OYUN DENEN MEŞAKKATLİ VE UZUN YOLCULUK.

Arkadaşlar,

               Öncelikle herkese merhabalar, bu yazıyı kaleme almamın nedenini doğruca yazmak istiyorum. Şu sıralar kendi android oyunumu geliştirmekteyim, bu nedenle daha önce benzeri deneyimler yaşamış, (oyun ve/veya program yazıp yayınlamış) kişilerin tavsiye ve görüşlerini benim için önemli. Bu meşakkatli yolda özellikle de  benim gibi bir iş kolunda yeni iseniz bazen manevi olarak yapılan destek (bilgi ve deneyim paylaşımı gibi) en fazla yardımı sağlar, işte tam da bu düşünceden hareketle, hem kendim için, hem de benim gibi kendi fikirlerini hayata geçirmek için uğraş içinde olan kişilere fayda sağlamak amacı ile, paylaşımlarınızı rica ediyorum. Yazıyı yazan olarak, ilk kıvılcımı ben ortaya atayım 🙂  Google play de bir yazılım yayınlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir mesela, sadece bir örnek. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9
 • 4Honor @4honor

  Hocam ben pek anlamam bu işlerden ama denek lazimsa memnuniyetle beta kullanıcısı olurum 🙂

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Şuan godotla bi tarz rpg oyunu yapmaya çalışıyoruz. Biz genelde oynayacağımız oyunlar yapmaya çalışıyoruz. Ama tek başına zor en azından 2 kişi iyi oluyor bir grafikçi bir yazılımcı olarak.

  • alfaaur @alfaaur

   Evet kesinlikle ekip işi bu iş tek kişi için ağır bir yük, senenin sonuna kadar kendi şirketimi kurmak istiyorum. Öncelikle elimde somut bir yada birkaç ürün olmasını istiyorum, maddi olarak rahat olmadığımdan elimdeki ürünler ile ilk etapta kendi kendine yetmese de bana zaman kazandıracak ölçüde kazanç elde etmek istiyorum sonrasında kesinlikle bir ekip kuracağım. Tabi ki planın dışında pozitif bir gelişme olursa bir ekiple devam etmek hem ortaya çıkacak ürün kalitesinde hem de harcanan zaman da iyileştirmeleri sağlayacaktır.

 • alfaaur @alfaaur

  Yaptığım oyun çok basit bir yapıda yaklaşık 5 ay önce başladım ve başladığım sırada donanım geçmişim olmasına rağmen yazılım da bilgim yoktu diyebilirim. Kitaplar, İnternet (youtube, Unity'nin kendi sitesi ve açık akademi) sayesinde hem öğrendim hem uyguladım. Şu anda çalışır bir apk yapmak üzereyim ilk fırsatta denemek isteyenler için eğer teknoseyir ailesi içinde uygunsa alfa yada beta diyebileceğimiz sürümü yayınlamak isterim sizlerin fikirleri daha iyiye ulaşmamı sağlayacaktır.

 • helersu @helersu

  Merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce hobby amaçlı olarak oyun geliştirmeye başladım. Gördüğüm kadarı ile bir proje geliştirmek ve tamamlamak gerçekten uzun ve meşakatli bir iş . Her ne kadar günümüzde oyun motoru ide'leri işleri kolaylaştırsada üzerinde düşünülmesi gereken bir çok nokta var. Ve insanlar bu işe başlarken hemen bir AAA kalitesinde oyun yapmaya çalışıyorlar. Yapılan en büyük yanlışlardan biri bu . Yani emeklemeden koşmaya çalışmak. diğer bir konu ise bu işe başlayan kişinin kendini sadece bir konu üzerinde geliştirmesi. Eğer yazılımcıysa hemen kod ağırlıklı, grafik ise 3d ağırlıklı vb. gibi. Ama aslında yapılan işin birde ciddi anlamda bir sanat boyutu var. Eğer bu işi tek başına yapmak istiyorsan yada işi yöneten tarafta olmak büyük resmi birleştirmek istiyorsan her şeyden biraz biraz bilmen gerektiğini düşünüyorum. Yani biraz kodlama,renk bilgisi, fotoğraf ve sinematografi , anatomi, biraz da hayal gücü ve yaratıcılık vb. gibi. İşte o zaman tüm parçaları bir araya getirdiğin zaman ortaya gerçekten güzel bir yapı ortaya çıkıyor. Birde bence başlangıçta daha önce yapılan oyun formatları üzerinden gitmek ve bir benzerini yapmak, öğrenme aşamasında faydalı olabilir. Ama daha sonrasında ne kadar özgün bir format geliştirebilirsen o kadar başarılı olabileceğini düşünmekteyim.