Merhabalar; bir sorum olacaktı, yardım ederseniz sevinirim.
Yakın zamanda 4 yıllık dizüstü bilgisayarımı pil ve ısınma sorunları yüzünden daha az kullanılacağı işlere ayırıp kendime ucuz bir kasa toplamayı düşünüyorum. Zaten dizüstümü harici klavye-fare ve 24" FHD ancak sadece VGA girişli bir monitörle kullanıyorum. Tek kasa işimi görecektir.
Monitörümü yenilemeye bütçem el vermeyecek, dolayısıyla VGA bir kısıtlayıcı benim için.
Kasaya AMD A10 7890 işlemci ve 2400 mhz çift kanal belleğe uygun donanımlar ve ileride ekran kartına uygun güç kaynağı almayı düşünüyorum.
Bu noktada ilk sorum: A10 işlemciye 6 ay-1 yıl sonra atıyorum RX480 ya da uygun fiyatlı olur diye R9390X taksam işlemciden kaynaklı bir sorunum olur mu? Darboğaz vesaire gibi. Genelde internette bu işlemcilerin R7'ler ile 'dual graphics' dedikleri durumda çalıştırılma testleri var; R9 gibi daha gelişkin kartlar ile performansına dair fikir edinemedim.
İkinci sorunum ve bu daha önemli: oldukça uzun zamandır Ubuntu kullanıyorum, iş yerinde Windows kullanmak eziyetli geliyor bazen. Bu kuracağım kasada ideal olarak Ubuntu ile devam etmek isterim ancak AMD'nin Linux sürücüleri sorunlu diye biliyorum - tecrübem yok. Dizüstü bilgisayarlarımda hep harici Nvdia kart oldu bugüne kadar.
Bu durumda İntel-Nvidia konfigirasyonu Linux için ideal midir? AMDA10'un Linux ile performansı nasıldır? AMD A10 işlemcinin olası Linux sürücü sorunlarını ileride yapacağım yükseltmeyi Nvidia'nın 980 veya 1070 serisi tericihinde bulunarak aşabilir miyim?
Ve ileride Nvidia karta geçerek bu AMD driver sorununu aşabileceksem, o süreye kadar Windows (elimde bir lisans var) kullanmaya değer mi? İntel-Nvidia sistemi şimdi kursam bütçemi çok zorlarım ama Ubuntu'yu bir süre de olsa bırakmak zor olsa da maddi olarak değer mi sorusuna yanıt bulamadım?

Bu ilk mesajım sayılır bu sitede oldukça uzun bir soru sordum, Amd şuanki tercihlerim arasında ilk sırada; AMD'li bir sistem kurarsam Ubuntu üzerindeki Steam performansına dair bilgileri de burada paylaşırım tekrar...

Bu arada, ilk mesaja ait ilk merhabayı da buraya ekleyeyim 🙂
(altta yazdığım hashtag olayını ilk defa yapıyorum hayatımda, hata yaparsam affola)

#Linux #Ubuntu #AMD #Nvidia #SistemTavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Bak arkadaş AMD'nin Linux sürücü desteği daha fazla diye biliyorum. Bizim Linuxcüler gelir birazdan...:=)))

  AMD yeni Zen mimari ile yeni FX ve APU serisi çıkartacak. Acelen yoksa Ekimi bulur herhalde çıkmaları bekle. AMD A10 7890 diye belirttiğin işlemci şu anda APU da zirve noktada... Gerçek 4 çekirdek... Çarpan kilitleride yok... Bence AAA denilen yüksek Grafik tabanlı oyunlarda RX-480 kaldırır. Amma Total Warın güçlü serileri girerse işlemci kasar... Gerçi o oyun X99 kasıyor... Optimizasyonu yok...

  Şimdiki AMD APU veya FX-4300, İntel i3 gerçekten çok güçlü işlemciler... Kasmak mı? İntel P4 Celeron 2,4 Ghz. CPU ve 1 GB bellekli XP sisteme gidip Ati HD-5750 1 GB Ekran kartı takarsan ( İleriye dönük ) kasmayı yaşarsın...:=)))

  DX12 ve Vulcan API ile farklı ekran kartları oyun dışında kalmayacak. Yani iş CF veya SLI protokollerinin önüne geçecek... İşlemci bile yardımcı olacak. Vulcan ve Steam OS bu konuda Linux ve Android için çözüm olacak...:=))) #Linux

 • MERTCAN ASLAN @mertcanas

  ilk soruya söyle yanıt vereyim 7890k r9 390x e darboğaz yapar. Tam performanslı çalışmaz fakat herşey düzgün çalışır. O işlemcinin yanına takılacak maksimum ekran kartı r9 380 veya gtx 950. 1080p de her oyunu çok çok rahat yüksek ayarlarda oynarsın. AMD ve linux kısmını bilmiyorum ama seneler seneler önce sorunluydu.

 • Emre @emre64

  Linux'la sorunu olanlar nvidia.Linus boşuna dememiş "F u nvidia" diye.Bence rx 480 ile bir darboğaz söz konusu olmaz.

  • MERTCAN ASLAN @mertcanas

   Ben R9 390x ve 860k @ 4.4ghz ile kullandım bir süre. Bu işlemciyi 7850 nin apusuz versiyonu olarak düşünebilirsin ama yaptığım overclock ile 7890k nın da önüne geçiyor. 3DMark testinde bir rozet kazandım. Diyor ki "Your GPU is ready to rumble, but your CPU doesn't want to play." Yani türkçesi şu " Senin GPU uçmaya hazır fakat cpu oynamak istemiyor." Yani darboğaz yapar derken varsayımda bulunmuyorum. Darboğaz yapıyor. @emre64 @madduck

  • Buğra @madduck

   @mertcanas teşekkür ederim; üstteki yorumunuz mantıklı geldiği için r9 380'i ileride almak için düşünmeye başlamıştım. tekrar sağolun ek bilgi için.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  bencede amd zen çekirdekli apu ve fx serilerini bekle şu anki en iyi amd cpu ve apu bile RX480'i bence tam besleyemeyebilir ne yazık ki

 • bzn7 @bzn7

  - VGA'da sorun yaşamazsınız, en kötü ihtimalle bir HDMI>VGA dönüştürücü kullanırsınız.
  - Darboğaz kavramını şöyle yorumlayayım; Şimdi APU'nun kendisiyle oyunları muhtemelen 1080p Düşük-Orta ayarlarda 30-50 fps arasında oynayacaksınız. RX-480 ile Ultra'da 50-60 fps aralığında oynayabileceğinizi tahmin ediyorum. O CPU AAA oyunları sabit 60fps oynatamayabilir. VR konusunda da yetersiz kalacaktır.
  - 5/6 ay beklerseniz A12-9850K (Zen değil) DDR4 APU alabilirsiniz. Performans farkının %10'dan fazla olacağını zannetmiyorum ancak bu APU AM4 soketli geleceği için ileride yükseltme imkanı sunabilir.
  - 12/15 ay beklerseniz muhtemelen Zen APU'lar çıkmış olacaktır. Hem CPU hem GPU tarafında %50+ performans katacağını tahmin ediyorum.
  - Linux'ta AMD sorunsuzluk noktasında Nvidia'dan daha iyidir ancak Windows'ta verdiğinin neredeyse yarı performansını verir.

  • Buğra @madduck

   VGA bilgisi için teşekkür ederim; sömestr bitiminde bilgisayarı toplamak istiyorum, beklemek işime gelmez. Ancak en son dediğinizi doğru mu anladım?

  • bzn7 @bzn7

   AMD ve Intel'in Linux sürücüleri açık kaynak kodludur. Dolayısıyla ubuntu gibi sistemlerle birlikte kurulu gelir. Nvidia'da kapalı kaynak kodlu olduğu için sistemle birlikte kurulu gelmiyor ve kurduğunuzda sistemin çökmesiyle sonuçlanabiliyor. AMD'nin linux sürücülerinde kararlılık noktasına bir sorun yok ancak performansı Windows'la kıyaslanmayacak kadar kötü. Vulkan ile bu durum değişebilir ancak şimdilik durum böyle.

   Fiyat/performans açısından A10-7860K APU'ya da bir göz atın isterseniz.

 • Buğra @madduck

  Aslında ben RX 480'e terfi edebilirim deyince çok yüksek beklentim olduğu düşünüldü. En sık oynadığım oyun Civ 5 şu aralar; Civ 6'yı bilgisayarım çalıştıramayacak muhtemelen. Bir de Batman serisi oyunlara merakım olabilir en fazla. Yoğun ofis kullanıcısıyım, yılda 2-3 sefer de 45-60 dakikalık video kurgusu yapıyorum.
  Kendim 1400 TL civarına denk gelecek şekilde; Asus A68HM çipli anakart, amd a10 7890, gskill 2x8gb ram, ssd ve 600 watt güç kaynağı düşündüm.

 • Buğra @madduck

  Ah o Nvidia sürücülerini bilmez miyim? Optimus kuracağım diye Xorg'u kaç kere çökertmişimdir kim bilir 🙂
  AMD a10-7860K ise avantajlı gözüküyor; işlemciler arasında 3.6-4.0 ghz farkı varmış ancak ekran kartları ise 757 ve 866 mhz hızlarda çalışıyor. Arada da 160 TL var, İşlemci hız farkı pek mühim etkilemez ancak ekran kartındaki 100 mhz fark değer mi 160 TL'ye? Bir de AMD'nin 7890'daki wraith soğutucu ile fanın sesli çalışma sorununu çözdüğünü duydum; 7860'ın üzerine bir de 50 TL'lik fan almak gerekebilir, bu açıdan...

  insan normalde 100-150 liranın hesabını bu kadar yapmaz ya...ama işte bu bilgisayar toplama işinde bir garip haz unsuru 😀

 • Buğra @madduck

  Bunu duymak iyi oldu 🙂 Yok yere 160 lira mı verdim diye kendime sorarsam @bzn7 de benle aynı fikirdeydi derim kendime 😀
  şakası bir yana, fm2+ sokete muhtemelen son çıkan işlemci bu. yükseltme imkanım olmayacak ileride; üstelik bahsettiğim fan durumunu bugün media markt'ta bir çalışan vasıtasıyla deneyimleme şansım oldu. daha doğrusu 7870K işlemcisinin stok fanla takılı olduğu bir bilgisayar ile temas ettim: sistem boşta iken bile fan sesi duyulabiliyordu (kasa kapağı açıkken). 7890K'nın durumu çok daha sessiz(miş).
  Artık bu fan işini de, buraya yazarım, toplayınca sistemi.

  • bzn7 @bzn7

   %5-10 performans kazancı + güzel bir soğutucu = 160 lira. Çok verimli olmasa da çok kötü bir alış veriş de değil 😀 Yükseltilebilir olmamasına çok takılmayın bence. Yeni APU'lar çok performans getirmeyecek, sadece soket + DDR4 2400 desteği getirecek. İlerde ZEN'e yükseltmek isteğinizde hem yeni bir APU hem de daha yüksek frekanslı bellekler almanız gerekecek. Araya da bir anakart sıkıştırırsınız artık 🙂 Ben VR odaklı sistemler hariç ekran kartına karşıyım. APU'lar oldukça dengeli bir paket sunuyor.