Adobe CC kurarken aldığım bu hata #TürkcellSuperOnline 'ın cdn ağlarına erişemiyor olmasından kaynaklanıyor.
bkz. https://teknoseyir.com/durum/529802
VPNlerde engelli olunca kaldık böyle, bazen böyle kedi fotoğrafı paylaşmaktan başka işler içinde lazım oluyo internet 🙂 BTK servis sağlayıcılara vpn kullanmaya çalışanları bize bildirin demiş. Kedi fotoğrafı paylaşmıycam. Gerçekten.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Nedir bu olay tam olarak? SO kullanıyorum bazen benzer durumlar başıma geliyor. Örneğin GTA V ilk çıktığında güncelleme yapamıyordum. Bağlantı hatası veriyordu. Bilgisayarı telefonun hotspot una bağlayınca oluyordu, sonra tekrar SO'ya geçirince kaldığı yerden devam ediyordu. EVe Online'da oyuniçi mağazasına bağlanamıyordum. Telefonla bağlanıyordu. Witcher 3 güncellemeleri hep hata veriyordu, aylarca uğraştım müşteri hizmetleri vs. (GOG üzerinden almıştım Steam değil) en sonunda telefonun hotspotuyla güncellendiğini farkettim. Böyle saçmasapan bazen bağlanamıyorum nedir bu işin olayı?

  • Ahmet YILMAZ @asylmz

   Statik içerikleri ( websitelerindeki görseleri, videoları, css vb dosyaları, indirilebilir içerikler. Yani dinamik olarak değişmeyen.) kullanıcıya daha hızlı ulaştırabilmek için cdn ağları ile kullanıcıya ulaştırırlar. Bununla ilgili akamai, cloudflare gibi birçok servis var. Örneğin x websitesinde izlediğiniz bir video. Siteye girdiğinizde sitenin bulunduğu sunucudan görüntülersiniz ama video cdn üzerindedir, veri farklı bir kaynaktan gelir. O kaynağa erişemiyor olduğunuzu düşünün. Siteyi sorunsuz görüntülüyorsunuz ama video yok. Buna benzer bir sorun. Adobe.com'u görüntüleyebiliyoruz ama indireceğimiz dosya cdn üzerinde. Steamden oyun indirmek de buna bir örnek. Yani sorun Superonline'ın bu ağlara bağlanamıyor oluşu ile ilgili. Sizin örneğinizde aynı sorunu yaşamışsınız, farklı bir netwokten erişebilmişsiniz. Bende vpn ile sorununu aşıyordum ama şimdi vpnlerde engelli.
   (Malum yerden indirebilirim ama o şekilde kullanmak istemiyorum.)

  • reducto @protego

   @asylmz Anladım hocam, peki bunun bir çözümü var mıdır? Normalde steam vs. bir sorun yaşamıyorum ama bazen böyle birkaç şeyde çok zorluyor beni. Bunu hem GOG'la hem Eve Online'ın müşteri hizmetleriyle defalarca görüştüm, benden birçok test istediler çeşitli yazılımlarla, bir çözüm bulamadılar herşey normal gözüküyor dediler. İşin anlamadığım kısmı indirmeyi telefon internetiyle başlattıktan sonra SO ile devam edebiliyor, tuhaf bir durum tam çözemedim. Peki bunu bir testle vs. göstermenin bir yolu var mı? Böyle bir durum yaşandığında afaki konuşmak yerine adamlara böyle böyle bu yüzden oluyor diye gösterebilmek için. SO'yu arasam bu sorunu çözdürebilir miyim ne demeliyim olayı anlamaları için? Daha önce bir kez denedim çok zeki temsilciler modemi kapat aç diyip durdu kafayı sıyırıyordum az kalsın.

  • Waterfallll @waterfallll

   @asylmz sanırım benim sorunum da bu olay yüzünden.

  • Ahmet YILMAZ @asylmz

   @protego bende mh ile görüştüğümde sorunun ne olduğunu anlatamamıştım. Normal diyolar çünki onlara göre internet erişimi varsa sorun yok. Önce uygulamanın erişmeye çalıştığı sunucuyu bulmak lazım. Ben adobe için uygulamanın kullandığı cdn ağını bulduktan sonra ağdaki sunucular için tracert çıktılarını karşılaştırmıştım. SO ve TTnet ile arasındaki farklı göstermek için. Daha sonra aynı işlemi SO kullanarak vpnli ve vpnsiz olarak tekrar yaptım. Bu yeterli bir veriydi sorunun kaynağını açıklamak adına ama bir müdahale olmadı 2 hafta kadar sürdü bu sorun. Sonucunda 200TL lik mobil data paketi kullanarak aştık sıkıntıyı.

  • Ahmet YILMAZ @asylmz

   @waterfallll statik içerikler bu şekilde geldiğinden doğal olarak sayfaların açılışıda çok yavaşlayacak bazen hiç açılmayacak.

  • reducto @protego

   @asylmz Müşteri hizmetleri bir çözüm bulamaz diyorsunuz yani 🙁

  • Ahmet YILMAZ @asylmz

   @protego ben aradım, anlatmaya çalıştım anlamadılar. Orada çalışanların teknik bilgisi yok. Modem resetle, modemin fişi takılımı, kibrit kutusu büyüklüğünde birşey olacak o varmı .. bundan ibaret, İnternetiniz var sorun yok diyorlar. Biz internet yok demiyoruzki. Son görüşmemde CDN nedir biliyor musunuz, ona göre izah edeyim dedim. Bilmiyorum dedi. İyi çalışmalar deyip kapattım bende 🙁

  • Waterfallll @waterfallll

   @asylmz teşekkürler, doğru düzgün web sayfası yükleyemeyen bir sağlayıcının bu zamana kadar kimse tarafından yadırganmaması garip değil mi?

   Taahhüt bitiminde kapattıracağım.

  • Ahmet YILMAZ @asylmz

   @waterfallll kullanımla alakalı diyelim. Kimi sorunsuzca kedi fotoğrafı paylaşıyor. Kimide böyle satın aldığım şeyi kullanacağım diye elli takla atıyor, üstüne kullanamadığı hizmete para ödüyor. İşin başındaki kafaların değişmesi lazım. Ülkede telekomünikasyonu yönetenlerden bahsediyorum. Yoksa her seferinde yağmurdan kaçarken doluya tutulacaksınız.

  • Ahmet YILMAZ @asylmz

   Engellemelerle ilgilide çok sorun yaşadık. Bir içerik için bir bulut servisine erişimi tümüyle engellemişlerdi mesela. Kime ne anlatacaksın?

  • Waterfallll @waterfallll

   @asylmz https://teknoseyir.com/durum/606937 VPN açınca her şeyin düzelmesi de bu yüzden sanırım. Her şey şimdi yerine oturdu.

   Türkiye'de her şey zor, insan canı hariç her şey pahalı malesef..

 • Waterfallll @waterfallll

  SO fiber var ama fiber mi değil mi karar veremiyorum. Sayfa yüklemeleri inanılmaz yavaş. Bazen hızım 1 mbps a falan düşüyor modeme restart atıyorum falan. Sözleşme bitince mümkünse türknet ya da uydunete geçeceğim. Fiber diyip 20 gün 3mbps almak zaten yeterince saçma geliyor.

  • reducto @protego

   Konum neresi? Bir sorun vardır ona baktırın. Çünkü fiberde hızlar sabit olmak zorunda. " 'e kadar " diye birşey yok fiberde. Müşteri hizmetleri çözüm bulamadı mı? 2 yılı geçti SO fiber kullanıyorum çok memnunum gerçekten hiçbir yavaşlık vs. başıma gelmedi daha

  • Waterfallll @waterfallll

   @protego Kayseri. Download hızımda sorun yok. Hatta fazlasını alıyorum. Ancak sayfa yüklemelerindeki olayı anlayamadım. Sorun sistemimde de olabilir deyip geçiyorum hep. Farklı tarayıcıları ve format yeni kullanıcı açma vs denedim.

   Şubatta taahhüt bitiyor öncesinde bir baktırmayı düşünüyorum. Halledilmezse kesinlikle bırakacağım.

  • reducto @protego

   @waterfallll Hocam download hızında sorun olmayıp sayfa yüklemesinde sorun olması pek internetle ilgili gibi değil ama bilemedim.. Modemle ilgili olabilir mi acaba? Çağırın gelip baksınlar hallederler 🙂

  • Waterfallll @waterfallll

   @protego Bir bağlantıya bağlanana kadar cok yavas baglaninca abaniyor. İnternet siteleri bircok kaynaktan reklam youtube vs yerlerden veri yolladigi icin olabilir diye dusunmustum. 🙂 Bilemedim. Zamanim oldugunda hallettirmeye calisacagim.

   Bir de ayri bir durum acacaktim ama fonts.google gibi bir istek bunlardan baslica yavaslatani. Hosts doayasi ile denedim ama cozemedim.

   Bu arada arkadasin durumunu da kirlettik biraz kusura bakmasin 😉