#ekonomi;

Ya arkadaş, gayrimenkul ne kazandırıyor bu ülkeye anlamış değilim. Hala gayrimenkul de gayrimenkul. İlkokul mezunu da doktoralısı da müteahhit oldu çıktı başımıza, yeter...

Son dakika: İnşaatlarda ABD menşeli malzeme kullanılmayacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca inşa edilecek yapılarda ABD menşeli inşaat malzemesi kullanılmayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek amacıyla uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla yeni kampanyalar yapılacak. Bu kampanyanın ayrıntıları önümüzdeki günlerde açıklanacak" dedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali @norego

  Gayrimenkul değeri hesaplanırken geçerli formül normalde kira bedelinin mülkün bulunduğu bölgeye göre 14-17 yıllık değeridir. İstanbul'da bu formül bozulalı çok oldu. Ben bekliyorum büyük emlak balonunun patlamasını krizle birlikte.

  • Ali @norego

   Şuan benim kiram 2.300 lira, oturduğum bölge baya merkezi, bina 6-7 yıllık, ev geniş ve modern yapılı. Tavan olan 17 yıldan hesaplarsak normalde, oturduğum evin satış bedelinin 470 bin lira olması gerekirken ev sahibi 800 bin istiyor.

   Adım gibi eminim ki önümüzdeki sene ev fiyatları özellikle İstanbul'da yarı yarıya düşecek. Şuan ev almayı düşünen ne kadar tanıdığım varsa parasıyla altın alıp 2019 sonunu beklemesini söylüyorum, o parayla 2 tane ev alırsın diyorum.

  • lterlemez @lterlemez

   @norego Zaten bu faizlerle biraz zor ev alınır.

  • Ali @norego

   @lterlemez Ben nakit üzerinden hesaplama yapıyorum. Krediyle alınacaksa zaten dünyanın en saçma ticareti bana göre şuan İstanbul'da ev almak.

   Şuan oturduğum evi krediyle almaya kalksam 10 yıllık vade de en ucuz olarak toplam geri ödemesi 2.017,897 TL ve aylık ödeme de 16.776 TL'ye denk geliyor. 2.017.897 tl ile enflasyonu hesaplamazsak 877 ay yani 73 yıl, enflasyonu da hesaba katıp yuvarlak hesap 20 yılı silsek bile 53 yıl otururum o evde zaten kirada.

   Bu kadar saçma bir konut edinme oranı olabilir mi? Bir de şuan aylık 16 küsür bini ödeyip de ek olarak 10 yıl boyunca da her ay ödeyebileceği garantisi kimde var ki kirası 2.300 lira olan daireyi krediyle 2 küsür milyona satın alacak anlam veremiyorum.

  • Ali @norego

   Son olarak eğer 800 bin nakitim varsa da yine dünyanın en salakça şeyi şuan ev almak. Şuan Bankalar 800 bine yıllık 149 bin tl faiz veriyor. 2.300 lira kira yıllıkda 27.600 tl yapar. Evi yine kiralarım, 149 bin faizin 27.600'ü ile kirayı ödeyip kalanı da yerim. Enflasyon riski de yok, enflasyon artıp kira yükseldikçe bankanın da faizi yükseliyor.

  • Çateş @cates

   @norego 11-14 yıl diye biliyordum geri dönüşü mantıklı ev için 🙂

  • Ali @norego

   @cates İstanbul'da hesaplama 14-17 aralığına çekildi 5-6 yıl önce.

 • Gökhan @gokhans19

  Ülkeye birşey kazandırmasına gerek yok. Rüşvet karşılığı yandaşlara ihale yedirenler ve bu ihalelerle 100 bine ev yapıp 2,5 trilyona satan yandaşlar köşelik oluyor. Halk kendini düşünmüyorki yöneticiler halkı düşünsün. Halk akşama kadar kahvede oturayım önüme kekle çay koysunlar bu hayat bana yeter diyor.

 • karasimsek @karasimsek

  Mecburen canlandırmak zorundalar. Çünkü fabrika yok bu kadar işsize birde inşaat sektörü batarsa nerede iş bualacaksın. İnşaat sektörünü sadece bina yapan mütehait ve işçiler olararak düşünmeyin. Ona bağlı yüzlerce sektörü ayakta tutuyor.

 • civilization @civilization

  İnşaat sektörü irili ufaklı 400 farklı sektöre ekmek sağlıyor. Devlet bunun bilincide. Doğru yada yanlış ama önemli bir sektör. İnşaat sektörünün en büyük sıkıntısı alışılmış yüksek kr oranları. Müteahhit kardeşlerimiz %50 bandında dolanan ortalama kar oranıı çok sevdiği için maliyetler artsada kar oranlarından vazgeçmiyor bununla beraber arsa sahiplerinin gözü de çok açıldı. Fahiş oranlar isteniyor. Kısacası inşaat yüksek kar oranlrı ve açgözlülüğün getirdiği özgüven bunalımı yaşıyor. Piyasalardaki bu sıkıntılara açıkçası ben çok seviniyorum. İşten anlamaz gözünü para bürümüş müteahhitler hızlı bir şekilde inşaat sektöründen elini çekiyor.

  • Çateş @cates

   Tüm sektör batsa üzülmem bu arkadaşlara.
   Mezun olduktan sonra (asgari ücret 1000 lirayken) iş görüşmesine gittiğim pek müslüman (türbe yeşili ofis mi olur lan 🙂 ) müteahhit bozuntusu 500 lirayla saha mühendisliği yaptırıp şantiye şefi olarak gösteririm seni demişti. Diğer insaflı olanlar 750 lira ile 1000 lira arası ücret veririz demişlerdi.

   Neyse gece gece sövmeyeceğim.