Arkadaşlar çözümünde problem yaşadığım bir sorunum var. Fotoğraf arşivlemek. Fotoğraflarınızı nasıl arşivliyorsunuz? Tarihe göre, olaya göre (albüm), kişiye göre? Her hangi bir program kullanıyor musunuz? (Eskiden picasa kullanıyordum ama artık yok ne yazık ki)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Şahsen o işi tamamen google photos a bıraktım. Albunlerimi düzenli tuttuğu gibi yapay zekasi sayesinde fotograftaki cismin isminden bile aradığım fotoğrafları bulabiliyorum. Yüzleri filan mükemmel ayirt ediyor. Evcil hayvanları bile ayırt ediyor. Bir de yine yapay zekası sayesinde insanı cok sasirtabiliyor. Bir manzarayi 3 farkli acidan cektiyseniz rastgele sonraki sabah bak sana panorama yaptım diye çıkıveriyor mesela. Sınırsız depolama alani da cabası.

 • Fatih @fatihy

  Ben Google photos kullanıyorum.

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Klasör:
  1-Kullanıcı adı
  2-Çekilen cihaz
  3-Yıl
  4-Ay-Gün (gerekliyse kısa bir başlık)

  Dosya:
  Yıl-Ay-Gün Saat-Dakika-Saniye-Salise (düzenleme yapıldıysa not)

  Bu benim kişisel arşivimin yapısı. Biraz da ihtiyacınıza göre değişiyor. Bu format herkes için uygun olmayabilir. Anahtar kelime düzenin yanında erişim kolaylığı. Alfabatik bir düzen oluşturduğunuzda onlarca alt klasörün içinde kaybolmak fayda sağlamaz.

  Eski cihazlarda çekilen fotoğraflarımın isimlendirmesi "Fotoğraf-092" tarzında numaralara göre yapılmıştı. Bu da hem aynı hem de farklı cihazlardan gelen fotoğraflarda sıkıntılara yol açıyordu. Düzgün biçimde arşivlemek için dosyaları tekilleştirmem gerekiyordu. Irfanview ve Exif Tool ile yanlış yön, isimlendirme, eksik çekim tarihi gibi sorunları giderdim. Eskileri bir kere uğraşıp düzenlediğim için işin büyük kısmını bitirmiştim. Yeni çektiklerim aynı formatı kullandığı için pek sorun olmadı. Exif Tool ile bunları otomatik olarak klasör oluşturup yapabilme imkanım var fakat az oldukları için ben belli aralıklarla bunları elle yerleştiriyorum. Ana klasör bulut ile senkronize ediliyor.

 • Baby Blue @digitalanimal

  Ben de yıllık 100 gb Google photos almayı düşünüyorum. 58 liraya geliyor. Bi sonraki sene saçma bi ücret çıkarırlar mı ki? Ayrıca anketlerden gelen para da geçiyor ödemede.

 • arandur @arandur

  Telefondakileri Google ile senkronize ettim. Makineyle çekilenleri de iki ayrı diskte tutmaya çalışıyorum. Bendeki kategori konuya göre ayrılıyor, sonrasında yerlere ayırabiliyorum. Son klasörde de açıklama ve tarih oluyor.

 • Emre @emre1393

  Xiaomi routerlara usb bellek takınca resimleri yedekleyebiliyor telefondan, bir yedeği bulutta ve routerda duruyor.