Apple iPod Shuffle (5. Nesil)

Çok küçük bir müzik çalar. Kullanımı basit. Aç play'e bas çalsın. İleri geri tuşlarına bir kere basınca sonraki, önceki parça arasında geçiş yapıyor. Basılı tutunca ileri, geri sarıyor. + ve - tuşları ses seviyesini ayarlamak için kullanılıyor. Açma/kapatma tuşu 3 kademeli en sağdayken kapalı, ortadayken açık ve sırayla çalıyor, en solda ise karışık çalma moduna geçiyor. Üstteki diğer tuşa basılı tutmak, iki kere basmak gibi fonksiyonlarla sesli olarak şarj bilgisi, parça adı ve klasör isimleri okunabiliyor. Diller arasında Türkçe'de olduğu için hiçbir sorun olmuyor. Ayrıca yabancı parça isimleri de o dilde okunuyor. Şarjı kulalık takılıyken çalar vaziyette unutmazsanız epey uzun gidiyor. Negatif sayılabilecek bir yanı içerisine sürükle bırak ile parça atılamıyor. iTunes üzerinden yükleme yapmak gerekiyor. En sevdiğim yanlarından biri podcast'ler için özel bir klasör var. Dinlediğiniz podcast'i duraklatıp müzik dinlemeye geçtiğinizde ve tekrar podcast'e döndüğünüzde kaldığı yerden devam ediyor. TeknoSeyir podcast'lerini iTunes üzerinden indirip doğrudan iPod'a senkronize ediyorum. iTunes'u etkin olarak kullananlar için senkronizasyon özelliği çok güzel. Son olarak ses çipi çok iyi. Philips'in GoGear Raga (eski) modelinden bariz daha iyi ses kalitesi sunuyor. Sony NWZ-172'den de önde olduğunu söyleyebilirim. Testleri aynı parçalar ve aynı kulaklıkla yaptım.

Benim en etkin kullanım şeklim yolda yürürken yada toplu taşıma araçlarında gömleğin yada tshirt'ün yakasına yada uygun bir yere iliştirmek. Zira günümüzün akıllı telefonları bunu gerekli kılıyor. Ayrıca kullandığım LG G2 kesinlikle bu kadar kaliteli ses veremiyor!

***Artılar:
+ Süper küçük ve hafif.
+ Ses kalitesi birçok playerdan daha iyi.
+ Pratik kullanım (ekrana gerekliliği pek hissettirmiyor)
+ Podcast'ler kaldığı yerden devam edebiliyor.

***Eksiler:
- 2GB bellek bazen az geliyor.
- Müzikler sadece iTunes ile aktarılabiliyor.
- Diğer oynatıcılardan biraz pahalı (130 TL ama bir kere alıcağını düşünürsek değer)

***Teknik Özellikler:
Yükseklik: 29,0 mm (1.14 inç)
Genişlik: 31,6 mm (1.24 inç)
Derinlik: 8,7 mm (0.34 inç) klips dahil
Ağırlık: 12,5 gram (0.44 ons)

Frekans yanıtı: 20 Hz - 20.000 Hz
Desteklenen ses biçimleri: AAC (8 - 320 Kbps), Korumalı AAC (iTunes Store'dan), MP3 (8 - 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (2, 3 ve 4 biçimleri, Audible Enhanced Audio, AAX ve AAX+), Apple Lossless, AIFF ve WAV

Şarj edilebilir lityum iyon pil
Tamamen şarj edildiğinde 15 saate kadar ses çalma
USB üzerinden bilgisayar veya güç adaptörüyle şarj (ayrıca satılır)
Hızlı şarj süresi: Yaklaşık 2 saat (pil kapasitesinin %80'i kadar şarj eder)
Tam şarj süresi: Yaklaşık 3 saat

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler