Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/13

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:42 -  İTÜ Gökbilim Günleri 5-6 Nisan’da yapılacak.

01:30 - Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri sergisi devam ediyor.

04:30 - Kadınlar gecesi uzay yürüyüşü planları uygun elbise olmaması nedeniyle iptal edildi.

10:08 - NASA, Mars için tasarladığı helikopteri uçuş testini geçti.

16:48 - Kuiper Kuşağı’ndaki cisimlerin yörüngeleri dokuzuncu gezegen olmadan da açıklanabilir mi?

19:46 - Yapılan bir deneyde uzay ortamına maruz kalan bazı canlıların uzun süre hayatta kalabildiği gözlendi.

22:58 - Hindistan, Dünya yörüngesindeki bir uyduyu vurduğunu açıkladı.

27:56 - Bakteriler havada asılı kalarak uzun mesafeleri aşıyor olabilir.

31:06 - Daha sağlıklı bir gezegen için yediklerimizin çeşitliliğini arttırmalıyız.

37:17 - Araştırmacılar konuştuğumuz dilin beyinde yaklaşık 1.5 MB yer kapladığını hesapladı.

45:19 - Kayıtlara geçen en kötü salgın hastalık amfibilerin önemli bir kısmını yok etti.

51:26 - Bazı araştırmacılar gelecekte Dünya nüfusu sanılanın aksine ciddi oranda azalabileceğini iddia ediyor.

01:01:30 - İki rahime sahip olan kadın bir ay arayla doğum yaptı.

01:03:08 - Bir şişe şarap kaç sigaraya denk gelir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Can Akıncı @akinci-can-99

  @hkellecioglu etkinliği duyurduğunuz için tekrar çok teşekkürler

 • aslanmurat @aslanmurat

  Bu hafta pek ilginç haber yok galiba

 • EnesBio @enesbio

  hindistanı küçümseme sen yinede

 • Serdar @serdaracikyol

  @enesbio Bizim millette de niyeyse hindistanı küçümseme çok fazla var.

 • Tirido @tirido

  Eğitim seviyesi arttıkça çocuk sahibi olma oranı hem düşüyor hem de insanlar giderek daha geç yaşta çocuk sahibi oluyorlar. O haberde bahsedilmeyen, uzun zamandır aklımı da kurcalayan bir ek durum var ama, o da şu:
  Dünyanın genelinde gelişen bilim ve teknolojiyle refah seviyesi artıyor, artan refah seviyesi bu refah artışına pek katkı yapmamış ya da bu seviye artışının neden kaynaklandığını (eğitimli kesimin geliştirdiği bilim ve teknoloji ile) sorgulamayan eğitimi az, alt kesimde imkanımız var, daha çok çocuk yapalım güdüsünü besliyor. Eğitimli kesimde ise dünyaya bir çocuk getirmenin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğu bilinci var, o yüzden de diğer kesime göre daha az çocuk yapıyor. Çünkü onlar için nitelik önemli, nicelik değil. Bu durumda refahı sağlayan bilgiye, entelektüelliğe sahip kesimin sayısı refahtan faydalanan ama bilinçsiz kesimin giderek daha fazla gerisinde kalıyor. Evet, bu hep böyledir ama bu giderek demokrasinin "bug"ı olan seçmen sayısı sorununu büyütüyor. Bu da kötü, yetersiz, içten pazarlıklı politikacıların sayısı fazla ve görece kolay ikna edilebilir kesime oynayıp yönetime gelmesine neden oluyor. Örneğin: Trump.

  • Tuğrul Ünal @tugrul2497

   Yalnız Trump'ın seçilmesi dediğiniz nedenlerin yanında Obama'nın başarısızlığı ile de açıklanabilir. Hillary Clinton Obama'dan sonra halkın memnun olmadığı konularda yeni bir yaklaşım geliştiremedi. Cumhuriyetçi parti ise etkin adaylar çıkartamıyordu sonuçta biriken enerjinin patlaması, siyasetin kitlenmesinin sonucu Trump gibi aykırı biri başa geçti.

  • Bora karaca @br-krc

   bir ülkede yabancıların verdiği huzursuzluk insanları ırkçılığa ve daha ırkçı partilere yönlendirir yani kimse aslında hayat bir etki tepki den ibarettir sen ülkene göçmen alırken bunun 50 yıl sonrasını da düşünmelisin bu gün dünya genelinde ırkçılığın artmasının ve sağ görüşlü partilerin oyunun artmasının sebebi yabancı ülkeden gelen göçmenlerin ülkenin refahını düşürmesidir ciddi akıl hastalığı olmayan hiç kimse durduk yere ırkçı olmaz mutlaka bir etki almıştır ki tepki veriyordur ama işin iyi tarafı bu da geçici bir şeydir belli bir zaman sonra farklı bir etki den dolayı yeni bir tepki alırsın ve ırkçılık düşer yani sorun nüfus değil, sorun o anki şartların bunu gerektirmesi ama dediğim gibi bunlar da gelip geçicidir

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Can ve Hamdi, bunları yazmak istemiyorum ancak bu kez dil konusundaki tutumunuzu geliştirici ya da doğru yol gösterici bulmadığımı belirtmek gereğini duydum.

  Kullanımda olan özbeöz Türkçe sözcükler yerine artık kullanımdan kalkmış ve ölmesi gereken Arapça ve Farsça kökenli sözcükleri zorla yeniden kullanıma sokuyorsunuz. Aynı biçimde Latince kaynaklı yabancı dillerden gelmiş ama oturmuş Türkçe karşılıkları olan sözcüklerde de bilinçli bir tutumunuz yok. Durum böyleyken kendinizi iyi birşey yapıyor olarak gösteriyor olmanız dil konusunda bugüne kadar hiçbir yönelimi olmayan genç kuşaklara yanlış yön vermekten başka bir işe yaramaz. Yalnızca bu yayında kullandığinız ve Türkçe karşılığı olan "sözcükleri" aşağıya "dökmeye" kalksam sayfanın sonunu bulamayız.

 • Bora karaca @br-krc

  @hkellecioglu Hiçbir koşul altında hiçbir kitleye yapılan pozitif ayrımcılık meşrulaştırılamaz. Sebebi her ne olursa olsun ayrımcılık kötüdür. Kadınlar yıllardır eşitlik adı altında pozitif ayrımcılık yapıyorlar kendilerine ve bunu istiyorlar aynı şekilde siyah insanlar da ırkçılığa uğradık diyerek eşitlik istiyoruz adı altından sistemi istismar ediyorlar yaptıkları şey gerçekten son derece yanlış ve ahlaksızca lütfen bu ve bunun gibi sistemi istismar edip sömüren kitlelere destek vermeyin ayrımcılığın her türlüsü kötüdür kadın erkek , siyah beyaz eşit olmalıdır fakat kimse eşitlik adına kendi işine geldiği gibi kendi mensup olduğu grubun çıkarına hareket edemez. sizin bahsettiğiniz şey feministlik değil femiNaziliktir !!!

 • Korcan Ayata @korcanayata

  Bakterilerin havada tasinmasindan daha da enteresan bir olgu planktonlarin hava akimlariyla uzun mesafeler kaydedebilmesi hatta uzaya cikip ISS yüzeyinde yasamaya baslamalaridir.

  https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2728979/Never-mind-alien-life-SEA-PLANKTON-space-Creatures-living-surface-ISS-officials-say.html