Paylaş Paylaş

Karantina Muhabbetleri #03

TeknoSeyir'de yeni bir muhabbet bölümü ile karşınızdayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) @lterlemez

  Annem, fasulyeden yapmıştı, o sayma oyuncağını bana. Eskiden okullar daha iyiydi, özellikle sınıf annelerinin içinde becerikli veliler ve sınıf öğretmenleri var ise çok iyi eğitimler falan oluyordu. Benim ikinci sınıf öğretmenim, kulakları çınlasın, mandolin, flüt ve resim derslerini çok iyi verirdi. Müzik, mandolin ve flüt koromuz vardı.

  • kirazerik @kirazerik

   tamamen geçmiş güzellemesi kusura bakmayın. ülkede eğitim fakültesinden yeterli öğretmen çıkmıyor diye lise mezunları, ziraat mühendisleri ilk okul öğretmeni oldu. Daha 30 yıl önce oldu bunlar. Muhtemelen siz veya başka arkadaşlarınızı ve bizi o öğretmenler yetiştirdi. Mesai bitince de çakmak gazı dolduruyorlardı sokakta gelir seviyelerinden dolayı. Gençleri anlarım ama bu dönemleri yaşayanların gençlere adam akıllı o dönemleri anlatması lazım. Geçmiş güzellemesi görünce dayanamadım kusura bakmayın. Dinazorların bu masallarından gına geldi. Her sabah sobaya kömür taşımayan. haberlerde sobadan dolayı zehirlenmeleri hatırlamayanlar var. şimdi mükemmel bir dünyada değiliz ama geçmişte o kadar güzel değildi.
   Psikolojik bir gerçek geçmişin iyi anıları hatırlanır. Çünkü geçmiş gençlik ve tercihlerin yeni baştan verileceği bir dönemdir. Yaşlıların negatizm ratinginden beslenmesi ve sizi garip hayallere sürüklemesine izin vermeyin.
   Negatizm artık bir sektör oldu. Benden on yaş genç adamlar gençlere bizim zamanımızda diye nutuk çekiyor. Komedyen doldu ortalık. LP gibi aklı başında adamlar bazen ergen linçini göze alarak bunu beyan ediyor. Ki en yaşlı editörlerden birisi. Adam tozlu raflarda bile çektiği sıkıntıları anlatıyor. Ve o dönemin güzellemesini yapmıyor. O dönem o aletlerden aldığı keyfi anlatıyor.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @kirazerik; Bilmiyorum, ben de yaklaşık olarak Levent Bey civarlarındayım (oyun makinelerini, C 64'ü, x86'ları ilk görenlerdenim) ve yaşadığım dönem itibari ile iyi okullara, iyi öğretmenlere denk geldim diyebilirim (ki ilk ilkokulum o kadar da iyi değildi, sadece 1. sınıfın 1. dönemi kadar dayanabildim). Murat Bey'in aslında bir dediği de doğru, ebeveynlerimiz de bize bazı imkanları sağlayabildiler. Ben ilki hariç tüm okullarımdan memnun kaldım, severek de gittim. Özel anadoluda iken, başlarda biraz sıkıntı çektim ama bir şekilde atlattım ve bugünlere geldim. Ha, ben de teşekkür, takdirname peşinde koşan bir öğrenci değildim (ama bazan, "keşke farkında olsaydım da biraz daha kastırsaydım" dediğim de olmuyor değil).
   Benim babam ve annem de zorlandılar tabi ki, kaldı ki annemin 3 kat yukarı kömür taşıdığını da bilirim, hatırlarım. Kolay zamanlar değildi, şimdi de değil, bundan sonra da olmayacak. Ama imkanlar dahilinde en iyi şekilde geçirmeye çalışmak gerekiyor.
   Ama bir çok şeyde şimdilerden daha iyi zevk ve sevgi ile geçirebildiğini düşünüyorum hala. Evet, o zamanlar çocuktum ve bazı şeylerin farkında bile değildim ama geçirdiğim süreç için bazı şeylerin, şimdilerden daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @kirazerik; Öğretmenlerimi de hep sevdim. İyi öğretmenlerdi hepsi...

  • lterlemez :) @lterlemez

   @kirazerik; Ayrıca o zamanların öğretmenlerinden bir çoğu öğretmen okullarından gelen öğretmenlerdi.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @nostromo; (Bir yere kadar) hakkı ile yapabilmeyi öğrenmiş ise o yoklukta normaldir. Daha böyle niceleri var. Şimdi de yok mu, elbette var.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Kraliçe Leia'yı Ölüm Yıldızından kurtarıldığı bölümde...

 • lterlemez :) @lterlemez

  "Yabancıya nasıl satacaksın?" sorusunun cevabı, yine Levent Bey'in söylediklerinde gizli: "Dune da padişah veya baklava" gibi yerli yazarlarımız da onlara has, bilinen kavramları kullanacak tabi ki de. Bunu dert etmeye gerek yok. Ha, yazarımızı biraz daha fazla araştırmaya, Batı Toplumları hakkında bilgi sahibi olmasını gerektiriyor.

 • Tegin @tegin

  xbox gelmiş ama S21 kadar bile değeri yok LP nin gözünde 😀

 • Tegin @tegin

  C64 ve türevlerinin kayıt sistemi mono ama çift kasetli teyplerin kayıt sistemi stereo olduğu için kayıt sırasında veri dağılır C64 veriyi düzgün işleyemez.

 • Ayhan YILDIZ @ayhanyildiz

  Bardak/Kupa olayında önden sipariş alırsanız, potansiyeli de görmüş olursunuz. Açıkçası 100 TL dahi olsa 2-3 tane ben almak isterim. Benim de amacım destek değil, sevdiğim bir oluşumun anısı olsun veya hayatımın bir tarafında olsun isterim. Önden sipariş olsun, hatta bardağı imal eden firma direk kargoya verebilir, ofis deki iş azalır. sadece düşündüm.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Levent bey ve Murat bey'i dinlemek keyifli oluyor karantina saatlerinde. Ama bir de yayının ilk yarım saati emekli memur gibi hayatın içinden şikayetler ile geçmese 😀 Zaten ülkede mevcut olaylar daraltıyor hepimiz, biraz daha gülelim , eğlenelim formatı daha iyi geliyor açıkçası.

  Levent bey'in öksürmelerini merak ettik bir de.

 • Tümsek Mühendis @tturhan

  @cok_okuyan Oksurme isini Levent bey aciklamisti daha once bir rahatsizligi oldugunu. Bu arada 1.25x dinlenebiliyor sohbet cok yormuyor zamandan tasarruf adina tavsiye ederim 🙂