Uzun bir süredir Türknet ADSL hizmetini kullanıyorum. Geçen ay altyapımı sorgulattığımda adresime VDSL geldiğini gördüm ve Türknet'e başvurdum. İşleme aldılar 1 hafta sonra gelen cevap ise adresinizde boş port olmaması sebebiyle VDSL'e geçişi tamamlayamıyoruz, hizmete ADSL üzerinden devam edilecek oldu. Türknet, boş port olup olmadığı bilgisini Türk Telekom'dan aldıklarını, ortak bir port havuzundan da bakıldığından bahsettiler.

Ben de Türk Telekom'u aradım evde internet başvurusunda bulunmak için, adresimi sorgulattım ve altyapımın VDSL desteklediğini söylediler. Boş port olup olmadığı bilgisini sorduğumda ise eğer boş port olmasaydı sistemlerimizde gözükürdü, böyle bir uyarı bulunmadığını, VDSL hizmetinden faydalanabileceğimi net bir şekilde ifade ettiler.

Şimdi burada 3 durum devreye giriyor.

1-) Türk Telekom'un, Türknet'e vermiş olduğu boş port yok bilgisinin yalan olduğunu, daha uygun fiyat vererek altyapısını kullanan firmalardaki aboneleri bezdirmek ve ancak eğer bize geçerseniz faydalanabilirsiniz gibi bir algı oluşturuluyor. Türk Telekom; 24 Mbit, 35 GB AKN (gerçekten çok komik), 24 ay taahhüt, telefonsuz ile 56,90₺ sunarken, Türknet; 35 Mbit, AKN'siz, taahhütsüz ve 1000 dk yı 59,99 ₺ sunmakta. Dolayısıyla fiyatlar ve hizmetler konusunda öne geçemeyince çareyi altyapısını diğer firmalara kullandırtmamakta arıyor.

2-) Türk Telekom kendine çekmek için boş port var diyerek yalan söylüyor. *Bi ihtimal

3-) Türknet boş port yok diyerek yalan söylüyor. Sebebi ise VDSL portlarının kiraları daha pahalı. *Düşük ihtimal

#turknet #akış @turknetdestek

BeğenFavori PaylaşYorum yap