yeni harita tanımlamak için evi başka yere taşımak zorundasınız. Mesela 2 katlıysa eviniz önce 1. katı komple süpürtmeniz lazım ve kendi başına evine dönmesi lazım daha sonra aynı şeyi 2. kat için yapmanız lazım. Ev 1. katta dursa ve ben cihazı 2. kata koysam ve 2. katın haritasını seçsem düzgün çalışır mı bilmiyorum (evim 2 katlı değil :)).

Çok nadir de olsa bazen oryantasyonunu şaşırıyor, evin neresinde olduğunu anlayamıyor ve bu durumda siz tek odayı süpürtüyo olsanız bile evi tekrar tarayarak gezmeye başlıyor.

Aklıma gelenler bu kadar, başka aklıma gelenler olursa yorumlarda eklerim. Cihaz hakkında merak ettikleriniz varsa yorumlarda sorarsanız cevaplayabiliri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asus X554LD

7 Senelik laptopum bozulduğu için yeni laptop almam gerekti. Genellikle masaüstü bilgisayar kullandığımdan (hatta bozulan laptopumu 1 sene içinde toplamda 3 hafta falan kullanmışımdır.) ve maddi açıdan bu aralar çok rahat olmadığım için ekonomik bir model almayı tercih ettim. 2-3 saatlik bir internet araştırması sonucu Asusun X554LD modelinde karar kıldım. Bilgisayar arama kriterlerimde en az i3 olması haswell olması ve fiziksel olarak hantal olmaması idi.
Teknik özellikleri listeliyecek olursam işlemci intel i3 4030U 1,9ghz(turboya 2.2 oluyodu sanırım) hızında, 4gb ram(tipi konusunda bir bilgim yok), geforce 820m, 500gb 5400rpm hdd, 2 usb3.0, 1 usb 2.0, 1 hdmi, 1 vga, 1 ethernet, 1sd kart girişi, 1 tane kulaklık mikrafon girişi(ikisi bi arada olanlardan),ön kamera ve 1 optik sürücü var. İşletim sistemi freedos. Ekran çözünürlüğü 1366x768.
Laptopun fiyatı ben eksen bilgisayar diye biyerden sipariş verdim online kargosuyla beraber 1170₺ verdim. Vatanda aynı bilgisayarın Windows 8.1 yüklü olanı 1600₺di çalışan arkadaş haftasonunu beklersem indirim olacağını ve 1300₺ye düşeceğini söylemişti. Ama benim zaten Windows 8 lisansım olduğu için ucuz almayı tercih ettim.

Sonunda laptoptan bahsedecek olursam ben bu laptopu taşımak için ve taşıdığım yerde iş yapmak için aldım. Laptopta aktif olarak kullandığım programlar(yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum laptopu) yoğundan aza doğru gidecek olursak Photoshop, Ms Sql, Netsis, Visual Studio ve Unity3D. Tabi bunların yanında sürekli office uygulamaları, Spotify ve internet gezmelerini kullanıyorum.
Bu kullanım deneyimim sonunda laptopu +lar ve -ler olarak değerlendiricem.
Artıları:
+ Pil ömrü tatmin edici. Tüm Türkiyede elektriğin kesildiği gün 4 saat kadar photoshop kullanarak ve usbden telefonumu şarj ederek kullanabildim.
+ Touchpadi rahat. Asusun yazılımı sayesinde gestureları kullanabiliyosunuz. Örnek olarak 3 parmağınızla aşağı doğru hareket yaparsanız touchpad üstünde, tüm pencereleri aşağı indiriyo. Tabi bi photoshop kullanırken mousesuz olmuyo ama visual studio veya sql kullanırken bi sıkıntı yaşatmadı.
+ Klavyenin kullanımı rahat.
+ Hiç ısınmıyor. Altında bi hava giriş çıkışı veya sağında solunda yok. Ekran menteşesinin oraya koymuşlar hava çıkışını ben 3 gün sonra falan farkettim orda hava çıkışı olduğunu. Ama zaten sıcak hava çıkarmıyo cihaz.
+ Hoparlörü tatmin edici düzeyde.
+ Ekranı mat ekran ve aşırı parlak. Ben genelde kapalı ortamda kullandım ve en düşük parlaklıkta kullandım.
+ Kasa ful plastik ama rahatsız edici bi plastik değil gayet memnunum o yüzden fiyatı doğrultusunda +ya yazdım.

Eksiler:
- Laptopun en sevmediğim kısmı fiyattan kısmak için capslock ışığı veya numlock ışığı koymamışlar(ful numeric klavye bide). Beni çok rahatsız etti veya mouseu kapatabiliyosunuz gerekmediğinde eski laptopumda vardı onun ışığının olması ne büyük nimetmiş dedim :).
- Ekranın çözünürlüğü tamam standart ta açıları kötü. Laptopu kullanırken sürekli düzgün görünmesi için ekranı ileri geri itiyorum.
- Ekranın görüntü kalitesi orta seviye. Adını koyamadığım bi kalitesizlik var. Benim bozulan 7 senelik laptopumun görüntü kalitesi daha iyidi çözünürlüğü daha düşük olmasına rağmen.
- Laptop ısınmıyo ama fanı düşük devirde sürekli çalışıyor. çok çok az bi ses çıkarıyo bu yüzden laptop. Ben bu kadar düşük konfigürasyonlu bi bilgisayarda 0 ses olur diye düşünmüştüm.
- Ön kamera var ama vga. Çamur gibi bi görüntü veriyo.
- Wifi başarımı kötü. Anten maksimum 54mbitte çalışabiliyo (b/g mi oluyodu?) ve yine eski laptopumda ful diş çekerken wifi bunda yarım çekiyo(ama yarıma düşsede 54mbitte gösteriyo bağlantıyı).
- Bana göre en rahatsız edici 2. özelliği ise laptopun ekranın arkasındaki yüzeye dokunduğunuz anda parmak iziniz kalıyo. Ben hayatımda parmak izi bırakan bi yüzey az görmüşümdür.
- Altında 1 tane açılan kapak var. O da sanırım ramlere ulaşmak için(açmayı denemedim henüz) çünkü hddden daha küçük bi kapak. Elim rahatlıyınca ssd takmak gibi bi planım vardı, bu iş içinde tüm altını sökmem lazım garantisi falan gidicek takacak olursam.

Nötr (İyi mi kötü mü karar veremediğim özellikler:)):
* Adaptörü bildiğimiz iki parçalı adaptörlerden değil. Tek parça adaptör telefon şarjlarının büyüğü gibi(bi 7-8 katı kadar). Ben şimdiye kadar şikayetçi olmadım ama dar yerlere priz takmak için sıkıntı olabilir veya bildiğimiz adaptörler gibi fişe takılan kablonun uzununu alabilrsiniz ama bunda öyle bi kablo olmadığı için öyle bi opsiyonunuz yok.
* Pili çıkarılmıyo. Alttaki vidalı kapağın arkasında, orda da tek parçe halindemidir yoksa sağa sola dağıtmışlarmıdır bilmem.

Sonuç:
Bilgisayarın kullanım deneyiminden bahsedecek olursam. Bilgisayarın zorlandığını hissettiğim noktası harddiskin 5400rpm olması sebebiyle heralde tıkandığı noktalar oluyo bazen disk ışığının hiç sönmediği zamanlar oluyo. Bilgisayara ilk programları kurarken ve güncelleme yaparken baya beklettirdi o beni. Fakat şu anda o sıkıntıyı bi bilgisayar açılırken yaşıyorum 2-3 dakika o kadar(bilgisayar açılışında baya program çalışıyo benim yüklediğim programlar yüzünden).
Onun dışında bide photoshopta yüksek boyutlu dosyalar üstünde çalışırken yetmiyo bilgisayarın gücü, ramleride çok hızlı değil sanırım 10 dakka önce chromeda açtığım sayfaya giderken bekletiyo biraz ve aşağıda 6-7 programla birden çalışıyosanız yavaş çalışıyor bilgisayar yine ramler yetişmiyo sanırım.
Bunlar dışında internette takılırken, teknoseyir izlerken veya sadece 1 program üstünde çalıştığım zamanlarda sıkıntı çıkarmadı bilgisayar. Çok yüklü işler yapmıyacağım veya film dizi seyretmiyeceğim zaman masaüstü bilgisayarımı açmıyorum artık.
Ben capslock ve numlock ışığı olmaması dışında fiyatına paralel bir bilgisayar olduğunu düşünüyorum(tabi vatandaki 1600₺ için değil benim aldığım fiyat için:)). Saydığım eksilerden en çok bu capslock ve numlock ışıkları zorda bıraktı beni diğer ekran kalitesini falan göz ardı edebilirim şahsi olarak bu fiyat bandında.
Kısa bi yazı yazmayı umuyodum ama baya uzun olmuş :). Yazım hataları devrik cümleler falan illaki olmuştur lisede en sevmediğim ders edebiyat türkçeydi zaten :). Bu yüzden şimdiden özür dilerim.
Sorusu olan olursa cevaplamaktan mutluluk duyarım.
Not: Fotoğrafları vatanın sitesinden aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Asus USB-N14

Masaüstü bilgisayarım için wireless adaptör ihtiyacım vardı araştırıp bu ürünü 60₺'ye almaya karar verdim.
Bilgisayarım sinyal sıkıntısı olan bir noktada bu yüzden bu cihazdan önce powerline kullanıyordum powelinedan önce Airties'ın kablosuz usb adaptörünü kullanıyordum fakat onda 20 mbps olan internet hızımın sadece 15 mbps'sini kullanabiliyordum. Powerline adaptöre geçince hız sorunum çözüldü fakat geçtiğimiz günde powerline adaptörüm bozuldu ve bu ürünü aldım 2 gündür kullanıyorum ve sinyal gücünde hiç bir sıkıntım yok. windowsun kendi ağ ayarında 144 mbps ile bağlandığını söylüyor(eski adaptörde 30 mbpsyi zor görüyodum ve ikisininde konumu aynı yerde).
Googleda aratırsanız fotoğraflarını bulabilirsiniz cihazın, cihaz masaüstü tipi 2 tane 5dbi antene sahip kutunun içinden çıkan usb uzatması ile beraber masanızda durabilir.
Cihazın tek eksiği windows 8.1 kullanıyorum, cihazı usbye takınca pc tanımadı. Kutu içinden çıkan cd'den driverını yükledim öyle çalıştı. Günümüzde direk tak çalıştır olmalı bence.
Teknik açıdan bakıcak olursak cihaz b/g/n standartına sahip 300mbpsye kadar destekliyor, üstünde mavi ağ aktivitesini gösteren ledi var ve yanındada wps düğmesi var kullanacaklar için.
Özetle:
Artılar:
+ Sinyal çekim gücü yüksek.
+ Uygun fiyat.
+ Ekstra yazılımı yok işletim sisteminin ağ bulma özelliğini kulanıyor.
Eksiler:
- Tak çalıştır değil. İlk seferde driver yüklemeniz gerekiyor.
- Laptop kullanımına uygun değil. Masaüstü bilgisayarlar için yapılmış.

Sonuç:
Kablosuz adaptörüne ihtiyaç varsa masaüstü bilgisayarda kullanıcaksanız ve 5ghz bandına çıkmaya ihtiyacınız yoksa. Sınıfının en iyi ürünü gibi duruyor. tavsiye ederim. sinyal gücü konusunda da hiç beklemediğim bir performans aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap