#TeknoYardım #turknet #TürkTelekom
Turknet geçiş sonrası port hızı/kalitesi değişmesi!
Art niyet seziyorum...
-------
Konudaki güncel durum: 2017/02/17
Bu olay üzerine 3 kez daha Türk Telekom bölge müdürlüğüne gittim. Oradaki personelden biri açık açık durumu izah etti, ben başka operatöre geçtiğim için benim normalde kullandığım VDSL destekli portum 218 metre ötedeki Saha dolabından, 3km ötedeki Santrala aktarılmış. Bu sebeple ancak 5Mbit ADSL alabiliyormuşum. Durumum da iyiymiş(!), benim durumumu yaşayıp 2Mbit ADSL alanlar bile varmış.
-------

Merhaba Beyler,
Aralık ayı sonunda Türk Telekom dan (Taahhütsüz 8Mbit ADSL), Türknet (50Mbit VDSL) geçiş yaptım. İlk 15 gün sorunsuz kullandığım hizmet, 12 Ocak da 16:00~ kesildi, bu sırada modem ara yüzüne baktığımda sinyal yok gözüküyordu, 1dk kadar sonra sinyal ADSL döndü (Normalde VDSL sinyali görmem lazım), 1dk kadar sonra da yeniden sinyal yok durumuna döndü.

Hemen Türknet'i arayıp arıza kaydı oluşturdum.
2. Gün sonun da bana geri dönüş yapıldı, sözüm ona binaya gelip kontrol yapılmış, ankastreye (Bina içindeki dağıtım kutumuza) kadar sorun yokmuş, sorun benim eve gelen bina içi hattaymış (Halen internet yoktu). Türknet yetkilisi, evdeki modeme kadar kontrol edilmesi için yeniden ekip gönderteceğini bildirdi. Internetsiz kalmanın acısı ile telekom ekibini beklemeden hemen bir lokal elektrikçi ayarlayıp bina içindeki hattı modeme kadar kontrol ettirdim. Bina içi tesisat sorunsuz olduğu vede benim hatta aşağıdaki kutudan yapılan kontrolde de çevir sesi gelmediği söylendi. Türkneti arayıp bu konuda yeniden bilgilendirme yaptım.

4. Gün sonunda beni tekrar arayıp, alt yapı sağlayıcılarının (Turk Telekom) bilgilendirmesine göre portumun VDSL desteklemediği söylendi. Şaşkınlıkla 15 gün sorunsuz 50Mbit kullandığımı, öncesinde de diğer operatörlerinde hattımın VDSL desteklediği teyitini alarak Turknet e geçiş yaptığımı söyledim. Bunun üzerine alt yapı sağlayıcıları (Turk Telekom) ile görüşüp itirazımı bildireceklerini söylediler.

6. Gün sonunda beni tekrar arayıp, alt yapı sağlayıcılarının (Turk Telekom) bana kesinlikle VDSL verilemeyeceğini söylediler. Bunun üzerine "Lanet olsun" diyerek ADSL almayı kabul ettim.

Bir kaç gün sonra hattım ADSL çevrildi ve oda ne! 5Mbit ADSL dahi zar zor alıyorum!

Burada konu hakkında bilgisi/tecrübesi olan arkadaşlara sormak istiyorum. Bağlı bulunduğum port kimin kontrolünde Turk Telekom? Bu port nasıl oluyor da 3 senedir sorunsuz yüksek hız ve VDSL desteklerken, Türknet geçişim sonrası birden kalitesiz/sorunlu porta nasıl sahip oldum? Birileri ISP/ISS/Operatör değiştirdim diye bana çelme mi takıyor? Art niyet seziyorum...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Günther @gunther

  O statlara takılma, onlar vdsl ve adslde değişiklik gösterir. Konu itibariyle, VDSL dslam'ı dolmuş sana ADSL'i kakalamaya kalkmışlar, altyapıda bir torpil meselesi olmuş olabilir, eğer ücretsiz ayındaysan. Bir müşteri VDSL almak için başvurmuş ve şikayet etmiştir, senin hattını alıp ona vermişlerdir. Ama tahmin bunlar hep. Allah kolaylık versin Turknet müşteri hizmetlerine düşürmesin, ucuz etin yahnisi. Bir kere kuracaksın öyle kalacak.

  Bide TPlink firmware güncelle eğer varsa. Obsesyonum var eski kalmasın.

 • Günther @gunther

  sikayetvar.com a da yaz vakit kaybetmeden.

 • Günther @gunther

  turktelekomda upstream 0 olması da hoşmuş. upload 0 bildiğin lol. hat zayıflama değerlerinde kötü. genelde türkiyede ucuz kablolama rezalet tesisat.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  444 -1-444 arayıp Turk Telekom geçmeyi planlıyorum ama bana VDSL verebiliyor musunuz dedim. Telefon ve Adresten teyit alıp 65Mbit VDSL verebiliyoruz size dediler. Turknet ile şuan "2" Mbit ADSL kullanıyorum. Cidden merak ediyorum, burada sorun kimde Turknet mi TurkTelekom mu? Birisi bana tahsis edilen şuan ki rezil porttan sorumlu ama kim?

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Pazartesi günü Turk Telkom İl merkez ofisine gidip Turknet den TTNET geçmek istediğimi belirttim, yeni abonmanlık kaydı sırasında il genelinde ellerinde VDSL portu kalmadığını, İptal, Kapatan vs olursa onlardan birisinin portunu vereeklerini söylediler. Bunu duyunca, kendimce olayı çözdüm. Turk Telekom ellerinde VDSL portu kalmadığı için kendilerinden ayrılıp farklı operatöre geçen müşterilere ADSL portu takıyor. Muhtemelen bana takılan da en eski portlardan ki 218 metreden 5Mbit ancak alabiliyorum...

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Konuyu tekrar güncelemek istiyorum. Hızım Turknet üzerinde halen 5Mbit ADSL ama anlaşmam 50Mbit VDSL.

  Bu olay üzerine 3 kez daha Türk Telekom bölge müdürlüğüne gittim. Oradaki personelden biri açık açık durumu izah etti, ben başka operatöre geçtiğim için benim normalde kullandığım VDSL destekli portum 218 metre ötedeki Saha dolabından, 3km ötedeki Santrala aktarılmış. Bu sebeple ancak 5Mbit ADSL alabiliyormuşum. Durumum da iyiymiş(!), benim durumumu yaşayıp 2Mbit ADSL alanlar bile varmış.