XBOX SERİES S

#xbox

#xboxseries

Ürünü 1 ayı aşkın süredir kullanıyorum. HB'den satın almıştım. Ürün Konsol, 9.nesil gamepad, HDMI 2.1, Güç kablosu ile gelmekte.

 

İyi bir oyuncu PC sahibi idim satmak zorunda kalmıştım 6-7 ay önce. Malum yeni sistem toplama şansım olmadı. 3500tl- 4500 aralığında bu ürünü alarak ilk defa konsol almış oldum. Daha önce diğer konsolları deneyimleyebilmiştim. (ps3-ps4)

Ürünün direk olarak aktarmam gerekirse;

Boyutu compact yapısı hoşuma gitti al çantaya at git şeklinde.

Evde 12 bit panele sahip 4k 60hz iyi bir VA panel TV mevcut 50". (Önümüzdeki aylarda 24" 144hz monitör alacağım.)

Performans olarak birçok oyun yükledim, sildim denedim. Oyunların tamamında sorunsuz bir deneyim yaşadım. Optimizasyon olarak konsolun performası fiyatına göre başarılı.

İşlemci performansı yeni nesil olması sebebiyle gayet başarılı.İşlemci fan sesini duyabiliyorsunuz yoğun kullanımda.

Grafik birimi orta seviye diyebiliriz. Yabancı kaynaklarda rx 5500xt, 5600xt civarında denk olarak konumlandırılıyor. Kendim de inceledim grafik kart değerlerini ve yapısını rx 5500xt'ye daha yakın duruyor. Nvidia olarak da 1660 serileri gibi diyebiliriz. RTX teknolojisi barındırmakta.

Beni en çok memnun eden 512 gb NVMe SSD performansı oldu. Oyunlarda yükleme süreleri çok çok kısa. Ayrıca özel depolama girişi de mevcut seagate ile işbirliği yapılmış bu noktada. Ayrıca Harici HDD vb. de bağlanabilmekte. Series X/S için iyileştirme olmayan oyunlar buraya da taşınabilmekte.

Fiyatı göz ününe alarak değerlendireceksek bu ekonomik koşullarda başarılı bir ürün diyebilirim. Gamepass aboneliği ile birçok oyun da oynanabilir. Parasının hakkını verdiğini düşünüyorum. Konsol için optimizasyon gerçekten başarılı.

Artılar;

Taşınabilirlik kolaylığı

NVMe SSD

9.nesil robot gamepad

Fiyat/performans

Birçok oyunda ekstradan klavye fare desteği. (diğerlerinde de mevcut)

Bütün oyunları açabilmekte. Fornite vb oyunlarda rahat 120hz alabilecek seviyede 2k'da. Daha ağır oyunlar için FHD ilerledikçe dönem daha mantıklı olacaktır.

 

Eksiler

Dış malzeme kalitesi ps4lerin gerisinde PS4- slim-pro daha bir sağlamlık hissi veriyor.

2k için optimize edilmiş olsa da Full HD'de daha uzun ömürlü olacaktır.

 

Ben aşırı oyun oynamıyorum. Warzone, World of Tanks, arada BF serileri oynuyorum. Birçok oyunu da denedim yeni çıkanlar başta olmak üzere bi sorun yaşamadım. Forza Horizon 4 de oldukça akıcı şekilde güzel grafiklerle oynuyorum.

Grafik kaliteleri de başarılı segmentine göre. X/S serilerine iyileştirme oldukça ve direk bunlara yönelik çıktıkça oyunlar daha başarılı olacaktır.

İş görmelik bir Laptop mevcut. Acaba oyunları da açabilecek bir laptop mu alsam derken bir anda bu ürüne karar verdim.PC elbette birçok konuda daha esnek kullanım sunmakta fakat arada oyun da oynarım diyerek incelediğim 2.el laptoplar bile çok pahalı idi. 950m'li - 960m'li laptoplar 4binden aşağı değildi. Elde bi laptop olmasının da avatajıyla 950'lilerin FHD panelde zorlanacağından ötürü konsolu almış oldum. Almak isteyen arkadaşlara tavsiye edebilirim. Olağanüstü bir beklentiniz olmasın malum fiyatından da belli. Bu ürün fiyat/performans ürünü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KRAK3NN @passenoir

  Gamepad'e alışık olsam bende alırdım da hiç değilim ya.Platformer dışında gamepad ile pek oyun oynayamıyorum 😀 Yani şu aleti alıp üstüne gamepass çaksam boşa gidecek resmen.Ha illa ki alışılır ama ne bileyim bana göre değil pek.

 • Joe @joe

  Şunları çift işletim sistemli yapsalar ortalığı dağıtırlar valla. İstenildiğinde windows 10a geçip bilgisayar gibi kullanılsa...

  • Goktug Cantekin @mcgoktug

   İşletim sistemini değiştirmeye çok gerek yok. Tarayıcı Chromium Edge ile güncellendi. Artık klavye ve fare kullanılabiliyor. Bulut oyun sistemi, sanal bilgisayarlar, Geforce NOW, office 365 gibi aklınıza gelebilecek ve tarayıcı ile yapabileceğiniz her şeyi zaten yapabiliyorsunuz. Spotify, VLC, KODI gibi yazılımlar da mağazada mevcut.

  • Joe @joe

   @mcgoktug Demek istediğim o değildi ama benim... Çift işletim sistemi olsa bir yandan steam, epic, origin vsde kurarsın. Cpu ve gpu baya güçlü ihtiyacı olan renderını da yapar. Bilgisayardan kastım tarayıcı ofis,vlc spotfy değil. Ki yaptığım şeyler tarayıcıda yüzde 10 falandır...

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler