Kış saati ile ilgili güzel bir yazı

#akış #KonuDışı #ekşi #saat #kışsaati

https://eksisozluk.com/entry/64285045

kış saati uygulamasının kaldırılması

hâlâ anlamamış olan gerizekalılar olduğu için bilâle anlatır gibi anlatıyoruz : bre cahil bre aptal ! kimse burda saatlerin 1 saat ileri -1 saat geri alınması yani yılda 2 kere ayrı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Ekşi yasaklı hocam, yazıyı buraya alabilir misin rica etsem?

  • Ela @ela

   hâlâ anlamamış olan gerizekalılar olduğu için bilâle anlatır gibi anlatıyoruz : bre cahil bre aptal !
   kimse burda saatlerin 1 saat ileri -1 saat geri alınması yani yılda 2 kere ayrı ayrı yaz ve kış saati uygulamasının kaldırılmasını tar-tış-mı-yor ! yaz saati uygulaması dünyanın her yerinde dünyanın her ülkesi için yapay ( bak burayı altı çizilmiş büyük harfli ve kırmızı yazılmış hayal et) bir saattir. her yerin kendi saati yani yerel saati onun senin anlayacağın şekilde yazalım kış saatidir. sadece son asır içinde yazları saatleri bir saat ileri almak konusunda bi fikir çıkmış ki bu apayrı ve uzun bi konu ve konumuz bu değil. bu yaz saati uygulamasının verimli olmadığı yönünde batı da dahil bir çok iddia araştırma çalışma var, zaten bizim tartıştığımız konu o değil. bizim tartıştığımız konu ülkenin saatini (büyük harflerle oku) ait ol-ma-dı-ğı boylama (45 doğu boylamı) göre ayarlanması yani kalıcı yaz saatinde bırakılması ! yaz saati uygulamasından vazgeçilcekse bile bunun saatleri önce bir saat geri alıp ondan sonra başlanması gerekirdi. çünkü şuanki saatlerimizi ayarladığımız boylam türkiye cumhuriyeti topraklarından bile geçmiyor ! bizim olduğumuz boylamda olan kuzeyimizdeki ukrayna ve güneyimizdeki suriye bile bizden bir saat geride kaldılar şuanda. türkiye cumhuriyetinin saati 30 derece doğu boylamına göre yani izmit- kocaeli ilinin saatine göre yapılır.
   yani hayatınızda bir kerecik olsun bari yalakalık ve yandaşlık yapmayın da en azından bir kerecik bilimsel bir gerçekliğe göre hareket edin. türkiye nüfusunun benim bildiğim kadarıyla 55 milyon kadarı batıda yaşıyor yani teknik ve bilimsel olarak gmt+2 de. ancak bu herifler zorla bizi ve bu kadar milyon insanı gmt+3 e göre yaşatmaya çalışıyor. açın nolur iki tane belgesel izleyin dünyadaki tüm ama tüm canlılar bitkisinden hayvanına kadar güneşe göre hareket ederler, biyolojik olarak böyle evrilmişlerdir. ve zaten insanın kurduğu sistem onu zorla sabahın köründe kaldırırken hiç olmazsa güneş yavaştan doğar ve aydınlık başlarken kalkıyorduk. şimdi ise resmen gece kalkıyoruz çünkü bi günlük zaman dilimi içindeki her güneşin olmadığı yani doğmadığı karanlık an teknik olarak gecedir. insanlar için gün ışığı akşam 5 den sonra değil asıl metabolizmasını harekete geçirmesi gereken ve biyolojik saatini geceden güne çevirmesi gereken sabah saatleridir. zaten türkiyenin yaşam şartlarında heralde ancak binde bir insan akşamüstü saatlerde sokaklarda laylaylom yapabilmektedir. insanların neredeyse tamamı artık neredeyse gün ışığını hiç görmeden yaşamaya başladılar, sabah karnalık gün içide hep ofiste yapay florasan ışığında çıkışta yine karanlık evde yapay ampul ışığında, bu çok da önemli değil gibi gelebilir zannedilebilir ama açın internetten araştırın bu insan sağlığı için ciddi ölçüde zararlı çünkü biz insanalr da tüm canlılar gibi biyolojik olarka da psikolojik olarka da güneş ışığına ölümcül derecede bağ-lı-yız. yani amma amarttınız yeeeaaa diye ağzını yaya yaya konuşan kişiler bu olayın orta ve uzun vadede ciddi sağlık problemlerine yol açağını anlayamıyorlar, devletler bu konuları tartışır ve karar alırlarken insan sağlığını en öne alıp karar alırlar ideolojilerini ve tutuculuklarını değil. eğer bu durum değişmezse milyonlarca insan emekli olana kadar yılın 6 ayı neredeyse tek bi saat doğru düzgün güneş göremeden yaşayacak. emekli olana kadar yılın her 6ayı hep ama hep karanlığa kalkacaksınız.

   anlamayan hödüklere gelsin : türkiyenin yerel saati gmt( greenwich main time) + 2 dir. ve buna kış saati denir. yaz saati yapaydır (tüm ülkeler için ve son 70-80 yılda uydurulmuştur). yaz saati uygulaması dan vazgeçen bir ülkenin( ki bu yapılabilir , bunda bi sorun yok işin bu kısmı gerçekten sadece uzmanları ilgilendirir ) önce saatini geri alıp yani kış saatine (kendi ve gerçek saatine) geçip ondan sonra bu uygulamayı sonlandırması gerekir. eğer saatlerini 1 saat geri almadan sonlandırırsa işte o zaman mesele sadece uzmanları değil tüm vatandaşları herkesi ilgilendirir. kundaktaki bebeğe kadar ! çünkü biyolojine aykırı bir şeyi sana dayatmış oluyorlar.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Yaz saatinden kış saatine dönmek bünyemi haftalarca mahvediyordu. Bu açıdan saatin değişmemesi iyi oldu ama bu sefer de gece karanlığında kalkmak bünyemi mahvediyor. Şu an ilginç bir şekilde geçen yıllara göre biraz daha iyi hissediyorum. Çünkü anladığım kadarıyla saat yavaş yavaş değiştiği için gece kalkmaya iyi kötü bir uyum sağlamak biraz daha kolay. Birden 1 saat değişince daha kötü oluyordu. Benim de görüşüm +2'de sabitlenmesi yönünde.

 • Ela @ela

  bende ikide sabitlenmesini isteyenlerdenim

 • Ela @ela

  bence yanlış değil. yarasalar için gece iyidir bizim için gündüz 🙂

 • Erdinç B. @erdincb

  Bu yazının bir benzerini ben de donanımhaber'de ilgili konuya yazmıştım. Biyolojik saat ve gün ışığının ilişkisini, özellikle çocuklarda gün doğmadan uyanmanın yan etkilerini anlatan bilimsel bir makale okuyup ona göre bir yazı yazmıştım. Karşımdaki adamın cevabı kutba yakın insanlar neden gerizekalı değiller oldu. Güzelce cevapladım sonra cevap alamadım konu kapandı.

  Ben bir tek çocuklara üzülüyorum aslında. 3 buçuk yaşında kızım var, sabahları güneş doğmadan uyanıyor. Daha doğrusu uyandırmak zorunda kalıyorum. Coğrafi olarak ait olduğumuz saat diliminde kalsaydık şu anki duruma göre sabahları 1 saat daha geç, gün ışımaya başlarken kalkacaktı.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Yahu Reis'den iyi mi biliyorsunuz. Adam o kadar yol yaptı. Bi gidin işinize.