AKG Y50

MINI INCELEME
Uzun zamandır çok pahalı olmayan ama başlangıç hi-fi sınıfı bir kulaklık arıyordum. AKG markası ülkemizde daha çok stüdyo tipi mikrofonlar ve yine stüdyolarda kullanılan profesyonel kulaklıklarla biliniyor (TRT'de stüdyo yayınlarında insanların kulaklarında özel modellerini görebilirsiniz).

Tabii, tüketici seviyesinde de ürünleri var - bu alanda, 2014 senesinde Y50 modelini çıkarttılar. Aslında Y50 tam bir ara ürün, hem hi-fi seviyesinde ses ürettiği iddia edilirken, hem de kablo üzerinde mikrofon ve tuş ile telefon bağlantısı sağlayabiliyor.

Y50 "on-ear" denilen, kulak kepçesi üstünde duran bir model. Kutudan; kulaklık, ayrı kablo, taşıma çantası ve amfilerin kulaklık çıkışlarına bağlayabilmek için 6.3mm->3.5mm adaptör çıkıyor. Kablonun ayrılabilir olması hoşuma gitti, ileride kablo hasarı olduğu takdirde başka bir kablo takılarak güzelce çalışacaktır. Siyah, sarı, turkuaz ve kırmızı renkleri var. Ben turkuaz gibi olanını aldım. Logolar biraz fazla büyük, açıkçası sokakta yürüyen reklam panosu gibi durabiliyor. Ben genelde evde kullanım için aldığımdan ötürü fazla sıkıntı yaratmıyor rengi.

190 gr ağırlığı ile bu sınıfta bir kulaklık için hafif sayılır. Kulağa denk gelen kısımlarındaki süngerler çok yumuşak ve "hafızalı" denilen türden. Ben 1 saat hiç rahatsız olmadan dinleyebildim. Kapalı tip kulaklık olduğu için, çok terleyen insanlarda bu anlamda sıkıntı yaratabilir.

Gelelim ses kısmında. Kulaklıklarda 40mm sürücüler mevcut. Süngerler çok yumuşak ve malzemenin özelliğinden de sanırım; pasif olarak dışarıdan gelen sesleri oldukça iyi izole ediyor. Kalite anlamında; fiyatından çok daha yüksek seviyede sonuçlar üretiyor. Spotify Premium ile en üst kalitede (320 kbps OGG) müzikleri iPhone 5 ve LG G3'ten dinledim. Benzer şekilde, adaptörü ile Yamaha RX-477 sinema amfisi ile denemeler yaptım. Cep telefonlarında ses seviyesi çok üstlere çıkmasa da, en üst seviye benim için fazla geldi - yani hassasiyet yeterli. Baslar tok, asla boğucu değil ve müziğin diğer seslerini etkilemiyor. Sahnesi etkili.. Şu ana kadar dinlediğim (ki pek çok model dinledim) en iyi kulaklıklardan. Bir kaç bin tl'nin üzerine çıkılmayacaksa, bence rakipsiz.

Gel gelelim fiyatına; amazon.com'da $75 + $7 (kargo) ile satılıyor. Bu fiyat seviyesinde gümrük muafiyetine girdiği için vergisiz olarak gelebiliyor - bugünkü kurla yaklaşık 270 tl'ye denk geliyor.

Türkiye'de satış fiyatı ise 329TL civarında. Kabaca 60 TL fark için hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

Bir kulaklık için yüksek fiyatlar gibi görünebilir, ama dinleyince eski kulaklıklarınızı bir daha elinize almayacağınıza emin olabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • MustafaYavas @mustafayavas

  Siz nereden aldınız ? Yurtdışından mı?

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Lig tc muhabirleri de sennheiser in 20 usd lik kulaklığını kullanıyor. Profesyonellerin ne kullandığına pek bakmayın. hatta kimseye bakmayın. almadan çok model deneyin. beğendiğinizi alın.

  • Cem Filiz @cem_filiz

   @ilkercom Hocam, amaca yönelik bakmak lazım derim. Sonuçta tv muhabirinin derdi sesi berrak, olduğu gibi duymaktan ziyade dışarıdan gelen seslerin mümkün oldukça azaltılması. O anlamda işlerini görmekte. Keşke her kulaklığı deneme şansım olsa - ama maalesef mümkün değil. Bu arada, karar verirken, sadece profesyoneller kullanıyor diye değil, what hi-fi dergisi ve diğer online inceleme sayfalarını bol bol okudum. Nihai olarak da, hi-fi konusunda yıllardır emek veren Said hocamın (Bursa-CD Bank) tavsiyesi ile hareket ettim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler