Msi Oyuncu Bilgisayarı İncelemesi

3 yıldır kullanmakta olduğum Mac mini (İ5 / 8ram / 120 ssd) bilgisayarı emekliye ayırdım.

5-6  bin tl civarı bir bütçe ile yeni bir bilgisayar arayışına girdim. Ağırlıklı olarak Adobe programları ve modelleme programları kullanıyorum. Az da olsa oyun da oynarım. Bu bütçe ile çok güzel masa üstü toplanabilir de , ama bana taşınabilirlikte lazım olduğu için MSI GP72 almaya karar verdim.Tam olarak modeli böyle  MSI GP72 LEOPARD PRO (GP72 6QF-442TR)

Teknik özelliklerini şöyle özetleyelim ;

Cpu: Intel® Core™ İ7 6700HQ

Gpu: GeForce® Gtx 960M 2 gb

Ram: 16 gb DDR4 2133 mhz

Hdd: 1Tb

Ekran: 17.3" FHD (1920x1080) parlak olmayan bir ekran.

Batarya: 6-Cell , 41 Whr

İşletim Sistemi: Win 10 Home

Ağırlık: 2,7 kg

Daha detaylı teknik özellikler için Msi web sitesine bakabilirsiniz. Ürün Sayfası

Bir aylık kullanıcı deneyimi;

Bilgisayarı Vatan Computer dan aldım , küçük bir kdv indirimi ile aldım. İnternet de ki fiyatlarından daha uygundu. Kutusundan bilgisayar ve adaptör haricinde hiç bir  şey çıkmıyor. Sticker bile yok , o herkes de olan msi sırt çantası zaten yok.

Malzeme kalitesi oldukça iyi , dokunduğunuz da güzel bir his uyandırıyor. Daha ilk dokunuştan parasını hak eden bir ürün olduğu anlaşılıyor.

17 inç olması bence bir avantaj , video düzenlerken işime yarayacağını umuyorum. Bunun haricinde film izlerken de bir avantaj sağlar. Ekran çok parlak bir ekran değil gayet yeterli bir ışık gücüne sahip. 1920x1080 olması da şuan için yeterli 4k olsa daha iyi olur tabi ama o zaman da Gxt960 ile oyun oynamak güçleşecekti. Panel kalitesi beni tatmin etti , gayet güzel. Renkleri de olabildiğince doğru gösteriyor. Kalibre edilmiş bir ekran değil tabi ki.

İlk göze çarpan eksikliği Usb 3.0 portlarının sadece 2 tane olması. 1 tane usb 2 bir tane de Type c portu var. Usb 3.0 portlarının 4 olmasını isterdim. Diğer giriş çıkışlar yerli yerinde.

Klavye alttan aydınlatmalı , tek renk seçeneğine sahip sadece beyaz. 3 kademe de ışık verebiliyor , fn kısa yolu ile direkt parlaklığını arttırıp azaltabiliyoruz. Touchpad de yeterli genişlikte ne çok büyük nede çok küçük , düğmelerin ayrı ayrı olması güzel olmuş.

Donanım olarak anlatacak fazla bir şey yok zaten İntel İ7 / Gtx960 bechmark testleri orta da , güncel oyunlardan indirip oynayacak vaktim olmadı  bir kaç oyun satın alıp bakacağım ilerleyen haftalar da onla ilgili bir paylaşım da yaparım.

Ürünün avantajları;

-Malzeme kalitesi.

-Mat ekran.

-Steelseries klavye, tuşların hissiyatı baya iyi.

-Soğutma sistemi başarılı  Cpu ve Gpu için iki farklı soğutma sistemi var fan çıkışları arka tarafa doğru bakıyor. Sağda yada solda olmaması iyi olmuş. Yük altın da şuana kadar en fazla 75 derece gördüm. Isı transferini güzel yapıyor bilgisayarın kasası , klavyesi ve benim temas ettiğim yerler fazla ısınmıyor kısaca. Boşta ise 25-30 derecelerde oluyor.

-Hdd olmasına rağmen açılış hızlı.

-Boş bırakılan ram slotu, 32 gb'a yükselte bilem imkanı var.

-m2 ssd slotu

-Ses seviyesi diğer kullandığım, incelediğim diz üstüler den daha yüksek ve daha doğru çıkıyor.

Ürünün dezavantajları;

-Usb 3.0 portlarının az oluşu en az 4 tane olması gerekirdi.

-SSD olmaması , 1tb hdd+128ss olsa daha güzel olurmuş.

-Küçük Enter tuşu.

-Sayısını hatırlamadığım kadar çok gereksiz kurulu gelen programlar.

Son Değerlendirme ;

Bu donanımlara ihtiyacınız varsa alabilirsiniz. Yada taşınabilirlik sizin için önemli değilse bu fiyata bir masa üstü bilgisayar toplayabilirsiniz. Aynı bütçe ile 7. nesil işlemci 10 serisi ekran kartı da alabilirsiniz. Bilgisayar benim hoşuma gitti , yaklaşık bir aydır kullanıyorum pişman olduğum hiç bir nokta yok. Aldığım içi memnunum  bütün ihtiyaçlarımı karşıladı. Adaptörü ile kullandığım için şarj konusunda bir şey diyemeyeceğim ama performanslı kullandığım da fişini çektiğim zaman 2 saat kaldı diye belirtiyordu windows. Bu tarz bilgisayarları  gün boyu batarya ile kullanmak çok mümkün değil zaten. Ağırlığı çok sorun olmadı. 2,7 kg fena değil hafif değil tabi ama ağır da değil. Fiyat/Performans olarak da bence 10 üzerinden 8-9 gibi bir puan alır. Bu donanım için pahalı sayılmaz.  Üzerinde bulunan web cam fena değil görüntülü konferanslar da görüşmeler de iş yapar. Yeterli ışık yoksa başka bir işe yaramaz ama. Sözü daha fazla uzatıp sıkıcı bir yazı haline getirmek istemiyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim , umarım bilgisayar alacak birilerinin işine yarar satın alma fikrine yardımcı olur.

Sorularınızı merak ettiklerinizi  yorum olarak yazabilirsiniz , bilgim dahilinde cevaplarım.

Fotoğrafları Canon 700D ile çektim.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler