Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/48

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

03:22 - SpaceX bir sonraki Starlink serisini az yansıtan bir kaplamayla kaplayacak.

09:36 - Boeing’in insansız Starliner test uçuşunu onaylandı.

14:56 - NASA, ilk SLS ana iticisinin montajının tamamlandığını duyurdu.

20:49 - NASA, OSIRIS-REx örnek toplama alanını seçti.

28:20 - NASA, Mars’ın toprak altındaki buzlarının haritasını çıkardı.

33:45 - Samanyolu Galaksisi’ndeki imkansız kara delik araştırması yanlışlandı.

40:08 - ESA ilk uzay çöpü toplama görevini ClearSpace firmasına verdi.

44:05 - The Ocean Cleanup, ilk plastik atıkları karaya taşımayı başardı.

52:46 - İnsan ırkı olarak kendi kendimizi nasıl evcilleştirdik?

01:01:50 - Domuz maymun karışımı canlılar ilk kez başarılı bir doğumla dünyaya geldi.

01:07:10 - Hangi dili konuştuğumuz dikkatimizi şekillendiriyor.

01:13:57 - Kötü rüyalar, gerçek hayatta korkularla yüzleşmemize yardım ediyor olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Hiç yorum gelmemesi üzücü. Kimse izlemedi mi acaba?

 • Tegin @tegin

  Siteye gelince izleyeceğim. @hkellecioglu

 • Bora @borayds

  Aynı stüdyoda bir arada değilsiniz. Online olarak birbirinize bağlandığınız için sesiniz sıkıştırılıyor olabilir ama bence bi sıkıntı yok. Gayet net duyuluyor.

 • Articulo Mortis @enginb

  Sesi bahane edip, canı bahane edip kanalı sabote etmeye çalışan karaktersizleri dikkate almayın lütfen.

  • Executioner @executioner

   Katılıyorum, bir şekilde bilim programını devam ettirmeye çalışıyorlar ve hala Can şöyleydi diye bık bık bık ediyor millet.

  • reducto @protego

   @enginb Kanalı sabote etmek 🙂 Türk hastalığı komplo teorileri gelmeye başlamış hemen. Dış güçlerin oyunu bunlar hep

   @six @executioner Veriler farklı şey söylüyor. Youtube'da kanalın sayfasına biraz bakarsanız, Can'la yapılan programlar ortalama 10K, Cevdet Acarsoy'la yapılan yayınlar ortalama 7K izlenmiş. Veriler ortada ve insanların bir şeyi sevmediklerini söylemesine karşı neden bu kadar tepki gösterdiğinizi anlamadım. @six özellikle hiç yakıştıramadım. Bir şeyi beğenmediğini söyleyen insanlara karşı bu tutumu sergilemeniz hiç doğru değil. Biri sizin bir şeyi beğenmediğinizi söylemeniz üzerine bu lafı etse hoş olur mu? Eleştiri velinimettir. Yolunda gitmeyen şeylerin düzeltilmesi için bir fırsattır. Eleştirilerin önünü s. olup gidin diye kapatarak hiçbir yere varamazsınız. Anca 3K'lık düşüş karşısında kafanızı kuma gömmüş olursunuz

  • reducto @protego

   @six Şikayet görmek baydı diye insanlar bişey demesin mi? Ben de mesela bir süredir memnun değilim düzelir diye bekledim baktım olmayınca geldim bugün yazdım. Sen şimdi diyorsun ki şikayetler yetti görmek istemiyorum daha iyisini bilen s.gitsin. Yazmayayım mı yani napayım? Ben aşağıda yazdım beğenmeme sebebimi ve bu konuda da söylediğimin arkasındayım. Detaydan ayrıntı bilgiden izleyesim gelmiyor artık. Eskiden baştan sona izlerdim artık merak ettiğim 1 veya 2 haberi dinleyip kapatıyorum, ki onların da yarısını falan dinliyorum. İzlenme sayılarındaki %30'luk düşüş de zaten bir şeylerin yolunda olmadığını gösteriyor ki şikayet etmek eleştiri yapmak insanların hakkı hakaret edilmediği sürece. İzlenme sayılarının az olması ise bambaşka bir konu, insanlara zorla izletecek halimiz yok. Eleştiri ve şikayeti de "baltalamak" olarak görmek yapılabilecek en büyük yanlış. Şu an bizim hükümetin yaptığı şeyin aynısı bu. "Bir tane ülkemiz var aman eleştirmeyelim bişey söylemeyelim ortalık karışmasın" mantığına benziyor. Eleştiri ve şikayet karşıdakine süreci iyileştirmesi için verebileceğin en büyük fırsattır. Kimse bişey demeden izlemeyi bırakıp çekip gitse daha iyi mi olur sanıyorsun? Tersine, eleştiri olacak ki yolunda gitmeyen şeyler düzeltilsin ve eski oranlara geri dönülsün. Yoksa zaten izlenme oranları gittikçe düşer ve en sonunda artık gündem yapılmaz. Bunun olmaması için gereken yol eleştiridir ve eleştiri kesinlikle bir şeyi baltalamak değildir.

  • reducto @protego

   @six Kaçıncı gündemin yorumları, bu gündemin mi?

  • reducto @protego

   @six Hacı valla şimdi baktım, ibretlik bir yorum gördüm ama işte ona benzer şeyleri söylemiyorum saygı ve nezaket sınırlarını aşmayayım diye 😂😂😂

  • Articulo Mortis @enginb

   Madem bu kadar iyi niyetli yaklaşıyoruz şu açıdan düşünelim:
   Burası bir işletme, ve eğer işler herkesin hayal dünyasındaki gibi olsaydı muhtemelen hala aynı stüdyoda yayın yapıyor olurlardı.

   Bu yayının bir kadın programı veya komedi, stand up gösterisi olduğunu da düşünmüyorum, adı üstünde "teknoloji ve bilim notları", herkesin algısı her konuya yetecek diye bir şey yok, ilginizi çekmeyen konuları atlayabilirsiniz, zaten konu başlıkları ve dakikalar açıklama kısmında yer alıyor.

   Teknoseyiri, hatırladığım kadarıyla, 2012 yılından bu yana takip ediyorum, bir çok konuda ilerleme kaydettiler, takipçilerin isteklerini de göz ardı ettiklerini hiç düşünmüyorum, fakat içinde bulunduğumuz çöplükte öylesine art niyetli insanlar var ki, sadece kanala "dislike verip gidiyorum", "LP yoksa dislike" , "Hamdi niye haflık gündem değil" deyip öylesine bir yaygara kopardılar ki o gündemler binlerce dislike aldı.

   Teknoseyir, tüm ülkeyi mutlu etme çabasına girmiş olsaydı, diğer bir deyişle, her kafadan sese göre hareket ediyor olsaydı videolar muhtemelen " arkadaşlar youtube kanalıma hoş geldiniz" ile başlıyor olurdu.
   Ülkenin gündemi o kadar iç karartıcı ki, bir çok insan bu insanları kendilerine yakın buldukları için seslerini kendilerine bir terapi olarak kullanıyorlar, uyurken falan dinliyorlar. Muhabbet ortamını da o yüzden istiyorlar.
   Önemli olan bilgiye ulaşmak ise bu eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum. Açın ilk videoları bir izleyin bu adamlar ne badireler atlatmış. Herkes Umut'un sesine takılıyordu ilk başlarda şimdi içeriği açısından takdir ediliyor. Burada durup bir düşünün derim.

   Böylesine nadir bilgileri tüketip üzerine bir de dislike verip giden kişiliksiz insanları, moderatörlerin de istemediğini biliyoruz.
   Sözümüzün buradaki iyiye götüren eleştirilere olmadığı açık ve net.
   Kalın sağlıcakla, daha da konuşmam.

 • kadirhakan @kadirhakan

  @hkellecioglu Hamdi Bey, Can Bey'le hazıladıgınız bilim notlarını Spotify uzerınden her hafta istisnasız takip ederdim. Lakin Cevdet Bey bayragi devraldiktan sonra bende bu ses problemlerinden dolayı artık takip edemiyorum. Bu hafta belki duzelmistir diye tekrar acıp dinleyeyim dedim ama nafile. Sizin programın basında bu konu ile ilgili konustugunuzu duyunca ben de nacizane yorumlarımı belirtmek istedim. Benim yasadıgım 2 problem var.

  1) Cevdet Bey'in sesinin siddeti sizin sesinizin yanında cok dusuk kalıyor. Muhtemelen mikrofon ile akalalı bir durum. Telefonun sesini size gore ayarlarsam Cevdet Bey konustugunda sesi acmak, Cevdet Bey'e gore ayarlarsam, siz konustugunuzda sesi kısma ihtiyacı hissediyorum. Ilk baslarda istemsiz birkac defa bunu yaptım fakat baktım olacak gibi degil.

  2) Cevdet Bey konustugunda, kendilerinin affına sıgınarak soyluyorum, ses rahatsız edici geliyor. Nasıl anlatsam, sanki burnu tıkalı biri konusuyor gibi. Yine muhtemelen mikrofonla ilgili bir durum bu. Lutfen Cevdet Bey alınmasın.

  Bu iki nedenle baslangıctan beri aralıksız takip ettigim teknoloji ve bilim notlarını dinleyemez oldum. Zaten bir sizi, bir haftalık gündemi dinliyordum, simdi sadece haftalık gündemi takip ediyorum. Umarım en kısa zamanda su ses olayına bir care bulursunuz da, tekrar sizleri de dinlerim. Sevgiler & saygilar.

 • reducto @protego

  @hkellecioglu CA geldiğinden beri yayınlar aşırı teknik bilgilere kaydı. Gelen konuları çok irdeliyorsunuz aşırı derine iniyorsunuz bu yüzden izlerken sıkıyor biraz. Özellikle Cevdet Acarsoy bazı konulara öyle bir psikolojiden girip detay verip duruyor ki anlamıyoruz zaten. Anlamamız için de daha çok detay verip her kavramı anlatıyor böyle bir döngüye giriliyor 🙂 Her konunun da bir şekilde psikolojiye bağlanması da güzel değil. Psikoloji çok meraklı olduğum bir konu olmasına rağmen bana bile gına getirdi. Aynı şekilde uzay konularında da sürekli aşırı bilgi aşırı detay. Yani ne bileyim üzerine gözlemci uydu gönderilen asteroitin adının geldiği yer, uydunun adı gönderen ekibin geçmişi yaptıkları vs. bu kadar detay verilmesine gerek yok zaten iki dakika sonra unutuyoruz o isimleri. Can'la olan bölümlerdeki detay seviyesine çekerseniz daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu programı izleyenler bilim konusunda meraklı insanlar ancak hiç kimse bilim camiasından değil, o kadar detaya gerek yok. Zaten insanlar biraz da sohbet muhabbet ve yorumlama için izliyor gündemleri. Ama şu an sohbet ve yorumlama temasından ziyade tekdüze makale okuması gibi bir tema var. Youtube'dan verilere baktığımda ortalama izlenme sayılarında 10K'dan 7K civarına düşüş var. Bu da bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteriyor. Benim tahminim de aşırı detaya girilmesinin buna sebep olduğu yönünde çünkü bunun dışında bir sorun görmüyorum. @acarsoy-cevdet

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   Merhabalar, etiketlemişsiniz, okudum şimdi. Elimizdekileri bir özetleyelim önce.
   Önceki gündeme göre, (1) banttan kayıt yerine canlı yayınlanıyor (2) Hamdi abiye Can abi yerine ben eşlik ediyorum, (3) soru&cevap, ineraktif yorum belirtme ve konunun uzmanlarından görüş alma geldi.

   Dolayısıyla gelen iyi kötü reaksiyonun içinde bu gruplar var, yekpare "artık kötü" ya da "artık iyi" diye bakmak yanıltıcı olur. Özellikle ilk iki maddeyi düşünürsek çok köklü ve ani bir değişim ve her değişim bir direnç oluşturur.

   ***Neden Canlı?
   (1) banttan kayıta göre canlı yayın zorunluğu aslında doğmadı. Biz yine Hamdi abiyle discorddan konuşup hiç yorum almayıp, sonradan bunu kurgulayabilir yükleyebilirdik. Ses kesintisi vb. hataları ya da uzunluğu böylece düzeltebilirdik. Canlı olmasını özellikle birlikte istedik ki çağa ayak uyduralım ve haberlerle ilgili gelen soruları o anda cevaplayalım. Günümüzde, dünya devleri de dahil hiç bir kanalda mükemmel ve kesintisiz canlı yayın olamıyor bu işin doğası böyle. Ama alışılan bu değildi tepki bundan.

   ***Neden artık benimle?
   (2) Yerine gelecek hiç kimsenin de olmayacağı gibi ben de Can abi değilim, farklı bir insanım ve farklı bir üsluba sahibim. Onlarca kez söylememize rağmen (size değil genele söylüyorum), programı "çok seven ve sahip çıkan" izleyiciler daha programın başını dinlemeyince şunu kaçırıyor. Ben geldim diye Can abi gitmedi, zaten gidecekti (Hamdi abinin yeni işi ve Can abinin okulu Eylülden itibaren her hafta uymadığı için) ve program ya bitecekti ya da ayda bire düşecekti.

   ***Ses kötü mü?
   - Ses ve internet bağlantısı konusunda geliştirilecek yerler olduğunun ikimiz de farkındayız, çalışıyoruz, mesaj alınmıştır.

   *** Neden çok teknik ve ayrıntılı anlatıyorsunuz?
   - Her bir habere ortalama 5dk konuşuyoruz, bu eski oranlardan farklı değil. Anlattıklarımızda genelde, linkini verdiğimiz haberleri birebir size Türkçeye çevirmekten öte yorumlamak gerektiğini düşünüyorum, yoksa motomot haber okuyan bir spikerden farkımız kalmaz.

   Aslında eski program da böyle değildi, orada da yorumlanıyordu. Burada farklı olan şu, önceki programda Can abi haber başlıklarını okuyordu içeriği ise hep Hamdi abi anlatıyordu (Can abinin arada bazen bir iki cümle güzel yorumu haricinde). Bu aslında, başlıklara bölünmüş monologtu. Şimdi yapılan bir diyalog. Her ikimiz de başlık okuyor ve yorumluyoruz ama birbirimizi tekrar etmiyoruz. Biz sohbet için izliyoruz dendiğinde, zaten yaptığımız tam da o.

   ***İki kişi de yorum yaptığında dinlemesi anlaması zor oluyor sadeleştirin.
   -Eğer eleştrilerin sebebi gerçekten buysa bunu düşünebiliriz ve Hamdi abi de ben de belli haberleri okuyup herkes kendi haberini sunabilir öteki başlık okuyabilir. Haftalık Gündem Değerlendirmesindeki yapı da bu aslında dikkat ederseniz.

   ***Her konu sürekli psikolojiye çekiliyor.
   Aslında algısal değil objektif olarak bakarsak öyle değil. Cevdet zaten psikolog her şeyi psikojiyle anlatıyor diye düşünürsek öyle gelir 🙂 (bu da psikolojik özür diliyorum, burada çekmek zorundayım sorun orada çünkü). Haberlerimizin genelde 1-2si psikoloji/sinirbilim/etoloji/nöroloji alakalı oluyor (eskisiyle aynı veya daha az oran). Teknik haberleri anlatırken psikolojiye girdiğimi düşünmüyorum. Farkında olmadan oluyorsa (meslek hastalığı) haklısınız, gösterin düzeltirim... Her hafta hem Hamdi abi hem ben haber ekliyoruz listeye ve psikoloji haberlerini ben eklemiyorum kesinlikle 🙂

   *** Ortalama izleyici 10k dan 7k ya düştü, dislike oranları yüksek, izleyicinin sesini duymuyorsunuz, izleyiciye rağmen iş yapıyorsunuz.
   İzleyici sayısı ve dislike oranı benim için (zannediyorum TeknoSeyir için de öyle) bir içerik kalitesi belirteci değil. Öyle olsaydı, Enes Batur'un kalitesini hiç birimiz sorgulamazdık. Kalite değil ama varolan izleyicinin istediği şey bu değil derseniz bu anlama gelebilir evet. Bunun için, yukarıda dediğim gibi anlatımı diyalogdan kontrollü monoloğa çevirebiliriz ya da teknik sorunları çözmeye çalışabiliriz ama kendi üslubumu ve karakterimi değiştiremem ne yazık ki. Hamdi abiyle amacımız, haftalık izlendikten sonra bir daha geri dönülmeyecek şekilde bir aktüel geçici video yerine, izleyenlerin ufkunu açan, bilimle ilgili sorularını sorabilecekleri ve akıllarının bir köşesine bir bilgi kalacak bir program yapmak. Tamamen konu anlatmak, bilgi vermek ders anlatmak değil, en başta ben öyleydim artık ona dikkat ediyorum mesela.
   İzleyiciye rağmen bir iş yapmıyoruz aslında programın devam etmesi için uğraşıyoruz, bir önceki argumanı doğrı kabul ederek yine cevap verirsem, izleyicilerimizin sadece %30'unun istemediği bir şekilde yapıyoruz. Bu azınlık için de geri kalan tek çare olan programı bitirmek ikimiz de istemeyiz.

   Uzun oldu ama, ara ara duyduğum soru gelen hususları yazmak istedim. Belki blog olarak koyarım, üyeler yorumlara link olarak cevap gönderir. Ben tamamını okumuyorum ve yetişemiyorum ona zaman yok.

   Saygı ve sevgilerle...

  • reducto @protego

   @acarsoy-cevdet Uzun yorum için teşekkürler. Şöyle bir örnek verirsem sanırım daha güzel anlaşılacak, bir elektrikli araba haberi olurdu, haber anlatıldıktan sonra Can orada neden elektrikli arabaların uzun vadeli olmayacağını anlatırdı, Hamdi abi de tersini söylerdi, ikisi de kendi fikrini söyler arkasında yatan sebepleri anlatırlardı. Aynı şey uzay haberlerinde de geçerli, ağaçların birbirleriyle iletişim kurabildiği haberinde de geçerli vs. Yani olay haberlerin kısaca anlatılması ve biz ölümlülerin de kolayca anlayabileceği şekilde yorumlanması, beyin jimnastiği yapılmasıydı, üzerinde düşünmeye teşvik edilmesiydi. Ancak son yayınlar böyle değil, haberlerin o kadar detayına inilip o kadar teknik bilgi veriliyor ki takip edemiyorum ben. Bir terim kullanıyorsunuz mesela, sonra o terimi anlatmak için iki konu daha açıklamak zorunda kalıyorsunuz. Kendimi derste gibi hissediyorum. Haberin konusundan tamamen sapıp, derinlere iniyorsunuz. Yorumlama değil terim açıklama işine dönüyor. O yüzden eskiden olan bir konunun 5 dakikada anlatılmasıyla şu an yine 5 dakika olarak anlatılmasında çok fark var. Bu gündemi dinleyen herkes bilime meraklı. Ancak muhtemelen kimsenin bilim alanında doğrudan ilişkisi yok. Bilimle uğraşan insanlar zaten bilim gündemi dinlemez heralde. Yani kitleniz "bilime ve teknolojiye merakı olan sıradan insanlar". Anlatımınız da buna yönelik olmalı. Bazen öyle bir oluyor ki bir haberi anlatırken 3 farklı konuya daha girip onları açıklıyorsunuz. Bunları hiç bilmediğimiz için hem tüm dikkati vererek dinlemek gerekiyor hem de bir sonraki habere geçtiğinizde unutmuş oluyoruz zaten.

   Ayrıca çok alakasız bir konuya "bizim psikolojide de.... diye adlandırdığımız....", "Bizim gelecekbilimde'de ......." şeklinde konuşmaya girdiğiniz çok oluyor. Şu iki cümle kalıbını o kadar çok duydum ki anlatamam. Olay psikoloji haberi olması değil, farklı konuları bir şekilde psikolojiye ve/veya yaptığınız diğer şeylere bir şekilde çekiyor olmanız. Bunlara dikkat ederseniz bir sorun kalmayacaktır.

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   @protego Anlıyorum, burada söylediğiniz farklı bir nokta. Çok sık ve her haberde olmadığını tahmin ediyorum eğer dediğiniz doğru anladıysam. Ayrıca, ölümlüler ve sıradan insanlar demeyelim estafurullah 🙂 Ben de psikoloji dışındaki haberlerde herkes gibiyim.
   Bahsettiğiniz kalıplar çok sık oluyor dediniz ve son yayınlarda bir terim kullanıp terimin detayına iniyorsunuz dediniz. İkisini de reddetmiyorum ama aklıma net örneği gelmedi. Şurada yaptınız diye örnek verirseniz hem sıklığını hem de tam ne olduğunu göreyim, teşekkürler.

  • reducto @protego

   @acarsoy-cevdet Direkt "şurada şurada yaptınız" diyebileceğim yerler yok aklımda. Gündemleri baştan taramak gerekir bunun için 🙂 Zaten demek istediğim de buydu. Kimse gündemi(buna diğer iki gündem de dahil) oturup pc başında 1 saat izlemiyor/dinlemiyor. Kimi trafikte dinliyor, kimi uyumadan önce yatakta dinliyor, kimi ev işi yaparken dinliyor, kimi internette dolaşırken yan monitörde açıyor, kimi ETS oynarken dinliyor vs. Bu yüzden aşırı detaya girilip teknik bilgiler verilmesi gündem kitlesine uymuyor. O kadar detayın anlaşılması için tüm dikkati vermek gerekiyor ki kimsenin gündem dinleme alışkanlıklarında bu yok 🙂 Son yayınlar dediğim de yani son birkaç yayın değil, sizinle olan tüm bölümlerde böyle. Sıklık konusu ise, işte o kalıplar aklımda yer edebilmiş o kadar sık 😀

  • Cevdet Acarsoy @acarsoy-cevdet

   @protego daha önce de dediğim gibi, gündemin yapısında ve uslubunda köklü değişiklikler oldu. Bu yüzden aynı eskisi gibi olan gündemi bizden ve yeni sistemden beklemek çok gerçekçi değil. En basitinden ben Can abiyi taklit edemem, programdaki rolüm de aynı değil zaten. Detaya girdiğimiz (sadece benim değil) yerler oluyor fakat bu eskiden de oluyordu (mesela otomobil konularında). Diger bahsettiğiniz cümle kalıplariyla birlikte, bu da bira algida secicilik gibi geliyor bana kusura bakmayın. Dediğim gibi gundemin üslubu aynı eskisi gibi kaldi diye iddia etmiyorum zaten istedigimiz de o değil. Umarım zamanla biz geliştirebilecegimiz noktalari gelistiririz, degistiremeyecegimiz noktalara da alışılir. Böylece uzun soluklu bir şekilde gündemleri gundelikten bilime cekeriz her hafta 🙂 sevgiler saygılar