#Wifi Kartı Güncellemesi #İntel 7260N #İntel Widi #Mini PCI-E Pin Diagram

Daha öncede bozulduğundan dolayı değişik notebooklarda wifi kartını değiştirmiştim fakat bu sefer ki değişim / güncelleme çok sancılı oldu. Dizüstü bilgisayarımda Widi (İntel Kablosuz Görüntü Aktarma) kullanabilmem için Atheros chipsete sahip olan Wifi kartımı İntel 7260N ile değiştirmeye karar verdim. İntel 7260N'i satın aldım dizüstü bilgisayarımı (Sony E Serisi) açtım ve değiştirdim. Donanım bulundu sürücüsü yüklendi fakat ne yaptıysam çalıştıramadım. Devamlı Wifi Radio Off hatası alıyordum. Sonra internette bayağı araştırdım. Bazı üreticiler bu değişim yapılmasın diye bazı engellemeler koymuş bunu aşmak içinde Wifi kartının pinlerinden 20. ve 51. olanı kapatmak gerekiyormuş. Bu işlemide elektrik badını çok ince keserek sadece 20. ve 51. pini kapatarak kartın bilgisayarın bağlantı noktası ile iletişimini kestim. Bu işlemin ardından wifi sorunsuz çalışmaya başladı. Bilgilerinize 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Süper çalışma, ellerinize sağlık.

 • sarpuli @sarpuli

  Anlamayan olursa açıklarım çok detaya girmedim 😉

 • pabu @pabu

  Asus N550JV'ye takmak icin almistim aylar once. Dediginiz gibi kurulum rahatca oluyor, parca taniniyor ancak surekli sorun cikartiyor. Kapatip acinca 43 numarali hatayi aliyorum, yani kart baslatilamiyor. Veya yogun indirmeler sirasinda aniden kart internet baglantisini kesiyor ve yeniden baslatmam gerekiyor. Acaba bu dediginizi yaparsam bendeki sorunlar da cozulur mu?

 • window Ts @window

  Fotoğrafını atsaydın iyiydi. Bir de bu sorunun nedeni mainboard üreticisi mi adaptör üreticisi mi büyük ihtimal ile mainboard üreticisidir.

 • sarpuli @sarpuli

  @pabu Bende bahsettiğiniz sorunlar olmadı, Windows açıldığında (W 8.1) donanım bulunuyor ve aygıt yöneticisinde görünüyordu fakat sanki dizüstü üzerinde fiziksel bir on/off tuşu varmışta bu kapalıymışçasına ne yaparsam yapayım detaylara inilince radio off hatası alıyordum. Sizde dediğimi deneyebilirsiniz işe yarayabilir.

 • sarpuli @sarpuli

  @windows uğraşırken fotoğraf çekemedim maalesef ama 2 fotoğraf daha ekledim. Tahminimce anakart bıos üzerinden bu kısıtlama yapılıyor çünkü normal şartlarda güç düğmesine bastığımda bıos ile wifi iletişimi kuruluyor ve dizüstü üzerindeki wireless ışığın yanıyordu, fakat değişimden sonra bu ışık yanmıyor. Hatta pinleri kapattıktan sonra bile ışık yanmadı. Sanırım pin 20 ve 51 bıos ile kartın eşleşmesi işini üstlenen verinin geçiş kapıları. Daha önce Lenovo modellerinde bu değişimi yapmıştım ve sorun olmamıştı.

 • deniz uğuz @denizuguz

  Merhabalar;
  Ar 9280 Atheros wifi kartımı bitürlü Vaio Pc'ye tanıtamadım yüklemediğim driver kalmamıştı ki sizin bu çözümünüzü görene kadar tamamen umutsuzluğa kapılmıştım. binlerce kez teşekkürler...
  Bios korumasıyla ilgili vaio teknik desteğe mail attım fakar cihazda bios koruması olmadığını söylediler.
  Ayrıca AzureWave AW-CE123H marka wifi kartını cihaza tanıtabilmiş değilim. Bu kartın da 20. ve 51. pinlerini kapattım fakat işe yaramdı. araştırmalara devam ediyorum hala.
  Çok teşekkür ederim.

 • deniz uğuz @denizuguz

  Ne kadar çok araştırma yaptığımı anlamışsınızdır. 🙂

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler