Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2023/22

29 Mayıs - 3 Haziran 2023 - #22

- Computex Taipei 2023 gerçekleşti.

- NVIDIA, G-SYNC Ultra Low Motion Blur 2 teknolojisini duyurdu.

- NVIDIA, yonga üretimi için Intel’e geçebilir.* 

- NVIDIA, borsada 1 Trilyon $ değere ulaşan ilk yonga üreticisi.

- NVIDIA yapay zeka konusunda hem donanım hem yazılım şovu yaptı.*

- PNY, CoolerMaster işbirliğiyle özel soğutuculu, daha kısa boylu RTX 4090 sergilemekte. 

- Acer, Predator serisi ekran kartları üretmeye hazırlanıyor. 

- ASUS, güç kablosu gerektirmeyen özel RTX 4070 tasarımını duyurdu.

- MSI, kabloları ortadan kaldıran bir anakart tasarımını deniyor.

- Firefox, Windows 7 ve 8 desteğini Eylül 2024te kesecek. *

- Meta Quest 3 geliyor.

- Kaspersky’Nin iPhone’ları hacklenmiş.

- Gigabyte anakartların BIOS’unda saklı açık. Liste.

- ARM’ın yeni işlemcisi Cortex X4.*

- Reddit de Twitter olma yolunda.

- Twitter’ın değeri düşmeye devam ediyor.

- Chromecast’in ilk versiyonu ömrünü tamamladı.

- Yapay zeka bu defa ABD’de yargıyı etkiledi.*

- Yapay Zeka insanlığı yok edecek.

- Yapay zekanın önerileri insan davranışlarını etkiliyor mu?

- Windows 11’e zorla kapat özelliği geliyor.

- Vimeo, TV uygulamalarını kaldırıyor.

- NVIDIA’nın 535.98 sürücüsünde hata. Yama çıktı.

- Nothing Phone Türkiye’de.

Oyun Dünyasından

- Diablo 4 çıktı. System Shock çıktı.

- Nintendo, Dolphin emülatörünün Steam’de çıkışına mani oldu.

- Demon’s Souls Remake ve Ghost of Tsushima PC sürümü iddiaları yalan çıktı.

- Oyunlar için topluluk fonlaması sağlayan Fig platformu kapanıyor. 
- Microsoft, İngiltere’ye itirazını Temmuz sonunda sunacak.

00:00 - Giriş 01:17 - Computex Taipei 2023 gerçekleşti. 01:31 - NVIDIA, G-SYNC Ultra Low Motion Blur 2 teknolojisini duyurdu. 06:08 - NVIDIA, yonga üretimi için Intel’e geçebilir.* 06:54 - NVIDIA, borsada 1 Trilyon $ değere ulaşan ilk yonga üreticisi. 08:06 - NVIDIA yapay zeka konusunda hem donanım hem yazılım şovu yaptı.* 14:23 - PNY, CoolerMaster işbirliğiyle özel soğutuculu, daha kısa boylu RTX 4090 sergilemekte. 16:13 - Acer, Predator serisi ekran kartları üretmeye hazırlanıyor. 18:31 - ASUS, güç kablosu gerektirmeyen özel RTX 4070 tasarımını duyurdu. 20:45 - MSI, kabloları ortadan kaldıran bir anakart tasarımını deniyor. 22:46 - Firefox, Windows 7 ve 8 desteğini Eylül 2024te kesecek. * 24:01 - Meta Quest 3 geliyor. 25:44 - Kaspersky’nin iPhone’ları hacklenmiş. 28:05 - Gigabyte anakartların BIOS’unda saklı açık. Liste. 29:22 - ARM’ın yeni işlemcisi Cortex X4.* 30:41 - Reddit de Twitter olma yolunda. 31:56 - Twitter’ın değeri düşmeye devam ediyor. 32:16 - Chromecast’in ilk versiyonu ömrünü tamamladı. 33:13 - Yapay zeka bu defa ABD’de yargıyı etkiledi.* 35:03 - Yapay Zeka insanlığı yok edecek. 36:12 - Yapay zekanın önerileri insan davranışlarını etkiliyor mu? 38:08 - Windows 11’e zorla kapat özelliği geliyor. 38:39 - Vimeo, TV uygulamalarını kaldırıyor. 39:32 - NVIDIA’nın 535.98 sürücüsünde hata. Yama çıktı. 40:08 - Nothing Phone Türkiye’de. Oyun Dünyasından 41:07 - Diablo 4 çıktı. System Shock çıktı. 42:29 - Nintendo, Dolphin emülatörünün Steam’de çıkışına mani oldu. 43:09 - Demon’s Souls Remake ve Ghost of Tsushima PC sürümü iddiaları yalan çıktı. 43:35 - Oyunlar için topluluk fonlaması sağlayan Fig platformu kapanıyor. 44:10 - Microsoft, İngiltere’ye itirazını Temmuz sonunda sunacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alperen @byalperen

  35:10daki ayrıntıyı başka kim fark etti?

 • txt @txt

  Yapay zeka ayrıntısı güzeldi.

 • Tegin @tegin

  Ekonomi haberlerinde sürekli nVidia muhabbeti dönüyor. Böyle şişirmelerin ardından yüksek fiyatlardan hisseye yatırım yapanların kucağına büyük bir kazık bırakıp hızlıca geri çekilirler. nVidiaya kesin bu olacak demek değil ama böylesine dik yükselişlerin ardından gelen düşüşler ile yandım nidaları çok duyulmuştur.

  Yüksek güç tüketen performanslı ekran kartlarını ayrıca güç kablosu kullanmadan anakart üzerinden beslemek her zaman mümkündü zaten. Fakat bu kadar yüksek akımları anakart üzerindeki zar gibi bakır yollardan taşımak çok riskli. Bu yolları yükek akım taşıyan kablo kesiti değerine ulaştırmak için çok geniş yapmak gerekir. Buda anakartın yüzey alanını ve maliyetleri arttıran bir işlem olacaktır. (Yüksek güçlü ses ekipmanlarında bu yolların üzeri vernikle boyanmadan bırakılır ve lehim ile kaplanırdı. Yüksek akım nedeniyle aşırı ısınan bu yollar zamanla devre kartı üzerinde arıza öncesi yer yer yanıklara neden olurdu. Günümüzde lehim içindeki kurşun miktarının çevre ve sağlık için azaltılması gerektiğinden böyle bir üretimde mümkün olmayabilir.) Ekran kartına kablosuz anakart üzerinden akım taşımak isterken oluşacak yüksek ısıdan dolayı anakartın yanında işlemci, ram ve diğer donanımları bozmayı ve yangına neden olarak itibarını ve parasını riske atmayı anakart üreticilerinin isteyeceğini sanmıyorum.

 • EnesBio @enesbio

  saçma sapan dertler kapalı kasanın içindeki kablo gözükse ne gözükmese ne dağınık olsa ne olmasa ne gereksiz ar-ge. ps nin içindeki kabloları yada notbook içindeki kabloları dert eden varmı ? optimum koşullarda çalıştıktan sonra kasanın nasıl durduğu umrum dışı.

 • FırıncıDayı @heyt

  Merhabalar, biraz konudan bağımsız olacak ama tp-link m7650 hiç bir yerde satışı yok, ulaşamıyorum, bilgisi olan var mı, teşekkürler