Paylaş Paylaş

Eskilerden ortaya karışık - 2

Tozlu Raflar'ın bu bölümünde yine bir kaç ürünü birden konu ediyoruz. Konuklarımızdan biri, bilgisayar teknolojisi açısından bakıldığında tam olarak "tarihi" diye nitelendirilebilecek bir sabit disk, diğeriyse bir zamanlar her elektronik meraklısının hayalini süsleyen Casio Databank serisinden güzel bir örnek.

Bundan 25-26 yıl kadar önce sabit diskler nasıldı, ne büyüklükteydi ve nasıl çalışırlardı diye merak ediyorsanız, bu Tozlu Raflar bölümünü kaçırmayın, çünkü yine başka hiç bir Türkçe kaynakta yer almayan bilgileri aktarıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yucel

  paylaşimlarınız için cok tşkr ederim.

 • Halit

  Bu tozlu raflar bölümü sayesinde ömrü hayatımda görmediğim ürünlerle karşılaşıyorum.Bence siteniz Tr de bir ilk hatta dünyada böyle bir örnek varmı onada emin değilim.
  Bölümlerinizi keyifle izliyorum keşke hiç bitmese tadında yapıyorsunuz hep 🙂
  ellerinize ağzınıza sağlık

 • Hayzinberg

  Steam Punk filmlerinden fırlamış , çalışırken yanından yomuzundan buhar çıkaracak gibi duruyor o hard disk : )

  Kim bilir daha ne ucubeler göreceğiz sayenizde , elinize sağlık.

 • Nucleex

  Ehehe, yine çok güzel bir bölüm olmuş. =) Herkesin emeklerine sağlık, başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

  Levent abi anlatım tarzın çok güzel, =) özellikle Casio Databank anlatımına giriş çok güzeldi. =))

 • Hakan Bozlu

  Öncelikle bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama ürün fotoğraf ve videolarının kalitesi yükseldi gibi geliyor. İlla ki çekilen makine değişmemiştir ama lens değilse bile ışıklandırma konusunda bir şeyler artmış gibi geldi.

  Hdd hakkında söyleyecek bir şey yok, kullanım yılı ve ortamı düşünüldüğünde bizlerin tevellüt yetmiyor, o dönemlerde Commodore peşindeydik. Çok da bir anımız yok açıkçası.

  O Casio DBank ise hakikaten eğlenceli bir ürünmüş. Bu ürünlerden karmaşık matematiksel grafikleri çizebilen gelişmiş hesap makineleri oldukça ilginçti, arkadaşlar komik şekilleri o cihazlarda matematiksel fonksiyonlarlarla çizebilmek için denklem bilgilerini zorlamışlardı. (Şimdi amerikada borsa modellemeleri üzerine çalışıyor o arkadaşlar :))

  Casio'nun bir diğer eğlenceli ürüm gamı da bu telefon defterine kayıtlı numaraları normal telefonlardan çevirmeyi sağlayan modelleri içeriyordu. Bunları telefon ahizesine tutarak numara çewirme sesini dinletiyor we numaranın aranmasını sağlıyordunuz. Marketlerde telefonu çewirmeye yarayan kısmı asma kilitle kilitleyen insanların olduğu dönemlerde bu ürün oldukça eğlenceliydi. (İşin açıkçası ben onu hiç beceremedim, belki satılması planlanan ülkelerdeki çevirme tonları ile biizmkiler farklıydı)

 • Executioner

  Gerçekten tadına doyulmuyor programlarınızın..Levent bey birikiminize hayranım..O tarihi eser diski ne güzel anlattınız..Keşke 10 dakika konusunda biraz esneklik yapsaydınızda şu elinizdeki diğer ürünleride anlatsaydınız.Elinizde bahsettiğiniz kadar çok ürün varsa tozlu raflar bölümünün süresini uzatmayı düşünmelisiniz bence. :)..

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ama işte 10 dakika olduğu için bu kadar tatlı 🙂 Yarım saat de konuşuruz biz merak etmeyin 🙂 Zamanında Teknoloji TV'de bir buçuk saatte iki ürün tanıtıtğımızı bilirim 🙂 Ama beğenmeyeceğinizi garanti ederim 🙂 Eldeki ürünlerin hepsi kendi 10 dakikasına sahip olacağından aslına bakarsanız pek de anlatmadığımız bir şey kalmıyor.

 • sahincecen @sahincecen

  gerçekten güzel bir program olmuş. emeği geçenlere teşekkürler

 • HepYek @hepyek

  Bir solukta izleyiverdim yine.

  Teşekkürler.

 • gecerken gordum

  heytt be o casio nun databankından benimde var bi gazete kuponla vermişti 🙂 gerci benimki rahmetli olalı cooook oldu.

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Seagate'nin bir süre önce Zdnet UK üzerinden duyurduğu (yarışmanın duyurulduğu tarih maalesef sayfada belirtilmemiş http://www.zdnet.co.uk/resource-centres/seagate/) İngiltere'nin en eski çalışır Seagate harddiskini bulma yarışmasını 6 Nisan'da kazanan (http://www.theregister.co.uk/2011/04/06/oldest_seagate_drive_in_uk/) ve bugün Seagate'nin de kendi sayfalarında haberleştirdiği (http://storageeffect.media.seagate.com/2011/04/storage-effect/hard-drive-dinosaur-found-alive/) harddisk bu vidyoda tanıttığınız diskle aynı ailedenmiş.

 • Ziyaretçi

  Elimde 1979 yılında çıkan bir intel işlemci var onu size nasıl ulaştırabilirim?

 • mehmet onur çatalkaya

  gerçekten çok güzel bir disk insan geçmişin ne durumda oldugunu görünce gelecekte ne yapılabilecegini tahmin bile edemiyor...agzınıza saglık teşekür ederim....

 • Murat kanlıer

  Bende de yanılmıyorsam IBM'nin çıkarttığı ilk bilgisayarlardan birinin olması lâzım ama çalışmıyor işinize yararsa adresinize yollayayım.

 • Ziyaretçi

  Amstrad 128K var ilgilenirseniz.

Benzer Videolar