Paylaş Paylaş

Eskiyen ve kaybolan teknolojilere bakış

Zamanında olmazsa olmaz donanımlar, bugün hurdaya çıkıyor ve aradan geçen zaman hiç de uzun değil. Bilişim dünyası, hızla gelişirken, hızla da eskiten bir dünya. Biz de bu bölümde eskiyen ama hala tanıdık gelecek donanımlara göz atıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • M@U @mu

  Gerçekten önümüzdeki dönemde optik sürücüsüz pc'lerle yola devam edecek gibiyiz. Belki bir süre daha kart okuyucular devam eder ancak CD formatının büyük ve hantal yapısıyla devam etmesi çok zor. Sırf başına bir şey gelmesin diye yedeklediğim dosyalar haricinde DVD kullandığım yok. En son DVD'ye gerek duyduğum hadise geçen sene yazın Win 7 yüklemekti. Aslında onu da flash bellek üzerinden yapabilirdim ama DVD varken uğraşmak istemedim. Ama görülen o ki DVD'yi kullandığım yok. Tahminen birçok kullanıcı için de durum benzerdir.

  Yıllar önce Bluray'e geçme hayallerimi ertelerken optik sürücülerin geleceğini hesaba katmamıştım ancak şimdi anlıyorum ki Bluray gereksiz bir ayrıntı olarak kalacak benim için.

  Güzel bölümdü, teşekkürler. 🙂

 • Koray Üstüner

  DVD'nin ortadan tamamen kalkması benim için biraz zaman alacak. Çektiğim fotoğrafları müşterilerime DVD içerisinde veriyorum. Çünkü maliyeti çok düşük. 1-2 TL ye boş DVD medya alabiliyorsun. USB Flash bellekler çok daha pratik fakat keşke 4GB lık modellerin fiyatları da 3-5 TL olsa.

 • lawnmower @lawnmower

  Optik sürücü hantaldı, gerektiği gibi gelişemedi, ama onun da ipini çeken Apple oldu. Bundan sonra hiçbir Apple bilgisayarda optik sürücü bulunmayacakmış. PC'de de konfigürasyonlara dahil edilmemeye başlar artık. Zaten flash bellek fiyatları iyice düştü, daha da düşecek. Optik sürücüler iyice bitecek. Peki sonra ne olacak? Sıra neye gelecek?

  • harkab @harkab

   Ondan sonra sabit disklere sıra gelecek...

   İnternet hızı ve "bulut teknolojisi" geliştikçe sabit diske ihtiyaç duymayacağız...

   Kullandığımız makineler birer İnternet terminali olacak 🙂 Buna bağlı olarak ekran kartı gibi donanımlara da ihtiyaç duymayacağız... Yaklaşık bir 20 sene sonra olur, sanırım...

 • Executioner

  Hakikaten Blu Ray şöyle olacak böyle olacak falan derken asla DVD yazıcıların yaygınlığına ulaşmadan piyasadan yok olup gidecek.Güzel bir program olmuş her zamanki gibi ağzınıza sağlık..

 • Gürkan Korkmaz @xray

  Çok güzel program olmuş.
  Yalnız bir sorun var videonun yaklaşın 11. saniyesinde tekrar baştan başlıyor. Çok sinir bozucu bir durum. Sadece bu video da değil genel olarak var (hepsinde var mı bilmiyorum). Bu sorun acaba tek bende mi var merak ettim (:

 • Taner Kalçalı

  efsaneler ölmez şekil değiştirir.
  Bence fiziksel ortam asla ölmeyecektir.İnsanlar internete çok bağımlı kalsa bile birgün bir atom bombasına bakar herşey.Sonra ne olacak cloud kurtaracakmı sizi uçtu gitti tüm veriler koptu internetiniz giriş bile yapamaz oldunuz terminalinize.
  Gelecekte birgün herşey clouda geçse tüm pc ler terminalimisi yapıya dönüşse bile elbet kendi lokalinde çalışabilecek yapıda sistemleri barındıran ve gerekli verilerini ogünün fiziksel kayıt ortamında saklayacak kişilerde olacaktır.

 • musty @musty

  "yeni bir masaüstü bilgisayar yaptım optik sürücü koymadım diyecek baba yiğit yok " demişsiniz ama ben varım takmadım ve iyide yaptım ona vereceğim parayla daha iyi bir işlemci aldım tabiki buna karar vermemde yüksek hızlı internet bağlantısının etkisi var ....

 • eldrun

  valla ben acımamıştım 2001 yılında floppy'ye veda etmiştim. benim pc'mde floppy ile işi olan biri gelirse problem oluyordu tabi kullanmadığım için fakat bir kaç kere dışında hiç de ihtiyacım olmadı.

  günümüzde hala işe yarıyor mu bilmiyorum ama orta ve üst seviye anakartlarda hala fdd çıkışı görünce içten içe gülüyorum.

 • Hakan Bozlu

  Arabamda CD kullandığımdan dolayı yazıp duruyorum, 2000'li yılların ilk yarısından kalan boş CD'lerimi ancak bitirebildiğimi söyleyebilirim. Araba da olmasa CD/DVD kullanacağım yok.

  • BraVe @brave

   Araba için USB bellekten müzik yayını yapan, çakmaktan elektrik alan aletleri tavsiye ederim. Ama bende bir sorun çıkıyor ne zaman farları yaksam parazit oluyor. Sanırım motorun elektrik alanından etkileniyorlar.

 • Tesla

  Ölmekte olan donanımlara PS/2 klavye ve fareler, seri ve paralel portları da eklemek gerek.

 • Sertac Aygun

  Merhabalar,

  Yaş kemale erdi (21 :))) ) , başladı bir üşengeçlik, bir de üniversite muhabbetleri derken bırakın forumlarda, teknoloji sitelerinde deli gibi yorumlar yazmayı vs., program kurulum dosyalarımı güncellemeye üşenir oldum :). Arada böyle nadide eserlere yorum yazabiliyorum sadece.

  Her neyse, konuya geleyim. Daha geçenlerde bir DVD yazdırdım. Nero zaten öldü, Ashampoo notebook'umda sıkıntı yapıyor, sezon kapatma sırasında 20 dakika falan bekletiyor. BurnAware Home'u kullanıyorum, iş görüyor. DVD'yi yazma sebebim "yangından birinci öncelikte kurturılacak" cinsten dosyalarımı yedeklemek içindi. Teknoloji konusunda biraz geri kafalı olabiliyorum her ne kadar teknoloji hastası olsam da 🙂

  Boş DVD'nin maliyeti az. Ama Flash Bellek veya HDD yedek için pahalı.
  DVD'yi hızlı yazdırmak vs. tehlikeli, yazdırması zahmetli. Ama diğerleri öyle değil.
  DVD'yi bir yazınca değiştirmek zahmetli, diğerleri değil.
  DVD'den işletim sistemi kurmak bana en basiti ve EN GÜVENLİSİ gibi geliyor, diğerleri değil
  (XP ile denedim bir aralar, komut setleri falan. Bıktım. Win7'de hiç denemedim ama en kolay USB'den kurulan Windows, Win7 olması lazım. Tabii USB'den boot yapabilen bir BIOS'lu anakart gerekli diye tahmin ediyorum.)
  DVD virüslere karşı daha dayanıklıdır ama diğerleri sürekli içerik değiştirilebilir olduğundan değildir.
  DVD çizilmelere, veri kayıplarına (hızlı yazma, doğrulama vs. ) çok daha elverişlidir.

  DEMEM O Kİ :
  Ciddi anlamda dediklerinizi düşünce çok ama çok haklısınız, görsel ortamın yeri bitiyor. Notebook alınca bile ilk iş temizden, en güncel sürücülerle, gereksiz ıvır -zıvır programlarla dolu olmayan bir işletim sistemi kurmak gerekli diye bir düşünce var içimde. Ama bundan sonra harici HDD alıp yedek tutmak için kullanmak bir senkronizasyon programıyla eski dosyaları vs. barındırmamak için.

  Bir tane 8GB'lık Kingston belleğim var. Artık arkadaşlarla veri paylaşımı için onu kullanırım. Bir de yedekleri almak ve virüs girmemesi için harici disk almak farz oldu. :))

 • courage84

  lütfen daha videonun daha düşük çözünürlüklüsünü de paylaşın internetim yavas takıla takıla, durdura durdura izleyebiliyorum. mesela 360p. teşekkürler, başarılar

 • turbolog

  Evde 8" disket var ama hayatımda kullanmadım, saklıyorum torunlarıma 😀
  ODD yi bitiren netbooklar bence. Air toplasan 5 kişide vardır. Genel olarak bakarsak tabii ki de taşınabilirlik bitirdi bitirdi. Daha da genel bakarsak "katı hal" bitirdi. Hoş millet hala lamba peşinde.
  Bir de floppy videosu o zaman:
  http://www.youtube.com/watch?v=up863eQKGUI

 • Evlat

  Ah ah... Okulda iken 5,25" lik disketimin içinde yüklü olan AUTOCAD programı ile okula giderdim. Disketi takıp yeşil (mono) ekranda programın açılmasını beklerdim. Diskette yer olmadoğı için yaptığım çalışmaları başka diskete kaydetmek zorunda kalırdım.

  Ha bir de 3,5" 720Kb disketleri 800Kb olarak formatlamak bile çok güzeldi. 80Kb fazladan yer kazanıyordum.

 • BraVe @brave

  Altında topu olan fareler, crt monitörler, ltp1 portundan bağlanan yazıcılar, tv kartları, nokta vuruşlu yazıcılar (sanırım hala özel işler için kullanılıyor ancak son kullanıcıda yok), 8" ve 5,25" disketler aklıma gelen terkedilmiş ya da daha yeni terkedilen teknolojiler.

 • cengiz

  mpeg kartı,radyo ve tv kartıda artık kullanılmıyor

 • piramses

  Bende optik sürücü yok 😀 windows u usb den yüklüyorum. İhtiyaç duyulmuyor :d

 • Emir

  İlk defa yayınladğınız bir programı şaşkınlıkla izledim. Optik medya bitmedi ve bu kadar kısa süre içindede bitmez. Siz daha ziyade kendi yaşam stilinizden ötürü bittiğini iddia ediyorsunuz. Oysa optik medya hala yogun bir sekilde kullanılmakta. Bilgisayarınızda film izlemiyor olabilirsiniz çünkü evlisiniz ve haliyle eşinizle vakit gecirmek zorunlulugunuz var. Ama bekar biri için boyle bir zorunluluk yok. Büyük bir LCD TV ile PC mi kullanıyorum. Oyunlar olsun filmler olsun her şeyi pc de yapıyorum. Ve bunu yapan tek ben değilim. Eminimki milyonlarca kişide böyle yapıyor.

  Oyunlarda bahsettiniz. Ben stream i hayatımda hic kullanmadım. Her zaman icin oyunlarımın optik medyada olmasını tercih ederim. Sizin olaya bakış aöınız tamamen kullan, tüket ve sil mantığı olmuş 🙂

  Optik medyalarda evrim geçriyor. oyutları inanılmaz bir şekilde artan yüksek kaliteli filmler, yüksek çözünürlüklü oyunlar artık Blu-ray medyaları gerekli kılar oldu.

  Ben şahsen hard diskimde asla dosya tutmam. Garantisi yok. Bir anda her şey silinebilir. Şimdiye kadar hep DVD de yedek aldım. DVD ye yedek almakta hiç de zor değil. Kaliteli medya kullandıktan sonra DVD kopyalama işlemi öyle kolay kolay hata vermiyor. DVD lerin yetmediği şu zamandada Blu ray writer aldım. Ve çok memnunum.

  Neyse cok uzattım. Sizleri beğenerek izliyorum. Ancak bu seferki programınız istisna oldu 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bence siz kendi yaşam tarzınızı genellemişsiniz 🙂 Dedikleriniz yanlış ya da hatalı demiyorum bu öyle bir konu değil zaten 🙂 Sizin ki de bir bakış açısı olmuş. Ancak iddia edebilirm ki biz çoğunluktayız 🙂

   Steam'i araştırın bence seveceksiniz. Üstelik öyle bir sistem ki oyunları download ettikten sonra kendisi DVD'lere bölüp arşivlemenize izin veriyor. Yani size göre aslında 🙂

   Filmler konusunda adam gibi koleksiyon yapmak dışında çoğu kişi buna maalesef de diyebilirsiniz, korsan yolla içerik indiriyor. Ya da DVD/Blu Ray medyadaki filmi kendisi ripleyip medya oynatıcısına ya da TV'ye doğrudan aktarıp izliyor.

   Son iki yıl içinde medya oynatıcılarında yaşanan satış patlaması buna iyi bir delil. keza tablet, ultrabook ve Apple mobil cihazların 2011 yılı itibarı ile optik sürücüyü tamamen donanım olarak terk etmiş olmaları ve bu cihazların satış oranları, kullanıcıların optik sürücüsü olmayan cihazları tereddütsüz aldıklarını gösteriyor.

   Özetle, kendi kullanım deneyimlerimizi yansıttığımız doğru ancak biz de bu konuda 'sürüden' ayrı değiliz 🙂

 • Ahmet Tosun @ahmettosun85

  Belki bu teknolojiler ortadan kalkmış gibi görünebilir ama saydığınız bazı donanımlar sektörel olarak hala kullanımda ve sanırım en az on yıl daha kullanılır.Örneğin floppy sürücü bizim sektörümüzde (tekstil) hala yoğun olarak kullanılıyor.Bilhassa 90lı yıllarda ülkemize çok sayıda bilgisayar destekli endüstriyel makina girdi ve bu makinalar 15 - 20 yaşlarında da olsa performanslı olarak ve hatta şu an piyasaya çıkan yeni modelleri kadar iyi çalışıyorlar.Bu makinaların çoğu floppy ve bilgisayara bağlanmak içinde eski arabirimleri kullanıyor.Üreticileri çoğu binlerce dolar değerindeki bu makinalara servis ve yedek parça desteği vermeyi sürdürüyor.Bu da demek oluyor ki bu teknolojiler eskise de bir süre daha varolmaya devam edecek.

 • Hakan

  Bu teknoseyir seyrettiğim en güzel en anlamlı videolardan biri oldu ellerinize gözlerinize sağlık. her zaman bizimle kalın... Bazı yorumlardan alıntılar_:

  -Ölmekte olan donanımlara PS/2 klavye ve fareler, seri ve paralel portları da eklemek gerek...
  -Altında topu olan fareler, crt monitörler, ltp1 portundan bağlanan yazıcılar, tv kartları, nokta vuruşlu yazıcılar (sanırım hala özel işler için kullanılıyor ancak son kullanıcıda yok), 8″ ve 5,25″ disketler aklıma gelen terkedilmiş ya da daha yeni terkedilen teknolojiler...
  -Radyo ve Tv kartıda artık kullanılmıyor...

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
  valla arkadaşlar ne diyebilirimki şunları okuduktan sonra aynen şu şaşkınlığı yaşadım şöyle dedim, "ya harbiden bunlarda vardı ne oldular kayboldular". Anlaşılan konuşmanızda eksik olmuş çok şeyler var. ve bence "Eskiyen ve Kaybolan Teknolojilere Bakis - 2" şeklinde bir devam programı yapmalısınız kesinlikle super olurdu...

  Kullandığım 4 senelik sistemimi yenileme çalışmalarına başlamıştım. Yeni anakartlarda, PS/2 klavye-mouse girişlerinin artık olmadığı görünce, ayrıca IDE girişli DVD Yazıcı + DVD-ROM için girişlerin kaldırıldığını görünce öylece bakakaldım 😀 Şu an USB girişli klavye-Mouse araştırıyorum ha birde SATA girişli DVD yazıcı bakıyorum. herşeye rağmen DVD Yazıcı yinede bulunsun diyorum ne olur ne olmaz...

  Sizler gibi olmuşum bende 😀 Uzun zamandır inanın unuttum (2 seneyi geçmiştir belkide 3 sene) bi kerecik bile DVD takayım DVD yazdırayım vb diye DVD-ROM'u kullanmak inanın aklıma bile gelmemiş şimdi anladım... Aynı şekilde kasada Floopy disket sürücüm duruyor. yalnız son baktığımda girişi bağlı değildi sadece kasada duruyormuş. tahminen sistemimdeki en eski değişmeyen yerinden hiç kıpırdamayan tek parça (ve ilk PC'imden kalma) budur 15 senedir yanımda daha ne olsun!... Şimdi düşünüyorumda, Yaz'a kadar toplayacağım yeni kasamda (kasa değişmeyecek 4 senelik kendisi) acaba DVD-ROM'ları (1 DVD-ROM - 1 DVDReWriter'im var) takmasam mı (zaten IDE olduklarından SATA DVDROM alacaktım) ve emektar Disket sürücümü de artık yolcu etsem mi diye düşünüyorum 🙂

  Programın üzerinden çok zaman aylar geçmiş herhalde buraya bir cevap veren çıkmaz belki boşuna yazıyorum, Levent Pekcan, Murat Gamsız abilerden sanırım okuyan olmaz ya neyse işte. yayınınızda bahsettiğiniz konu, geçte olsa birşeyler yazmama sebep oldu...

 • ismet

  Daha SACD veya DVD Audio ile MP3 arasındaki farkı ayırt edemeyen tayfa ki buradaki neredeyse hemen herkes, optik diske verip veriştirmiş ancak bu arkadaşlar hiç düşünmeden yazıyorlar

  plak`ın cd`den çok daha iyi ses verdiğini açıklasam %100 eminim ki burda ki hemen herkes bana; sen ne saçmalıyorsun hiç olur mu öyle şey der 🙂

  teknoloji cahili, optik disk teknolojisi böö diyen tayfaya şunu açıklamak isterim:

  daha 2007 senesinde hologram disk teknolojisi çoktan hazır piyasaya çıkmaya hazır bekliyordu ve kapasitesi 6 TB`dı !

  ve ayrıca ultra HD formatı geliyor bu format yaklaşık olarak 7000x4000 çözünürlülükte ve bu formatta 2 saatlik bir film 10 TB kapasiteyi aşıyor

  holgram disk piyasaya sürülemiyor çünkü sony bluray dvd`ye çok büyük yatırım yaptı

  yani demem o ki; optik diste verip veriştiren arkadaşlar şimdi ki gözüken duruma göre teknoloji kahinliği taslamaya çalışmışlar

 • RocKhan

  Konuya biraz geç gelip yorum yapıyorum ama şunu belirtmek istedim, her ne kadar videoda bahsettiğiniz ses kartı hakkında olmasa da, çok özel ses kartları arasında ''Müzik Yapım'' için gerekli olan türde ses kartları da var, sadece müzik dinleme ve oyunlar için olarak düşünmemek lazım.

  Benim bahsettiğim ses kartları gerçek bir müzik enstrümanını bilgisayara bağlayıp kayıt yapma olanağı veriyor, örneğin bende E-Mu firmasının (sonradan Creative satın aldığı) 0404 usb modeli var, bunun üzerinde 2 adet Hi-Z (Enstrüman ve Mikrofon girişi) bulunmakta, doğrudan Elektro Gitarı buna bağlayıp, gitara bilgisayardaki yazılımı vasıtasıyla istediğim efekti veriyorum, çok temiz jazz clean ton tabir ettiğimiz gitar sesinden tutun, çok sert Heavy, hatta Death Metal distortion gibi sesleri kullanabilmekteyim.

  Bu tür ses kartları her zaman Home Studio sahipleri ve Music Studio'lar tarafından kullanılacak, çünkü anakart üzerinde gelen ses kartı, bahsettiğim ses kartları üzerinde bulunan devrelerin ve diğer farklı girişlerin ve diğer özelliklerin hemen hiç birine sahip değil.

  Midi in-out, Hi-Z, Mono Left, right, Stereo, 48V phantom power ve Preamp devresi ki en büyük özelliklerden biri de budur, hiç bir marka PC anakartı üzerinde bulunmaz.

  Bu adam neyden bahsediyor diye merak edenler vereceğim marka ve modelleri Google'dan aratarak inceleyebilir 🙂

  Focusrite Saffire 6 USB
  Phonic FireFly 302 Plus
  Steinberg CI2+
  M-AUDIO Fasttrack Pro
  T.C.Electronic Impact Twin
  Roland UA-1010 Octa-Capture
  MOTU UltraLite-mk3
  RME Fireface UC

 • Halit Cüce

  Harbiden de CD leri çekirdek gibi yerdik. Hey gidi günler.

 • Fatih Erdöl @red_baron

  Ben de bir tek oyun dergilerinin verdiği cdler için kullanıyorum optik sürücüyü, bir de windows kurmak için=)

 • Fatih Erdöl @red_baron

  Doğru ya şu optik sürücülerin donma sorunu vardı, uyuz olurdum=)

 • Sinan Namur @sinannamur

  Artık bu video da tozlu raflar konusu olur. @leventp ve @gamsizm bugün izlese öngörülerinin tuttuğunu görmek kendilerini mutlu eder herhalde.

Benzer Videolar