http://t24.com.tr/haber/kale-grubu-rolls-royce-ile-yerli-savas-ucagi-tf-xi-uretecek,403291

Kale kalıp yapcekmiş. 2020'de yerini alır demişler bana kalırsa anca prototip 2020'de gelir. Daha ortada sözden başka bişey yok 4-5 senedir. Rolls Royce ile motor işine girceklermiş falan da filanda.

Kale Grubu, Rolls Royce ile yerli savaş uçağı TF-X'i üretecek

Yeni geliştirilen TF-X savaş uçağının F-16'ların yerine geçmesi hedefleniyor
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • figyelem @figyelem

  Yakında birileri HOAX bi uzay istasyonu haberi çıkarabilir. Çünkü kitlenin yarısının gururdan gözleri yaşarmaya hazır 😀 .

 • figyelem @figyelem

  Bana da öyle geliyor, eski haberleri çıkarıp çıkarıp patlatıyorlar bi sebepten :S . Örneğin Theresa May Türkiye'ye geldiğinde imzalandı bu anlaşma, niye aylar sonra tekrar çıktı medyaya? İlginç servis.

 • RMD @rmd

  vallahi yeter her gün yok ucak yaptık yok uzay aracı yaptık yok fuze yaptık yok atom bombasından 504354365 kat daha guclu bomba yaptık haberleri iyice sıktı artık varsa bu kadar guzel malzemelerımız garıban askerlerımıze versınler de kullansınlar belkı daha az can kayıpla gunu kapatırız

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Olay köpürmüş de köpürmüş. Öncelikle, habere göre yapılacak olan uçağın tamamı değil motoru. Tarih ise 2020 değil 2020li yıllar, yani 2029 da olabilir. Aslında gayet güzel bir gelişme ama gazeteci köpürtmesi nedeniyle ciddiyetini kaybetmiş. T24 gibi nispeten düzgün iş yapan yerde böyle ise başka yerler kimbilir ne yazmışlardır.

  • figyelem @figyelem

   T24'te son zamanlarda o kadar bombok haber gördüm ki gerek yazım hatası, gerek içerik hatası. Geçen bi seçim haberi vermiş ingiltereden tarafların oy oyanlarını vermiş sonra toplam oyu vermiş tutmuyor, sonra bambaşka rakamlar vermiş falan.

 • Atilla @atilla

  Arkadaşlar yakın akrabam ve birçok arkadaşım TAI'de çalıştığı için şunları bir açıklığa kavuşturayım. Anka projesi 2004 yılında başladı (israil engellemeleri ile en fazla sarkan proje) , Atak projesi de 2007'de. FX tasarım çalışmalarına ise 2009 yılında başlandı ve şu anda nihayete erdi. Bizim için zor olan başlangıç aşamalarıydı zaten. Çünkü çok fazla dış etken işin içine girdi. Şimdi bile Hürkuş için uluslararası yeterlilik belgesini almamıza bazı ülkeler gizli ambargo uyguluyor. Fakat samimiyetle söyleyebilirim ki şu anda odtü tekno kentte FX projesi gayet iyi olgunluğa ulaşmış. Aselsan, Roketsan, Havelsan ve TAI bu işin üzerine ciddi yatırımlar yapıyorlar. Üstelik hükümet tarafından da musluklar ciddi oranda açılmış. Bu sebepledir ki ing. başkanı T. May gelip bazı parçaları beraber yapalım ilerleyen zamanda nato envanterine de alabiliriz bu uçağı dedi. Bu meselede gerçekten çok ciddi olduğumuzu anladılar ve bundan pay istiyorlar. Bu haftaki idef'te de ayrıntıların açıklanacağı söyleniyor. Yani bu uçağın 2020'de uçması olası.

  • figyelem @figyelem

   hava testleri kaç yıl sürecek çeşitli senaryolarda, yük altında motorlar çeşitli sıcaklık altında ekipmanlar farklı savaş senaryoları falan F35'in kaç yıl sürdü. Saab örneği çok yakın 7 sene gibi bi süre koyuyor.

  • Atilla @atilla

   Olayın ne kadar ciddi olduğunu da size şu yönden anlatayım. 10 yıl önce sadece TAI'nin çalışan sayısı 1700'lerde iken şu anda 4500'lerde ve 2025'e kadar bu sayının 6500'e çıkması hedefleniyor. BİLGİNİZE...

  • figyelem @figyelem

   @atilla İyi biz de gireriz artık mı diyeyim 😀 Prosedürler'i kısamazsın ki sovyetlerde miyiz

  • Atilla @atilla

   @figyelem Önemli olan uçağın pistten tekerini kestiği tarihtir. Buna bakarsak Hürkuş daha geçen sene testlerini tamamlamış bir uçak. Ama hala bazı koşullar için uluslararası yeterlilik belgesini alabilmiş değil.

  • figyelem @figyelem

   @atilla Orası tamam da, ilk prototip tamam uçtu indi o zaman ordu envanterine girmek için seri üretime mi girecek? Bence kendini kanıtlaması lazım. Benim dediğim de 2020'de bi şey ortaya çıkartırlar yığın olarak koyarlar.

  • Atilla @atilla

   @figyelem Ordu envanterine giriş en erken 2023 olarak gözüküyor zaten. Bir de şunu unutmayalım ki biz bir amerika ya da rusya gibi bu uçakları sıfırdan yapmıyoruz. Zaten bu yetiye sahip olan tek ülkeler onlar. Üretebildiğimiz parçalar var, üretemediklerimiz var bu sebeple tasarım da bunun üzerine inşa edildiği için test aşamaları T129, hürkuş ve anka gibi daha kısa sürecektir. Tasarımına sıfırdan dahil olduğumuz A400m uçağının yapımı neredeyse 20 yıl sürdü. Çünkü daha önce muadili olmayan bir uçak olarak projeye ortak olduk avrupayla.