Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (24 Eylül – 29 Eylül 2012)

Dünyadan ve Ülkemizden Teknoloji Gündemi

- Turkcell’in Neşet Ertaş’ın vefatının ardından yaptığı tatsız girişim, ters tepti.

- Ücretsiz bilgisayar eğitimleriyle tanınan Çizgi TAGEM’e dava.

- Uydunet kullanıcılarına güvenli internet sürprizi. Steam erişimi 1 haftadır sorunlu.

- Eğitim kurumlarındaki ankesörlü telefonların ilk 5 dakikası öğrencilere ücretsiz.

- Windows 8 Türkiye uygulama mağazası açıldı.

- Foxconn fabrikasında çıkan isyan, üretime ara verdirtti.

- Çin’de çalışma saatleri azaltılıyor.

- Nokia HTC’ye dava açabilir.

- Yeni Lumia’lar Galaxy S3’e göre %10 ile 25 arası daha pahalı olacak.

- iPhone 5 ve iOS satış rakamları.

- Apple’dan 707 milyon dolar ek tazminat  talebi.

- Apple eski Google Maps çalışanlarını topluyor.

- Windows ve Mac OS kullanıcıları dikkat, Java’da yine açık var.

- IEEE’de önemli güvenlik açığı.

- Android telefonlarda ciddi ve şaşırtıcı açık.

- Google Play 25 milyar downloadı kutluyor, uygulamalarda cazip indirimler var.

- RIM’de çöküş artık dönüşü olmayan noktayı geçti.

- JEDEC, DDR4 standartını yayınladı.

- İran, Google servislerini bloklamaya başladı.

- İran insansız hava aracı yaptı.

- Ubuntu, arama sistemine Amazon’u da dahil etti.

- Microsoft yıllarda Hotmatil kullanıcılarını 16 harflik şifrelere mahkum etmiş.

- Gelecek AŞ: Gizli bir güç Linux’u engelledi.

- Genelkurmay’dan Yandex hakkında suç duyurusu. Yandex, iddiaları yanıtladı.

- Yandex - Mynet anlaştı.

- Intel Clover Field serisi yeni Atom işlemcileri açıkladı.

- AMD, Trinity işlemci incelemelerini yönlendirme çabasında.

- Zeplinler dönüyor.

- Hitachi’den yeni teknoloji depolama.

- Quantum bilgisayarlara yönelik ciddi bir adım.

- Uzayın en derin fotoğrafı çekildi.

- Firefox 10 yaşında.

- NFC ile hack denemesi.

- Gangnam Style rekorlar kitabına girdi.

Oyun Dünyası

- İran’lı oyuncular Rovio’yu protesto ediyor.

- 3D Realms tekrar FPS yapmak için para arıyor.

- PS3 desteği 2015’e kadar sürecek.

- XCOM Enemy Unknown demosu çıktı.

- Aral İthalat, Ubisoft'un da dağıtıcılığını aldı.

- Ultima Online 15 yaşında, dünyanın en uzun süren MMO’su.

- Mass Effect üçlemesi sonunda PS3’e de geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • esat

  Bir haftadır bunun hayalini kuruyordum. Yarın düğünum var. Sizi dinleyerek uyuyacagim şimdi stres olmadan uyuyabilecegim. Iyi ki varsınız.

  • ayhan

   Uyku problemleriniz mi var ? Her gün 1 porsiyon Teknoseyir, problemlerinize son verir... Ahahaha, Teknoseyir artık bir yaşam biçimi ! Bu sırada esat arkadaşımızı da kutlarım.

 • Zxnc @zxnc

  Steama ben de hala open dns ve google dns ile giremiyorum ama dnsyi otomatik yapınca girebiliyorum. Sizin söylediğiniz gibi 1 haftayı geçti ve hala steama dns kullanarak giremiyorum.

 • Çetin Sert

  Arada ses dosyası bulunamadı falan der halde şu an site, arada da kesintiler falan olmakta, sonuçta gündeminizi rahtaça dinlemek pek mümkün değil bu dakikalarda. Podcast'leri de youtube koysanız?

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Steam google dnsleri ile bende aynen Levent'in anlattığı gibi çalışıyor. Store sayfası salt metin açılıyor. Ancak diğer bölümlerinde hiçbir sorun yok. Hatta bu akşam CS:GO'yu bu haldeyken indirip kurdum.

 • Özgür

  Uzun olması daha bile iyi oldu.Keyifle dinledim.Gerçekten Türkiyede adam akıllı bu işi yapan sayılı kişilerdensiniz.

 • Ziyaretçi

  Çinli tabletlere yine rezil demişsiniz. Cube U9GT5 tabletin 2048x1536 IPS 9.7" 10 point dokunmatik ekranı 32 GB internal hafızası, 1 GB RAM i 2 çekirdek 1.5 GHZ işlemcisi (apple dan daha hızlı) ve 4 çekirdek ekran kartı var. Metal kasalı ve IPS li onlarca Çinli tablet var ve 7" de 1280x800 ekranlı. Bence çok fazla takibiniz dışında kalmış. Via işlemci zamanlarında değiliz artık. Amlogic, Rockchip ve texas kullanıyor Çinli tabletler. Tegra 2 gibi donanım tabanlı video hızlandırma destekli olmayan tabletlere güzel diyorsunuz Samsung 'un kullandığı Mali 400 kartlı tam destekli tabletlere burun kıvırıyorsunuz 🙂 .

  • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

   Teknik ayrıntılara bakmadan düz Mali 400 deyip geçerseniz "hepsi Mali 400 kullanıyor Samsung'tan ne farkları var" demeniz gayet normal elbette.

   http://limadriver.org/Hardware/

   Ama yukarıdaki gibi teknik ayrıntılara girecek olursanız Samsung'un Mali 400 MP4 (yani 4 PP (Pixel Processor) içeren) çeşidini kullanırken o saydığınız bütün Çinli üreticilerin Mali 400 MP1 kullandıklarını farkedersiniz.

  • Ziyaretçi

   Yukarıda verdiğim tableti incelemeden ezbere yazarsanız aynı hataya siz de aynen düşersiniz. Yukarıdaki tablet Mali 400 MP4 kullanmaktadır. MP4 tablet kullanan onlarca model vardır. MP1 allwinner ile1.5 sene önce kaldı. Onlarca tablet Mali400 Mp2 ve mp4 kullanıyor. Keşke bu kadar konuya uzak olmasaydınız.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Dönem dönem bazı ithalatçılar, popüler ürünlere bakıp bunların benzerleinii Çin'den getirtirler. Bazen bu ürünlerin yapısı gerçekten de pahalı modellerle benzerdir. Ama sorun şu ki ithalatçı bunları vurgun amacıyla getirir. Gücüne göre 10, 50, 100 adet neyse.

   Pazarın daha almayacağını görürse ya da bazen devamını Çin'den getirme imkanı bir sebeple kalmadıysa başka getirmez. Bu tabletler, Samsung vs tabletlerin kalite kontrol testleri kadar sıkı testlerden geçmediğinden, bozulma riski daha fazla. Bozuldukları zaman neden ucuz olduğunu anlıyorsunuz. Kullanıcı hatası için bir kulp mutlaka takılıyor ve elinizde bozuk tabletle kalıyorsunuz. İçindeki yonga iyiyse mesele yok demek yetmiyor. Adam gibi garanti ve teknik servis güvencesini de satanla satmayan bir olmaz.

  • Ziyaretçi

   Murat bey benim bahsettiğim konu Çin li tabletler "mikadan yapılıyor, çok yavaş, tepkisi kötü" vb benzeri konuda sürekli dile getirdiğiniz durumun artık öyle olmadığı. Teknik servis firma getirir getirmez o zaman tartışılır. Bugün yurtdışından yüzlerce markalı cihaz geliyor onların da servis durumları belli belirsiz olabiliyor. Mesela fotoğraf makinesinde DSLR da siz de bilirsiniz dükkan garantili adı altında resmi garantili cihazdan daha fazla satış vardır. Bu konu ayrı birşey.
   Bugün Ne Asus, Ne acer ne de Samsung tabletlerde IPS ekranlı 2048x1536 çözünürlüğe sahip değil. Çinli markalar bunu sağlıyorlar. Metal kasalı markalı tablet neredeyse kalmadı. Çinli markalarda bulabiliyorsunuz. Çin eskisi gibi ucuz işçilik yeri değil. Bugün hi-fi müzik çalar, amfi konusunda liderliğe oynuyorlar. Geçen incelediğini Noontec direkt Çin markasıdır. Kalitesini gözünüzle gördünüz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Spot piyasada satılan ürün yine Canon ama 🙂 Aynı şey değil.

   Maalesef piyasada ucuza satılmak üzere getirilen rezil tabletler var. İyisini kötüsünü anlayacak teknik bilgisi olmayanlara satılıyor bunlar.

  • Ziyaretçi

   Yine tam anlatamadım sanırım. Ben Çin markalarını her seferinde kötülüyorsunuz, ondan bahsediyorum. Siz teknik servis ve garanti diyorsunuz ben de diyorum o konuya girersek Türkiye'de teknik servisi ve garantisini alamayacağınız çünkü yurtdışından garantisiz kaçak gelmiş ürünler de var o zaman ne anlamı kaldı garanti konusunda böyle bir olay varken tek sebep buymuş gibi Çinli markayı kötülemeye gerek yok. Canon uluslararası garanti verebiliyor olabilir ama birçok makine garanti veremiyor. Ben Pentax K-7 yi aldığımda Türkiye'de uluslar arası garantiden faydalanamadım. Sonuçta Çinli kaliteli bir marka üretmiş olsaydı onu da yurtdışından almış olsaydım yine aynı muameleye maruz kalacaktım.

  • Ziyaretçi

   Şunu da eklemeyi unutmuşum. Bazı Çin markaları kontrol testlerini üretim sırasında yapıyorlar. Aşağıda vereceğim linkten de görebilirsiniz. Her aşamasında 1 adet de kontrolcü o aşamayı test ediyor her bir parça için. Ayrıca makine yerine insanlar lehim yapıyor ki normalde "hard wired" dediğimiz bu olayı uluslararası markalar 2 kat fiyatlı özel model diye tanıtırlar. elle lehim ve montaj her zaman daha kalitelidir. Peki diyebilirsiniz neden çabuk bozulanları da var. Türkiye'de direkt satılan markalar herşey yurdumuzda pahalı olunca daha ucuza satabilmek adına en kötü denetimsiz markalardan en ucuz malzemeden üretim yapanlardan seçiyorlar. Kasa plastiği kötü olanlar, atıyorum kontrolü yapılmayanlar vseaire daha ucuz üretilenler seçilip daha fazla para kazanılmaya sağlanıyor.

   Bahsettiğim Çin de tablet üretimi videosu : http://www.youtube.com/watch?v=AfyAjkPIYyc&feature=related

   B uarada bir önceki mesajımda da marka örneği vermemişim dijital preamfi ve müzik çalarda: Hifiman ( Argesi Çin de, üretimi Çin de kurucuları Amerikadan yönetiyor sadece), Colorfly, Teclast (efsane T51), Little dot, Ve bir sürü marka dijital çalar ve lambalı preamfi+kulaklık amfisi markası rakipsiz kalite sunabiliyorlar. Takip edenler varsa zaten tek tercihleri bunlar olacaktır.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Zaten her şeyi Çin üretiyor 🙂 Bizim derdimiz Çin'in çöp ürünlerinin buraya getirilip ucuza satılması. Çin kaliteli üretemez diye bir şey yok. Çin siz nasıl isterseniz öyle üretir. Çin'den gelen kötü tabletler iyilerinden fazla.

  • Ziyaretçi

   Murat Bey çöp olmayanları seçmek yine bize düşüyor. Ayrıca çöpü bıraktım dediğim gibi markalı ürünlerden daha kaliteli ve özellikli olanlar da var bunun farkında olursak zaten sorun ortada kalmaz. Ebay'den alışveriş yapamayan ya da spotçulardan alamayan elbette Türkiye'de forumlarda ya da açıkarttırma usülü sitelerde istediği markaları bulabilir. Sonuçta siz de ebay'den onlarca ürün alıyorsunuz, ben de tablet alırken seçip yurtdışından kendime sorun çıkmadan alıyorum. Ulaşmak zor değil, seçmek de zor değil; tek sorun var olduğunu bilmek ve araştırmak. Sonuçta adamlar yapabiliyor. Alternatif olabilmişler. Evime sokmam ya da bunalr çöp deyip geçmemek lazım.

  • Altan Yoklar @altan-yoklar

   ''elle lehim ve montaj her zaman daha kalitelidir'' demişsiniz de ben buna inanmıyorum. Elektronik üretim sektöründe değilim , fakat bu elle lehim konusuna inanamam. Makina standart çalışır , elle o standartın tutturulması olanaksız.
   a-Bir lehim koparsa ben bunu kime teşhis-tamir ettireceğim? Bir lehim yüzünden günlerce bununla uğraşacak tamirci peşinde koşamam.
   b- Bana Çin kaynaklı bir üreticinin Türkiye ithalatçısı ve yaygın güvenilir servis ağı söyleyebilir misiniz?
   Yoksa ithalatçıların %90'ı Murat Gamsız'ın belirttiği gibi piyasaya kalitesiz ürünler sürdükten sonra yok olup bir sonra ki furyayı mı bekliyorlar.(tamagotci furyası-tetris furyası-sahte cep telefonu furyası-kamera-webcam-tablet furyası vb. gibi )

  • Ziyaretçi

   Elle lehim yapılabilecek boyutta ise ( çok katmanlı PCB lerde küçük elemanları yapmak mümkün değil çünkü PCB ye tersten yapılıyor) daha kalitelidir. "Hard Wired" diye geçer zaten. Ele üretim kaliteli ve pahalıdır. Elle üretim yapılan otomobiller de aynı.
   Mesela hard wired analog pedal modeli : http://www.ibanez.com/electronics/model-TS808HW

   Aynı pedalın makineyle lehimlenmişi : http://www.ibanez.com/Electronics/model-TS808

   Arada tam 2 kat fiyat farkı var. Amfiler için de aynı.

   Elle lehim standart olmaz ama kaliteli olacak diye birşey de yok. otomobil üretimi yapılan fabrikalara gitttiniz mi bilmiyorum ama ben aylarca üretim kısmında elektronik-kontrol mühendisliği yaptım. Orada parçalar 3 boyutlu, 2 boyutlu , tek boyutlu robotlar ( boyutlar dönme ve çalışma eksenine göre sıralanıyor) ve insanlar ile kaynak ve punto vsaire yapılıyor. Robotların ya da insnların yaptıkları hata oranına göre otomobil piyasaya giriyor. Bu hatalar öyle az da değil atıyorum 100 punto dan 12 den fazlası hatalı ise "tear down" odasında tespiti yapılır gider , markadan markaya hata payı da değişir. Bazı markalar hata sayılarını çok tutarlar falan. Yani anlatmak istediğim robotlar da mekanik işin içine girince hatalı iş yaparlar. Zaten her türlü mühendisliğin gereksinim duylmasının nedeni doğal, dışa bağımlı hataların aza indirilmesi ya da bunları hesaba katmaktır.

   Sorduğunuz sorulara gelirsek :

   a- Bu soruyu anlamadım. Her markanın lehimi kopabilir. Bakınız microsoft Xbox 360 makine ile lehimleme yapılır ama ilk üretimlerin %90 ı bozulmuştur lehim kırılması nedeni ile.
   Bozulunca aldığını yere başvuracaksınız. Garantili de olsa markalı da olsa aynı durum başınıza gelecek.

   b- Her türlü paralel ithalat yapan firma birer ithalatçıdır. Distribütör kavramı dünyada kalmadı artık markalar kendi geliyor. İllaki marka isterseniz Kipa elektronik ürünlerinden bazılarını paralel ithalat getirir (pegasus) , İstanbul bilişim paralel ithalat getirir, Gold PC paralel ithalat getirir. Yaygın servis ağı da ne kadar mağazası varsa o kadardır.
   Eğer direkt çin markası soruyorsanız mesela Teknoseyirde tanıtılmış Noontec Kulaklıklar çin markası, servisi de var. Teclast marka media playerlar yaygın servisleri vardı şimdi getiren azalmış. Çinli otomobil , motorsiklet , elektrikli bisiklet markaları da uzun süredir Türkiye de satılıyor. Hepsinin yaygın ağı var. Çinli başka mesela Galaxy marka ekran kartları Çin markasıdır Arena bilgisayar dahil bir sürü distribütör satmıştır. Yaygın servisi vardır.

   Gördüğünüz gibi sorularınıza cevap vardır 🙂 .

   İthalatçıların hangi markayı ne zaman nasıl süreceklerini ben bilemem, ticaretle değil elektronik tasarım benim işim. Haliyle furyaya göre ürün getirirler mi bilemem. Tablet furyasına göre ürün getiriyorlar, cep telefonu da getiren çok ama 10 binlerce de ürün gelmiyor.

   Saygılar.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   Ek : su gangnam style twit'i gibi oldu konu, bir insan bir fikir belirttiginde nedense karsi gorusun savunuculari olumune bir savasim verirler anlasilir sey degil. LP'nin dedigi gibi gangnam style kotudur, zevksizdir diyorsun, Koreyi Sevenler ve Yasatanlar Dernegi uyeleri gelip topa tutuyor. Kotu cin mallarini almayin deniyor, Cin iyidir, asus dell hp apple'in yapamadigini cinliler yapiyor deniyor, ki zaten hepsi cin mali.

   Ilginc

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   Tech. specs. her sey degildir demek isteniyor. Ben de asus tf201 kullanan biri olarak, cin mali olmayan viewsonic viewpad 10'a bile dayanamamistim. Cin malindan kasit merdiven alti ucuz donanim ureticileridir, kullanici deneyimi/zevki dusuk modellerdir. Ama madem alan memnun satan memnun, boyle urunler ureticilerine para kazandirmaya maalesef devam edecektir.

 • Ouz

  30 Ağustos'la ilgili söylenenlere gene birileri kulp takacaktır diye düşünüyorum ancak olanı söylediğiniz için çok teşekkürler.

  Haftanın en acı haberi ülkemdeki cahilliği teşvik mahiyetindeki Tagem davası oldu maalesef. İçeriğini sıklıkla kullandığım, eğitmenlik yaptığım dönem çok kişiye oradan doküman temin ve tavsiye ettiğim, şimdiye kadar Türkiye'de yapılmayan açık ara en kaliteli eğitim işi olan bu sisteme kimlerin karşı olduğunu merak ediyorum ve bu davayı özellikle takip edeceğim.

  Steam konusundaki sorun hala devam ediyor. Ben de ortaya çıkan komplo teorilerine katılıyorum, adım adım gelen bir sıkıntının ilk halleri sanki bu "ulaşılamama" mevzusu. İnternette dolanırken Google DNS'i, Steam'e girerken de ISS DNS'iyle devam ediyorum bakalım.

  Yandex, Bing gibi sistemlerin bizim askeri bölgelerimizi incik cincik görüntülemesi ya da görüntülemese bile bir şekilde biliyor olması (kendimizi kandırmayalım) yarın bir gün olası savaş durumlarımızda bize acı birer fatura olarak döner mi bunu da merak etmekteyim. Uluslar arası bir anlaşma vs. var mı acaba bu konuyla ilgili olarak?

 • Ziyaretçi

  Free to Play anketi'nin sonucuna "Escape From Rikon" yapımcıları iyi baksınlar bence. İnceleme videosu sonrası bizi korsancı belleyip sistemini değiştirmişlerdi. Buyursunlar düşünceler nasıl.

 • Ouz

  Bir de drone'dan bahsetmişken, bizim yerli Drone Anka'nın da bugün test uçuşunda düştüğü haberi geldi. Acaba düştü mü düşürüldü mü, muamma...

  • Ziyaretçi

   90 dan fazla sorunsuz uçuş sonrası bir test uçuşunda düşmesi normal. Prototipler bozulması için var 🙂 Zamanında atom bombalarının prototip testlerinde kaç tane patlamayan bomba olmuş 🙂

  • can

   tabiki de düşecek te, arıza da yapacak. Adı üstünde test uçuşu. Ona göre düzeltecek, açıklarını kapayacaklar vs. Şöyle konulardaki yorumlara bakıyorumda, hep saçma, manasız yorumlar senden geliyor. Iq pek iç açıcı görünmüyor sende. Bence nikinde değişiklik yap, araya sert ünsüzlerden bir harf ekle.

  • Ouz

   can, seninle tanıştığımı anımsamıyorum ancak yakın bir akrabanla muhtemelen çok samimi bir ilişki içindeyimdir. Yazdıklarından bu sonuca vardım nedense.

 • jeofizikci @jeofizikci

  ek bilgi Hindenburg yapıldığında balonlar düzgün bir şekilde yapılabiliyordu ama savaş döneminde helyum üreticisi olan amerika, almanyaya ambargo uygulamataydı, bu yüzdende balonda yanıcı bir gaz olan hidrojen kullanıdı.

  • Ziyaretçi

   Aslında içindeki gazdan değil dışındaki boyadan yandı o zeplin. İçindeki gaz sabit ve mühürlü ama dışında kullandıkları boya demir oksit ve alüminyum içeriyor. Bunların 1 e 4 oranında karışımı termite oluşturuyor. Zırhı bile delebilen çok güçlü ve hızlı bir yanıcıdır termite. Bir zeplini anında yakan da oydu. Hidrojen patlayıcı ve orta hızda bir yanıcıdır.

  • jeofizikci @jeofizikci

   mythbuster.
   kumaş ne olursa olsun hidroje tutuştuktan sonra o gemi yanacaktı, aslında o test yanma hızının neden bu kadar yüksek olduğunu test ediyordu diye hatırlamaktayım.

  • Ziyaretçi

   Hocam Mythbusters da test etti olayı ama zaten bir efsane ya da olay sonucunda deniyorlar. Böyle raporlar yayınlanmıştı seneler önce. Zaten onu denediler. Hidrojen korunaklı bir şekilde muhafaza edilmesine rağmen dış boyası arızadan alev alıyor. Termite de dışından içe doğru hidrojeni yakıyor. Yanma bölgesel olmasına rağmen hidrojen tümüne yayıyor, gövdede parça parça olan termitelerin hepsi bir den ısıyla buluşuyor ve tümden reaksiyon ile hızlı bir şekilde yanıyor. Sadece hidrojen olsaydı patlamalı olurdu.

  • jeofizikci @jeofizikci

   evet dedğiniz gibi, yazık oldu okadar insana.

 • ersin

  milli eğitimin e-okul sisteminin idari kısmında java olmadan hiçbir çıktı alınamıyor.

 • Çetin Sert

  Küçük çaplı Güney Kore'yi sevenler grubumuzdan size sonsuz sevgiler 🙂

  Geçen hafta olayı PSY'nin şahsına maymun ve Ajdar yakıştırmaları nedeniyle özür isteme gibi soğuk bir boyuta çeken kişi olarak belirtmeliyim ki gerek anında geçen hafta yaptığınız açıklamada, gerek de bu yayının sonlarına doğru rekor haberinden bahsederken göstermiş olduğunuz samimi ve sıcak bahis cidden örnek alınası.

  Yayın hayatınızda her daim başarılar!

  Bir haftalık gündem değerlendirmesi müdavimi,
  Çetin Sert

 • CaptainCombo @captaincombo

  Dns ayarları bu hafta Steam' de gerçekten baş ağrıttı. O nedenle otomatik dns kullanıyordum sonra dün youtube gitti. Şu an hala youtube' a otomatik dns ile girilmiyor. Ben de ttnet in dns lerini kullanmaya başladım steam ve youtube ile ilgili sorun halloldu henüz başka bir sorun görmedim. Ttnet' in dns i şunlarmış galiba; (195.175.39.39 ve 195.175.39.40) eğer yanlışsa uyarın lütfen. Neidüğü belirsiz dns kullanmayalım.

 • Chahechouhe

  Steam olayının altından ttnet çıkarsa hiç şaşırmam.

  Ultima Online'nın devam ettiğini görmek güzel, keşke bugünün birebir kopyası olan mmorpgler WoW'u değilde UO' yu örnek alsa. Oyunun verdiği serbeslik inanılmazdı gerçekten. "Yaran UO anıları" diye kitap basılsa, ölesiye gülünse.

 • wustti @wustti

  şu anda türkiyede de 12 saat mesai yapan insanlar var. mesela ben 🙂 istanbuldayım günlük 2 saat gidiş 2 saat dönüş 4 saatim yolda geçiyor. 12 saatte mesai 16 saat. yatsam duş alamıyorum. duş alsam uykuma vakit kalmıyor. normalde 2 gün iznimiz var ama 1 gününe yine fazla mesai yazıyorlar. örneğin bugün benim izin günüm ama dün gece vardiyasındaydım. işten 08.15 te çıktım. eve geldiğimde saat 10.05 ti. şimdi birazdan uyumam lazım çünkü bütün gece ayaktaydım 3-4 saat uyurum zaten akşam oluyor. akşam da erken yatmam lazım ki sabah 05.15 te kalkıp 6 daki otobüse yetişip 8 de işbaşı yapayım. ne diyelim durmak yok yola devam. çeşitli projelere kendi taşeron firmalarını kurdular. malum yerlerle ilişkisi olmayanları almıyorlar. biz de geriye kalan böyle saçma sapan yerlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. hakkımı helal etmiyorum...

 • Venator

  Bizim memlekette kör ölür, badem gözlü olur. Klimayıda programdan önce açıp ortamı serinletsenize yahu.

 • alıntı

  "İstesek üç ayda uçak yapabiliriz ama yaptırmıyorlar" diyorlardı bunu kimlerin yatırmadığı açıkça ortada.

 • Shark

  Free to play'e para vermem anketine çok itibar etmemek lazım. Haftaya "bu sene kaç tane oyun oynadınız, kaçına para verdiniz" diye anket yapın da görelim sonucunu. Bu kadar korsan oyun olduktan sonra zaten genel anlamda oyuna para vermeye karşı olan sayısına bakmak lazım önce...

 • tyler78 @tyler78

  Firefox 10 yaşında değil. Firefox Türkiye o çıkan haberleri yalanladı: https://twitter.com/FirefoxTurkiye/status/251717696784330753 Daha geçen yıl 7.yaşlarını kutlamışlar.

 • Ziyaretçi

  program yine muhtesem, degerli sohbetiniz için çok tesekkürler.

 • M@U @mu

  "Kedi kıçını görüyor yara sanıyor videosu çıkıyor..." cümlesinden sonra yarım saat güldüm. Hâlâ da durabilmiş değilim. Mükemmeldi. 😀

  İşin ilginci o videoyu izlememiştim. Boşu boşuna 4.13 sn'me yazık oldu. Ajdar style bize özgü sanıyordum, lanet olsun, değilmiş.

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  Geliştirici sürümü olan Phonix 0.1 sürümü 2002 yılında çıkmıştı. Mozilla topluluğu Firefox'un son kullanıcıya ilk gösterildiği sürüm olan 1.0'ın çıkış tarihini (2004) doğum tarihi olarak kabul ediyor.

 • Ahmet

  Microsoft açık akademiye de bir dava gelir mi dersiniz?

 • Gazı goz anlar

  kınayt onlayn. zohahahahahahahahahahaa

 • MuraD

  TTnet adsl kullanıcısıyım, steam halen sorunlu.

 • Ziyaretçi

  Uydunet kullanıcısıyım. Steam'e ulaşmayı geçtim, şu an google'ı açamıyorum. Diğer sitelere de yavaş giriliyor.

 • semihyldz @semihyldz

  "Güvenli İnternet" olayı bana da olmuştu, ama 1 ay kadar önceydi. Ttnet'i aradım, DNS ayarlarını kontrol ettirdiler, ederken düzeldi. O akşam, milleti alıştırmaya çalıştıklarından şüphelenmiştim. Demek ki bölge bölge oluyor bu iş...

 • semihyldz @semihyldz

  Telefonlar liselerde önceden tamamen ücretsizdi...

 • semihyldz @semihyldz

  Mynet Opera'da düzgün çalışmadığı sürece kullanmam. 2 yıldır bu sorun yüzünden Mynet hesabımı Yahoo hesabıma yönlendirdim, oradan bakıyorum.

 • semihyldz @semihyldz

  Gangnam Style'ı sizin sayenizde öğrendim 🙂

 • Localhost @localhost

  Çizgi TAGEM'e açılan dava gerçeken şaka gibi ve çok üzücü. Anlamak mümkün değil.

  Üniversitede bilgisayar kulübü başkanlığı yaptığım yıllarda, Çizgi Elektronik'in kurucusu olan Niyazi Bey'i okulumuza davet etmiştik. Kısa süren tanışıklığımızda edindiğim izlenim, onun ülkesine ve insanlara değer katmaya çalışan bir insan olduğuydu. Şimdiyse bu insana/kurumuna iyi niyetinin sonucu olarak dava açılıyor. Çok üzücü...

  • Ziyaretçi

   Aslında eğitimden yararlanmış yüzbinlerden mutlaka elinden birşeyler gelen onlarca kişi vardır. Birlik olup yardımları dokunur mu diye düşünüyorum. Niyazi Bey'i Tek başına bırakmamak gerek.

  • Veysel

   Kendisi cidden çok alçakgönüllü ve birşeyler üretmeye çalışan biri.

   Aslında, Bimer'e yazı yazılabilir, onlarca kişi bu haksızlık için yazarsa, belki dikkat çeker diye düşünüyorum.

 • Behlül DOĞAN @behluldogan

  Abi rim ölüm döşeğinde ama 9380 modeli şuanda her yerde yok satıyor...

 • furkan

  bi yerden sonra kalıyor gündem yada bende problem var ama pc de de telfondada bütün internet araçlarında kalıyor.

 • Bloody @bloody

  Duke Nukem hakkı Gearbox'da Borderlands'i yapan firma. 3D realms yapamaz Duke Nukem oyunu vs. Lakin Gearbox'dan bekliyorum Duke'un karizmasını geri iade edecek bir oyun.

 • Ahmet Ozan

  IEEE'de en çok kullanılan üç şifre beş şifre dandik diye, Google'ın, NASA'nın, vb kurumların çalışanlarının şifreleri de dandik diye bir şey yok. IEEE üniv. öğrencilerini de barındıran çok büyük bir kuruluştur.

 • Muhammed Mustafa TOPKAYA

  Bu parolalaı şifrelememe olayı bissürü yerde vardı. Mesela h**lial, g***ld, b***mks vs..
  Hatta b***ks'i bi sorun olduğu konusnuda bilgilendirdim. Ne olduğunu bildirmek için gittim adamların merkeze, sorun düzeltildi ama bana param ödenmedi. Bunu da buraya yazmış olayım.

 • Bora

  Steam fırsatlarından bahsetmemişsiniz. Call of Duty Modern Warfare 3 haftasonu ücretsiz ve yüzde 50 indirimle 34.99 dolar. 🙂

  Ayrıca Total War oyunlarında da cazip indirimler var. 🙂

 • Tayfun Uçar @tayfunucar

  Windows8'li mobil cihazlar pahalı da olsa satarlar çünkü tüm dünyada koca bir iş dünyası başka deyişle dünya ticareti Windows'a bağımlıdır. İnsanlar sırf bu yüzden yanlarında notebook denen ağırlıkları taşımak zorunda kalıyorlardı. Şimdi herkes işini, sunumlarını bile cebinde taşıyacak. Çok büyük nimet. Artık kilolarca ağırlığında çantaları taşımak, güvenliğinden kaygılanmak yok. Yine merkezleri ile tam bağlantı ve uyum içinde olacaklar.

 • CryPress @crypress

  Diğerlerinde olmadığı için unutuluyor. Superonline Fiber'de upload hızı da kotalıdır. Tarifeye göre 25 yada 50 GB'den sonra, sadece upload kotasını aşarak bile download hızı 3 Mb'e , upload hızını 1 Mb'e düşürürler. Download kotasının dolup dolmaması fark etmiyor. Önce hangisi dolarsa adil kullanıım uygulanır.

  • ike @ike

   Superonline Fiberdeki upload kotası nedir?Kendi sayfalarında bununla ilgili bilgi bulamadım.Link verebilir misiniz?

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   3 yıldır Quicknet (Superonline fiber) kullanıyorum upload kotası diye birşey olduğunu bilmiyordum. Download kotasındaki kural download hızının 5 katı kadar GB. Bende 10mbit bağlantı var, hız alanı (kota) 50 GB... %80'e ulaşınca az kaldı diye, %100'e gelince de hocam musluğu kıstık diye mail atıyorlar 🙂

  • Veysel

   Şimdiye kadar hiç upload kotasını duymadım, 3 yıldır kullanıyorum..

 • oyunlar

  Değerlendirme için teşekkürler..

 • ayhan

  Bu sırada team 17 arada bir worms dışında eski oyunlarını da yeniliyor, bir kaç yıl önce alien breed i yenilediler diye hatırlıyorum güzel de yenilemişlerdi...

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Dudullu Gangnam Style'ı Yaşatma ve Geliştirme derneği olarak sizi kınıyoruz Levent Bey 🙂

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Levent Bey Merhaba,
  Ben (eğer benim yorumuma istinaden söylediyseniz) android versiyonları ile ilgili şunu söylemiştim (o sırada 4.1 yoktu): bir telefon 4.0 versiyonu yerine 2.3'ü kullanıyorsa versiyon numarası olarak iki ana güncelleme geriden geliyor gibi gözüküyor ama telefonlar için 4.0'dan bir önceki versiyon 2.3 olduğundan dolayı sadece sondan bir önceki versionu kullanıyor demektir. Henüz 4.0 'a güncellenmemiş bir telefonun sahip olabileceği en son android versiyonu 2.3'tür çünkü Android 3.X serisi sadece tabletlere özeldir...
  Yanlış anlaşılmasın, güncellemeler çok önemli, 2.3 ile 4.0 arasında deneyim olarak çok fark var (hatta android 4.0 ile birlikte adam oldu bence) ama arada başka versiyon basamağı yok. Yani bu devirde 2.1 ile bir telefon çıksa üreticinin ayıbı olur, kaç nesil geriden geliyor diye ama son sürüm 4.0 iken 2.3 ile gelen telefon sadece bir önceki nesil ile geliyor demektir...

  Her neyse 4.0 çok önemliydi, 4.1 ile ciddi performans artışları olacak ve Android'in eksikleri iyice kapanmış olacak... Bir de elerium-115 'li 🙂 pili yaptılarmıydı yemede yanında yat...

 • sivasspor @sivasspor

  sonunda yutup inadını kırarak türkçeleşti sonraki gündemde bahsedermisiniz

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  ddr4 bence fusion/ivy-bridge gibi APU ya yarayacak, Grafik performansı artacak