Başta @hkellecioglu ve diğer ilgilenen herkes için;
Gelmiş geçmiş en büyük kara deliğin Habble teleskobu tarafından resmi çekilmiş.
NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) söylediklerine göre: Bizim galaksimizden 300 milyon ışık yılı uzakta olan bu NGC 4889 isimli galaksi. Bilinen en parlak galaksi olmuş.

Bu galaksinin ortasındaki devasa kara delik bizim güneşimizden 21 milyar kez daha büyükmüş (inanılmaz bir kütle!). Başka bir bakış açısıyla söylersek, bizim samanyolu galaksimizin toplam kütlesi güneşimizin kütlesinin 4 milyar katı büyüklüğünde ama bui NGC 4889 galaksisinin ortasındaki kara delik tek başına bizim tüm samanyolu galaksimizin toplam kütlesinden 7 kat daha büyük bir kütleye sahip.

Ve çapı yaklaşık 130 milyar km; güneş sistemimizin çapından yaklaşık (en uzak gezegen olan Neptün’ün dönüş eksen çapına göre) 15 kat daha geniş. Kısaca Plüton gezegenine saatte 60.000 km hızla,5 milyar km’yi 9 yılda giden New Horizon bu kara değilin bir uçtan diğer ucuna yaklaşık 235 yılda kat ederdi. Yada bildiğimiz yolcu uçağı ile ortalama 900 km/saat ile gitseydik kara deliğin bir uçtan diğer ucuna yaklaşık 15.500 yıl sonra varırdık.

Böyle bir kütlenin büyüklüğünü hayal etmek benim yarım aklıma çok geldi 🙁

http://www.msn.com/en-gb/news/world/hubble-telescope-spots-supermassive-black-hole/ar-BBpGEix?li=BBoPWjQ&ocid=mailsignout

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160211141333.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap