#akış #Asus #BIOS #bios #bricked #TeknoYardım

Selam millet, 2 tane sorum olacak;

Asus n55jv-cn211d kullanıcısıyım. SDD + DVD slotunda HDD şeklinde kullanıyorum. SSD'de win10, hdd'de bikaç linux distrosu ve backuplar yüklü halde. Normalde boot sıralamasında SSD en üstte ancak kod yazacağım zamanlarda HDD'yi üste alarak o şekilde linuxa geçiyordum. 3 yıllık laptop ve 3 yıldır ben sürekli değiştiririm ben boot sıralamasını, şuana kadar bi sıkıntım olmamıştı.

Derken dün sıralamayı değiştirdim, tekrar windows açıldı. Baktım sıralama değişmemiş. Tekrar değiştirdim, kaydettim. Yine windows açıldı. Gidip, tüm boot seçeneklerini disable edip restart ettim, normalde direkt bios açılması gerekiyorken, hiçbirşey açılmadı.

Araştırdım, bios cortlamış.

Açtım cihazın içini, söktüm bataryayı, kapattım açtım olmadı.

CMOS pilini buldum, çıkarttım 5 dk bekledim 10 dk bekledim restart ettim olmadı.

Asus'un sitesinden farklı bios dosyaları indirip, onları USB'ye yazıp, laptop'a takıp, CTRL+HOME kombinasyonu ile boot etmeyi denedim, yine bişey olmadı. Öyle siyah ekrana bakıp duruyorum..

Birinci sorum şu:
Bu derdi önceden çekmiş ve yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini yada başka bir yöntemi kullanıp bios'u tekrar ayağa kaldırabilen var mı aramızda, 1-2 tavsiye alayım.

İkinci sorum:
Pes ettim edeceğim, asus teknik destek için çizgi elektroniği aradım, anakart üzerine müdehale edebiliyorlarmış. Yüksek ihtimalle bios çipinin değişmesi gerekecek. Bu yolu önceden denemiş olanımız var mı?

Uzunca bi yazı oldu. Sabırsız arkadaşlar kusura bakmasın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap