Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (2 – 7 Nisan 2012)

[powerpress]

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- ABD'li aracı kurumun güvenlik açığı, 1.5 milyon kredi kartının bilgisini ortaya döktü.

- Chrome 18 çıktı, GPU desteği güçlendi.

- Steve Jobs'ın hayatı film oluyor, başrolü Ashton Kutcher oynayacak.

- Beyindeki ağ yapısının fotoğrafı çekildi.

- TMSF’nin eski banka hesabı sorgulama sayfası kullanıcı bilgilerini açık ediyor.

- BTK, sahte bal üretmekle suçlanan firmaların sitelerini yasakladı.

- Otomatik vites için ayrı ehliyet geliyor.

- IBM PS/2 ve OS/2 25 yaşında.

- Intel 8008, 40 yaşında.

- Panasonic ve Sony 3D’de LG teknolojisi kullanacak.

- Samsung, ekran üretimi için ayrı firma açtı.

-Sony, Toshiba ve Hitachi'nin ortaklığı Japan Display üretime geçti.

- iPhone kullanıcılarının tutkusu Instagram, Android’e geldi.

- AB ülkelerinde Apple ürünleri iki yıl garantili.

- Canon EOS 60Da çıktı.

- Philips, HD TV bölümünün %70’ini sattı.

- Facebook'da Timeline'dan kurtuluş vaad eden uygulamaların hepsi sahte.

- Facebook karşı atağa kalktı, Yahoo'yu mahkemeye verdi.

- Dell, kurumsal alanda güçlenmek için satın almalara başladı.

- Google’dan Project Glass.

- ABD’de lise öğrencilerinin %30’u iPhone’lu.

- AMD, Trinity serisi işlemcilerini Türk basınına tanıttı.

- Android kullanım istatistikleri.

- Samsung Galaxy Tab 2 ertelendi.

- Yahoo 2000 kişiyi işten çıkartıyor.

- Shakespeare'in imzası bulundu.

- İngiliz oyun mağazaları zinciri Game, kapanmaktan kurtuldu.

- Eski oyun meraklılarına müjde, Double Dragon geri dönüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • resul demircioğlu

  gece gece ne yapacağımı düşünürken çölde su bulmuş gibi sevindim gündemi görünce 🙂

  • Ziyaretçi

   Bu kadar bos musunuz gercekten? Sakin Teknoseyir'e bir itham olarak algilanmasin yazdigim, arkadasa soruyorum hicbirsey ima etmeden.

  • Veysel @spectrum

   Sizin hiç canınızın sıkıldığı, yapacak birşey bulmadığınız, uykunuzun kaçtığı anlar olmadı mı?

   Şu anda hayatım ciddi anlamda yoğun ama bazen ben de yapacak birşey bulamayabiliyorum.

   Bu herkes için geçerlidir..

 • Serhan

  hafta içi dinleyecem ben her hafta yaptığım gibi diğer incelemelerle beraber bonus gibi oluyor 🙂 🙂

 • Veysel @spectrum

  Zamanında benim de yanıma oturmuştu tinerci.. Fena bir durum 🙂

 • Kenan Y

  Bu tinerci konusunu neden açtığınızı anlamak pek mümkün değil. Hadi program başında bir kere konuşuldu, kapatırken tekrar neden? Sizlere pek yakıştıramadım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Şimdi biraz şakaya vurduk ama bu ciddi bir sorun. O tinercinin metrobüse girememesi gerekiyor. Hatta son durakta inip bu defa Avcılar metrobüsüne binerek tekrar geri döndü. Bütün gününü metrobüste geçiriyor böyle. İnsanlar inecekleri duraktan önce indiler koku nedeniyle. Normal bir kokudan bahsetmiyoruz. Programın ilk yarım saatinde hala başımız ağrıyordu.

  • Veysel @spectrum

   Yanınıza hiç böyle biri bindi mi? bir defa binmişti ve nasıl bir koku, anlatamam. Ben hayatımda böyle bir koku daha duymadım. Benim karşıma oturmuştu, otobüsün diğer ucundaki insanlar bile öffleyip indiler gidecekleri yere varmadan, bizim kızlar da dayanamadı ve direk indik.

   Gerçekten ciddi bir sorun...

 • kman @kman

  Murat abi düz vites kullanamayanları kadınlar yaptın ya, feministler kapına dayanacak 😉

  • Veysel @spectrum

   Bugüne kadar birçok insana araç kullanmayı öğrettim, bayan veya erkek.

   Klasik "bayanlar iyi araba kullanamaz" yorumunu geçiyorum. Sadece iki sorunları var: "park etmek ve vites değiştirmek". Normal giderken çok sorun yok ama en iyi bayan şöför bile park etmek söz konusu olduğunda sıkıntı yaşıyor nedense 🙂

 • Tarık

  bu podcastler de olmasa, teşekkürler : )

 • tyler78 @tyler78

  Haftaya Erdem Gükrer'i de davet etseniz. Haberlere sizden daha hakim biri varken onu çıkarmamanız kötü oluyor.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  S.Jobs filmi hakkinda LP'nin tum yorumlarina zevkle katiliyorum. Hadi bakalim bekleyelim nasil kiyamet kopartacak bu film.

 • Can Akbulut @can

  ABD'de manuel araba bulmak bile mesele 🙂 Herkes otomatik vites tercih ediyor. Öte yandan 2. dünya savaşı öncesi otomobillerde el gazı ve avans ayarı düğmeleri de şoförün idaresindeydi. Yani bizim düz vites diye bildiğimiz arabalar bile yeterince manuel değil 🙂

  Bundan dolayı meraklısı öğreniyor ABD'de debriyaj pedallı araba sürmeyi. Mecburi değil. Ama 15 yaşında da ehliyet sahibi olmak mümkün. Otoyola çıkmak yasak tabi 🙂 Avrupa'da acemi sürücü uygulaması var. Veli denetiminde bir veya iki senelik adaptasyon süreci...

  Bu yeni düzenleme sayesinde zaten çok sıkı denetimin yapılmadığı, kurallara EDS olmayan hiçbir yerde riayet edilmeyen trafiğimize; vites değiştirme işlemi için el ve ayağının koordinasyonunu sağlarken etrafından gelen inputlara cevap vermekte işlemcisi yetersiz kalan insanlara da ehliyet verilebilmesi, daha çok insana araba satılmasının yolunun açılması söz konusu olacak...

  Arabasına hakim olamayanın trafiğe çıkmasını engellemek için acemi uygulaması yapılacaktı birkaç sene önce. 1 sene yanında ehliyetli biriyle araba kullanacaktı şoför adayı. Ne oldu? Satışlar önemli ölçüde azalacağı için ithalatçı lobisi tasarıyı iptal ettirdi...

  Bu yeni sistemin yanlışlığının farkına varılıp eskiye rücu edilmesi için "hediye olarak" DSG vitesli araba alınan kimselerin gazın ölçüsünü tutturamayıp şiddetli kazalara sebep olmalarını bekleyeceğiz anlaşılan!

  Çok kızdım bu haberi duyunca...

  • bir takipci

   Otomatik araba kullanmak için mutlaka düz vites araçla eğitim alınması gerektiğini sanmıyorum. Kaldı ki düzenleme çıkarsa bile B1 adayları ciddi bir manuel araç eğitiminden mahrum kalmayacaklar. Zira adaylara kredi kartı gibi dağıtılsa bile ehliyetler, yine de şimdiki ıuygulamanın çok gerisine düşmeyiz.

   Diğer yandan karmaşık bir sistem üzerinden hız/hareket kontrolü yapmaya çalışırken, trafiğe odaklanmakta zorlanacak, gerekli koordinasyonu sağlayamayacak sürücü adayları elbette olacaktır. Bunları B ehliyeti almaya zorlamak, hele de mevcut uygulamalar düşünüldüğünde trafik sorunlarımıza çözüm olur mu?

   İşte bu açıdan B1 çok da yanlış görünmüyor ve kesinlikle eminim ki böyle bir uygulama, trafik sorunlarımızı ağırlaştırmaz. Ama trafiği, yolları, araçları böylesine benimseyip de bu konuda çok da şanslı olmayanlara tahammül edemeyenlerin tavırlarını yeniden gözden geçirmeleri, trafik katliamını durdurma yolunda önemli bir adım olabilir.

  • Can Akbulut @can

   Araba kullanmak çoğu zaman trafikteki diğer araçlarla güreşmek halini almışken günümüzde, trafikte araç kullanacak olan insanların beceri barajını aşağı çekmek hiç akıl karı bir uygulama olmaz.

   Manuel viteste gaza bastıkça motor sesi hız göstergesinden daha hızlı yükselir. Yanlış vites seçiliyse araba hızlanmaz zaten... Oysa otomatik vites kullanımında durum farklıdır. Siz gaza hafifçe dahi bastıkça araç hızlanır ve vites değiştiğini hissettirmez bile. Son yıllarda gelişen ses izolasyonu teknikleri sayesinde tehlikeli süratlere çıktığını fark etmez gitgide daha hızlı akan çevreye odaklanmaya çalışıp göstergeye bakmayan acemi sürücü... Hele bir de heyecan peşindeyse... Sonrası malum.

   Arabalarını iyi tanıyan ve kullanırken, bakımını yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenmiş kişilerin sizin tabirinizle "şanslı azınlık" olması bir garabete işaret etmiyor mu?! Mevcut durum zaten berbatken ve düzeltilmesi için bir adım beklerken senelerdir, bu uygulama ile ehliyet almanın kredi kartı almaktan farkı kalmayacak zaten. Bu durumu isteyenler otomobil satıcıları. Onlar için her yeni ehliyet ve ne yazık ki kaza yeni müşteriler demek.

   Gün aşırı ölümlü - yaralanmalı kaza haberi okumaktan bıktım! Artık tahammül edemiyorum. Akıl sağlığı yerinde olan herkesten de aynı tepkiyi vermelerini bekliyorum; aksi halde şaşırıyorum...

  • Muhammed TOPkaya

   can akbulut, bana e-posta ile ulaşırsan iyi olacak, ehemmiyeti var.

  • bir takipci

   Bir önceki mesajımla ilgili vurgulamak istediğim iki nokta var, izin verirseniz bunları ekleyeceğim.

   Birincisi; asıl olan araca hakimiyettir ki sürücü eğitiminde bu konuyu önemsemedikçe ehliyetin üzerindeki harflerden pek bir yere varamayız.

   İkincisi de otomobilleri bir araç, dolayısıyla bir ihtiyaç olarak görebilmek gerekir ki şanstan kastım; bu ihtiyacı karşılama noktasında doğal yeteneklerin işleri kolaylaştırabildiği gerçeğinden ibaret. Eğer çok yeterli olmayan herkes trafikten men edilsin denirse ona bir şey diyemem ama trafik, "araç kullanmanın bilincine varmış" herkes tarafından paylaşılabilecekse bu noktada B1 uygun bir seçim olabilir. Zira maalesef bilinçli olmakla yetenekli / sağlıklı olmak herkesde bir arada olamayabiliyor. İşte bunların tümüne sahipseniz şanslısınız...

   Ortam yazdıklarım için çok uygun değil biliyorum ama biraz da böyle düşünebilirsek sorunlarımızın azalacağı konusundaki ısrarımı sürdürüyorum...

  • Can Akbulut @can

   Esasında işin doğru çözümü denetim mekanizmasından geçiyor. Bu disiplin sağlandıktan, yanlışlarında ısrar edenler ayıklandıktan sonra zaten trafikte sağ kalabilmek için bugün zorunlu hale gelen yetenekler ekstraya dönüşecektir.

   Ama kısa vade için konuyu ele alırsak sadece otomatik vites araba kullanabilen; daha fazlasını yapamayan insanlar resmiyet kazanacak. Engelli plakası gibi B1 ehliyet sahibinin aracına da uyarı işareti konmalı. Cep telefonu ile konuşanı görüp ayağımızı denk aldığımız gibi tıpkı.

   Aklın yolu bir, trafikte araç kullanan izan sahibi herkes birşeylerin yanlış olduğunu görüyor. Durum bu iken stajyer ehliyetten, iki yılda bir ehliyet güncellemesi gibi güvenliği arttırmaya yönelik fikirlerden vazgeçilip ehliyet alımını kolaylaştırmak yeni kazalara davetiye çıkarmaktır şu halde.

   Duble yollar, gelişen otomobiller ve EDS ile azalmaya başlayan ölümlü kaza istatistikleri birilerinin gözünü kör etti galiba...

 • boşver adı napacaksın

  Varsayalım gerçek kotasız LİMİTSİZ internet tarifemiz var.Ben gidip tablet alsam ve gece gündüz indirme işlemi yapabilir miyim? Tablette ısınma sorunu olur mu? Dayabilir mi? vs vs...Tabletler ile ilgili bir program çekebilir misiniz?

  • LP

   Selamlar, tablet bilgisayarların kullanım amacı gece gündüz download yapılması değil. Bozulup bozulmayacağını kimsenin kesin olarak tahmin edebileceğini sanmıyorum, ancak "24 saat download yapmak için tablet aldım" yaklaşımının pek bir mantığı yok bence.

   Kolay gelsin, LP

  • Veysel @spectrum

   Tablet ve download iki alakasız nokta 🙂

   Ucuz yollu bir notebook alın geçin madem..

 • tunahank @tunahank

  Murat Bey , tavuk haberi ile ilgili dikkatinizi tebrik ediyorum.

 • Argun

  Sony'i bilmem ama panasonic amiral gemisi plazmalarında sg gözlük kullanıyor sadece yeni 2012 ledlerde pasif gözlük var..bu arada plazmanın ustası Pienoor dır fakat üretimi bıraktığı için bayrağı Panasonic devir aldı.philips'in çekilmesine şaşırmadım zaten bütün panellerini lg den alıyordu..

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  TMSF'nin sitesinde uzunca arama yaptim 😀 genel olarak citibank'ta kalan paralar var, ilginc, muhtemelen el degistirmeler sirasinda insanlar hesaplarini kontrol etmeyi biraktilar ve kuruslar hesaplarda kaldi. yalniz 50 tl uzeri hesaplar "50 tl uzeri" diye yazilmis 😀 yani milyon dolarlik insanlari kesfetmek mumkun olmayacak, genel olarak da 1960 ve oncesi doganlarin hesaplarinda boyle artiklar var. bazilarinda dogum tarih ve bilgisi olmamasi cok enteresan, bankacilar el kayitlari ile hesap acmis ama dijital ortama gecirirken guncelleme yapma geregi duymamislar muhtemelen, yalniz muhtemelen tc kimlik numaralari da bankaya kayitli degil, hak talep edenler icin sorun olabilir.

  • mfeyzifar @mfeyzifar

   ciddi bankalar musterisini korumak icin, biraz da devlete para kaptirmamak icin hesaplari kontrol ediyor, ama citibank gibi cakma buyuk bankalar bildigin yolunacak kaz gibi goruyorlar bizleri

  • haydar

   CITI ye de çakma dedin ya..:)
   Tamam TR yi ciddiye almıyor olabilir de..
   Sen neden seni ciddiye almayanı ciddiye alıyorsun..
   Özel bir nedenin var mı CITI ile çalışmak için..
   CITI de olupda bizim bankalarda olmayan bir hizmet mesela..
   3tl daha ucuz yada efendim cart curt parası alıyorları kabul etmiyorum..

 • salim

  4.0.3 ile direk satışta gelen ürün galaxy nexus var ülkemizde de satılıyor, herkesin 5'in geleceğini biliyor da üreticiler bilmiyor mu? Üretici firmaların sürümden kazanmak için yaptıkları kasti yaban çakallığı. Google markalı telefon ve tabletler hiç bir sıkıntı yaşamıyor 2 senelik Nexus S bile hala güncelleme alıyorsa Samsung S almıyorsa bu işte bir kasıt vardır.

 • Ziyaretçi

  videoların sesi çok düşük. lütfen yüseltelim. İş yerinde dinliyorum Kasanın içindeki ufak hoparlörden yatersiz ses geliyor. Ama youtube gibi sitelerde ses yeterli.

 • Veysel @spectrum

  TMSF konusu cidden saçmalık. Şube adı, hesap no ver, doğum tarihi vs. tüm bilgileri alabiliyorsunuz...

  Anne kızlık soyadını da buldunuz mu, tamamdır 🙂

 • faati @faati

  PC EXTRA için bir not düşmeliyim. Dergi emecmua sitesi üzerinden satın alınıp dijital olarak edinilebilir. Küçük yerlerdeki kişilere bu şekilde çözüm olabilir. Hem daha ucuz hem de işi gücü bilgisayar olana dijital dergi 🙂

 • faati @faati

  PC EXTRA için bir not düşmeliyim. Dergi emecmua sitesi üzerinden satın alınıp dijital olarak edinilebilir. Küçük yerlerdeki kişilere bu şekilde çözüm olabilir. Hem daha ucuz hem de işi gücü bilgisayar olana dijital dergi

  Bir de LP'ye sorayım.Bu site üzerinden satın alınınca size de dergi başına para ödeniyor mu?

 • Veysel @spectrum

  Bu haftanın en güzel olayı:

  Teknoseyir'de ilk kez 3 reklam gördüm (videonun kendisi (asus), Nokia ve Gencturkcell) 🙂

  Güzel..

  • ismim markamdir(?)

   Asus tablet cok guzel durmus. Video'lar bitince bir kac kez yanlislikla Asus tabletin geri tusuna bastim fare ile geri gitmek icin 🙂

 • sezer

  bir çok teknoloji sitesinin aksine, gerçekten doğruları tespit edip bunları dile getirmeniz oldukça güzel. bu tarz sitelerin gelir bakımından en büyük kaynağı olan reklamları aldıkları kuruluşları yüceltme politikası içerisindeler. tabi ki anlaşma dolayısı ile bunlar olmalı ancak, insanları yanlış bilgilendirme ve yanlış yorumlamalar kabul edilemez. kesinlikle böyle devam etmelisiniz, teşekkürler 🙂

 • bmelikoglu @bmelikoglu

  Dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetleri için tüm dünyada test çalışmaları sürerken, Turkcell, Ericsson’un Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) aldığı izinle Kartal-Maltepe arasında 4G/LTE’yi hareket halinde test etti. HD video indirimi, 54 dakikalık bir filmin yüklemesi ve HD kalitesinde bir başka videonun çevrimiçi olarak kesintisiz izlenmesinin eş zamanlı yapıldığı testte, indirme 5, yükleme ise 10 dakikada bitti. Merkez binaya aktarılan video, otobüste de izlenirken, videonun ulaştırılmasına ilişkin video konferans da yapıldı.

 • Bulut Kunter Çuhadar @bulutkuntercuhadar

  teknoseyire mail olarak da attım pclabs ta da 3d tv ile ilgili her haberi gördümğüde altına yazıyorum.. lg nin 3d tv serisinin incelemesini yapmanızı sabırla bekliyorum. özellikle de 47lw5500 veya 42lw5500. bide istanbulbilisimde satılan ihracat versiyonları varmış onların da model isimleri "00" yerine "90" la bitiyormuş örneğin 42lw5590.
  saygılar iyi çalışmalar...