EVENT (0)

Hafızam yeni yeni yerine geliyordu. Nautilus'un karanlık ve boş koridorlarında ilerlerken bir yandan da burada neden yalnız olduğumu bulmaya çalışıyordu. Büyük boşluğun ortasındaki bu gizemli uzay istasyonunda kısılıp kalmıştım. Beni duyabilecek hiç kimse yoktu etrafımda ya da ben öyle zannediyordum. Hiçliğin kıyısındaki bu izbe mekanda kendi varlığımı sorgularken birden bire burada yalnız olmadığımı anladım. "Kaizen!"... O her yerdeydi. tüm uzay istasyonunu kuşatan bu yapay zeka. Yavaş yavaş O'nunla iletişim kurmaya başladığımda gerçeğin tahmin ettiğimin çok ötesinde olduğunun da farkına varmaya başlamıştım...

Arthur C. Clarke'ın muhteşem eseri 2001 Uzay Macerası'ndaki efsanevi yapay zeka Hal 9000'i kim unutabilir. Ya da Alien 1'in yapay zeka kontrolcüsü Anne'yi. İşte kendimizi böyle bir yapay zekayla mücadele içerisinde bulacağımız keşfe ve maceraya dayalı bir oyun Event(0). Terk edilmiş bir uzay istayonunda yapa yalnız buluyoruz kendimizi oyunun başlangıcında. Etrafımızdaki terminallerden ulaşabileceğimiz ve tek şey ise istasyonu yöneten yapay zeka programı "Kaizen." Kaizen'in sorduğumuz sorulara verebileceği iki milyon'dan fazla cevabı olduğunu ve gerçekten de bir yapay zekaya sahip olduğunu düşünürsek türünün belki de ilk örneği olan oyun bizi daha da heyecanlandıracaktır. Örnek vermek gerekirse eğer Kaizen'in biraz üstüne gider ve sorduğumuz sorularla canını sıkarsak bizi cezalandırmak için türlü numaralar deneyebildiğini görüyoruz. Ya da ona çeşitli iltifatlar ve komplimanlar yaparsak bu kez de giremediğimiz kapıları bize açarak bizi ödüllendire biliyor. Ara ara kopuk diyaloglara ve saçmalamalara da rastladığımız diyalog ekranları genellikle bizi oyunun içerisine daha da sokuyor. Sürekli bir merak ve bir sonraki adımın ne olacağı duygusu bizi oyunu çözmeye daha da itiyor.

Göze gayet hoş gelen grafikleri. Biraz klişe de olsa ilerledikçe sizi saran ve meraklandıran hikayesi. Retro Füturistik atmosferi. (Bakınız Alien 1, Space Oddesy vs..) Derinlikli hikayesi ve bir yapay zeka ile bu denli mücadele içerisinde hissetmemizi sağlayacak diyalogları sayesinde bu oyunu bilim kurgu yu seven herkesin oynaması gerektiğini savunuyorum dostlarım. Yalnız bu oyunun bir negatif tarafı var ki o da çok can alıcı diyebilirim. Oldukça ağır bir ingilizce gerektirmesi. Yalnız oyun sizi sararsa ingilizcenize seviye atlattıracağı da aşikar. İngilizce'nizi geliştirmek istiyorsanız ve bir bilim kurgu aşığıysanız bu oyunu mutlaka edinmelisiniz. Bir sonraki yazımda buluşuncaya kadar hoşça kalın.

Yazan: Hakan KAYA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler