Sanalpazar Rezilliği

Arkadaslar merhaba.Bugun yasamis oldugum sorunu sizle paylasmak istedim.ben bir yanlis yaptim ayni yanlisi sizin yapmamaniz icin yasadigim sorunu sizinle paylasmak istedim.

Olaya gecersek 23 inc monitorunu sanalpazar ile satisini gerceklestirdim.Alici urunu alip deneyp sorun olmadigini soyleyip onay islemini gerceklestirdi.ben paranin hesabimi yatmasini beklerken alici bir gun sonra monutoru dUsurup panelini kirmis daha sonra urun arizali diye sanalpazar ile iletisime gecmis sanalpazarda odemeyi iptal etmis alici urunu bana geri kargolamis.

Simdi madem urun arizaliydi alici neden onay verdi.sanalpazar ile iletisime gectim bizi ilgilendirmez anlaminda bir mesaj atmislar telefon hizmetleride yok kimseylede gorusemedim.

Bence birinci dereceden sorumlu sanalpazar.Alıcı ürünü aldığına ve saglam olduğuna onay veriyor daha sonra ürünün arıza olduğunu iddia ediyor ve site beni suclu görüyor.Alıcıya ise hicbir sozum yok ne yazık ki bu tarz insanlar her yerde.Bu tarz müsterilerden beni koruması gereken site beni suclu görüyor.

Simdi gelen kargoyu ben almak zorundamiyim saglam urunum bozuk geldi geri gondersem ne olur?

Lutfen yorumlarinizi eksik etmeyin.kim hakli bu durumda.

Eger benim yasadigim sorunun benzerini yasamak istemiyorsaniz SanalPazardan uzak durun.

Elimden geldigibce turkiyede ne kadar forum sitesi varsa uye olup bu yasadigim sorunu paylasicamki başka insanlar magdur olmasın

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Müşteri ile birebir görüştünüz mü? Ürünü müşteri mi kırmış, bu sizin tahmininiz mi? Belki kargoda da kırılmış olabilir. Kargo kutusunun üstünde darbe izi veya bütünlüğe aykırı bir durum varsa kargo firmasına tutanak tutturarak teslim alın. Ürünü sağlam gönderdiğinizi resmi olarak sizin belgelemeniz gerekiyor. Sanalpazar'ın burada yapabileceği hiçbir şey yok. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde müşteriyi her hâlükârda haklı çıkartacak bir kanun var. Geçmiş olsun.

 • 3dfx @3dfx

  ebayde onay verdikten sonra degistirilmiyor, sacma bir sistem olmus

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Onaylandıktan sonra iptal edilmesinin mümkün olmaması lazım. Onaylama demek ürünü inceledim, beğendim kabul ediyorum demektir ve iptal edilmemesi lazım. İptal edilmesi sahtekarlığa zemin hazırlar. (sağlam ürün ile arızalı ürün değişimi, parça çalınması vb.) Sanalpazar bu şekilde işliyorsa kesinlikle kullanılmaması gereken bir site. #SanalPazar

  • Uğur Elyıldırım @ugur-elyildirim2015

   Sanalpazar, tüketici kanununda onay verilse dahi hicbirşey soylemeden alıcı 14 gün icinde iade edebilir maddesini one soruyor.Bu kanun acıkca alınan ürüne arıza verildiğinde iade hakkını ongormuyor.Sanalpazar tüketici kanunun bir kısmını görüyor bir kısmını görmemezlikten geliyor.Benim 500 liralık ürünüm cöp oldu aklı olan bu siteden uzak durur

 • Orcun @orcun

  Gittigidiyor sıkıntılı biraz,ama sağlamdır.
  Kestiği komisyon miktarı fazla,yüzde 10 yanılmıyorsam.
  İlan açmak işte o ilanını reklamı onlar bunlar 6-7 liraya geliyor,dükkanın yoksa tabi gittigidiyordan.
  Bunlar olduğu için tabi sanalpazardaki gibi bedava listele,yüzde 5 komisyon alırım diye bir şey yok,yada sahibinden gibi yüzde 12 komisyon alırım vade farkı koydukça artar,ama bedava yılda 30 ilan verirsin gibi şartlarıda yok,o yüzden zaten bu çakalı uyanığı pek yok gittigidiyorda,ha var ama insaflı diyelim.
  @ugur-elyildirim2015 Gelirsek duruma,kargoyu sakın teslim almayın,siz kargoyu gönderirken tutanak tutturdunuz değil mi ? sorunsuz bu diye ? taahütname imzalarsınız vs. alıcıda ürünü alıp sorunsuz olduğu bilgisini vermiş,kargoda teslim alması yeterli,eğer sorunluysa açıp bakacak deneyecek görevli yanında alacaktı yada tutanak tutturup iade edecekti,dediğim gibi teslim almayın alıcı kırmış size onayı verdiği andan itibaren sorumlusu odur,ama işte normali böyle olmasına rağmen sanalpazarda ki sözleşme nedir ne değildir iyice okumak incelemek lazım.
  Tavsiyem bir avukattan yardım alın,gerekirse sanalpazarı şikayet etmeniz gerekebilir.

 • YCK @yck

  onaydan sonra böyle bi durumun yaşanması saçma olmuş. türkiyedeki bu tarz sitelerde gözlemlediğim kadarıyla sorun en basit yoldan çözülsün de bana bulaşmasın derdindeler. bir kere gold'tan monitör almıştım. taksiktleri çift çift çekiyolardı. yani ilk taksidi iki kere çekmişlerdi. aradım bankayla görüşün dediler, bankayı aradım gold ile görüşün dediler 😀 sonunda da çözüm şekli şu oldu = taksitleri çift çekmeye devam edip , fazladan çekilen taksitleri her ay tek tek geri yolladılar.

 • Kent @kent

  Bu sanal pazar mantığını bana sormuşlardı, bende olayın çok süistimale açık olduğunu söylemiştim.
  Mevzu uzun kısaca benim önerim şu şekilde olmuştu, satıcı size göndersin , sizde kontrol edin alıcıya gönderin. yada alıcı ürünü kargo elamanının yanında test etsin, kargo elamanını onay versin. ilkinde ekstra masraf ve gelen trafiği ilgilenecek ve sıfır ürünü açmak istememelri, ayrıca sorun olduğunda firmaya kalacağından kabul edilmedi.
  İkinci öneride ise kargo şirketleri ile anlaşamadılar ve sonuçta bu gibi durumda satıcıya patlasın vizyonu belirlediler.
  neyse uzun uzun çözümler var mesela amazon ameriika gibi ama tr de hizmet değil para kazanmak öncelikli anlayış var , yani geçmiş olsun. umarım bir çözüm bulursun.

 • Agah @agah

  bence tüketici mahkemesine başvurun, sonuçta sanal pazar bu iş için sizden para (komisyon) aldı ve onayı usulsüz bir şekilde iptal etmiş. kullanıcı şartlarını da iyice okuyun, onayın iptali diye bir şey var mı bir bakın.

 • hc8 @hc

  Bir saniye, bu bahsettiğin kişi antalyadamı yaşıyor?

 • turker @turker

  geçmiş olsun yapacağınız birşey yok.

 • Uğur Elyıldırım @ugur-elyildirim2015

  Diğer siteleri bilmiyorum ama sanalpazar kesinlikle uzak durulması gereken bir site.İnsanlar sanalpazara güvenerek mesafeli satış yapıyor ,sorun yaşadığınızda sanalpazar bu sorunun dışında kalmaya calışıyor.Madem satıcıyı dolandırıcılardan korumayacaksın satıcılar size güvenerek bu kanal uzerinden neden satış yapsın.Ben acı tecrübeyle bunu yaşadım aman siz uzak durun bulaşmayın bu siteye kesinlikle