Pes 2016 Demo İnceleme

Nihayet Pes 2016 demosu yayınlandı. Pes bu sene fifa dan erken davrandı ve oyunun demosunu bu gün itibariyle bizlerle paylaştı. Bu sene demoda iki stad ve yedi takım bulunmakta (ben PS4 üzerinden inceledim belirteyim) takımlar: Juventus, Bayern Munchen, Roma, Corintians. Palmerias, Brezilya ve Fransa şeklinde beş adet kulüp takımı ve iki adet de milli takım olarak yer alıyor. Stad olarak ise Juventus stadı ve Corintians stadı demodaki yerini almış durumda.

Grafiksel açıdan çok fazla bir değişiklik göremedim demoyu incelerken ancak oynanış ve yapay zeka açısından Pes 2015 'e göre oldukça geliştiğini söyleyebilirim oyunun. Öncelikle futbolcuların hareketleri ve topla olan münasebetleri çok daha yumuşak ve gerçekçi olmuş diyebilirim. Bu açıdan oyunu fifa ya biraz daha yaklaşmış buldum. Pes 2015 'teki o odunsu hareketler ve keskin dönüşler yerini daha soft bir oynanışa terk etmiş. Pes 2015 de siz topu ayağınıza alıp da hücuma kalktığınızda takım arkadaşlarınız bir kenarda piknik yapıyordu. Pes 2016 da ise onlarda sizinle beraber hücuma katılıyor ve hatta boş alanlara kaçarak sizden pas bekliyorlar. Savunmadaki oyuncularınız da rakip futbolculara zorlu anlar yaşatacak cinsten savunmalara imza atabiliyorlar. Gelelim kalecilere. Pes 2015 oynarken ben "Buraya kalas diksem daha faydalı olurdu dediğim çok gol yerken" Pes 2016 da gerçekten "kalede kaleci var kardeşim" dedirtecek cinsten kurtarışlar yapabiliyorlar.

Tabi ki bu oyunun full sürümü değil. Daha pek çok detayı görebilmek için oyunun çıkmasını beklemek lazım. Özellikle de dinamik hava durumu gibi yıllardır söylenen ve bir türlü ne pes ne de fifa tarafından gerçekleştirilemeyen o detayı görebilecek miyiz bakalım. Yani maça çöl sıcaklarında başlayıp da 20. dakika da balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesiyle bir anda yağmura tutulup 90. dakika da yeniden açan güneşin sıcaklığıyla buram buram toprak kokusunu alabilecek miyiz. (Beklentilerim fazla mı yüksek oldu ne? Belki bu kadarını Pes 2026 'da görürüz nasipse) Ben bu dinamik hava durumu olayını demoda göremedim vesselam. İnşAllah ana oyunda görürüz.

Sonuç olarak Pes 2016' nın demosunu oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Bu sene fifa da çok bir değişiklik beklemiyorum zira fifa 15 de zaten hem grafiksel olarak hem de fizik motoru olarak zirve yapmışlardı. Lakin fifa 16 da beklediğim en önemli yeniliklerden birisi de rüzgarlı hava olacak. (ben bu hava durumu olayına biraz fazla taktım galiba) fifa 16 'nın demosu çıkana kadar pes 2016 demoyu oynamaya devam edeceğiz. fifa 16 demo çıktığın da onu da bu sayfalarda tanıtmaya çalışacağım. Yeni bir yazıda buluşuncaya kadar şimdilik hoşça kalın.

Hakan KAYA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler