Konami eski ve yeni konsollar ile PCyi karşılaştırmış. Açıkçası özellikle Steam sayesinde 5-10 liradan orjinal oyunları kapıp üstüne multi oynamak için aylık para vermeyede gerek olmadığı düşünüldüğünde PC yada Mac açık ara önde oluyor. Özellikle Macleride PC'nin içine katıyorum şu başlıkta ayrıca yazmıcam.

Konsolcuların anlamadığı birkaç temel olay var.

1) Nerdeyse bir kaç istisna dışında bütün oyunlar hem PC hem konsol sürümü çıkıyor. Konsolda Gamepade mahkumsunuz ancak PCde ister Gamepad kullanın (ki ben xbox360 kolu kullanıyorum PCde) ister klavye-fare ikilisi ile oynayın. Hatta bu ikili sayesinde benim gibi strateji severler içinde PC vazgeçilmez oluyor.

2) Aksesuarlar birbiriyle uyumsuz konsollarda. PS yada xboxın birbiriyle uyumsuz olduğu gibi, kendi içlerinde yani PS3 ile PS4 aksesuarları bile uyumlu değil.

3) Fiyat konusunda PC yine rakipsiz. İşte yukarıda da dedim. Steam sayesinde 5-10 liradan oyun alıp multi için ayrıca para vermeden oynuyorum. 300 lira bir oyuna vermek kusura bakmasınlar kerizlik benim gözümde. Aynı oyun yarı fiyatına hatta daha ucuza PC için satılıyorsa arkadaş sen ne yapıyorsun derim. Ha birde eski konsol oyunların yenileriyle uyumsuz olması konusu var ki oda ayrı bir komedi. Ben yeni bir cihaz alıcam ve eskiler elimde patlıcak. Oldu canım...

4) İki senede bir PCyi yenileme saçmalığı var. Saçmalık diyorum zira yok böyle bir şey. Bak benim PC 5 senelik içine sadece 960 taktım ve yağ gibi akıyor bütün oyunlar. Bir 5 sene daha kullanırım ki 10 senede 200 dolar yatırım yapmışım çok mu? Üstelik senin konsolundan daha iyi grafikler ile oynuyorum şuan 5 yaşındaki PC ile. Üstelik o PC ile sadece oyun için değil iş için, müzik dinlemek için, araştırma için yada canın ne istiyrosa onun için kullanabilirsin. Hadi konsollar ile oyun dışında birşeyler üretmeye kalkın...

Neyse daha uzun uzun yazarımda vaktim yok şimdi.

#akış #konsol #mac #pc #steam #oyun #konsolvspc #Playstation #Playstation3 #playstation4 #xbox #xboxone #xbox360 #microsoft #apple #MetalGearSolid5ThePhantomPain #MetalGearSolidV #konami #sony

http://www.konami.jp/mgs5/tpp/jp/products/compare.php5

METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN - 公式WEBサイト

METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN - 公式WEBサイト
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  @ela Yer yer katılıyorum,ancak bir konsol kullanıcısı olarak konsolu tercih etmemin sebepleri var.
  Her oyun klavye + fare ile oynanmıyor,örnek verecek olursak,futbol,araba yarışı,macera aksiyon vs. fps oynanmıyor evet ama,bir artısı da var.
  Konsolda online oyunlarda hile yok denecek kadar az,bileğinizin hakkı neyse öyle oynarsınız çünkü herkese 1 tane aynı donanımda alet aynı gamepad var,dolayısıyla herkes eşit sadece deneyiminiz ön plana çıkıyor.
  Klavye + fare istersenizde aparatları mevcut ps4 içinde ps3 içinde xboxlar içinde vardır,takarsınız oynarsınız,bilgisayarda bunu yapamazsınız,herkesin sistemi birebir aynı değil,belki birinde kasıyor belki birinde yavaş çalışıyor ? herkesin mouse klavyesi de aynı değil,2 lirayada 500 lirayada mouse var belki klavye içinde aynısı geçerli,tamam belki bunlar oyuncuyu direkt etkilemiyor ama yardımcı olduğuda bir gerçektir.
  Hile işine gelirsek vac sisteminin yakalayamadığı hileler mevcut atıyorum cs-go için dolu var böyle yakalanmıyorsunuz,para ile satılıyor auto aim birsürü şerler,konsolda bunlar nadir yok denecek kadar az.
  Dersiniz ki tamam gamepad alırım oynarım,eyvallah ama her oyun uyumlu mu ? değil,1 tane online oyuna girin elinizde fps ile yüzde 99 belki klavye ile oynuyordur sizi oyunda hacamat ederler gamepad ile oynarsanız her oyun optimize edilmiyor,xbox gamepad kullandığı sistem farklı pc de kullanmak için,logitech farklı,ha ayarlarla uğraşırsınız belki konsoldan bile iyi yaparsınız ama uğraş demek,uğraşmak istemeyen birisi gidip konsol alıyor zaten ayrım burada başlıyor.
  Pc artısı olduğu kısımlar var,yok değil,oyunlar ucuz,bir sürü mmo oyunları var,bunlar konsolda yok,tonla aygıt desteği var,istediğin kamerayı tak kendini çek herşeyi yaparsın.
  Aksesuar kısmında doğru logitech g25 destek veren oyun bir sonraki sürümde g27 illaki istiyor falan destek yok g25'e ama pc içinde aynı durum geçerli driver yoksa özellikleri kullanılmıyor belki netten araştırınca yamaları zımbırtıları vs. gene uğraşmanız lazım,ama üretici desteği kesmişse konsol pc farketmiyor hangi aksesuar olursa olsun ölüyor.
  Oyun kısmı göreceli zevk meselesi ben pc tarafında,gow,geow,fable,gt serisi,forza,halo,uncharted,killzone daha aklıma gelmeyen yüzlerce konsola has oyunları pc de göremiyorum,mesela gt serisi bugün bile elinizde isterse 10 tane gtx 980ti olsun,istediğiniz kadar altın kaplamalı direksiyon dahi olsa oynama imkanınız yok,ha kopyaları var benzer oyunlar ama daha ne oyunlar var,ps xbox platformundan pc'e asla gelmeyen,mgs 5 mesela 4 nerede pc de ? yada 3 falan yok çünkü oyun ps döneminde ps has çıktı,e şimdi mgs hastası adam ps3 ps2 de oynadıysa tekrar ps4 almıştır zaten mgs 5 oradan oynar,konsolla oyun dünyasına giren adam,konsolu bırakıp pc nadir geçiyor,yada hiç geçmiyor,yada tam tersi pc alışmıştır pc ile devam eder ama işte o oyun kısmı durumu sıkıntılı,tamam düzgün donanım aldık iyi şeyler aldık 20 bin tl gömdük diyelim,e ben şimdi yeni çıkan batman oyununu nasıl oynayacağım ? steam kaldırıldı konsol sahipleri bitirdi sattı 2. elde de rağbet görmüyor o hale düştü batman son oyunu,aldım oynadım konsolda bitirdim sattım mesela,satma kısmına değineyim,pc de böyle bir avantajınızda yok,satamazsınız belki nadir elinizde kalır diyelim gta v aldınız ilk çıktığı gibi pc de oynayacaksınız ama hesabı satmanız lazım oyunu satamazsınız öyle değil mi ? ya hesap gitti yada oyunun fiyatı siz oynayıp bitiresiye sıkılasıya kadar piyasası öldü,gta v için bu pek geçerli değil ama var öyle oyunlar,2. el olayı da yok,pc de tamam oyunlar sık sık fiyatı düşüyor ama diğer yönden 2. eli yok,diyelim single player takılıyorsunuz aldınız oynadınız bitti,ne olacak ? satılması çok güç,talip bulması zor çünkü 2. el pazarı diye birşey yok,
  Konsolda ben nasıl yaptığımı anlatayım, 2. el oyun yada hesap alıyorum,250 200 liraya asla oyun almadım almamda,her konsolcu öyle değil,misal bloodborne oyununu ben 130 liraya falan aldım,oynadım bitirdim 2 ay sonrada aldığım paraya sattım,geçen hesap aldım,60 liraya until dawn türkçe aldım oynadım bitirdim,ne yapacağım sattım gene aynı paraya,e şimdi ben oyunları böylece oynayıp bitirip satıyorum yani zararım belki 10-20 liradır,20 lira demişken hemen hemen 7-8 ay önce tomb raider almıştım 20 liraya,satmak istemedim dursun diye,gta 5 aldım aynı şekilde onuda satmadım oynuyorum,çok sıkılırsam satabilirim hemen elimde disk olarak var,yani tamam pc 3-5 liraya oyunları tonal binlerce ama iyi bir oyun aldığınızda da elinizde kalıyor,oyna oyna sıkmıyorsa online içerik yoksa ne yapacaksın veya aldın sarmadı ne olacak ? hem o arada fiyatı epey düşecek steam sayesinde hemde 2. el piyasası olmadığı için satamayacaksınız.
  Eskiden ps2 ps1 oyunu ps3 de çalışırdı kaldırdılar,ps4 de komple mimari değiştiği için diski takıp oynayayım olayı olmuyor ama işin iyi yanı da şu uncharted 1-2-3 alıp 1080p 60 fps yapıp ps4 e tek paket halinde çıkartıyorlar böyle güzel yapımlar gelebiliyor last of us mesela,beyond two souls daha neler neler gelebilir,bu tamamen üreticiye oyuna bağlı ama tabi dediğiniz gibi öyle diski taktım eski oyunu oynadım olayı olmuyor.
  Multide oyuna ayrıca para verme işi kötü o konuda katılıyorum,eskiden plus da ücretsiz sunulan oyunlar vardı,çok güzeldi bu oyunlar sayesinde plus üyeliğe verdiğiniz paraya değiyordu,ama durum değişti artık saçma sapan oyunlar verilmekte değmiyor.
  Grafik işinde de haklısınız pc de her zaman daha iyi olacak,çünkü geliştirmeye açık bir platform,istediğini al tak devam et,başta webcam örneği gibi herşeyi yaparsın çünkü aslında bilgisayardır,üretirsin,modlarsın yongaya yazılım atarsın robot yaparsın envai çeşit şeyler bilgsiayar tabi ki o konuda su götürmez bir gerçekler en önededir,hiçbir oyun konsolu da o yönüyle başedemez,ancak dediğim gibi '' oyun konsolu '' oyun oynatmak ilk amacı olan bir cihazda kalkıp video render yapıp pc de düzenleyip onu ayrıca bilmemne yapmak imkansız gibi bazı yönden iyi tek tuş ile canlı yayın yaparsınız,pc de yöntemleri dolu nvidia aracı bir sürü live programları vs. vs. özetle konsol uğraşmak istemeyen adamın cihazıdır.
  Pc daha derin bir cihazdır,sadece oyun değil çoklu olarak rakipsizdir,konsol ile sadece oyun yönü karşılaştırılsa bile konsolun her zaman özgün yapımlar konusunda artısı olur,bu çünkü böyle geldi bu zamana dek.
  Katılmadığım bir başka kısımda şu 5 sene önce en iyi pc topladıysanız evet,bellek ekran kartı upgrade edip devam edebilirsiniz,ama 5 sene önce 500 600 dolarlık pc bugün sadece ekran kartı veya belleğini upgrade edip devam etmeniz pek olası değil,çünkü o dönemde topladığınız pc bir i7 8 yada 16 gb bellekli bir pc olmayacaktır bu paraya göre,ha öyle bir pc topladıysanız i7 ilk nesli 2010 da duyuruldu mesela en iyisini alıp yanınada 16 gb bellek aldıysanız birde güzel bir 600 watt 700 watt psu istediğiniz ekran kartını şimdi bile takıp devam edebilirsiniz.
  Pc de direct x olayı yüzünden illa ki o 5 sene içerisinde ölüyordu,ps3 dönemimde mesela gtx 8800 aldınız diyelim ps3 parasındaydı belki daha pahallıydı,ama dx10 bir karttı,ve dx11 çıkınca öldü,oyunlar desteklememeye başladı,dx11 şart konuldu vs .vs. kart öldü yani,ki dx10 en iyi kartlarındandı bugün aynı seviyede kart istiyorsanız gtx980 almanız lazım,ama bu kartta sizi 5 sene götürecek mi ? yani 2020 2021 yılına kadar ? çok zor,dx13 belki çıkacak gene yetim kaldınız demek,konsolda tamam grafik düşüyor belki çamur gibi oluyor ama en azından oynayabiliyorsunuz,gta 5 işte ps3 e çıktı,2 yıl sonra pc e ps3 olan adam oynadı zevk aldı bitirdi sıkıldı bile yeni yeni pc çıktı,gta 4 de öyleydi,birde bunlar var hadi exc konsola has oyunları geçtim birde yapımcının afedersiniz kazığı var,dediğim gibi her 2 platformunda avantajı dezavantajı vardır,biri birinde yüzde yüz üstün demek tamamen kişisel bir yorum,bana göre ne konsol ne de pc birbirlerinden üstün oyun konusunda,illaki birisi bir noktada üstünlüğünü kanıtlayabiliyor,ama iş bilgisayar kavramına girecekse işte o kısımda rakibi yok.
  Detaylı anlatmak istedim,kim hangi cihazda hangi oyunlarda zevk alıyorsa onunla oynasın benim o konuda kimseyi yargılayamam kimsede yargılayamaz,tercih meselesidir.

  • Ela @ela

   Keşke biraz paragraf yapsaydın 🙂

   1) Oyun satma 2. el işi falan ilgili çekmiyor. Aldığım hiç bir şeyi satmadım bugüne kadar. PC olsun telefon olsun vb. Zaten ucuza almışım niye satayım ki? Dursun arşivimde gün gelir tekrar oynarım.

   2) Almışken sağlam pc alırım. 5 sene önce 4 çekirdekli 8gb ramli falan pc toplamıştım. Bu sene 200 dolarlık 960 taktım ve bütün oyunlar kaymak gibi akıyor. 5 sene daha çok rahat kullanırım. Öyle yok 1-2 sene eskidi açılmıyor olayı. 2020 yılında 10nm altı işlemciler çıkmışken onlardan değiştirmek istiyorum. Her işimi görüyor PC şuanda. PCde donanım işi çok abartılıyor bana kalırsa. Bugün 400 dolara benzer güçte çok rahat PC toplanır hatta belki bir tık daha iyi bile olabilir. Klavye ve farenin rahatlık dışında benim için bir önemi yok. Öyle FPSde falan büyük fark yarattığını düşünmüyorum. İstediğin klavyeye seç sonuçta hangi tuşa bastıysan o komutu gönderiyor. Burda tek fark yaratabilcek unsur kullanıcının rahatlığı.

   3) PCye gelmeyen oyunlar çok da ilgimi çekmiyor. Olsa belki oynarım ama yinede birşey kaybettiğimi zannetmiyorum. Aksine konsolda strateji olayı olmadığı için benim için kafadan eleniyor.

   4) DX12 ile artık donanımlar daha verimli kullanılacak. Bana sorarsan artık insanların eskisi kadar sık PC değiştirmeye ihtiyacı yok. CPU ve GPUlar belirli bir güce erişti. Zaten bu yüzden PC pazarı küçüldü yeni donanım satmakta zorluk yaşıyorlar.

   5) Hile konusunu bilemicem bunun için önlem alıyorlar. Ancak birde mod olayı var PCde. Normal oyundan sıkıldıysan modlayarak ömrünü uzatabilirsin.

  • Orcun @orcun

   @ela Mobilden yazıyorum,baya zor oluyor 🙂
   Dediğim gibi tercih meselesi kalkıp da şimdi pc de bile neredeyse 200 tl'a kadar oyunlar var,fallout 4 mesela steam'de 179 lira,çıkacak üstüne aylar sonra belki düşecek,o da belki popüler bir oyun çünkü aynı gta serisi gibi hemen düşeceğini sanmıyorum o yüzden,açık dünya bir oyun ve single player,yani online içerikler vs. yok gibi görünüyor,hal böyle olunca hikayesi de tekse ise çoklu falanda olsa bitirdiğin vakit oyunda bitiyor,yani bir gta 5 değil online oynayabilelim,ha öyle oyunlarda durum farklı,yapımcı destekleyene kadar oynarsın,sonrası gene yok,yani tamam para vereyim destiny mesela bitmiyor online takıl dursun kütüphanede ama ücretten yakınan adamada lüks yani 179 lira verip fallout alıp sonrada steam de oyun ucuzmuş herşeyi alıyorum demek,zaten o adama ps4 xbox one aldığı oyun bile koymaz.
   İşte sorun orada ps4 denilen alet şimdi bile 350-400 dolar tamam ama aynı paraya nasıl bir oyun oynayacağın pc dizebilirsin ? ben açık konuşayım o paraya dizeceğim pc ile oyun moyun hikaye olacak diye ps4 aldım,ha oyunuda dediğim gibi alıp bitirip satıyorum,oyun para ediyor çünkü ucuzda değil ki 5-10 lira dursun diyesin, e birde online içerik yok ne yapayım ? kutulu yada koleksiyon sürümü değilse rafta falanda durmuyorsa steam'de kütüphanemde dursa ne olur durmasa ne olur,digital içerik oynamışım bitirmişim zevkini almışım.
   Pc dediğim gibi çok yönlü bir alet,zamanında ben çok güzel paraları harcadım,baktım ki crysis'den öte grafik anlamında oyun gelmiyorken para ediyorken sattım,o paraya ps3-xbox 360 kaymak gibi 40 inç lcd tv üstüne ufak sistem hp o zamanlar hdmi li yeni yeni çıkan modelini vs. yetmedi birde notebook aldım,ki bunları 2009 sonu gibi yaptım,geçmiş durumlarda paylaşmışımdır o zaman var olan.
   Oyun işi de aynı şekilde zevk işi yani bende severim strateji generals red alert vs. ama geçmişte ki o zevki vermediği için çoktan bıraktım,senelerdir de şöyle düzgün strateji oyunu pek gelmiyor,düzen artık aksiyona maceraya kaymış,nfs bile yıllardır sürünüyor,bir adam gibi underground 1-2,most wanted gibi gelemedi gitti.
   Dediğim gibi zaten geçmişte o sisteme güzel bir para harcadıysan tabi ki şimdiden gtx 960 yada 970 alıp gidersin ama o zamanlar bile orta veya düşük segment topladıysan sadece ekran kartı upgrade edip gitmen çok zor,var öyle gtx 750ti ile e4000 serisi işlemcileri canlandıran belleğide 4 yada 6 yapıyor devam ediyor ama zevk işi,ondan sonra online oyunlarda işlemci yüzünden sıkıntı,ubisoftun hala 2 çekirdekte çalışmam ben diye diretmesine maruz kalınıyor,yapımcı burada önemli dx12 deniliyor win 10 çıktı güzel ama geçenlerde 100 küsür milyon kullanıcısı vardı,win10 upgrade eden vs. http://store.steampowered.com/hwsurvey Bakın altta en sık kullanılan sistemi yazmışlar windows 7 hala lider,e bu nasıl olacak ? dx12 desteklemiyor,dx12 destekleyen kart sayısıda az,üstelik birde her dx çıkışında olan abartılı abartılı açıklamalarda cabası,ben geçmişte dx10-11 de onları çok gördüm ama gene teoride kaldı,pratikte nerede o adam gibi köküne akdar kullanan oyunlar yok,nvidianın fizik işi bile mafia 2 ile öyle büyüttüler ki bir fizik koydular,o zamanın kralı gtx 480 fizik açık 1920x1200 de ayarlar full,30-35 fps geziniyordu,sadece fizik efektini kapatıyordunuz 50-55 fps oluyordu,ama nvidia sunumlarında hiç bunlardan bahseden yoktu,hep bastılar reklamları.
   Hile olayı büyük sorun,geçen haberi vardı witcher 3'de hile yapanlara para cezası veriyordu yapımcı tabi oyundaki para da cezalandırma yöntemi buydu,steam güzel vac ban sistemi var ama online tabanlı oyunlarda dediğim gibi cs-go cs,tf2 de bile hile var,geçen konusu vardı şikayet ediliyormuş,sonuç alınamıyordu çünkü vac olayına takılmıyor nasıl anlayacak resmen ticareti olmuş satıyorlar falan,mod olayları konsolda yok,anca kırık yazılımsal olarak ps3 varsa türkçe dil paketi vs. atabiliyorsunuz,oyunda türkçe yoksa,öyle basit işler,öbür türlü yok,pc de o avantaj var,skyrim oynayanlar bilirler zebil gibi mod geliyordu,ama öte yandan gta v'de mod yasak,banlıyorlardı tr dil atıyorsun mesela banlanıyorsun,oyununa göre değişiyor.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Bu adam başını niye bağlamış 😛

 • Melburg @melburg

  Fiyat işine katılmıyorum gta 5 e ilk çıktığı zaman 60 liraya aldım bu parayıda veremiyorsanız almayın zaten konsol.Plus ise sadece online için değil her ayda oyun veriyor özellikle us de özel indirim çok fazla.

 • AsalAdam @asaladam

  Hay ağzın bal yesin. 🙂 @ela