Paylaş Paylaş

MSX bilgisayarların Türk temsilcisi Vestel Goldstar

Dünya'da MSX furyası başladıktan sonra, Vestel, Goldstar üretimi FC 200'ü kendi markasıyla seksenli yıllarda Türkiye'de sattı. Editörümüz Murat Gamsız'ın ilk bilgisayarı olan Vestel Goldstar MSX, Tozlu Raflar'da full aksesuar olarak karşımızda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • command

  kaset olayına hayran kaldım şimdi bilgisayarlarda keşke buna benzer harici çalışabilen DVD okuyucular filan olsa

  • Atakan ÜNVER

   İlk bilgisayarım olur kendisi 1986 yılında ilkokul 1. sınıfta tanıştım kendisiyle programlamanın temellerini öğrendim diyebilirim. Zaten sonradan mesleğimide o bilgisayar belirlemiş oldu. Sadece benim mesleğimi değil ona ilgi duyan arkadaşımda Bilgisayar Mühendisi oldu.
   Kaset konusu sıkıntıydı. Bulamazdık satan bi yer yoktu bulunduğum ilçede. Bizde sayfalarca kodları bulur geliştirir kendimizi oynamak için oyun yazardık ve oynardık 🙂
   He birde teyp olayı süperdi bisikletime kurup yaz boyu şarkı dinliyordum. 🙂

  • Atilla Meriç @attilan

   teybi bozuk olduğu için walkman bağlayıp oyunları yüklerdik. 🙂 birde konami's football vardı günümüzdeki pes serisinin atası olduğunu sanıyorum en çok onu oynadığımızı hatırlarım. kasetleride "run cas" "load cas" gibi birtakım acayip komutları yazmadan yükleyemezdik 🙂 o komutları doğru bilen kişi ulema kişi sayılırdı aramızda 🙂

 • Tesla

  10 numarasınız.
  Murat Bey'in sohbet esnasında MSX'e sarılmasında bile kurduğu duygusal bağ kendini belli ediyor.
  Levent Abi elindeki retro ürünlerin listesini yayınlasana. Gerçekten merak ettim.

  • LP

   Selamlar,

   Aslında bende çok büyük bir koleksiyon yok. Ağırlık Commodore ürünlerinde, bol miktarda Commodore 64, Commodore 128 ve 128D var. Bunların aksesuarları, disket sürücüleri vs. Temizlenmeyi bekleyen, çalışır oldukları belirsiz 3-4 tane Amiga 500. Ayrıca Sinclair Spectrum serisinden 3-4 sistem, Atari 800XL, Vestel Goldstar MSX. Çok zengin bir arşiv denemez.

   Almak istediğim çok sistem var: Amiga 1200, Commodore 16, Commodore +4, Sony Hit Bit vs. vs. ancak bu sistemlerin fiyatları son bir iki yılda ülkemiz ikinci el pazarında akıl almaz derece arttı. Anlamsız bir şişme var fiyatlarda. Dışarıdan getirtmekteyse posta masrafı can yakıyor. Eğer gün olur da ABD'ye gidersem bavulları retro cihazlarla doldurup geleceğim sanırım. 🙂

   Sevgiler, LP

  • AP

   Atari konsollar vardı eski. Onları da görmek isteriz tozlu raflarda. 🙂 http://www.atariage.com/2600/systems/sys_Atari2600.jpg

 • LP

  Selamlar,

  Arkadaşlar Vestel Goldstar MSX'in içinden görüntüleri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

  http://bilgisayarlarim.com/Vestel/Goldstar_FC-200/

  Sevgiler, LP

 • rehaguner

  Road Fighter'ı görünce tüylerim diken diken oldu... 😀

 • Selçuk

  Çok iyi elinize sağlık.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  vallahi çok iyi bir bölüm daha bu arada benimde ilk bilgisayarım C64 ve 83 yıllında iyi ki C64'le başlamışım vallahi kafa ayarı birazda kasetlerle alakası vardı artık kaset markalarına göre elim alışmıştı kafa ayarlarına ama hayran olduğum Amiga 1200'u anca 2000 yılında üniversiteden arkadaşımda gördüm ve bendeki amerikan C64 ve ondaki ingiliz orijinal AGA chipli A1200 ile eski günleri yad etmiştik umarım bir Commodore tozlu raflarıda yapabilirsiniz kolay gelsin

 • ekenciz @ekenciz

  MSX bilgisayarlarda yazılım Microsoft idi. Dos ile ulaştıkları başarıya bu bilgisayarlar ile ulaşamadılar. Commodore ve Atari daha bşiarılı oldular.

 • lawnmower @lawnmower

  Leziz bir video olmuş. Elinize sağlık.

 • arif

  amiga 1200 incelerseniz yanlış olmasın 1200 32 bit bilgisayardır ve alttaki turbo kart yuvasını incelemeyi unutmayın

 • arif

  commodore 64 incelerken commodore 64 takılan bu cihazıda incelermisiniz.

  http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=1033

 • Hikmet Bölük

  İyi günler,
  Levent Bey biraz alakasız olacak ama söylemek zorundayım videonun bir bölümünde duydum lütfen bir daha bu bunun tanrısıdır gibisinden cümleler kurmazsanız iyi olur inancınızı bilmiyorum ama eğer müslümansanız böyle bir cümle insanı şirke(Allah'a ortak koşma) sokar Allah korusun çünkü her şeyin tanrısı Allah'dır.
  Akıl vermek değil amacım sadece uyarmak lütfen yanlış anlamayın bir müslüman olarak bunu söylemem lazım.

  Video ise çok güzel ellerinize sağlık.
  Saygılar..

  • Mert

   O zaman Allah ile bir nesneyi bir tutumak ne oluyor?

  • Hikmet Bölük

   Şu anda gözle görmediğiniz mikroplar yada gözle gördüğünüz devasa sistemlerin tanrısı ALLAH'tır nesnenin de tanrısı ALLAH'dır.çünkü nesnenin ham maddesini yaratan ALLAH'dır sadece biz onları birleştirerek birşeyler tasarlarız.buna izin veren gene ALLAH'dır.

   Siz hiç demir madeni üreten bir fabrikaya rastladınızmı yada hidrojenle oksijeni birleştirip suyu oluşturanlar yada karbon azot oksijen hidrojeni birleştirip protein oluşturanlar.Bunu dünyanın sonuna kadarda göremezsiniz.

   Burda ben tartışmaya girmek için bunları yazmadım sadece uyarmak istediğim bir konu çünkü dinen yanlış bir ifade Levent Bey'in ifadesi ayrıca buranında tartışılcak yer olduğunu sanmıyorum.
   saygılar..

  • Emirhan Döngel @octinum

   İyi niyetiniz için Levent Abi görene kadar onun yerine ben teşekkür edeyim. 🙂 İzleyici yorumlarını önemsiyoruz.

   Bireylerin inancı hakkında yorum yapmak olmaz tabii ama bahsettiğiniz, dinle ilgisi olmayan bir ifade. Zaten konu da, site de dinle ilgili değil. Bir anlatım biçimi, dilin kullanımından ibaret.

   Oksijenle hidrojeni birleştirip su oluşturanlar ve protein oluşturanlar var. Ancak bunların varlığı da dinle ilgili bir konu değil. Dolayısıyla bu da bir şirk tartışması olmuyor.

   Buranın tartışılacak yer olmadığı konusunda ise haklısınız. 🙂 Hassasiyetiniz için teşekkürler.

  • aMeLe DeVRiMCi

   Anlatmak istediginiz sey guzel ama bazi seyleri ayirt etmek gerek.
   Tanri bir kavram ve sifattir, Allah ise ozel isimdir.
   Mitoloji de tanri sadece birseyi yaratana denmez, insanlardan cok daha ustun guclu olduklarina inandiklari guc/nesne/sahislar icin de eski insanlar tanri demistir.
   Bugun ki kullanimi da buradan esinleniyor.
   Kitap dinlerin de tanri sadece yaratan icin kullanilir ve ozel isimle anilir.
   Turkce olarak tanri da tengri den gelmekte ve yine yaratici vasiflari olan bir gucu ifade ediyor ki bunun ne islamla ne de inancla bir alakasi yok.
   Cunki eski turkler tek tanrili da olsa saman inancina yakin bir inanca sahiptiler.
   Simdi tutup siz Allah ve tanri yi ayni seyi ifade ediyor bu uygun dusmez derseniz o zaman siz de bu karisikligin icine girersiniz.
   Islami literaturde Allah'i tanimlamak icin sadece Kuran-i Kerim'de ki isimler kullanilir yani her ne kadar bu isimler arapca olsa dahi filologlarin arastirmalarinda bazi isim ve tanimlamalarin islam dininden sonra arapcaya kazandirildigini soyler.
   Dolayisiyla burada Levent bey'in kullandigi kelimeyi Allah ile ozdeslestirmek hic alakasi olmayan bir durumdur.
   Eger ki kendisi bizzat Kuran'da gecen isimlerden kullansaydi o zaman siz hakli olurdunuz.
   Lakin adi gecen kelime eski turkce bir sifattir ve hic bir sekilde Allah'i ifade etmez.
   Sadece anlatmak yahut tanimlamak icin kullanilabilir.
   Soyle ki tanri demek Allah demek degildir ama Allah bir tanridir, Muslumanlarin tanrisidir.
   Bunu islami sekilde soylersek Allah muslumanlarin rabbidir, yaradanidir.

   Iyi gunler.

  • Hikmet Bölük

   tanrının böyle bir anlamı olduğunu bilmiyordum eminimki benim gibi bir çok kişi içinde tanrı denince akla ilk gelen yaradandır.
   çünkü bazı mahalle jargonlarında aynı Levent Bey'in kulladığı gibi haşaa
   Bu işi ALLAH'ı gelse çözemez
   ALLAH'ı gelse bu duvarı yıkamaz vs vs..
   bu gibi kelimeler müslüman bir kimsenin söyleyeceği kelimelerden olduğunu sanmıyorum çünkü bir müslüman ALLAH adının söylenirken bile bismillahsız söylenmeyeceği bilir.
   Konumuza gelirsek Levent Bey bu anlamda kullanmamış olabilir ama çoğu insan yanlış anlayabilir benim gibi mesela ayrıca bu tür kullanımları çoğu İslam alimi tavsip etmez ve şirk^e girilebilir diye uyarırlar.
   internette şirk^e sokabilecek kelimeleri bir araştırın isterseniz günlük hayatta o kadar çok kullandığımız kelimeler varki içinde farkında olmadan şirk^e giriyoruz mesela bir örnek vereyim
   haşaa
   ALLAH'ın sopası yokki vs.

   Neyse çok fazla uzatmak istemiyorum
   Saygılar..

  • BATURALP @baturalp0606

   Allahın sopası yok bir deyimdir şirke girmez ! ilahi adaleti vurgulamak için söylenir hatta kuranda da ayetlerde Allah sağ eliyle dünyayı dürer der kıyametle ilgili ayetlerde vs... ki Allahın eli ayağı yoktur yarattığı hiçbir varlığa benzemez ! buna benzer teşbihler deyimler vardır ki kuranın uslubudur bu insanların gündelik hayatda konuştuğu dil ölçüsü ile basite indirgeyerek Allah anlatır konuları ki insanlar gündelik hayatda teşbihler deyimler mecazlar ile konuşur ki aksi olsa kimse birşey anlamazdı tıpkı bir tıp profesörünün latince konuşması gibi ..mesela insanlar der ki ; adamın ağzı kulaklarına varıyor bundan kasit adamın neşeli olduğu gülümsediğidir yoksa adamın ağzının yırtılması değildir 🙂 yine kuranda geçer güneşin balçığa battığı yeri gördü der zulkarneyn kıstasında buda deyimdir güneşin batışındaki ufuk çizgisindeki an tasfir edilmiştir insanlar sahilde güneşin batışını izlerken mesela güneş sanki denize batıyormuş gibi gelir göz yanılgısı oluşur .... yine kuranda dünyanın şekli deve kuşu yumurtası teşbihi ile açıklanmştır ki bu teşbih çok yerindedir Allah direk dünya yuvarlak dese bu seferde sivri zekalılar çıkıp Allah bilememiş dünya top gibi yuvarlak değildir üstten basık yanlardan şişkindir diyeceklerdi elip dese elips kelimesi arapça değil kuran dili arapçadır ! en uygun ifade deve kuşu yumurtası benzetmesidir ki bunu en cahil insanda anlar en alim profesörde ...Birde insanların bilgisizlikden en çok şirke düştükleri durum yaratmak kelimesini sıfatını insanlara yüklemek ! mesela bir firma birşey üretiyor şunu yarattık bunu yarattık diyorlar oysa yaratma kelimesinin anlamını bilmiyorlar ! yaratmak demek birşeyi yokdan var etmekdir ! ki insan yokdan var edemez var olandan yeni birşey üretir örneğin bilgisayarı üretir ki bilgisayarın tüm ham maddesi doğada vardır yine insan mobilya yaratamaz mobilyanın ham maddesi ağacı Tanrı yaratmıştır .. İnsanı üstün kılan işte bu var olandan yeni birşeyler tasarlama üretme yeteneğidir aklı ve becerisidir ...

  • BATURALP @baturalp0606

   @lterlemez Önceki yorumları okursanız bir arkadaş video da Levent bey şunun Tanrısı gibi bir söz etmiş bir arkadaşda bu konuda Tanrısı demeyin şirke girer demiş başka bir arkadaşda Tanrı kelimesi ile Allah kelimesinin ayrı şeyler olduğunu söylemiş bende yorumumda ayrı olmadığını Tanrı demekde Allah demekde aynı yaratıcıyı ifade ettiğini belirttim baya eski bir konu 7 yıl olmuş yazılalı ben yeni gördüm ve yorum ekledim ...

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @baturalp0606; Yedi yıllık duruma yorum görünce şaşırdım.

  • BATURALP @baturalp0606

   @lterlemez Evet haklısınız :)) bende nette gezinirken eskileri yad etmek için commodore ve amiga ürünleri ile ilgili siteleri gezerken buraya kadar geldim 🙂 çocukluğumuzun gençliğimizin olmazsa olmazları idi şimdi ki gelişmiş bilgisayarlar oyun konsolları asla aynı tadı vermiyor malesef 🙂 İyi geceler dilerim.

  • BATURALP @baturalp0606

   Yanlış biliyorsunuz ! Tanrı da Mevla da Allah da aynı kapıya çıkar Tanrı Türkçesi Allah arapcası Mevla farsçası, Rab ibranicesi , God ingilizcesidir ! bunlar kavramdır Allah özel isim değil Allahın 99 ismi vrdır ve kuranda geçer her bir ismi bir sıfatını temsil eder esmaül hüsna denir ! Örneğin ; Rahman ( bağışayıcı affedici) Rahim (yaratıcı) Rezzak (Rızık veren ) .... diye gider. Biz Türkçede hepsini kullanırız günlük hayatda mesela ; Allah razı olsun deriz , Mevla ne güzel yaratmış deriz Rabbim korusun deriz Tanrı misafiri deriz ! eski Türk inanışı Tengrici inanışa bakın ineleyin islam ile nerdeyse birebir paraleldir çünkü tüm dinlerin özü aynıdır Tanrı katından gelir ! Tengrici inanışda Tanrı tekdir herşeyin yaratıcısıdır erkeklik dişilik özelliği yoktur , ahiret inancı vardır Türkler ölen yiğitleri eşyları ve at'ları ile gömerlerdi ki ahiretde de birlikte olsunlar diye yine melekler vardır iyi ruhlar denirdi şeytanlar vardır kötü ruhlar denirdi cinler vardır kamanlar cinleri kullanıp iyi büyü yapar kötü büyü bozardı vs... diyeceğim o ki Tanrı demek ile Allah demek arasında fark yoktur ! islamda niyet önemlidir ki putprest araplar islamdan önce putlara heykellere Allah diyorlardı haşa ! hatta Abdullah ismi islamdan öncede vardı anlamı Allahın kulu demekti peki Allah diye neye diyorlardı ??? neticede bir kişi Allah diye para mala mülke dese haşa kafir olur müşrik olur aynı şekilde herhangi bir canlı cansız varlığa Tanrı dese yine şirke düşer ! .... insanlar cehaletten bilgisizlikden özenmeden konuşuyıorlar hata ediyorlar hepsi bu ...

 • Erdem Ildız @erdemildiz

  Bizi eskilere 80'li yıllara götürdüğünüz ve benim gibi bilgisayarcı olupta bu tür cihazları bilmeyenleri aydınlattığınız için teşekkürler.

 • VP

  Tozlu raflar gerçekten tozlanmış

 • Murat Batuhan

  Aynı ürüne bende sahiptim , ilk yaptığım şey msx basic'i ögrenmek olmuştu , programlama temellerim onunla başladi (daha sonra diger basic dili varyasyonlari "basic , visual basic, ms basic) ve sonrasinda pc programlama dillerini fortran , pascal , assembler, c+ , c++ , c# gibi dillere ögrenmemde ilk başlangıç noktam ... Onunla çok fazla oyun oynadim , commoder ve amigalar kadar fazla oyun arşivine sahip degildi o yillarda Vestel MSX. Kaset okuyucunun kafa ayarını halen hatırlarım. Yaklaşık 50 tane oyuna sahiptim (50 kaset) , o kadar oyun içinde favorim 2 oyundu sadece 🙂 , Ürünü ve videoyu görünce zaman yolculuğu oldu benim içinde. Teşekkürler sizlere...

 • aliuygur @aliuygur

  İzlerken çok güldüm özellikle levent hocanın return espirisi ve Murat'ın gece bizimkiler ben uyuyunca oynuyormuş sözüne 🙂 bu kuşak hep bi aynı şeyleri yaşamış arkadaş, beni de uyutup sabaha kadar babamlar river raid oynamışlar hey gidi günler.

 • Talha Doğanay

  Harika bir bölüm daha olmuş.keşke nasıl çalıştığını görebilseydik.

 • Burçin

  Ben bu incelemelerde resmen mest oluyorum. Benim amstrad CPC 464 bilgisayarım vardı. Onun incelemesini de mutlaka bekliyorum hatta oyun da oynayın çekim sırasında...

  Arkadaşımda da Vestel MSX vardı. Ara ara ben onda ara ara o bende bir sürü oyun oynardık. Cihazları gösterince gözümün önüne geldi o günler.

  o günleri hiçbir sisteme ve oyuna değişmem.

 • arif

  incelemek isterseniz bende amiga 4000T var. aga chipset motorola 68060 50 mhz(elimde 75mh likte var) + PowerPC 604e 233 MHz bide 3x 256mb zorram

 • ecaglav @ecaglav

  Kafa ayarı, kaseti okuyan kafanın banddaki yeri idi. Küçük bir vida yardımıyla kafanın düşeydeki yeri ayarlanıyordu, ve bu ayar siz müdahale etmeseniz de zaman içinde kayıyordu. Belli bir kafa ayarı ile kaydedilmiş oyunları açmak için yine aynı kafa ayarıyla okuma yapılması gerekliydi. Zaman içinde elinizde değişik kafa ayarı isteyen kasetler birikiyordu.

  Bu kafa ayarı karın ağrısının çözümü olarak, "oyun çekici" bilgisayarcılarda commodore teyplerine ufak bir ledli devre takılmaya başlanmıştı. Led en parlak yanacak şekilde kafayı tornavida ile oynuyordunuz, kafa ayarı yapılmış oluyordu; daha sonra başa sarıp oyunu yüklüyordunuz. O zamanlar oyunun çalıştırılma safhası da mücadelenin bir parçasıydı.

 • Retro Sinan @retro-sinan

  Biraz önce izleme şansına sahip oldum bu çok çok değerli videonuzu. Neredeyse gülmekle ağlamak arası gidip geldim desem abartmış olmam herhalde. Benim hiç vestel msx’im olmamıştı ama çok yakın arkadaşlarımda olduğundan dolayı devamlı olarak oynama hatta praogram yazma şansına sahip oldum. Hatta vestel msx sayesinde hiç tanımadığım birisiyle ailecek tanışmıştık. Bendeki bilgisayar ise neredeyse hiç kimselerde görmediğim daha teleteknik bile kurulu değil iken babamın ingilizlerle çalışırken getirttiği commodore 16 idi. Her zaman gıpta ile baktığım c64 oyunlarının yanı sıra c16 çok daha az hafızaya sahip olmasına rağmen c64′ün 16 renk kapasitesine karşılık c16 128 renge sahip bir makine idi. Hatta şu anda elimde yine ikinci el bir siteden almış olduğum çalışan commodore 16′ım var. Levent beyden rica etsem acaba böylesi hiçde bilinmeyen bir makine olan commodore 16 yı da tanıtabilirlerse inanılmaz sevinirim. Çok teşekkürler herşey için …

 • çekbikuru

  Babama al diye yalvarmıştım zamanında istinye merkezde arçelik bayimi ne vardı hergün gider bakardım camekanın önünde, yanlış hatırlamıyorsam taksimde bi fuar vardı ilk kullanmam orda olmuştu sonra C64 almıştı babam monitörü ışıklı kalemi full aksesuarlı.

 • Alper

  Ben de 87 yılına ait Nemesis 2(Gradius 2) kartuşu vardı bilseydim yollardım size program için.Hala çalışıyor ve mükemmel oyundur.Philips vardı bizde onda oynuyoduk bitirmemiz yıllar almıştı.

 • Melah Sözluk

  bir anlılığına içinde çamaşır makinası parçalarımı var diye duşundum

 • Mustafa Özkan @mustafaozkan77

  Benim ilk bilgisayarımdı. Mesleğimin temellerini öğrendiğim eski dostum. Kaset işi ayrı bir olay. Teybe giren ince uçlu bir giriş var, oradaki uçları kısa devre yapınca teyp durur. Bilgisayar teybi o şekilde kontrol eder. Oyun yüklemeden kaseti çalıştırıp durdurmanın komutu 'MOTOR ON' - 'MOTOR OFF' komutlarıydı hala hatırlarım. Bu komutları kullanınca bilgisayarın içinden 'çıt' diye bir ses gelirdi, o zamanlar bilmezdim onun röle sesi olduğunu ama el feneri ve piller ile yaptığım denemede bu komutlarla ışığı açıp kapatabildiğimi görmüştüm.
  Bir keresinde iç içe üç döngü yapıp döngü içinde

  COLOR I,J,K

  kullanıp program çalıştırıyordum. Televizyonun ekranında şimşekler çakıyordu resmen, disko gibi olmuştu. Sonra televizyondon fosst diye bir ses gelmiş ve sarı-siyah göstermeye başlamıştı. Tamire gidip geldi, o televizyonu babam 25 yıldan fazla bir zamandır hala kullanıyor.

  Kitapçığında örnek programlar vardı, ses üretmek için. Tren sesi vs. üretird, Date ve return komutları ile ses sentezlenirdi, data bilgilerini değiştirip farklı sesler üretirdim.

  Ve bir de müzik, "Bip" sesleriyle 4 kanallı müzik yapılabiliyordu. Notalar C-D-E-F-G-A-B

  Müzik dersinde gördüğümüz şarkıların notalarını program olarak girer müzik yapardım.

  Kendi yazdığım programla klavyeyi orga dönüştürüp müzik aleti olarak kullanmıştım.

  Sonra bir çizim programı yazmıştım. Yön tuşları ve space tuşu ile çalışan. Space tuşu kalemi indir - kaldır yapardı, yön tuşları da kalemi taşırdı. Sadece dik açı ve 45 derecelik açılarla çizim yapabiliyordum kendi programımla.

  Harfleri rastgele karıştıran program örneği vardı, onu geliştirip kelime tahmin oyunu yazmıştım.

  Neler neler yaptım, deli gibi oyun da oynardım ama programlama ayrı bir zevkti.

  Bilgisayarımın da sonunu ben getirdim. Arkadaki port çıkışlarına lamba bağlamaya çalışırken bilgisayardan 'çıt' diye bir ses geldi ve sonrası derin karanlık.

  Hala karanlık. Bizimkilerin evinde bir bond çantanın içinde duruyor hala. Tamir edebilirmiyim bilmiyorum. Bir kaç kere açıp baktım ama bakarak olmuyor. Tamir etsem de yapabileceğim çok fazla bir şey yok artık.

  Atmaya da kıyamadım. İlk öğretmenim. Kendisi meslek temelimin ve miyop gözlerimin de sorumlusudur. Hey gidi..

  • Yalçın @yk

   Yazdıklarınızı okuyunca msx ile yaşadıklarımı anımsadım.
   Özellikle de o 'çıt' sesi ve derin karanlık kısmı 😀 40'a merdiven dayadım ama hala ailem msx'i bozduğumu bilmez. Eski eşyaların arasında kutusunda durur garibim

 • Hasan

  Güzeli günler değilmiş o günler.

 • Ozan Ertugrul

  Bu bilgisayar benim ilk bilgisayarım, 1986 yılında almıştım, kaset yoktu ama 3 adet kartuşu hala mevcut, hala çalışır durumda, basic dilinde 600 satır kod yazarak snake oyunu yapmıştım.

 • AlperKutlu @alperkutlu

  @gamsizm Murat abi Göztepe'de bir İnferno bilgisayar var hatta telefon numaraları bile aynı Google'da aratınca çıkıyor fotoğrafı falan. Buda internet sitesi o yıllarda varmış. http://www.informa.com.tr/ Bahsettiğiniz İnforma bu muydu?

 • Levent Tuna @leventtuna

  Bu bilgisayari nereden satin alabiliriz? Bilen ya da satan var mi?

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Of o kafa ayarı manyak bir olaydı. Sonraları, sanırım '89-90 civarı, (C64 için) ayar deliğinin yanına bir delik açıp led ışık takmaya başladılar ki ışığın şiddeti maksimum olunca kafa ayarı tam oluyordu (işi çok kolaylaştırmıştı) ama çok geç kalınmıştı çünkü pc'ler gelmeye başladı. 1541 II'yi alabilen azdı. Bir arkadaşımın yılbaşı çekilişi amortisi ile aldığını hatırlıyorum.

 • Altug Unal @altugunal71

  Spectravideo 728 olan var mı ki ? Alıcıyım 🙂

 • ismet korkut @ismet-korkut

  Hem sohbet hem video çok güzel olumuş teşekkürler