#akış
Turknet' e geçecek arkadaşların dikkatine. Amacım kötülümek değil, sadece yaşadığım tecrübeyi paylaşıyorum. Yaklaşık 1 senedir turknet kullanıyorum. Zamanın %99' a sorunsuz 10-11 Mbit keyfini sürüyor iken 2 hafta önce bütün sokağın tel. hatları gitti. 2 gün sonra geldiğinde alabildiğim hız max 5 Mbit o da günde 5-10 kere kopuyor. 2 haftadır turknet destek bölümü ile twitter ve online destek ile uğraşıyorum.
Bir çözüm yok, sadece şablon cevaplar var:
"Merhaba N**** Hanım, (5**)***-** ** nolu numaradan sizinle görüşme sağladık.İletmiş olduğunuz hız sorununuz ile ilgili incelemeyi tamamladık. Modeme ulaşan hızınız 5 mbps olarak görünüyor. Hız testi yaptığınızda bu değerin %80 inden aşağıda bir değer alıyor iseniz donanımsal destek almanızı rica ediyoruz. Hızınızı doğru ölçmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz. • Öncelikle, ethernet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayın. Bilgisayarınızın kablosuz özelliği varsa geçici olarak devre dışı bırakın, böylece kablosuz olarak testi yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Bunu istememizin sebebi, kablosuz bağlantıda performans olarak ciddi kayıpların yaşanabilmesi. •Bilgisayarınızda başka internet sayfaları açık olmamalı. Sadece test sayfası açık olmalı. •Arka planda interneti kullanan, ya da her an internetin kullanabilecek programlarınız varsa hepsini tamamen kapatın. Virüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakın. Aynı ağdan herhangi bir cihazın (örneğin cep telefonunuz) internete girmediğine emin olun. •Ve şunu unutmayın: Hız testiniz internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerden internet kullanan kişi sayısı), ev içi tesisatınız kalitesi ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir.” İyi günler dileriz."
Yapabildikleri bu, vdsl yok dediler, telekom ise 50 mbit veririm diyor.
Yaşayabileceğim bütün sorunları ve taahhüt' e rağmen turk telekom a dönmeyi düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Taner Molla @tanermolla

  Santralde turknet in kullanabileceği vdsl port yok herhalde. Santral telekom un olduğuna göre kendisi vdsl sağlayabiliyor demek ki. Altyapı telekomun olabilir ama sonuçta arızadan önce 11 Mbit kullanıyordum. Telekoma yaptırım gücü yok demek ki turknetin. Zaten telekom u 2 hafta çözüm bulamayıncaarayıp sordum. 10 tl fazlasına 35Mbit 100gb akn sonrası 16 mbit kullanabiliyorum gibi gözüküyor, bağlanınca olur mu bilmiyorum.

  • sarpuli @sarpuli

   VDSL var ise ikisi de kullanır, benim türknet adsl hattım otomatik olarak, adsl den vdls ye geçti hatta öyle ki vdsl'e geçtiğinden turknet'in bile haberi yoktu 🙂 Muhtemelen şu an telekom da 50 veremez veya türknet de verebilir... Ben şahsen telekoma asla asla alsa dönmem...

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Turknetin doğru düzgün ADSL hizmeti veremediği yerde Turk Telekom çok rahat ve hızlıca VDSL hizmeti verebilir. Benim başıma geldi, bana 230m mesafede bulunana DSLAM kutusundaki VDSL portum, TurkNet geçmemle beraber Turk Telekom tarafından GASP EDİLDİ ve bana çok yakın olan DSLMA kutusundan hizmet almam gerekirken, Turk Telekomlu olmayana VDSL portu yok, sen 3km ötedeki Santralden 4Mbi ADSL al, Turkneti çok istiyorsan dendi. 1 yıl dişimi sıkıp, EV ve MAHALLE değiştridim. Yeni ev ararken ön şartım SOL Fiber hattı olmasıydı. Şuan SOL altyapısı ile 100Mbit Vodafone Fibermax müşterisiyim.

  Bu TürkTelekom nasıl düzelir? Tekelleşen Türk Telekom'a yaptığı usulsüz her port/altyapı değişikliği için, milyon TL ceza kesersen, 1 ayda Milyar dolar seviyesinde ceza yazabilirsen, 2-3 yıllık net karı kadar ceza yerse, Türk olmayan TürkTelekom düzelir...

  KAYNAK: https://teknoseyir.com/durum/637181

 • Taner Molla @tanermolla

  Bugün 15 dk da türk telekom 32mbit vdsl bağladı(çıkılabilecek hız da 98mbit gözüküyor modemde), şaşırmadım değil. Demek ki olabiliyor ama neden aynı hattan bunu turknet yapamıyor anlamış değilim. Turk telekom kendi fiber hatlarını diğer operatörlere kiralamıyor galiba.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Cevabını yukarıda verdim. Turk Telekom VDSL portunun az olduğu lokasyonlarda, bu portları diğer operatörlerle paylaşmadığı gibi, yeri gelince başkasındaki portu alıp, kendi müşterisine verebiliyor.