Paylaş Paylaş

Eskilerden Ortaya Karışık

İnanılmaz bir hızla ilerleyen bilgisayar teknolojisi, dünün güncel ürünlerini bugünün tekno-antikaları haline getiriyor. İşte tam olarak bu ürünleri konu alan Tozlu Raflar köşemizin ilk bölümünde konumuz, 1990'lardan kalma bir kaç bilgisayar parçası. DarkHardware'in tozlu raflarından indirdiğimiz ve günümüz kullanıcılarının daha önce rastlamadıklarını tahmin ettiğimiz bu parçaları Levent Pekcan ve Murat Gamsız gözden geçiriyorlar. Ele alınan parçalar arasında FM radyo kartları, el tipi bir tarayıcı ve bir dönemin en hızlı ekran kartı da var!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Berkay Özdenoğlu @berky84

  Elimde 94'ten kalma Olivetti PC var. 486 DX/33 CPU (fansız çalışıyor, PC açılırken BIOS 'L2 cache bad' diye bir hata veriyor, BIOS'a girip L2 cache'i disabled konumuna getirmek gerekiyor. Bi ara heatsinkini çıkarmaya çalıştım, çıkmayınca biraz zorlamıştım, hata bundan kaynaklanıyor olabilir. Ondan sonra aldığım PII 350 PC'mde L2 cache kapatılınca sistem acayip yavaşlıyordu, bunu test edemedim), 4MB RAM (EDO tahmin ediyorum) ve 512K CirrusLogic ekran kartı vardı. Win 3.1 altında Civ II oynadığımı hatırlıyorum fakat Intel Indeo video codecleri yüklenmesine rağmen oyun içi videolarını açamıyordu. Yavaştı da ama sıra tabanlı strateji olduğu için çok da önemli değildi bu. Oyunu ilk kez çalıştırınca 10' süren bir ekran ayarlaması yapıyordu.

  • sgi @sgi

   L2 cache 486 işlemciler zamanında anakart üzerinde olurdu ve yanlış hatırlamıyorsam sram çiplerden oluşurdu, yani işlemci çekirdeği veya pakedine dahil değildi, o yüzden işlemcinin heatsinkini çıkarırken zarar vermemişsinizdir büyük ihtimalle. Bu arada bende de epey eski donanım vardı 3 sene öncesine kadar ama yer sıkıntısı yüzünden eskiciye vermek zorunda kaldım hepsini istemeyerek 🙁

  • omer

   bu olivettiler biz ilkokuldayken popülerdi , hatta gazeteler de broşürleri vardı . sene 1991 ...

 • Sencer SOYLU

  Bazı zamanlar teknik servisin tozlu raflarını kurcalarım, bazı şeyler elime geçer geçmişe giderim, bunu tekrar tattırdığınız için teşekkürler, yaklaşık 20 25 senelik bir birikim var elimde bir ayıklıyım size liste çıkartıyım.

  • LP

   Elinizdeki eski ama ilginç her türlü donanıma yer verebiliriz arkadaşlar. Lütfen siz de ellerinizi tozlu raflarınıza atmaktan çekinmeyin. 🙂

 • veleciraptor

  Umarım yakın zamanda Amiga, Commodere gibi bilgisayar efsanelerini ya da 3DFX, gibi ekran kartlarını ve bizlerin klasiği olan Prince of Persia, Commander Keen, Wolfenstein gibi oyunların incelemelerini de burada görürüz. (Norton Commander köşeden bağırıyor: Abi söyle beni de bir zahmet incelesinler diyor :))

 • mda

  O seri I/O karti RS-485 icin olabilir mi?.

 • Hakan BOZLU

  Ben S3'ün modelini hatırlamadığım bir ekran kartında o ram slotlarının olduğunu oraya pıtır pıtır ram takılabildiğini ya da çıkartılabildiğini hatırlıyorum. 2 MB üzerine 2 adet daha takılabiliyordu sanırım. Aklımdan uçmuş gitmiş, hangi modeldi ki o?

  Bir de o çakışma nasıl bir rezillikti, mantığı zorlayacak hatalarla karşılaşırdık, işi en son "sistemde tv kartı varsa onu bi çıkar da öyle dene" aşamasına kadar getirmiştik.

  O el scanner'ı olayını çok net hatırlıyorum, LP'nin dediği gibi teorikte A4 scan edebilmek mümkündü, pratikte ise kartvizit taramaktan öteye götürebilen çok kişinin olduğunu sanmıyorum. Tam OCR programlarının yeni palazlandığı, Türkçe karakter problemlerinin çok net olduğu dönemler, birisinin o scanner ile A4 sayfayı taratıp sonra da OCR programı ile bilgisayar aktardığını düşünemiyorum bile.

  Mustek konusunda, hakikaten bir dönem tüm ülkenin scanner ihtiyacını karşılamış bir marka idi. LPT bağlantılı scanner'ımı hala annem evinde sehpa olarak kullanıyor. (Lazımsa yollayabilirim :))

  • LP

   Hakan hocam bazı S3 Virge ekran kartlarının üzerinde bellek yuvaları vardı ve bunlara uygun 50, 60ns bellekler çok kısıtlı da olsa Türkiye piyasasında bulundu. Genellikle 1 MB bellekli ama 2'ye çıkabilen kartlar söz konusuydu. Ancak bunlar DRAM kullanan kartlardı. Benim elimdeki kart daha pahalı ve nadir olan VRAM kullanıyor, o yüzden bellek temin edemedik. Malum, o zamanlar eBay da yok. 🙂

  • hSimsek

   S3 trio 64+ ekran kartları 1mb ram + bir boş ram slot ile birlikte satılırdı.

  • KontDRACULA @kontdracula

   Müşteriye vereceğim S3 triolar üzerinden ram'i söker kendime alırdım 🙂 O slotları doldurmuştum 🙂 Ama geçmiş zaman vram'mi dram'i bilmiyorum.
   Halen driver disketleri evde bir yerlerde 🙂

   HandScanner a asla yanaşmadım da Normal A4 scanner vardı Mustek marka. Allahım ne yavaştı o. Tarama yaparken tüm sistem çalkılır kalırdı. Adam gibi bir scanner alınca balyozla parça pinçik etmiştim 🙂 2-3 yıl önce bir arkadaş depoda buldum işine yarar mı diye aynısından getirmişti. 1 senede ben evde attım bir köşeye. Yer sıkıntısından attım walla...

 • Mustafa Serhan Bedir

  Şahsen konuk olup bu güzel organizasyonda birkaç şeyde ben paylaşmak isterim , nerden baksan 91 den beri pc kullanıyorum , anımız çok :)))

 • Gaziantep Perde

  Hey gidi günler hey....

 • ZvAnA @zvana

  darkhardware'deki başlığın amacını bu şekilde öğrenmiş olduk.

 • obican

  Of çok eğlendim harika olmuş 🙂

 • obican

  O scannerla yarışma mı düzenlesek?

  1. Aşama: Scannerı sisteme tanıt
  2. Aşama: A4 kağıt tara

  En kısa sürede en düzgün tarayabilen kazanır. Ödül: Tabi ki Scanner 🙂

 • SubZero5

  Muhteşem bir maziye dokunuş ve eskileri hatırlatma yapmışsınız gençler. 🙂
  Başarılar...

 • birisi @birisi

  Bende de IBM 386 var (bkz: http://www.riccardoromanelli.it/www/informatica/ibm2.jpg ) Windows 3.1 yüklü, yarım kiloluk klavyesi, faresi, monitörü bile çalışıyor. Ara sıra bakım yapıp Commander Kenn, Volfied filan oynuyorum :)) (bkz: http://www.file-extensions.org/imgs/app-picture/4631/commander-keen.jpg ) Tozlu raflar köşesini çok sevdim; eğer davetiniz olursa mail'im her zaman açık ((:

 • Ender

  amd k6-2-450mhz ve 16mb vodoo 3-3000 .Bunlar benim efsanevi donanımlarımdı.Tekrar bir hatırlatılması hoşuma gider.

 • Murat R.

  Gerçekten keyifle izlenen bir video olmuş. Bu siteyi yeni keşfettim. Videoların hızla çoğalmasını istiyorum. Eski PC oyunları, dergileri hatırlanırsa çok sevinirim. Bir de özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki isim yapmış bilgisayarcıları konuk ederseniz müthiş olur.

 • abdullah

  commodore 64 bilgisayarım 1986 dan beri aktif yalnız teybim bozuldu

 • M@U @mu

  Çok güzel bir sohbet olmuş. Eski ürünleri, markaları hatırlatmak (gerçi çoğundan haberim yoktu, yeni öğrendim) çok hoş olmuş. Ayrıca iki büyük yerli donanım sitesinin editörünü aynı karede görmek de güzeldi. 🙂 Devamını bekleriz.

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Bu tozlu raflar çok iyi bir program olmuş simdi bende eski diamond pcmin sadece parçaları kaldı bir kutu içinde saklıyordum simdi baktım da üzerinde 8.4 GBlık bir HDD var üzerindeki fiyat etiketi dahi duruyor 84 $ eski Günlerim geldi aklıma hey gidi günler hey

 • Orophin Ancalimë

  Tozlu raflar süper! Özellikle biz '85 ve üstü modeller için. '90'ların sonu 2000'lerin ilk yarısındaki ekran kartı, işlemci savaşlarını istiyoruz. (:

 • whitemonk

  Tozlu raflari izlerken yaşlandiğimi hatirliyorum 🙁

 • oyunlar

  Güzel bir bölüm olmuş. Teşekkürler.

 • Alper BUL

  Yıl 1994 pc speakerdan gelen ses beni tatmin etmemeye başlayınca arayışa girmiştim. Sanırım bilgisayar pazarı degisiydi, dergide paralel porttan çalışan DIY ses kartı devresi yayınlamışlardı. Basit bir plaket üzerine 25 dirençten oluşan devreyi yapmıştım. Sonuç alacağıma pek ihtimal vermiyordum ama çalışmıştı. Şimdi düşündüğümde ses pc speakerden gelen sesten bir nebze daha iyiydi. Ama o zaman beni ve kardeşimi bu gelişme baya heyecanlandırmıştı. Birkaç oyunda çalışıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam bir tanesi Prince of Persia idi. Hatta bir oyunda Setupta ses kartı seçiminde LPT seçeneği vardı. Bazı oyunlarda adlib seçince çalışabiliyordu. Ertesi yıl üniversiteden mezun olupta işe başlayınca Sound Blaster 16 almıştımda emektarı çekmeceye kaldırmıştım. Geçenlerde buldum çekmecede de gözlerim doldu inanın.

 • Yasin Özdemir @novaa

  '' TeknoSeyir iki yaşında!'' izliyordum dönüp eskiye bir bakayım dedim. Gerçekten kaliteli yayınlar yapıyorsunuz tebrikler...İlk yayınınızdan itibaren takipteyim 😉

 • Yükleniyor... @144p

  Tozlu Raflar'ın sitedeki en eski bölümü

Benzer Videolar